Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 24

Θέμα: Κρέτα Ελ Γκρέκο [Creta El Greco - Ευβοϊκός, Ποσειδών, Μπουζούκι]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Υπάρχει ένα νησάκι εκεί στην ψηλή γέφυρα της Χαλκίδας όπου έμενε κόσμος που δούλευε κυρίως στο τσιμεντάδικο . Σήμερα βλέπουμε ένα μικρό φέρρυ εκεί , αλλά παλιότερα ίσως έκανε δρομολόγια από την Χαλκίδα ή το τσιμεντάδικο στο νησί . Και βέβαια ότι άλλο ήθελε προκύψει...

  2. #12

    Προεπιλογή

    Είχα πάντα την απορία για την τύχη του σκάφους αυτού. Είχε έρθει στην Χαλκίδα την δεκαετία του ΄70 και μετέφερε εργάτες από το νότιο λιμάνι της πόλης (εμπορικό λιμάνι) στο εργοστάσιο τσιμέντων στην Αυλίδα, δεδομένου ότι τότε δεν υπήρχε η αντίστοιχη οδική σύνδεση.Το σκάφος έφερε το σινιάλο της Εταιρείας Τσιμέντων Χαλκίδας -ΕΤΧ. Είχα ακούσει ότι είχε ονομασθεί έτσι λόγω της αγάπης των επικεφαλής της Εταιρείας στα μουσικά όργανα (νομίζω ότι υπήρχε σκάφος στην ίδια γραμμή που λεγόταν "σαντούρι"). Πρίν το "Μπουζούκι" δούλευαν στην ίδια γραμμή ένα σκάφος με το όνομα 'Βόσπορος" αλο ένα με το όνομα "Νερίνα" και η θρυλική "γκουγκού" (αγνοώ το πραγματικό όνομα , αλλα τη αποκαλούσαμε έτσι λόγω του δυνατού θόρυβου των μηχανών της!). Νομίζω ότι τι "Μπουζούκι" ήταν Ολλανδικής κατασκευής φτιαγμένο χαμηλόνα μπορεί να περνά κάτω από γέφυρες ποταμών. Μετά την κατασκευή της σημερινής οδού Χαλκίδας-Σχηματαρίου η θαλάσια συγκοινωνία καταργήθηκε.
    Ο κ. Τεκνάκης είναι πλοίαρχος του Ε.Ν. κάτοικος Νέας Αρτάκης με ποικίλες δραστηριότητες στην τουριστική ναυτιλία.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Να λοιπόν που καμμιά φορά ακόμα και τα "προφανή" παραπλανούν. Και μιλάω βέβαια για το όνομα ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ το οποίο παρέπεμπε σε τουριστικό "φολκλόρ" πλοιάριο.

    Νομίζω πως πλέον, με την συνδρομή όλων μας αλλά κυρίως του φίλου YANNIS AFRATEOS, μπορούμε να έχουμε μία αρκετά ξεκάθαρη εικόνα για το ιστορικό του πλοίου. Θα κοιτάξω κάποια στιγμή να ψάξω στο shipspotting μήπως και μπορέσω να ξετρυπώσω καμμιά φωτό από παρόμοιο ίσως και αδελφό (???) πλοιάριο από την Ολλανδία.

  4. #14
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΚΡΕΤΑ ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ

    Φίλε Γιάννη ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου !
    Ανεβάζω και εγώ φωτογραφικό υλικό που έχω μαζέψει αυτά τα χρόνια...

    Στις 25-8-2008 γυρίζοντας στην Χερσόνησο Ηρακλείου.
    P1030275.jpgP1030277.jpg

    Και στις 25-5-2012 στο Ηράκλειο (με τον...extreme χρωματισμό που ανέφερε ο φίλος EV)
    P1090959.jpg
    Στις 12-6-2013 στο Ηράκλειο επιστρέφοντας στα κλασικά χρώματα (φωτογραφία του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη - emmpapad)
    P1120282.jpg
    Και στις 12-7-2015 ανενεργό στη Χερσόνησο.
    P1160882.jpg

  5. #15
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΚΡΕΤΑ ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ

    Στις 19-6-2016 στο Ηράκλειο, παροπλισμένο και με σβησμένα τα σινιάλα και το όνομα.
    P1000349.jpgP1000354.jpg

  6. #16
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΚΡΕΤΑ ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ

    Και στις 3-10-2016 στο Ηράκλειο σηκωμένο στην ξηρά στο ίδιο σημείο που βρίσκεται μέχρι και σήμερα.
    DSC_0238.jpgDSC_0239.jpgDSC_0240.jpgDSC_0241.jpgDSC_0242.jpg

  7. #17
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΚΡΕΤΑ ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ

    Και μια μικρή διόρθωση σε ένα λάθος που έκανα στην παράθεση στοιχείων. Το Νηολόγιο Χαλκίδας 408 είναι στην Α' Κλάση και όχι στην Β΄όπως έγραψα κατά λάθος.

    Αν μπορεί κάποιος mod να προσθέσει στον τίτλο του σκάφους και τα υπόλοιπα του ονόματα.

  8. #18
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Λοιπόν βρήκα μια άκρη για τα γενοφάσκια του παράξενου σκάφους. Είχε ναυπηγηθεί το 1962 στην Ολλανδία ως JAN VAN RIEBEECK. Δυστυχώς δεν το έχω εντοπίσει σε κάποια βάση ακόμη για να καταλάβουμε τι είδους πλοίου ήταν. Έχει διαστάσεις 25,5 x 6,9 μέτρα, κοχ 90 και είχε νηολογηθεί εξαρχής - το 1970 - ως επιβατηγό.

  9. #19
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν βρήκα μια άκρη για τα γενοφάσκια του παράξενου σκάφους. Είχε ναυπηγηθεί το 1962 στην Ολλανδία ως JAN VAN RIEBEECK. Δυστυχώς δεν το έχω εντοπίσει σε κάποια βάση ακόμη για να καταλάβουμε τι είδους πλοίου ήταν. Έχει διαστάσεις 25,5 x 6,9 μέτρα, κοχ 90 και είχε νηολογηθεί εξαρχής - το 1970 - ως επιβατηγό.
    Ο JAN VAN RIEBEECK ήταν ο ιδρυτής και πρώτος διοικητής του Cape Town στην Νότια Αφρική και έχαιρε μεγάλης εκτίμησης εκεί. Σε όποιον αρέσει η ιστορία μπορεί να διαβάσει γι αυτόν εδώ : https://en.wikipedia.org/wiki/Jan_van_Riebeeck

  10. #20
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο JAN VAN RIEBEECK ήταν ο ιδρυτής και πρώτος διοικητής του Cape Town στην Νότια Αφρική και έχαιρε μεγάλης εκτίμησης εκεί. Σε όποιον αρέσει η ιστορία μπορεί να διαβάσει γι αυτόν εδώ : https://en.wikipedia.org/wiki/Jan_van_Riebeeck
    Bέβαια κ μας αρέσει.Μέρος του ολλανδικού παρελθόντος της Νότιας Αφρικής.Είχαν κ αντιτορπιλλικό με αυτό το όνομα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας