Σελίδα 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 128

Θέμα: Αλκυών [Alkyon]

  1. #71
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Τουλάχιστον εγώ έχω να παρακολουθήσω από κοντά κόψιμο και μεγάλωμα σε μήκος ανοικτού τύπου (παντόφλα) από το 2006, όταν είδα να μεγαλώνουν το MURZUK (e.x Δαμιανός). Βέβαια όπως λέει και ο φίλος Γιώργος το 2015 στο ναυπηγείο Χωματά της Θεσσαλονίκης μεγάλωσαν το Θεοσκέπαστη & το Γοργουπήκοος που κάνουν δρομολόγια Τρυπητή - Αμμουλιανή και το 2016 το Ελαφόνησος που κάνει δρομολόγια Ελαφόνησο - Πούντα αλλά δεν είδαμε ούτε φωτο.
    Το Αλκυών 4 μήνες μετά την καθέλκυση του από το ναυπηγείο Φραντζή επέστρεψε από την Αιδηψό - Αρκίτσα που έκανε δρομολόγια και βγήκε στο ίδιο ναυπηγείο για να μεγαλώσει κατά 20 μέτρα στο γκαράζ και κατά 12 μέτρα στο σαλόνι, ενώ θα τοποθετηθεί και τρίτη μηχανή για μεγαλύτερη ταχύτητα. Ήταν που ήταν υπέροχο θα γίνει και μεγαλύτερο και γρηγορότερο.
    Εδώ βλέπουμε που έγινε το κόψιμο ώστε να τραβηχθεί η πλώρη και να γίνει η επιμήκυνση. Καλή συνέχεια.

    ΑΛΚΥΩΝ-41-13-12-2018.jpg ΑΛΚΥΩΝ-42-13-12-2018.jpg

  2. #72

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον εγώ έχω να παρακολουθήσω από κοντά κόψιμο και μεγάλωμα σε μήκος ανοικτού τύπου (παντόφλα) από το 2006, όταν είδα να μεγαλώνουν το MURZUK (e.x Δαμιανός). Βέβαια όπως λέει και ο φίλος Γιώργος το 2015 στο ναυπηγείο Χωματά της Θεσσαλονίκης μεγάλωσαν το Θεοσκέπαστη & το Γοργουπήκοος που κάνουν δρομολόγια Τρυπητή - Αμμουλιανή και το 2016 το Ελαφόνησος που κάνει δρομολόγια Ελαφόνησο - Πούντα αλλά δεν είδαμε ούτε φωτο.
    Πάλι .....ψέμματα λες !!! Είχες ξαναδεί μεγάλωμα παντόφλας και το 2007 !!!

    Όσον αφορά τώρα το ΑΛΚΥΩΝ, στις φωτό που μας παρέθεσες βλέπουμε ήδη δύο διαφορετικά κοψίματα, ένα στο σκάφος και ένα λίγο πιό πίσω στην υπερκατασκευή. Το κόψιμο στο σκάφος αντιστοιχεί στο μαρκάρισμα που είχαμε δει σε αυτήν μου την φωτό (δύο ποστ πιό πάνω), αλλά το μαρκάρισμα που είχαμε δει σε αυτήν μου την φωτό βρισκόταν αρκετά πιό μπροστά (προς την πλώρη) και αντιστοιχεί στην δικιά σου φωτογραφία (ελπίζω να μου επιτρέπεις να την χρησιμοποιήσω) με την κίτρινη γραμμή που έβαλα τώρα ως σημάδι.

    ΑΛΚΥΩΝ-41-13-12-2018.jpg

    Να δούμε λοιπόν αν θα υπάρξει και τρίτο κόψιμο του πλοίου εκεί που έχω την κίτρινη γραμμή.
    .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 13-12-2018 στις 12:10

  3. #73
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το 2007 δεν το είχα παρακολουθήσει, απλά τράβηξα 1 φωτο. Για τα υπόλοιπα σου έστειλα e-mail.

  4. #74
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Γιώργο λέω εγώ από την κίτρινη γραμμη και δυο κολώνες μπροστά θα κοπεί για να μεγαλώσει η πλώρη .

  5. #75

    Προεπιλογή

    .....................................

    Λάθος ποστ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 14-12-2018 στις 10:21

  6. #76

    Προεπιλογή

    Να δούμε Λεωνίδα. Στις δύο φωτό που μας παρέθεσε ο Παντελής, το κόψιμο στο σκάφος (γάστρα) αντιστοιχεί πράγματι στην έδρα - τομέα 29, όπως είχα δείξει σε αυτήν μου την φωτό. Στην έδρα - τομέα 43 όμως σε αυτήν μου την φωτό, που αντιστοιχεί ακριβώς στην κίτρινη γραμμή που πρόσθεσα στην μία φωτό του Παντελή, από ότι μου είπε ο ίδιος που διαθέτει την φωτό σε μεγαλύτερη ανάλυση, η λέξη "ΚΟΨΙΜΟ" δεν υπάρχει πιά, και λογικά σβήστηκε. Ας περιμένουμε λοιπόν να δούμε τι τελικά θα γίνει, και μέχρι τότε ας δούμε μία δική μου απεικόνιση ως προς το που έχει ήδη κοπεί το πλοίο, το οποίο φυσικά έφτιαξα βάσει των δύο φωτογραφιών του Παντελή (οι αναλογίες είναι ακριβείς).

    IMG_0232.jpg

  7. #77
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Οι πληροφορίες που μου ήρθαν λένε ότι...αυτή είναι η πρώτη φάση και μόλις ολοκληρωθεί θα ξανά κοπή στην πλώρη, ώστε να γίνει και δεύτερη τομή για να μεγαλώσει άλλα 6 μέτρα.

  8. #78
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πληροφορίες που μου ήρθαν λένε ότι...αυτή είναι η πρώτη φάση και μόλις ολοκληρωθεί θα ξανά κοπή στην πλώρη, ώστε να γίνει και δεύτερη τομή για να μεγαλώσει άλλα 6 μέτρα.
    Ας δούμε σε προχθεσινές φωτο από το πρώτο κόψιμο του Αλκυών που έγινε στο ναυπηγείο Φραντζή στο Πέραμα, που είναι ο μετρ του είδους για να γίνει το μεγάλωμα στο μήκος του. Όποιον τον ενδιαφέρει το θέμα (δεν το βλέπεις και συνέχεια) ας μείνει συντονισμένος. Καλή συνέχεια.

    ΑΛΚΥΩΝ-44-13-12-2018.jpg ΑΛΚΥΩΝ-46-13-12-2018.jpg ΑΛΚΥΩΝ-47-13-12-2018.jpg

  9. #79
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Τα συνεργεία δουλεύουν στο φουλ, σε πολλά μέρει του ναυπηγείου υπάρχουν κομμάτια που κολλάνε.

    ΑΛΚΥΩΝ-16-12-2018-01-.jpg ΑΛΚΥΩΝ-16-12-2018-06-.jpg ΑΛΚΥΩΝ-16-12-2018-03.jpg

    16-12-2018 πέραμα.

  10. #80
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Και η συνέχεια των εργασιών από το προηγούμενο ποστ.

    ΑΛΚΥΩΝ-22-12-2018-08-.jpg ΑΛΚΥΩΝ-22-12-2018-09-.jpg

    Καλές γιορτές σε ναυπηγείο και τεχνίτες.
    22-12-2018

Σελίδα 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας