Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 40

Θέμα: Τα μυστήρια των "Αγνώστων Παντοφλών"

  1. #31

    Προεπιλογή

    Φίλε μου Σωτήρη θεωρώ περιττό να σου πω πόσο πολύτιμα είναι τα στοιχεία που μας προσκομίζεις σχετικά με τα "Μυστήρια των αγνώστων παντοφλών" !!! Σε ευχαριστώ για μία ακόμα φορά.

    Στο θέμα μας τώρα. Όσον αφορά το ΑΝΩ ΧΩΡΑ :

    Θα πρέπει να θυμίσω (δες ποστ Νο7 στο παρόν θέμα), ότι το πλοίο νηολογήθηκε το 1976, αναφέρεται ως κατασκευής 1977 (άρα τότε ολοκληρώθηκε - καθελκύστηκε ???) και μετονομάστηκε σε ΔΑΝΑΗ τον Ιανουάριο 1980. Σαφώς και θα ήταν πολύ πιθανό να ναυλώθηκε στη Νιγηρία όπως αναφέρεις, το πρόβλημα όμως είναι ότι όπως ανέφερα σε αυτό το ποστ,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως, το ΑΝΩ ΧΩΡΑ - ΔΑΝΑΗ υπήρξε ως παντόφλα. Εννοώ δηλαδή πως μπορούμε πλέον να αποκλείσουμε εντελώς την περίπτωση η ναυπήγηση της να είχε μείνει "μόνο στα χαρτιά", κάτι που είχαμε δει σε άλλες περιπτώσεις. Το πλοίο στις αρχές της δεκαετίας '90 είχε δεχθεί από την εταιρεία του κ. Σαβιολάκη (Ergoship) κάποια μετασκευή σε ναυπηγείο του Περάματος. Το κάπως παράξενο είναι ότι στα αρχεία του κ. Σαβιολάκη αναφερόταν (εν έτει 1993) ακόμα ως ΑΝΩ ΧΩΡΑ ενώ όπως είχαμε γράψει, από το 1980 είχε μετονομαστεί σε ΔΑΝΑΗ. Δυστυχώς ο ίδιος δεν θυμόταν περισσότερα για το πλοίο, εκτός από το ότι εμφανισιακά έμοιαζε με το χαρακτηριστικής σχεδίασης ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ (και άρα με τρείς τέσσερις ακόμα ίδιου σχεδιασμού παντόφλες της δεκαετίας '70) και ότι ήταν δρομολογημένο στο Ρίο.
    το 1993 είχε δεχθεί μετασκευή στο Πέραμα, με το όνομα ΑΝΩ ΧΩΡΑ (και όχι ΔΑΝΑΗ !!!) και ο κ. Σαβιολάκης μου είχε πει ότι ήταν δρομολογημένο στο Ρίο !!! Τι άραγε να είχε γίνει ??? Να είχε πράγματι ναυλωθεί στην Νιγηρία, να επέστρεψε μετά από κάποια χρόνια, και μετά την μετασκευή του 1993 να πουλήθηκε κάπου στο εξωτερικό ??? Αλλά γιατί το 1993 έφερε πάλι το όνομα ΑΝΩ ΧΩΡΑ ενώ το 1980 είχε μετονομαστεί σε ΔΑΝΑΗ ??? Πάρα πολλά τα ...μυστήρια με αυτό το πλοίο. Τουλάχιστον από τα όσα μας ανέφερες, επιβεβαιώνεται ότι το ΑΝΩ ΧΩΡΑ ήταν αδελφάκι με τα ίδιας σχεδίασης ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ, ΑΘΕΝΣ, ΘΕΟΦΑΝΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π, ΠΩΛ.

    Όσον αφορά το ΣΠΥΡΟΣ, δεν ήξερα καν, δεν είχα ξαναακούσει μέχρι σήμερα, ότι υπήρχε πορθμειακή γραμμή Πρέβεζας - Βόνιτσας (πολύ ενδιαφέρον), αλλά ούτε είχε γραφτεί νομίζω πουθενά στο φόρουμ ότι ήταν στην γραμμή Πρέβεζας - Άκτιου πριν δρομολογηθεί στο Ρίο.

  2. #32
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Γιώργο έχουμε αποκλείσει το ενδεχόμενο αυτό το μυστήριο πλοίο να ήταν όλα αυτά τα χρόνια σε κάποια άλλη γραμμή?? Γιατί το να ναυλώθηκε, να γύρισε να μετασκευαστεί και να ξαναφύγει το βρίσκω τουλάχιστον απίθανο!!
    Από την άλλη μου κάνει τρομερή εντύπωση η χρονολογία αλλαγής του ονόματός του σε ΔΑΝΑΗ ..ήταν τότε ακριβώς που το άφησε το σημερινό ΜΑΡΙΑ ....ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω.....
    Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι υπήρξε και άλλο πλοίο με το όνομα ΑΝΩ ΧΩΡΑ (γιατί όπως είπα οι Παναιωαννιδεοι κάθε χρόνο φώναζαν ότι θα φέρουν ΑΝΩ ΧΩΡΑ στο Ρίο αλλά πότε δεν έφερναν )..ποιος ξέρει γιατί??μήπως μέχρι το 1993
    μεσολάβησε ναυπήγηση και αλλου πλοίου με τέτοιο όνομα που να δέχτηκε μετασκευή και να πουλήθηκε αμέσως σε αλλοδαπή χώρα χωρίς να αλλάξει το όνομά του???

    Τρέχα γύρευε τώρα ποιο ή ποια από τα ουκ ολίγα πλοία που έφτιαξαν και επωλήθησαν αμέσως από τους ίδιους πλοιοκτήτες έφερνε το όνομα ΑΝΩ ΧΩΡΑ....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotiris97 : 20-05-2018 στις 22:32

  3. #33
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Γιά αυτό το περί Νιγηρίας φίλοι μου,ήταν τότε που είχε τεράστιες ράδες στα λιμάνια της χώρας με πολύμηνη αναμονή γι'αυτό κ πήγαν εκεί ελληνικές παντόφλες.

  4. #34

    Προεπιλογή ΕΡΕΤΡΙΑ ΙΙ

    .
    Και πάνω που λες, δεν μπορεί, τόσα χρόνια έρευνας, τόσα χρόνια "μελέτης" της ιστορίας των Ελληνικών πλοίων ανοικτού τύπου, τα έχω πιά καταγράψει όλα, ξαφνικά νέα ανακάλυψη και νέο μυστήριο !!!

    Γνωρίζαμε μέχρι σήμερα για τρεις παντόφλες μας με το όνομα ΕΡΕΤΡΙΑ (σκέτο, χωρίς αρίθμηση), την ξύλινη του 1957, την "πολεμική" του 1943, και τη νεότερη του 1973. Ακόμα, γνωρίζαμε και την ΕΡΕΤΡΙΑ ΙΙΙ, κατασκευής του 1990 που πολύ νωρίς πουλήθηκε στην Αφρική.

    Εννοείται πως είχα αναρωτηθεί παλαιότερα για ποιόν λόγο δεν υπήρχε καμμία απολύτως καταγραφή για παντόφλα με το "ενδιάμεσο" όνομα ΕΡΕΤΡΙΑ ΙΙ, είχα όμως υποθέσει πως είχαν προσμετρηθεί δύο από τα τρία παλαιότερα ΕΡΕΤΡΙΑ. Και όμως........

    Σύμφωνα με πρόσφατες και απόλυτα βέβαιες πληροφορίες μου υπήρξε και πλοίο μας, παντόφλα, με το όνομα ΕΡΕΤΡΙΑ ΙΙ. Κατασκευάστηκε το 1986 (ή 1985) με ναυπηγό τον αείμνηστο Νικόλαο Πετυχάκη, και πιθανόν στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας. Πιθανολογώ, με βάση το ότι δεν υπάρχει καμμία απολύτως αναφορά για δρομολόγηση της σε πορθμειακή γραμμή της χώρας μας (και προφανώς αυτή της Ερέτριας - Ωρωπού), ότι πουλήθηκε πολύ νωρίς μετά την κατασκευή της στο εξωτερικό, και σε σχέση με τις γνωστές μας παντόφλες που κατασκευάστηκαν στα μέσα της δεκαετίας του '80 στην χώρα μας, δεν αποκλείω καθόλου να ήταν το μετέπειτα EL LOUD IV - KYRANNIS της Τυνησίας.

    Εννοείται πως αναζητούνται περισσότερα στοιχεία του πλοίου, και επιβεβαιώση ή απόρριψη της πιθανότητας που ανέφερα.

  5. #35

    Προεπιλογή

    Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ, να κάνουμε (πολύ πιό γρήγορα από όσο ήλπιζα) τα αποκαλυπτήρια του "μυστήριου" μέχρι και πριν λίγη ώρα ΕΡΕΤΡΙΑ ΙΙ το οποίο δεν είναι άλλο από το σημερινό KYRANNIS της Τυνησίας !!! (περισσότερα εδώ).

  6. #36

    Προεπιλογή Στον Πόρο.....

    Τα μυστήρια (και οι προσδοκώμενες εξ αυτών ανακαλύψεις) καλά κρατούν (δεν έχω παράπονο.....).

    Το περασμένο Σάββατο, μπόρεσα (μέσω του καλού μου φίλου Παντελή) και συνομίλησα τηλεφωνικά με πλοιοκτήτη - κάπτεν στην γραμμή του Πόρου. Του έθεσα ως ερώτημα το μυστήριο του ΠΟΡΟΣ,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΟΡΟΣ
    Γύρω στα μέσα – τέλη δεκαετίας '50 κατασκευάστηκε στο ναυπηγείο Νικολάου Σάββα στο Νέο Ικόνιο, μία από τις πρώτες Ελληνικές παντόφλες και σίγουρα η πρώτη της γραμμής Πόρου - Γαλατά. Το όνομα της ΠΟΡΟΣ, μικρή κατασκευή γύρω στα είκοσι μέτρα.
    Αναζητείται έτος κατασκευής, αριθμός(οι) νηολογίου, η συνέχεια και η κατάληξη του.
    αν γνώριζε ο ίδιος, ή αν μπορούσε να μάθει οτιδήποτε σχετικό. Η απάντηση του μου ήρθε σήμερα, και ήταν απροσδόκητη. Δεν είχε μεν μάθει κάτι για την ύπαρξη η μη πορθμείου με το όνομα ΠΟΡΟΣ, ωστόσο μας προέκυψαν δύο (!!!) νέες αναζητήσεις. Όπως μου είπε :

    Γύρω στο 1970 - 1971 κατασκευάστηκε από Ποριώτη(ες) πλοιοκτήτη στο ναυπηγείο Νικολάου Σάββα, πορθμείο (παντόφλα) με το όνομα ΒΟΥΛΑ, η οποία και δούλεψε στην γραμμή του Πόρου χωρίς όμως να γνωρίζει το μέχρι πότε και τι απέγινε. Εδώ, θα πρέπει να κρατήσω μία επιφύλαξη, ως προς το τι σχέση μπορεί να είχαν (αν είχαν οποιαδήποτε) το ΠΟΡΟΣ με το ΒΟΥΛΑ. Είναι βέβαιο ότι κατασκευάστηκαν και τα δύο στο ναυπηγείο Σάββα, και αναρωτιέμαι αν οι αναφερόμενες χρονολογίες κατασκευής και των δύο είναι σωστές, αν δηλαδή ήταν δύο διαφορετικά πλοία με διαφορά μεταξύ τους περίπου δέκα χρόνων. Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για πενήντα - εξήντα χρόνια πίσω, και οι μνήμες όλων των ανθρώπων με την πάροδο των χρόνων εξασθενούν.

    Πριν όμως από το ΒΟΥΛΑ, υπήρχε στην γραμμή του Πόρου και άλλο πλοίο - πορθμείο, και αυτό κατά πάσαν πιθανότητα ήταν το πρώτο. Το όνομα του ήταν ΑΙΤΟΣ (ή ΑΗΤΟΣ), και δεν είχε κατασκευαστεί εξ αρχής, αλλά αγοραστεί από Ποριώτη πλοιοκτήτη. Και για αυτό όμως δεν γνώριζε ο καλός φίλος κάτι περισσότερο. Μπόρεσα όμως να βρω κάποιο στοιχείο (ελπίζω να είναι σχετικό) από τις λίστες πλοίων που μου είχε εμπιστευθεί παλαιότερα ο καλός μου φίλος Εμμανουήλ Παπαδάκης. Εκεί λοιπόν αναφέρεται πλοίο με το όνομα ΑΕΤΟΣ (από το 1962), αριθμό νηολογίου Πειραιά 1872, κατασκευής του 1949, 392 τόνων, με την πολύ παράξενη όμως ιδιαιτερότητα ως τύπος του να αναφέρονται ταυτόχρονα και Π/Θ (πορθμείο) και Α/Κ (αλιευτικό) !!! Τι άραγε μπορεί να συμβαίνει ??? Κάποια ίσως μετασκευή και αλλαγή τύπου και χρήσης ???

    Καλοί μου φίλοι Νεκτάριε και Άρη, αλλά και όποιος άλλος μπορεί να γνωρίζει κάτι περισσότερο, ευελπιστώ στην ευγενή συνδρομή σας, τόσο για το ΒΟΥΛΑ όσο και για το ΑΙΤΟΣ.

  7. #37
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν όμως από το ΒΟΥΛΑ, υπήρχε στην γραμμή του Πόρου και άλλο πλοίο - πορθμείο, και αυτό κατά πάσαν πιθανότητα ήταν το πρώτο. Το όνομα του ήταν ΑΙΤΟΣ (ή ΑΗΤΟΣ), και δεν είχε κατασκευαστεί εξ αρχής, αλλά αγοραστεί από Ποριώτη πλοιοκτήτη. Και για αυτό όμως δεν γνώριζε ο καλός φίλος κάτι περισσότερο. Μπόρεσα όμως να βρω κάποιο στοιχείο (ελπίζω να είναι σχετικό) από τις λίστες πλοίων που μου είχε εμπιστευθεί παλαιότερα ο καλός μου φίλος Εμμανουήλ Παπαδάκης. Εκεί λοιπόν αναφέρεται πλοίο με το όνομα ΑΕΤΟΣ (από το 1962), αριθμό νηολογίου Πειραιά 1872, κατασκευής του 1949, 392 τόνων, με την πολύ παράξενη όμως ιδιαιτερότητα ως τύπος του να αναφέρονται ταυτόχρονα και Π/Θ (πορθμείο) και Α/Κ (αλιευτικό) !!! Τι άραγε μπορεί να συμβαίνει ??? Κάποια ίσως μετασκευή και αλλαγή τύπου και χρήσης ???

    Καλοί μου φίλοι Νεκτάριε και Άρη, αλλά και όποιος άλλος μπορεί να γνωρίζει κάτι περισσότερο, ευελπιστώ στην ευγενή συνδρομή σας, τόσο για το ΒΟΥΛΑ όσο και για το ΑΙΤΟΣ.
    Φίλε Γιώργο το ΑΕΤΟΣ με ΝΠ 1872 ήταν ένα μεγάλο αλιευτικό, το όποιο έχουμε δει και συζητήσει εδώ. Στην Ελλάδα άλλαξε χρήση σε φορτηγό μότορσιπ, οπότε δεν έχει σχέση με το αναζητούμενο.. ή καταζητούμενο
    Λογικά το ΑΗΤΟΣ του Πόρου πρέπει να ήταν κάποιο μικρό σκάφος και θα μπορούσε να είναι το παρακάτω

    Το 1955 νηολογήθηκε στον Πειραιά το ξύλινο πετρελαιοκίνητο ΑΕΤΟΣ με ολική χωρητικότητα 37 κόρων με διαστάσεις 18.3 Χ 4.4 μ με την επισήμανση "τέως της Πολεμικής Αεροπορίας". Ο φίλος ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ μπορεί να μας πει περισσότερα για αυτό.
    Το 1956 αναγνωρίσθηκε ως επιβατηγό υπό ιδιοκτησία Γ. Κόκκορη. Δες αν η χρονική περίοδος και το όνομα ταυτίζεται με τον πλοιοκτήτη του Πόρου και ίσως έτσι βρεθεί ο καταζητούμενος Αητός!
    Το 1962 έγινε η τελευταία αναφορά στο νηολόγιο όταν το σκάφος τέθηκε σε αναγκαστικό πλειστηριασμό του δημοσίου.

  8. #38

    Προεπιλογή

    Άρη ευχαριστώ για την απάντηση.

    Οπότε, να συμπεράνω ότι ο τύπος πλοίου, Π/Θ (πορθμείο), δεν ίσχυε τελικά για το ΑΕΤΟΣ με Ν.Π. 1872 ??? Διότι αυτό το στοιχείο ήταν που με οδήγησε νε το συσχετίσω με το ΑΗΤΟΣ του Πόρου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 03-07-2018 στις 13:31

  9. #39
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Σωστά Γιώργο, μάλλον πρόκειται για τυπογραφικό αντί του σωστού Π/Κ (πετρελαιοκίνητο)

  10. #40
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΣ

    Παλιότερα είχαμε αναφερθεί σε ένα αποβατικό που είχε ανελκύσει ο Ο.Α.Ν. και είχε προσφερθεί το Δεκέμβρη του 1946 προς πώληση
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα δούμε και την ανακοίνωση του ΟΑΝ για την ανέλκυση και εκποίηση ενός αποβατικού που είχε βυθιστεί στη Σούδα. Άραγε ήταν το 357 και να έμεινε ακέραιο μετά την έκρηξη με τα πυρομαχικα που το βύθισε; Και αν ναι τι απέγινε;

    Συνημμένο Αρχείο 142229


    Ωστόσο στο βιβλίο "Το Ναυτικό στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο - Η συνολική προσφοράτης Ελληνικής Εμπορικής Ναυτιλίας 1940-1945" αναφέρεται οτι στη Σούδα υπήρχε ένα ναυάγιο αποβατικού το οποίο διαλύθηκε. Η καταχώρηση δεν μπορεί να είναι σωστή, αφού ένα ναυάγιο βλέπουμε στην αγγελία του ΟΑΝ οτι ανελκύστηκε... Επειδή το ναυάγιο του 357 πρέπει να είχε μεγάλες ζημιές από την έκρηξη, εκτιμώ οτι το βιβλίο αναφέρεται σε αυτό και οτι πράγματι διαλύθηκε. Τότε υπήρχε και δεύτερο αποβατικό στη Σούδα που δεν αναφέρει το βιβλίο... ποιό άραγε; Μήπως αυτό να σχετίζεται με το Σ.ΙΑΣΕΜΙΔΗΣ;
    Πολλά ερωτήματα...
    Σε μια πρόσφατη έρευνα εντόπισα μια φορτηγίδα με το όνομα ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΣ που νηολογήθηκε στον Πειραιά το 1952. Το ενδιαφέρον είναι πως τότε καταγράφηκε πως "κατασκευάστηκε στο Πέραμα από τεμάχιο LCT ανελκυσθέντος από τον Ο.Α.Ν.". Οι διαστάσεις του ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΣ ήταν 26,6 x 9,15 μέτρα και αυτό το πλάτος ταιριάζει με αυτό ενός αποβατικού Mk3 όπως το LCT-357. Πιθανώς οι ζημιές από την έκρηξη της Σούδας να άφησαν μόνο ένα τμήμα του σε κατάσταση που μπορούσε να χρησιμεύσει κάπου.
    Το σκάφος αρχικά αγοράστηκε από τον Γ. Γκούμα από τη Σαλαμίνα συνεταιρικά με άλλους, στη συνέχεια περιήλθε στον έμπορο παλαιοσιδήρων Π. Καλαγάνη (που αργότερα είχε εμπλακεί με την ανέλκυση του υποβρυχίου στα Λουτρά Καϊαφά, σχετικά εδώ) και το 1955 στην "Οδών & Οδοστρωμάτων Α.Ε." Το τι απέγινε δεν καταγράφηκε...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 02-08-2023 στις 12:53

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας