Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 11

Θέμα: Αικατερίνη Κ. [Ekaterini K. - Αμοργός (L 263), Α/Β 1301, LCT 1301]

  1. #1

    Προεπιλογή Αικατερίνη Κ. [Ekaterini K. - Αμοργός (L 263), Α/Β 1301, LCT 1301]

    Το ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Κ ήταν ένα από τα δώδεκα Βρετανικά αποβατικά πλοία (Αποβατικά αρμάτων) τύπου LCT Mk 4 (Landing Craft Tank) που παρεχωρήθησαν μετά την λήξη του Β.Π.Π. από το Βρετανικό Ναυτικό στην χώρα μας κατά τα έτη 1945 - 1946.

    Κατασκευασμένο το 1944 ως LCT 1301 (Motherwell Bridge (Meadowside, Scotland, U.K. - Ordered 4 Oct 1943 - Launched 29 Oct 1944), ανήκε στο πολεμικό ναυτικό της χώρας μας από το 1946 έως τα μέσα της δεκαετίας '60 (οπότε και εκποιήθηκε σε ιδιώτες) αρχικά ως ΑΜΟΡΓΟΣ (Α/Β 1301) και αργότερα ως ΑΜΟΡΓΟΣ (L263).

    Μετασκευάστηκε σε Ε/Γ-Ο/Γ και νηολογήθηκε στον Πειραιά με α/α 2449 το 1966, και δούλεψε στις γραμμές Ρίου - Αντίριου και Ερέτριας - Ωρωπού από όπου και η μοναδική (μισή) φωτογραφία του που είχε παρατεθεί παλαιότερα στο φόρουμ (πρώτο από δεξιά). Δεν γνωρίζω αν διέθετε αριθμό ΙΜΟ ούτε την συνέχεια και κατάληξη του και οπωσδήποτε οποιοδήποτε επιπλέον στοιχείο του θα είναι ευπρόσδεκτο.

    Eretria_1a.jpg

    Αφορμή για την σημερινή του παρουσίαση (παρόλο που τα παραπάνω στοιχεία μου ήταν γνωστά από πολύ καιρό πριν και κάποια είχαν παρατεθεί και στο γενικό θέμα των πρώην αποβατικών του Β.Π.Π.) ήταν δύο σπουδαίες πραγματικά φωτογραφίες του που βρήκα αυτές τις ημέρες στο διαδίκτυο. Το πλοίο ως ΑΜΟΡΓΟΣ 1301 του πολεμικού ναυτικού σε ρόλο Ε/Γ - Ο/Γ στην Αιδηψό σε άγνωστη χρονολογία, αλλά λογικά κάπου στις αρχές της δεκαετίας '50 αν λάβουμε υπ' όψιν μας ότι στην πλώρη ανεγράφετο ακόμα ο αριθμός 1301 και όχι ο μετέπειτα L263. Μαζί με τις φωτό παραθέτω και τα σχόλια που τις συνοδεύουν.

    - "Το Ο/Γ 1301 αποβιβάζει τουρίστες, στην ακτή της Αιδηψού (Χωρίς λιμάνι)! Πίσω φαίνεται το βουνό των Γιάλτρων."
    - "Ο/Γ 1301, οι λιγοστοί τουρίστες θα αποβιβαστούν αντί στο λιμάνι, στην πλάζ….!!"

    01.jpg__02.jpg
    Πηγή : www.facebook.com/aedipsostaxidi/

    Όπως έχουμε λοιπόν δει και σε άλλες περιπτώσεις αποβατικών πλοίων του πολεμικού μας ναυτικού (π.χ. ΣΕΡΙΦΟΣ 1227 στην Κέρκυρα και ΑΝΑΦΗ 1293) στα δύσκολα χρόνια μετά τον πόλεμο τις μετέπειτα πορθμειακές γραμμές εξυπηρετούσαν αυτά τα πλοία όχι βέβαια σε μόνιμη και σταθερή δρομολόγηση αλλά σε έκτακτες ανάγκες - περιόδους.

  2. #2
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Δύο επισημάνσεις γιά αυτά τα αποβατικά.
    Οι πλευρικοί αριθμοί όπως L26...εφαρμόστηκαν τέλη 50 με αρχές 60 σε εναρμόνιση με το ΝΑΤΟ. Ως τότε διατηρούνταν οι τετραψήφιοι βρετανικοί αριθμοί χωρίς το LCT με το Α/Β (αποβατικό) να εννοείται.
    Επειδή ήταν επί δανεισμώ,όταν επιστράφηκαν,εκποιήθηκαν γιά λογαριασμό του βρετανικού δημοσίου στην Ελλάδα.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Φίλε μου ΒΙΚΤΩΡ σε ευχαριστώ για την συνδρομή σου στο νέο θέμα, αλλά ως προς το "Οι πλευρικοί αριθμοί όπως L26...εφαρμόστηκαν τέλη 50 με αρχές 60 σε εναρμόνιση με το ΝΑΤΟ. Ως τότε διατηρούνταν οι τετραψήφιοι βρετανικοί αριθμοί χωρίς το LCT με το Α/Β (αποβατικό) να εννοείται." οφείλω να εκφράσω ξανά τις ενστάσεις μου.

    Όπως το είχαμε ξανασυζητήσει και παλαιότερα στο θέμα του ΣΕΡΙΦΟΣ 1227 - L246 (επίσης ένα από τα δώδεκα αυτά αποβατικά) το πλοίο το 1955 (ουδεμία αμφιβολία για την χρονολογία) είχε δρομολογηθεί ως Ε/Γ-Ο/Γ στην γραμμή της Κέρκυρας, και το έχουμε δει σε φωτό από το λιμάνι της Ηγουμενίτσας με τον πλευρικό αριθμό L246. Επίσης έχουμε δει σε φωτογραφία από το λιμάνι της Ζακύνθου την περίοδο των μεγάλων σεισμών το ΘΗΡΑ 1297 - L260 (κι αυτό ένα από τα δώδεκα αποβατικά) με τον πλευρικό αριθμό L260 στην πλώρη του εν έτει βέβαια -και πέραν πάσης αμφιβολίας- 1953.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 21-10-2017 στις 10:02 Αιτία: Προσθήκη link για φωτό.

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ γιά την υπενθύμιση.Οπότε συμπεραίνουμε ότι τουλάχιστον σε αυτά τα σκάφη οι νατοϊκοι αριθμοί πρέπει να μπήκαν με την είσοδό μας στο ΝΑΤΟ το 1952.
    Υπήρχε μιά ποικιλία αριθμών όπως οι αγγλικοί,οι εθνικοί με λατινικά γράμματα κ οι εθνικοί με ελληνικά γράμματα.Όλο αυτό ενοποιήθηκε μέσα δεκαετίας 60.
    Στην θητεία μου,έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο στο οποίο υπήρχαν οι σειρές αριθμών ανά τύπο πλοιου που μας έχει δώσει το ΝΑΤΟ.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε συμπεραίνουμε ότι τουλάχιστον σε αυτά τα σκάφη οι νατοϊκοι αριθμοί πρέπει να μπήκαν με την είσοδό μας στο ΝΑΤΟ το 1952.
    Γι αυτό και εγώ έγραψα στο πρώτο ποστ του θέματος ότι οι ιστορικές φωτογραφίες του πλοίου στην Αιδηψό ως ΑΜΟΡΓΟΣ 1301 τοποθετούνται λογικά κάπου στις αρχές της δεκαετίας '50.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 21-10-2017 στις 12:39

  6. #6
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Κ

    Λίγα επιπλέον στοιχεία για το Αικατερίνη Κ από τα Greek Shipping Directories της εποχής. Είχε ΔΔΣ SV3259, έτος κατασκευής το 1944 και 522 gt. 2 μηχανές Oil 6 Cyl. 2000 BHP (δεν αναφέρεται μάρκα). Ιδιοκτήτης : Kranios Ship. Co . Ltd (Γ. ΚΡΑΝΙΟΣ) και τα γραφεία στον Πειραιά : Kymi Shipping Co Ltd. Διαλύθηκε το 1980 (δυστυχώς δεν ξέρω που). ΙΜΟ δεν έχω βρει (πιθανότατα δεν είχε).

  7. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδιοκτήτης : Kranios Ship. Co . Ltd (Γ. ΚΡΑΝΙΟΣ) και τα γραφεία στον Πειραιά : Kymi Shipping Co Ltd.
    Να λοιπόν Νεκτάριε μου που και η παραμικρή πληροφορία μπορεί να αποδειχθεί χρήσιμη. Ανέφερες ως εταιρεία του πλοίου την Kymi Shipping Co Ltd, επί το ελληνικόν δηλαδή "ΚΥΜΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ". Στην μοναδική φωτό του πλοίου ως επιβατηγό από το λιμάνι της Ερέτριας που παρέθεσα στο πρώτο ποστ,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετασκευάστηκε σε Ε/Γ-Ο/Γ και νηολογήθηκε στον Πειραιά με α/α 2449 το 1966, και δούλεψε στις γραμμές Ρίου - Αντίριου και Ερέτριας - Ωρωπού από όπου και η μοναδική (μισή) φωτογραφία του που είχε παρατεθεί παλαιότερα στο φόρουμ (πρώτο από δεξιά).

    Eretria_1a.jpg
    παρατηρούμε στο φουγάρο ένα Κ μέσα σε ακτίνες (ΚΡΑΝΙΟΣ). Και το διπλανό του πλοίο που μισοφαίνεται έφερε το ίδιο ακριβώς σινιάλο, Κ μέσα σε ακτίνες, μπορούμε μάλιστα να το δούμε καλύτερα σε άλλη φωτογραφία, και το πλοίο αυτό δεν είναι άλλο από το τότε ΚΥΜΗ.

  8. #8

    Προεπιλογή Mea Culpa

    Λάθος μου και οφείλω να επανορθώσω. Στο πρώτο ποστ του παρόντος θέματος παρέθεσα φωτό από την Ερέτρια και έγραψα ότι δεξιά διακρίνεται το ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Κ. Δεν είναι όμως αυτό, αλλά το ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Κ (πρώην ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΖΑΜΠΑΖΑΣ και μετέπειτα CRESANKA) της ίδιας εταιρείας. Προφανώς το λάθος μου αυτό οφειλόταν τόσο στα ίδια σινιάλα στα φουγάρα των δύο πλοίων, όσο και στην σχεδόν πανομοιότυπη "κοψιά" στις πρύμες τους.

    Το ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Κ (πρώην ΑΜΟΡΓΟΣ) του παρόντος θέματος, μπορούμε να το δούμε στον μώλο του Αγίου Νικολάου στην Πάτρα τόσο στο φόντο αυτής της φωτό του ΣΟΦΡΑΣ,

    IMG_02.jpg

    όσο (και βέβαια πολύ καλύτερα) σε πρώτο πλάνο στην παρακάτω εικόνα, η οποία είναι μικρό μέρος από εκπληκτική καρτ ποστάλ που απέκτησα - αγόρασα μόλις σήμερα από το Μοναστηράκι.

    IMG_01.jpg

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Δυο πρώην αποβατικά φωτογραφημένα στο Ρίο τη δεκαετία του '70, αλλά νομίζω οτι η φωτογραφία (από το ebay) ανήκει κυρίως στο ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Κ.

    aikaterini k - evoicos 70s at rio - ebay.jpg

  10. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο πρώην αποβατικά φωτογραφημένα στο Ρίο τη δεκαετία του '70, αλλά νομίζω οτι η φωτογραφία (από το ebay) ανήκει κυρίως στο ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Κ.

    aikaterini k - evoicos 70s at rio - ebay.jpg
    Ωραιοτάτη Άρη, αλλά βλέπουμε τρία πρώην αποβατικά όχι δύο. Εκτός του ευδιάκριτου ΕΥΒΟΙΚΟΣ και του ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Κ, στο βάθος είναι και το ΕΛΕΑΝΝΑ του Ευθυμιάδη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας