Φίλε μου Σωτήρη θεωρώ περιττό να σου πω πόσο πολύτιμα είναι τα στοιχεία που μας προσκομίζεις σχετικά με τα "Μυστήρια των αγνώστων παντοφλών" !!! Σε ευχαριστώ για μία ακόμα φορά.

Στο θέμα μας τώρα. Όσον αφορά το ΑΝΩ ΧΩΡΑ :

Θα πρέπει να θυμίσω (δες ποστ Νο7 στο παρόν θέμα), ότι το πλοίο νηολογήθηκε το 1976, αναφέρεται ως κατασκευής 1977 (άρα τότε ολοκληρώθηκε - καθελκύστηκε ???) και μετονομάστηκε σε ΔΑΝΑΗ τον Ιανουάριο 1980. Σαφώς και θα ήταν πολύ πιθανό να ναυλώθηκε στη Νιγηρία όπως αναφέρεις, το πρόβλημα όμως είναι ότι όπως ανέφερα σε αυτό το ποστ,

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όμως, το ΑΝΩ ΧΩΡΑ - ΔΑΝΑΗ υπήρξε ως παντόφλα. Εννοώ δηλαδή πως μπορούμε πλέον να αποκλείσουμε εντελώς την περίπτωση η ναυπήγηση της να είχε μείνει "μόνο στα χαρτιά", κάτι που είχαμε δει σε άλλες περιπτώσεις. Το πλοίο στις αρχές της δεκαετίας '90 είχε δεχθεί από την εταιρεία του κ. Σαβιολάκη (Ergoship) κάποια μετασκευή σε ναυπηγείο του Περάματος. Το κάπως παράξενο είναι ότι στα αρχεία του κ. Σαβιολάκη αναφερόταν (εν έτει 1993) ακόμα ως ΑΝΩ ΧΩΡΑ ενώ όπως είχαμε γράψει, από το 1980 είχε μετονομαστεί σε ΔΑΝΑΗ. Δυστυχώς ο ίδιος δεν θυμόταν περισσότερα για το πλοίο, εκτός από το ότι εμφανισιακά έμοιαζε με το χαρακτηριστικής σχεδίασης ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ (και άρα με τρείς τέσσερις ακόμα ίδιου σχεδιασμού παντόφλες της δεκαετίας '70) και ότι ήταν δρομολογημένο στο Ρίο.
το 1993 είχε δεχθεί μετασκευή στο Πέραμα, με το όνομα ΑΝΩ ΧΩΡΑ (και όχι ΔΑΝΑΗ !!!) και ο κ. Σαβιολάκης μου είχε πει ότι ήταν δρομολογημένο στο Ρίο !!! Τι άραγε να είχε γίνει ??? Να είχε πράγματι ναυλωθεί στην Νιγηρία, να επέστρεψε μετά από κάποια χρόνια, και μετά την μετασκευή του 1993 να πουλήθηκε κάπου στο εξωτερικό ??? Αλλά γιατί το 1993 έφερε πάλι το όνομα ΑΝΩ ΧΩΡΑ ενώ το 1980 είχε μετονομαστεί σε ΔΑΝΑΗ ??? Πάρα πολλά τα ...μυστήρια με αυτό το πλοίο. Τουλάχιστον από τα όσα μας ανέφερες, επιβεβαιώνεται ότι το ΑΝΩ ΧΩΡΑ ήταν αδελφάκι με τα ίδιας σχεδίασης ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ, ΑΘΕΝΣ, ΘΕΟΦΑΝΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π, ΠΩΛ.

Όσον αφορά το ΣΠΥΡΟΣ, δεν ήξερα καν, δεν είχα ξαναακούσει μέχρι σήμερα, ότι υπήρχε πορθμειακή γραμμή Πρέβεζας - Βόνιτσας (πολύ ενδιαφέρον), αλλά ούτε είχε γραφτεί νομίζω πουθενά στο φόρουμ ότι ήταν στην γραμμή Πρέβεζας - Άκτιου πριν δρομολογηθεί στο Ρίο.