Καλημέρα στο forum,


Είμαι νέος εδώ και θα χρειαστώ την βοήθεια σας πάνω στο θέμα της εργασίας σε κρουαζιερόπλοιο.


Σπούδασα πληροφορική (κάτοχος μεταπτυχιακού ) και εργάζομαι στον χώρο αυτόν τα τελευταία 5 χρόνια, όμως το μεγάλο μου όνειρο και επιθυμία είναι να εργαστώ στην θάλασσα συνδυάζοντας το επάγγελμα που σπούδασα με την μεγάλη μου αγάπη, μιας και προέρχομαι από οικογένεια που είχε εργαστεί στο παρελθόν σε αυτήν.


Τους τελευταίους 4 μήνες στέλνω επισταμένα το βιογραφικό μου σε ναυτιλιακές εταιρίες που ειδικεύονται στον χώρο της κρουαζιέρας, μιας και το αντικείμενο που σπούδασα ( πληροφορική ) υπάρχει μόνο στα κρουαζιερόπλοια, on board ΙΤ Department.


Σχεδόν όλες τις φορές όμως, η απάντηση που πήρα ήταν αρνητική λέγοντας πως δεν πληρώ τα κριτήρια για την συγκεκριμένη θέση. Στην συνέχεια, έπεσα και θύμα απάτης, που με ανάγκασε να κάνω καταγγελία, γιατί είχα στείλει τα προσωπικά μου έγγραφα. Άλλοι πάλι μου υποσχέθηκαν εργασία αλλά θα έπρεπε να τους πληρώσω πρώτα και έτσι λοιπόν έφτασα σήμερα να αναρωτιέμαι πόσο δύσκολο είναι να εργαστεί ένας πρωτόμπαρκος σε κρουαζιερόπλοιο.


Το βιογραφικό μου πιστεύω πως είναι αρκετά δυνατό μιας και έχω 5 χρόνια προϋπηρεσία σε μεγάλες εταιρίες. Το μόνο βέβαια μειονέκτημα μου είναι, η ελλείψει εργασίας στην θάλασσα. Στην κατοχή μου επίσης έχω και έγκυρο ναυτικό φυλλάδιο όπως και διαβατήριο.


Γι’ αυτό το λόγο σήμερα γράφω στο forum, περιμένοντας τις δικές σας γνώμες.
Σας ευχαριστώ, Φώτης.