Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 48

Θέμα: Aqua Solution [Wind Solution, Prinsessan Christina, Lion Prince, Commodore, Palau]

  1. #21
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως δούμε και μετατροπή τύπου "ΕΛΥΡΟΣ"????????????
    .
    Tι εννοείς;;;
    Mάλλον γιά ξενοδοχείο το έφερε

  2. #22
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Μηπως προοριζεται για το ΚΑΖΙΝΟ της ΜΥΚΟΝΟΥ.

  3. #23
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι πλην των bluestar που κατεβάζουν πλωριό καταπέλτη, σε έκτακτες περιπτώσεις κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει στας Ελλάδας και το θέαμα στα διακοσάρια είναι, αν μη τι άλλο, πρωτόγνωρο.
    Εγώ πάλι, γιατί πάλι βλέποντας συμβατικό εκεί θυμήθηκα το ιστορικό ΚΥΔΩΝ, δεν ξέρω. Αλλά πιστεύω ότι όλο και κάποιο θα μας διαφεύγει.
    Φοβερή αλήθεια η κίτρινη σκαλωσιά στην πρύμη, ξεπερνάει το φτωχό μυαλό μου και τις ακόμα φτωχότερες γνώσεις μου.

    Συνημμένο Αρχείο 186680Συνημμένο Αρχείο 186681Συνημμένο Αρχείο 186682Συνημμένο Αρχείο 186683Συνημμένο Αρχείο 186684
    Δεν θυμάμαι αυτές τις έκτακτες περιπτώσεις αλλά συστηματικά τον άνοιγαν στην Πάτρα το POLARIS κ τα ΒS1/2. Eπίσης στη Χίο το παλιό Ν.ΧΙΟΣ.

    Πας πολύ παλιά κ μπορώ να σου απαριθμήσω ένα σωρό άλλα,υπάρχουν κ δικές μου φωτό εδώ μέσα,τέλη 70-αρχές 80.
    Γιά την σκαλωσιά κ εγώ δεν ξέρω,ίσως με την παλίρροια να κούμπωνε με fenders μιάς κ ήταν σε στατικό ρόλο.

  4. #24
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dionisos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως προοριζεται για το ΚΑΖΙΝΟ της ΜΥΚΟΝΟΥ.
    Καθώς φαίνεται ότι το έφερε ο Ηλιόπουλος μάλλον είναι γιά λάθρο.Επομένως η ιδέα γιά το ΛΑΤΩ πρέπει να εγκαταλείφθηκε.

  5. #25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους είδαμε στον Πειραιά άνοιγμα visor κ πλωριού καταπέλτη έστω με αυτή την έκτακτη περίπτωση.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι πλην των bluestar που κατεβάζουν πλωριό καταπέλτη, σε έκτακτες περιπτώσεις κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει στας Ελλάδας και το θέαμα στα διακοσάρια είναι, αν μη τι άλλο, πρωτόγνωρο.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας πολύ παλιά κ μπορώ να σου απαριθμήσω ένα σωρό άλλα, υπάρχουν κ δικές μου φωτό εδώ μέσα,τέλη 70-αρχές 80.
    "Bluestar που κατεβάζουν πλωριό καταπέλτη" δένοντας με την πλώρη, δεν έχω δει στον Πειραιά ούτε σε έκτακτες περιπτώσεις. Να έχουν πρυμοδετήσει μεν κανονικά, αλλά να έχουν ανοικτό και το visor και τον πλωριό καταπέλτη (για διάφορους λόγους), ναι έχω δει αρκετές φορές.

    Όσον αφορά μάλιστα τα "διακοσάρια" δεν είναι πρωτόγνωρο το θέαμα. Στην ίδια θέση που έχει δέσει το WIND SOLUTION (άντε το πολύ λίγο δεξιά - λίγο αριστερά) είχαμε δει σε παλαιότερη φωτό δεμένο το ΚΑΡΥΣΤΟΣ (ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ). Δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποιό θέμα είχε παρουσιαστεί η φωτό, αν και την είχα σχολιάσει, αν κάποιος θυμάται ας μας την δείξει.

  6. #26
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Πλωριο Καταπελτη ειχε και το ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ πριν την μετασκευη. Πολλες φορες τον ανοιγε αν και επεφτε μετην Πρυμνη για να κατεβαζει τα φορτηγα απο το επανω γκαραζ τοτε που η Ραμπα ηταν στην Πλωρη

  7. #27
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Bluestar που κατεβάζουν πλωριό καταπέλτη" δένοντας με την πλώρη, δεν έχω δει στον Πειραιά ούτε σε έκτακτες περιπτώσεις. Να έχουν πρυμοδετήσει μεν κανονικά, αλλά να έχουν ανοικτό και το visor και τον πλωριό καταπέλτη (για διάφορους λόγους), ναι έχω δει αρκετές φορές.
    Ψάχνω το αρχείο μου και βρίσκω αυτό.

    IMG_20180126_123636[1].jpg

    Θυμάμαι πάντως και κάποιο από τα μικρά εκτός από το 1 με την πλώρη δεμένα..αλλά θα το ψάξω κάποια στιγμή.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #28
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dionisos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλωριο Καταπελτη ειχε και το ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ πριν την μετασκευη. Πολλες φορες τον ανοιγε αν και επεφτε μετην Πρυμνη για να κατεβαζει τα φορτηγα απο το επανω γκαραζ τοτε που η Ραμπα ηταν στην Πλωρη
    Μα το WIND SOLUTION έχει πέσει με την πλώρη κ πατάει ο καταπέλτης στον ντόκο,αυτό λέμε.Το να έχoυν ανοίξει visor κ πλωριό καταπέλτη γιά κάποιο λόγο με το βαπόρι πρυμνοδετημένο το είχαμε δει πολλές φορές πριν να αρχίσουν να σφραγίζουν τις πλώρες,λόγω Στοκχόλμης;
    Αμέσως-αμέσως μου έρχονται στο μυαλό τα ΚΑΝΤΙΑ/ΡΕΘΥΜΝΝΟΝ που πολλές φορές άνοιγαν visor κ καταπέλτη,υποθέτω γιά εξαερισμό του γκαράζ.

  9. #29
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θυμάμαι πάντως και κάποιο από τα μικρά εκτός από το 1 με την πλώρη δεμένα..αλλά θα το ψάξω κάποια στιγμή.
    Το BS ITHAKI άνοιγε γι΄αυτό κ το μπαρκαρίζο δεξιά-αριστερά στην πλώρη αφού στην Ελλάδα θέλουμε έτη φωτός γιά να ανακαλύψουμε την φυσούνα.

  10. #30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dionisos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλωριο Καταπελτη ειχε και το ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ πριν την μετασκευη. Πολλες φορες τον ανοιγε αν και επεφτε μετην Πρυμνη για να κατεβαζει τα φορτηγα απο το επανω γκαραζ τοτε που η Ραμπα ηταν στην Πλωρη
    Φίλε dionisos μιλάμε για πλοία με visor (ανυψούμενη πλώρη) όπως το WIND SOLUTION, και συγκεκριμμένα για το λιμάνι του Πειραιά. Αν θυμάμαι καλά (μπορεί να κάνω και λάθος) το ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ δρομολογήθηκε από τον Πειραιά μετά από την κατασκευή της νέας του πλώρης.

    Φίλε threshtox, προς αποφυγήν παρεξηγήσεως και μόνο, να σημειώσω πως στο ποστ μου έγραψα "δεν έχω δει στον Πειραιά" (εγώ προσωπικά), όχι ότι δεν έχει συμβεί ποτέ. Θα ήμουν ανόητος (τουλάχιστον) αν έγραφα ή υπονοούσα κάτι τέτοιο.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας