Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 25

Θέμα: Αρμάτα & Παναγία Αρμάτα [Armata & Panagia Armata]

  1. #1

    Προεπιλογή Αρμάτα & Παναγία Αρμάτα [Armata & Panagia Armata]


    ΑΡΜΑΤΑ


    Προσοχή, καμμία απολύτως σχέση με το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ του 1979. Το ΑΡΜΑΤΑ (μικρή παντοφλίτσα) πρέπει να είχε κατασκευαστεί τέλη δεκαετίας ’50 με αρχές δεκαετίας ’60, αν κρίνουμε από το ότι στην αρχική του μορφή δεν είχε πλευρικούς διαδρόμους επιβίβασης και η πρόσβαση στην υπερκατασκευή γινόταν μέσα από τον χώρο του γκαράζ. Αργότερα, σε μετασκευή του πλοίου προστέθηκαν πλαινοί διάδρομοι οι οποίοι ουσιαστικά το διαπλάτυναν. Δούλεψε όλα του τα χρόνια και πιθανότατα μέχρι και την δεκαετία ‘70 στο νησί των Σπετσών, κάτι βέβαια που υποδήλωνε και το όνομα του.
    Αναζητείται έτος κατασκευής, ναυπηγείο, αριθμός(οι) νηολογίου και η κατάληξη του.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    armata.jpg Φίλε ΕV, ορίστε μιά φωτό του ΑPMATA. Aπό πού αλλού; Aπό τεύχος δεκαετίας 70 του Ships Monthly!
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΒΙΚΤΩΡ....... ανεκτίμητη, καταπληκτική φωτό, σε ευχαριστώ πολύ για την συνδρομή σου !!! Βλέπουμε την παντοφλίτσα μετά μετασκευής, όταν είχαν προστεθεί οι πλαινοί διάδρομοι επιβίβασης. Ας ελπίσουμε ότι θα βρεθούν και στοιχεία για το ιστορικό της.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτη την καρτποσταλ των εκδοσεων Toubis βλεπουμε στο λιμανι των Σπετσων παρεα με το ΜΥΚΗΝΑΙ και την παντοφλα ΑΡΜΑΤΑ

    SPETSES Toubis .jpgARMATA_.jpg
    και στην κατωτερω ιστοσελιδα γινεται αναφορα στα ονοματα των Σπετσιωτων πλοιοκτητων της παντοφλας ΑΡΜΑΤΑ

    https://spetses.wordpress.com/filoxe...a/brontamitis/
    Να λοιπόν που με την συνδρομή των ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ και T.S.S. APOLLON βρέθηκε και φωτογραφικό υλικό αλλά και ενδιαφέροντα στοιχεία για το ιστορικό της παντοφλίτσας ΑΡΜΑΤΑ. Από την ιστοσελίδα στην οποία μας παρέπεμψε ο T.S.S. APOLLON παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα.

    Η δεκαετία του 70 έμελλε να αλλάξει ριζικά τις θαλάσσιες μεταφορές στο πέρασμα Κόστα-Σπέτσες καθώς οι συμπατριώτες μας Μώρος Ελευθέριος και Παρασκευάς Παντελής με το φέρυ μπόουτ «Αρμάτα» καθώς και η οικογένεια Μπούφη με το φέρυ μπόουτ «Μιχαλάκης» εγκαθίδρυσαν σύγχρονη για την εποχή και ταχύτατη σύνδεση με την απέναντι ακτή της Κόστας. Για πρώτη φορά εκτός από επιβάτες και εμπορεύματα μεταφέρονταν στο νησί και αυτοκίνητα.
    Η πληροφορία που αφορά ότι το ΑΡΜΑΤΑ δρομολογήθηκε στις Σπέτσες την δεκαετία του '70, μου ήταν γνωστή και από παλαιότερα. Και αποτελεί ένα σημαντικό στοιχείο, αφού είναι πιθανόν το μικρό φέρρυ (για τους λόγους που έχω εξηγήσει στην αρχή του παρόντος ποστ) κατά την δεκαετία του '60 να έφερε άλλο όνομα και να δούλευε σε κάποια άλλη γραμμή. Το θεωρώ εντελώς απίθανο να κατασκευάστηκε έστω και στις αρχές της δεκαετίας του '70 και να μην έφερε εξ αρχής πλαινούς διαδρόμους επιβίβασης. Ένα ακόμα σημαντικό στοιχείο είναι το όνομα "Μώρος Ελευθέριος" ως ένας εκ των δύο πλοιοκτητών του στις Σπέτσες. Κι αυτό διότι το ίδιο όνομα το συναντάμε και στα στοιχεία του ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ το οποίο κατασκευάστηκε στα τέλη της δεκαετίας '70.


    ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ

    Το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ, επίσης μικρή παντόφλα, κατέχει ίσως τον τίτλο της δεύτερης πλέον βραχύβιας ελληνικής παντόφλας (η πρώτη ήταν το άτυχο ΑΘΕΝΣ). Νηολογήθηκε τον Σεπτέμβριο του 1976 στον Πειραιά (Ν.Π. 2174) με πλοιοκτήτες τους Γκιάκο Ευ. και Μώρο Ελευθέριο οι οποίοι όμως στις βάσεις δεδομένων αναφέρονται ταυτόχρονα και ως κατασκευαστές του. Τον Φεβρουάριο του 1978 άλλαξε αριθμό νηολογίου αλλά και πάλι Πειραιά (Ν.Π. 6650), επισήμως όμως αναφέρεται ως κατασκευασμένο τον Νοέμβριο του 1978, ενώ στις βάσεις δεδομένων ως κατασκευής του 1979, όταν και έλαβε Δ.Δ.Σ. (Διεθνές διακριτικό σήμα).

    Η καθυστέρηση στην ολοκλήρωση της κατασκευής του (1976 - 1979) οφειλόταν ίσως σε προβλήματα τα οποία πιθανόν να οδήγησαν στην άμεση πώληση του, μόλις την άνοιξη του 1979, στην Κρήτη και την αλλαγή του νηολογίου του σε Ηρακλείου 5 (Απρίλιος 1979). Όλα τα στοιχεία των νηολογίων προέρχονται από τα αρχεία του Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) και του καλού φίλου Νεκτάριου (npapad). Το πλοίο πράγματι βρέθηκε στην Κρήτη κατά την διετία 1979 - 1980 όπου επρόκειτο (δεν γνωρίζω αν τελικά πραγματοποιήθηκε) να δουλέψει από Αγία Γαλήνη και Παλαιόχωρα προς την Γαύδο, ενώ το 1981 το βρίσκουμε σε δρομολόγια από Πειραιά για Αίγινα (Σουβάλα) τα οποία όμως πρέπει να διήρκησαν για σύντομο χρονικό διάστημα. Από εκείνο το σύντομο πέρασμα του από το λιμάνι του Πειραιά προέρχεται και η μοναδική του απεικόνιση, σε καρτ ποστάλ εκείνης της εποχής.

    01.jpg

    Το 1982 οδηγήθηκε σε ναυπηγείο του Περάματος για εργασίες μετασκευής, επιμήκυνση και πιθανόν διαπλάτυνση, εργασίες όμως που για άγνωστους λόγους δεν πραγματοποιήθηκαν ποτέ, με αποτέλεσμα το πλοίο να διαλυθεί και να διαγραφεί οριστικά από τα ελληνικά νηολόγια τον Οκτώβριο του 1984, χωρίς εξ όσων γνωρίζουμε να δουλέψει ποτέ στο νησί για το οποίο είχε κατασκευαστεί και από το οποίο είχε πάρει και το όνομα του, ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ, τις Σπέτσες. Έφερε ΙΜΟ 7939901, διακριτικό κλήσης SV4220 και οι διαστάσεις του ήταν 29m x 7.3m.

  2. #2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη φωτο του Βικτωρα το Αρματα μαλλον ειναι στη Σουβαλα.
    Φίλε μου aegina, εννοείς το ΑΡΜΑΤΑ ή μήπως το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ το οποίο ήταν άλλη παντόφλα (δες προηγούμενο ποστ) και είχε πράγματι περάσει από την Σουβάλα κατά το 1981 ???

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Εγω θυμαμαι να λενε οτι ηταν καποτε στις Σπετσες και αν κρινω απο τη γεφυρα νομιζω οτι ειναι το ιδιο με κλειστους τους πλαινους διαδρομους δηλ μικρη μετασκευη οντως ηταν στην Σουβαλα γυρω στο 79 - 81 η 82.

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Κατι που προσεξα στην καρτ ποσταλ απο το λιμανι του Πειραια βλεπουμε το Διογος στην αρχικη του μορφη οποτε η χρονολογια της ειναι πριν το 82.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Φίλε μου aegina σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θυμαμαι να λενε οτι ηταν καποτε στις Σπετσες και αν κρινω απο τη γεφυρα νομιζω οτι ειναι το ιδιο με κλειστους τους πλαινους διαδρομους δηλ μικρη μετασκευη οντως ηταν στην Σουβαλα γυρω στο 79 - 81 η 82.
    Από την στιγμή που έχουμε απόλυτα ξεκαθαρίσει ότι τα ΑΡΜΑΤΑ και ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ ήταν δύο διαφορετικά πλοία, είναι βέβαιο ότι αυτό που θυμάσαι στην Σουβάλα το 1981 με "με κλειστους τους πλαινους διαδρομους" ήταν το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ στην αρχική και μοναδική του μορφή. Και με δεδομένο επίσης ότι από κατασκευής του (1979) μέχρι το 1980 ήταν στην Κρήτη, αυτό που "λέγανε οτι ηταν καποτε στις Σπετσες" ήταν το ΑΡΜΑΤΑ και απλά το είχαν μπερδέψει με το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ (μικρές παντόφλες και οι δύο, με παρεμφερές χαρακτηριστικό όνομα).

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι που προσεξα στην καρτ ποσταλ απο το λιμανι του Πειραια βλεπουμε το Διογος στην αρχικη του μορφη οποτε η χρονολογια της ειναι πριν το 82.
    Είναι δεδομένο ότι η καρτ ποστάλ από το λιμάνι του Πειραιά είναι πριν το 1982, και συγκεκριμμένα το 1981, όπως και έχω πιό πάνω αναφέρει.

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου aegina, εννοείς το ΑΡΜΑΤΑ ή μήπως το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ το οποίο ήταν άλλη παντόφλα (δες προηγούμενο ποστ) και είχε πράγματι περάσει από την Σουβάλα κατά το 1981 ???
    Το πλοίο ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ το θυμάμαι το καλοκαίρι του 1979 στην Αγία Γαλήνη, ενώ θυμάμαι να το έχω δει να παραπλέει απογευματινή ώρα, Αύγουστο του 1980, τα (Νότια) παράλια από Αγία Γαλήνη με κατεύθυνση στα Δυτικά. Λόγω της πορείας του και τις ώρας που το είδα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ταξίδευε προς Γαύδο, εκτός και αν ήθελε να είναι λόγω καιρού κοντά στα παράλια και περίπου από το ύψος των μικρών νησιάν "Παξιμαδια" να έβαζε πλώρη για Γαύδο. Το ίδιο πλοίο το είδα το 1981 στον Πειραια στη θέση φαίνεται στο καρτ-ποστάλ.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Φίλε renetoes η συμβολή σου στο θέμα ήταν πολύτιμη και σε ευχαριστώ.

    Επιβεβαιώνεται λοιπόν ότι το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ δούλεψε για δύο χρόνια στην νοτιοδυτική Κρήτη, και κατά πάσαν πιθανότητα ήταν και η πρώτη παντόφλα που δούλεψε σε συτά τα μέρη. Ο καλός μου φίλος Νεκτάριος (npapad) με είχε πληροφορήσει ότι όταν το πλοίο κατέβηκε στην Κρήτη επρόκειτο να δουλέψει σε Αγία Γαλήνη, Παλαιόχωρα και Γαύδο, δεν ήμουν βέβαιος όμως αν είχε τελικά πραγματοποιηθεί αυτή η δρομολόγηση. Κι αυτό διότι σε συζητήσεις που είχα κάνει παλαιότερα με τους καπετάνιους του ΔΑΣΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ και του ΣΑΜΑΡΙΑ Ι, όταν τους είχα ρωτήσει αν είχαν δουλέψει πριν από αυτά τα δύο πλοία άλλες (ή άλλη) παντόφλες "στα μέρη τους" μου είχαν απαντήσει και οι δύο αρνητικά. Προφανώς οι άνθρωποι δεν γνώριζαν - δεν είχαν ακούσει ότι (για μικρό χρονικό διάστημα εξάλλου) είχε περάσει από εκεί και το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ.

  8. #8

    Προεπιλογή

    Δυο φωτογραφίες από το βραχύβιο πέρασμα του ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ από την Αίγινα (Σουβάλα). Μπήκε στη γραμμή την άνοιξη του 1981, μέχρι το τέλος του καλοκαιριού του ίδιου έτους. Πράγματι, στη συνέχεια οδηγήθηκε σε ναυπηγείο του Περάματος για επιμήκυνση και διαπλάτυνση με σκοπό να επανέλθει στη γραμμή. Η πολιτική αλλαγή τον Οκτώβριο του 1981 ήταν καθοριστική για το μέλλον του, ανέτρεψε τον σχεδιασμό (δεν πήρε άδεια σκοπιμότητας) και αφέθηκε κομμένο στη μοίρα του, τμήματά του χρησιμοποιήθηκαν σε άλλες κατασκευές

    nmT4tdr.jpgdxYL03j.jpg

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε renetoes η συμβολή σου στο θέμα ήταν πολύτιμη και σε ευχαριστώ.

    Επιβεβαιώνεται λοιπόν ότι το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ δούλεψε για δύο χρόνια στην νοτιοδυτική Κρήτη, και κατά πάσαν πιθανότητα ήταν και η πρώτη παντόφλα που δούλεψε σε συτά τα μέρη. Ο καλός μου φίλος Νεκτάριος (npapad) με είχε πληροφορήσει ότι όταν το πλοίο κατέβηκε στην Κρήτη επρόκειτο να δουλέψει σε Αγία Γαλήνη, Παλαιόχωρα και Γαύδο, δεν ήμουν βέβαιος όμως αν είχε τελικά πραγματοποιηθεί αυτή η δρομολόγηση. Κι αυτό διότι σε συζητήσεις που είχα κάνει παλαιότερα με τους καπετάνιους του ΔΑΣΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ και του ΣΑΜΑΡΙΑ Ι, όταν τους είχα ρωτήσει αν είχαν δουλέψει πριν από αυτά τα δύο πλοία άλλες (ή άλλη) παντόφλες "στα μέρη τους" μου είχαν απαντήσει και οι δύο αρνητικά. Προφανώς οι άνθρωποι δεν γνώριζαν - δεν είχαν ακούσει ότι (για μικρό χρονικό διάστημα εξάλλου) είχε περάσει από εκεί και το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ.

    Οι πλοίαρχοι της ΑΝΕΝΔΥΚ σίγουρα δεν γνώριζαν τίποτα για το συγκεκριμένο πλοίο. Ακόμα και εγώ, πόσες πιθανότητες υπήρχαν να δω το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ να πλέει τόσο κοντά στην παραλία που ήμουν, όπου βρέθηκα τυχαία παραθερίζοντας στο χωριό της μητέρας μου? Μάλιστα, αρχικά δεν πίστευα ότι επρόκειτο για μικρό οχηματαγωγό, από το σουλούπι του το πέρασα στην αρχή για κάποιο τάνκερ που περνούσε αρκετά ανοιχτά από εκεί που ήμουν. Σύντομα, όμως, όταν άκουσα το θόρυβο των μηχανών του και διάβασα το όνομά του, κατάλαβα πόσο έξω είχα πέσει...

  10. #10

    Προεπιλογή ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostas_bit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπήκε στη γραμμή την άνοιξη του 1981, μέχρι το τέλος του καλοκαιριού του ίδιου έτους. Πράγματι, στη συνέχεια οδηγήθηκε σε ναυπηγείο του Περάματος για επιμήκυνση και διαπλάτυνση με σκοπό να επανέλθει στη γραμμή. Η πολιτική αλλαγή τον Οκτώβριο του 1981 ήταν καθοριστική για το μέλλον του, ανέτρεψε τον σχεδιασμό (δεν πήρε άδεια σκοπιμότητας) και αφέθηκε κομμένο στη μοίρα του, τμήματά του χρησιμοποιήθηκαν σε άλλες κατασκευές.
    Όπως μας τα είπε ο φίλος kostas_bit είναι τα πράγματα. Την μετασκευή του ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ το 1981-82 την είχε αναλάβει η εταιρεία του κ. Ιωσήφ Σαβιολάκη (Ergoship). Oι εργασίες είχαν ξεκινήσει, είχαν προχωρήσει σε κάποιο βαθμό, αλλά το πλοίο (όπως ακριβώς μου ειπώθηκε από τον ίδιο τον κ. Σαβιολάκη) εγκαταλείφθηκε από τον πλοιοκτήτη του. Αποτέλεσμα ήταν τμήματα του αργότερα να χρησιμοποιηθούν σε άλλες κατασκευές, κάποιο σε μικρό γκαζαδικάκι, το δε μπροστινό του μέρος (γκαράζ - πλώρη) χρησιμοποίηθηκε κατόπιν μετασκευής - προσαρμογής σε άλλο υπό ναυπήγηση πλοίο ανοικτού τύπου.

    Να προσθέσω τέλος ότι είχε κατασκευαστεί (αρχικά εννοώ) στο ναυπηγείο ΑΡΓΩ του Περάματος.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας