Αυτές οι ξύλινες κουπαστές, όλα τα λεφτά, σε αντίθεση με τα σύγχρονα κρύα και απρόσωπα... κάγκελα!!!
Ευχαριστούμε για τις ωραίες φωτό!!!
ΜΦΧ
Αυτές οι ξύλινες κουπαστές, όλα τα λεφτά, σε αντίθεση με τα σύγχρονα κρύα και απρόσωπα... κάγκελα!!!
Ευχαριστούμε για τις ωραίες φωτό!!!
ΜΦΧ
Οι ημέρες πέρασαν και οι περισσότεροι αρχίζουν να συρρέουν στην προβλήτα για την επιστροφή. Ο έρημος ντόκος του χειμώνα, τώρα σφύζει από ζωή και χαρούμενες παιδικές φωνές. Περισσότερα από 70 άτομα και 20 Ι.Χ. περιμένουν στωικά την άφιξη του Ιονίς. Πράγματι, το βαποράκι δεν θα αργήσει να κάνει την εμφάνισή του στην είσοδο του όρμου. Ο καιρός 6άρι γεμάτο ΒΑ, φέρνει το μελτεμάκι ζωντανό μέσα στον όρμο του Ποταμού.
O Cpt Δημήτρης Λαδάς με κατάλληλους χειρισμούς θα δέσει επιδέξια το πλοίο στα αγαπημένα του Αντικύθηρα. Στο νησάκι που αγαπά και τον αγαπούν. Μια ιδιαίτερη σχέση, όπου φέτος συμπληρώνει αισίως 10 ολόκληρα χρόνια.
Ο καταπέλτης θα σκύψει αργά αργά για να χαϊδέψει την προβλήτα, η επιβίβαση θα ξεκινήσει, ενώ οι κάτοικοι θα προσφέρουν αγριοκάτσικα και άρτους απ' την εορτή του Αγίου Μύρωνα για όλο το πλήρωμα.
Το Ιονίς βιράρει άγκυρες και ξεχύνεται στο πέλαγος. Με μια διαφορά όμως. Αυτή τη φορά η Θάλασσα Κυθήρων μας περίμενε αγριεμένη. Το Ιονίς ναι μεν κούνησε, αλλά όμορφα και ναυτικά, χωρίς ιδιαίτερα κοπανήματα. Το Τσιριγότο αρχίζει να χάνεται στο βάθος του ορίζοντα, αφήνοντά μας τις πιο όμορφες αναμνήσεις με άρωμα άγονης γραμμής....
DSCN9418.jpg DSCN9434.jpg DSCN9461.jpg DSCN9469.jpg DSCN9479.jpg
Τροποποιήσεις θα υπάρξουν στα δρομολόγια του πλοίου το διάστημα 23 - 26 Σεπτεμβρίου με σκοπό την καλύτερη εξυπηρέτηση των εκδρομέων και προσκυνητών, ενόψει της εορτής της Παναγίας Μυρτιδιώτισσας στα Κύθηρα. Αναλυτικά:
Δευτέρα 23/9: Πειραιάς (10:00) - Κύθηρα (17:00 - 17:45) - Κίσσαμος (22:00)
Τρίτη 24/9: Κίσσαμος (06:00) - Αντικύθηρα (08:00 - 08:20) - Κύθηρα (10:15 - 10:45) - Γύθειο (13:15)
Τρίτη 24/9: Γύθειο (15:30) - Κύθηρα (18:00 - 19:15) - Αντικύθηρα (21:10 - 21:25) - Κίσσαμος (00:00)
Τετάρτη 25/9: Κίσσαμος (09:30) - Κύθηρα (13:15 - 13:40) - Πειραιάς (20:40)
Πέμπτη 26/9: ΡEΠΟ
Το Δελτίο τύπου που έβγαλε η εταιρεία " Αβλέμον Ν.Ε." για την ακινησία του ΕΓ/ΟΓ ΙΟΝΙΣ (ΝΠ 8775) που θα διαρκέσει από τις 11/11/2019 έως τις 02/01/2020 και μια φωτο από την πλώρη του και στο βάθος η Βελοπούλα. Καλή συνέχεια.
ΙΟΝΙΣ-137-17-10-2019.jpg ΙΟΝΙΣ-139-17-10-2019.jpg
...ώρα για 'ξεκούραση'...??
https://www.google.com/amp/s/www.new...63794.amp.html
...το σκάφος σήμερα πρωί επέστρεψε στον
Πειραιά από το τελευταίο του δρομολόγιο
στην άγονη Κυθήρων - Κρήτης και εν συνεχεία
μετέβη στο Λαύριο,απ' όπου αύριο ξεκινά
τα νέα του δρομολόγια για Κύθνο κ Κεα....
....αναρτήθηκαν και τα δρομολόγια...
Polish_20200302_162519913.jpg
Το συμπαθέστατο κι αειθαλές Ιονίς με την φετινή του δρομολόγηση στη γραμμή Λαύριο - Κέα - Κύθνος θα προσθέσει άλλη μια σελίδα στην πλούσια θαλασσινή ιστορία του. Η ιδιαιτερότητα του φετινού καλοκαιριού, σε συνδυασμό με την παρουσία δύο ανταγωνιστών με πολυετή παρουσία στη γραμμή (Μακεδών & Μαρμάρι Εξπρές) και με την φετινή παρουσία ενός μόνο συμβατικού πλοίου (Διονύσιος Σολωμός) στη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων (με σχετικά άβολα ωράρια), πιστεύω πως δίνουν μια ιδανική ευκαιρία στο Ιονίς να πραγματοποιήσει μια καλοκαιρινή προέκταση προς Σέριφο & Σίφνο. Το δρομολόγιο βγαίνει σε 4 ώρες ακριβώς ταξιδεύοντας με 17 knots (την έχει άνετα, άλλωστε με αυτή την ταχύτητα ταξίδευε το 2015 στον Σαρωνικό επί Ionis Ferries) και με τιμή εισιτηρίου γύρω στα 18 ευρώ για Σέριφο και 19 ευρώ για Σίφνο, θα αποσπούσε ικανοποιητικό μερίδιο κίνησης και θα τάραζε τα νερά. Η ταχύτητα, τα σαλόνια και το γκαράζ του είναι άκρως ικανοποιητικά και θα μπορούσε να σταθεί αξιοπρεπέστατα, άλλωστε έχει αποδειχθεί παλικάρι σε πολύ πιο δύσκολες κι απαιτητικές γραμμές. Ένα σκεπτικό ωραρίων για την εξυπηρέτηση και των πεζών επιβατών του ΚΤΕΛ Αττικής, αλλά και για να περισσεύει χρόνος και για ένα τοπικό δρομολόγιο προς Κέα είναι ο κάτωθι:
Λαύριο (09:00) - Κύθνος (10:40 - 10:50) - Σέριφος (12:10 - 12:20) - Σίφνος (13:00 - 13:30) - Σέριφος (14:10 - 14:20) - Κύθνος (15:50 - 16:00) - Λαύριο (17:30)
Λαύριο (18:30) - Κέα (19:30 - 20:00) - Λαύριο (21:00)
Υ.Γ.: Οι πίνακες δρομολογίων του φιλόξενου Ιονίς για την καλοκαιρινή περίοδο. Καλό Καλοκαίρι!
ΙΟΝΙΣ 2020.jpg ΙΟΝΙΣ (2) 2020.jpg
Ενδιαφέρουσα προταση, νομίζω ότι ήταν να κάνει αυτή τη γραμμή το ΝΑΞΟΣ πριν πουληθεί.
Τι θα έλεγες για μια κυκλική γραμμή Λαυριο-... -Σέριφο-Σιφνο-Πειραιά;