Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 3 από 3

Θέμα: Σηματοφορικοί σταθμοί 19ου αιώνα

  1. #1
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Kerkyra
    Μηνύματα
    166

    Προεπιλογή Σηματοφορικοί σταθμοί 19ου αιώνα

    PALIO_FROYRIO1858.jpg

    Στο Παλιό Φρούριο της Κέρκυρας, στο ψηλότερο σημείο βρίσκεται ο "Σταυρός" - μεταλλική κατασκευή μεγάλων διαστάσεων σχήματος σταυρού.
    Κατά την Αγγλοκρατία χρησιμοποιούνταν ως σηματοφορικός σταθμός του παρακείμενου λιμανιού σημαίνοντας τις αναχωρήσεις-αφίξεις πλοίων (μπαλόνια, σημαίες). Άγνωστο μέχρι πότε λειτούργησε.
    Στη Ζάκυνθο υπήρχε παρόμοια κατασκευή της οποίας η θέση ακόμα σήμερα είναι γνωστή ως "σινιάλο".
    Υπάρχουν πηγές για τον τρόπο λειτουργίας των σηματοφορικών αυτών σταθμών; (υποθέτω υπήρχαν διεθνείς κανόνες)
    Η φωτογραφία είναι του 1858 και δείχνει το Σταυρό (διακρίνονται δύο σημαίες σηκωμένες)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george_kerkyra : 15-08-2017 στις 09:38

  2. Post

    Από όσο ξέρω χρησιμοποιούσαν είτε σημαίες σηματοδότησης, είτε κώνους & σφαίρες από καραβόπανο. Από όσο έχω καταλάβει οι σταθμοί αυτοί ήταν πολύ σημαντικοί σε λιμένες με έντονη παλίρροια. Επίσης στις ΗΠΑ, όπου σήκωναν ειδικές σημαίες για τυφώνες και τροπικές καταιγίδες.

    Δες σχετικό άρθρο στην Wikipedia: Signal station.

  3. #3
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Kerkyra
    Μηνύματα
    166

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από όσο ξέρω χρησιμοποιούσαν είτε σημαίες σηματοδότησης, είτε κώνους & σφαίρες από καραβόπανο. Από όσο έχω καταλάβει οι σταθμοί αυτοί ήταν πολύ σημαντικοί σε λιμένες με έντονη παλίρροια. Επίσης στις ΗΠΑ, όπου σήκωναν ειδικές σημαίες για τυφώνες και τροπικές καταιγίδες.

    Δες σχετικό άρθρο στην Wikipedia: Signal station.
    Ευχαριστώ πολύ

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας