Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 69

Θέμα: Ραφήνα-Σύρος [Rafina-Syros route]

  1. #31
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έκανα τέσσερα ταξίδια κατά την περίοδο που το SuperferryII έπιανε Σύρο και μάλιστα Παρασκευοσάββατο (δυο για Συρο και δυο για Τηνο ) ,οι επιβάτες για Σύρο ήταν μετρημένοι με τα δάχτυλα των δύο χεριών , τα δε οχήματα μετρημένα στο ένα.
    Αρα δεν φταίει ούτε ο ανταγωνισμός ούτε το πλοίο αλλα οι νοοτροπία των Συριανών .Κοινώς το κόλλημα τους με τον Πειραιά .Και δεν πρέπει να ξεχνάμε και την έλλειψη επιβατικού κοινού προς Σύρο γενικά αυτή την περίοδο
    Όταν ο Συριανος μπορεί να έχει ίδιες κ καλύτερες επιλογές πλοίων προς Πειραιά, δύσκολο να προτιμήσει τη Ραφηνα που απέχει εξάλλου αρκετά από το κέντρο της Αθήνας. Δεν είναι θέμα νοοτροπίας αλλά σχέσης ποιότητας επιλογών κ απόστασης.
    Από την άλλη το χειμώνα δεν υπάρχει κ η τουριστική κίνηση. Επομένως ήταν επόμενο το εγχείρημα να πάει απατο.

  2. #32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν απαγορευει κανενα Παρος....Οσο ηταν το Ανδρος ολη τη Τηο Μυκονο την ειχε κσι δικαιως...Τωρα που το Παρος φτανει νωριτερα κσι στο πηγαινε και στο ελα δεν ειναι λογικο να κατσει...στο κατω κατω και με το Ανδρος παλι του γυρισαν τη πλατη...Ετσι ειναι αυτα...για να παρεις πρεπει να δωσεις...
    Πειραιάς - Σύρος Fast Ferries Andros 4 ώρες και 20 λεπτά με 24 ευρώ
    Ραφήνα-Άνδρος-Σύρος Superferry 2 σε 3 ώρες και 40 λεπτά με 27 ευρώ
    Πειραιάς - Σύρος Blue Star Paros 3 ώρες και 45 λεπτά με 31,50 ευρώ

    Πού φτάνει νωρίτερα το Blue Star Paros?

    Το πρόγραμμα της εταιρίας έλεγε Superferry 2 από Ραφήνα στη Σύρο έως 31 Ιανουαρίου. Στις 16 Ιανουαρίου έρχεται το Blue Star Paros και την ίδια μέρα η Golden Star αθετεί το πρόγραμμά της και αποσύρει από τη Σύρο το Superferry.

    Aυτό είναι σύμπτωση ή εναρμονισμένη πολιτική?
    Είναι αυτό υγιής ανταγωνισμός?

    Εγώ βλέπω ότι εάν το καλοκαίρι και τα δύο superferry επιμείνουν στο Ραφήνα-Άνδρος-Τήνος-Μύκονος και δεν αναζητήσουν νέους προορισμούς από Ραφήνα όπως η Σύρος ή η Αμοργός με μεσαία πληρότητα αλλά με τιμές που δεν αντέχει να δώσει ούτε η Blue Star ούτε ο Ηλιόπουλος θα δούμε το Superferry 2 να πηγαίνει για scrap και θα είναι κρίμα.

  3. #33
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ο Συριανος μπορεί να έχει ίδιες κ καλύτερες επιλογές πλοίων προς Πειραιά, δύσκολο να προτιμήσει τη Ραφηνα που απέχει εξάλλου αρκετά από το κέντρο της Αθήνας. Δεν είναι θέμα νοοτροπίας αλλά σχέσης ποιότητας επιλογών κ απόστασης.
    Από την άλλη το χειμώνα δεν υπάρχει κ η τουριστική κίνηση. Επομένως ήταν επόμενο το εγχείρημα να πάει απατο.
    Επειδή επί 20 χρόνια έμενα στο κέντρο της Αθήνας (Κυψέλη- δικαστήρια) να σε ενημερώσω ότι ο χρόνος Αθήνα-Ραφήνα-Σύρος (όταν είχε δρομολόγια) είναι μικρότερος από τον χρόνο Αθήνα-Πειραιάς-Σύρος όσο αστείο και αν φαίνεται
    Και για να διευκρινίσω μιλάω για Αθήνα και περίχωρα και όχι Πειραιά και άλλους όμορους δήμους αυτού
    Όσο για την ποιότητα πάντα τα πλοία της Ραφήνας ήταν και είναι λίγο καλύτερα για τον επιβάτη (accomodation)
    Από εκεί και πέρα όλα είναι επιλογή του καθενός
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roussosf : 24-01-2018 στις 13:46
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  4. #34
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sprintezis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτό είναι σύμπτωση ή εναρμονισμένη πολιτική?
    Είναι αυτό υγιής ανταγωνισμός?
    Ούτε το ένα, ούτε το άλλο.... Για την ακρίβεια το βλέπω ως απόλυτα υγιή ανταγωνισμό που δεν έχει καμία σχέση με συμπτώσεις και λοιπές παραφιλολογίες.
    Η εταιρία δοκίμασε ενα εγχείρημα, δεν το στήριξε η τοπική κοινωνία και είναι λογικό κάποια στιγμή να το σταματήσει.
    Τι θα έπρεπε δηλαδή να κάνει; να μπαίνει φόρα-παρτίδα "μέσα" για το ονόρε;

  5. #35
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε το ένα, ούτε το άλλο.... Για την ακρίβεια το βλέπω ως απόλυτα υγιή ανταγωνισμό που δεν έχει καμία σχέση με συμπτώσεις και λοιπές παραφιλολογίες.
    Η εταιρία δοκίμασε ενα εγχείρημα, δεν το στήριξε η τοπική κοινωνία και είναι λογικό κάποια στιγμή να το σταματήσει.
    Τι θα έπρεπε δηλαδή να κάνει; να μπαίνει φόρα-παρτίδα "μέσα" για το ονόρε;
    Φίλε μου σωστά τα γραφόμενά σου αλλά όπως και άλλοι φίλοι προείπαν το εγχείρημα έγινε σε λάθος εποχή
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  6. #36
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου σωστά τα γραφόμενά σου αλλά όπως και άλλοι φίλοι προείπαν το εγχείρημα έγινε σε λάθος εποχή
    Μπορεί να έγινε σε λάθος εποχή αλλά τα νούμερα ήταν άκρως απογοητευτικά και ίσως δείχνουν (ή επιβεβαιώνουν) τάσεις...
    Το επιβατικό κοινό της Σύρου δεν στήριξε ποτέ δρομολόγιο από Ραφήνα, ακόμα και απευθείας!

  7. #37
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από noulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το επιβατικό κοινό της Σύρου δεν στήριξε ποτέ δρομολόγιο από Ραφήνα, ακόμα και απευθείας!
    Κατ' εμένα, αυτή είναι η πιο σωστή φράση για να αντικατοπτρίσει τι πραγματικά συμβαίνει με τη Σύρο και τα δρομολόγιά, της. Ό,τι πλοίο και να μπήκε από μας, από όποια εταιρία και να' τανε, ό,τι νησί να έπιανε πρώτα για να πάει εκεί ή να μην έπιανε, η Σύρος ποτέ δεν το στήριξε. Αυτή η ιστορία κρατάει από το ΔΗΛΟΣ του Στρίντζη για να μην πω και νωρίτερα με τα ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ. Έχω μιλήσει με πολλούς Συριανούς και στη δουλειά μου, και έξω από αυτή γι' αυτό το θέμα, όλοι λένε ότι δε θα προτιμήσουν ποτέ πλοίο από Ραφήνα. Χρόνια τώρα. Έχουν φτάσει να μου το πούνε και στα ίσια: "Μα γιατί εσείς εκεί στη Ραφήνα επιμένετε μερικές φορές να μας βάζετε πλοίο?? Δεν το θέλουμε. Έχουμε τέλεια κάλυψη από Πειραιά, δεν πρόκειται ποτέ να το χρησιμοποιήσουμε"(!). Για να δούμε και το επόμενο βήμα τώρα με ταχύπλοο του Ηλιόπουλου από τη φετινή σεζόν πώς θα πάει... Προσωπικά πιστεύω τα ίδια αποτελέσματα θα έχει. Μακάρι να διαψευστώ βέβαια.

  8. #38
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή

    [QUOTE=sprintezis;597458]Πειραιάς - Σύρος Fast Ferries Andros 4 ώρες και 20 λεπτά με 24 ευρώ
    Ραφήνα-Άνδρος-Σύρος Superferry 2 σε 3 ώρες και 40 λεπτά με 27 ευρώ
    Πειραιάς - Σύρος Blue Star Paros 3 ώρες και 45 λεπτά με 31,50 ευρώ

    Που τα ειδες τα 24 ευρω με το Ανδρος?

  9. #39
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή επί 20 χρόνια έμενα στο κέντρο της Αθήνας (Κυψέλη- δικαστήρια) να σε ενημερώσω ότι ο χρόνος Αθήνα-Ραφήνα-Σύρος (όταν είχε δρομολόγια) είναι μικρότερος από τον χρόνο Αθήνα-Πειραιάς-Σύρος όσο αστείο και αν φαίνεται
    Και για να διευκρινίσω μιλάω για Αθήνα και περίχωρα και όχι Πειραιά και άλλους όμορους δήμους αυτού
    Όσο για την ποιότητα πάντα τα πλοία της Ραφήνας ήταν και είναι λίγο καλύτερα για τον επιβάτη (accomodation)
    Από εκεί και πέρα όλα είναι επιλογή του καθενός
    Το πιστεύω αυτό που λες κ ισχύει στην περιπτωση που κάποιος ταξιδεύει με το αυτοκίνητό του. Γιατί το ΚΤΕΛ Αθηνα-Ραφήνα τα ΠΣΚ του καλοκαιριού μπορεί να ξεπεράσει τη 1 ώρα όταν σε μισή ώρα εισαι στον Πειραιά με τον ηλεκτρικό κ μάλιστα ακριβώς στην αποβάθρα σου. Όσο για τα καλύτερα πλοία της Ραφήνας, κακά τα ψέμματα το brand name superfast/blue star είναι δικαιολογημένα πολύ πιο ισχυρό. Ακόμα κ το ΝΗΣΟΣ ΜΎΚΟΝΟΣ της Hellenic είναι σαφέστερα ανταγωνιστικοτερη επιλογή από οποιοδήποτε superferry η πλοίο του Παναγιωτάκη

  10. #40
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιστεύω αυτό που λες κ ισχύει στην περιπτωση που κάποιος ταξιδεύει με το αυτοκίνητό του. Γιατί το ΚΤΕΛ Αθηνα-Ραφήνα τα ΠΣΚ του καλοκαιριού μπορεί να ξεπεράσει τη 1 ώρα όταν σε μισή ώρα εισαι στον Πειραιά με τον ηλεκτρικό κ μάλιστα ακριβώς στην αποβάθρα σου. Όσο για τα καλύτερα πλοία της Ραφήνας, κακά τα ψέμματα το brand name superfast/blue star είναι δικαιολογημένα πολύ πιο ισχυρό. Ακόμα κ το ΝΗΣΟΣ ΜΎΚΟΝΟΣ της Hellenic είναι σαφέστερα ανταγωνιστικοτερη επιλογή από οποιοδήποτε superferry η πλοίο του Παναγιωτάκη
    Το ταξίδι εγώ το μετράω από την ώρα που θα κλείσω την πόρτα στο σπίτι μου. Αυτός είναι και ο λόγος που τα διάφορα γκρουπ πχ για Τήνο η Μύκονο προτιμούν την Ραφήνα και τα ωράρια κυρίως της επιστροφής. Η διαδρομή Βικτώρια - Πειραιάς είναι 30λεπτα αλλά μέχρι να φτάσεις στην Βικτώρια ισως χρειάζεσαι και άλλα ΜΜΜ , και Πεδίον Αρεως -Ραφήνα είναι περίπου 45 λεπτά το πρωι.
    Ναι τις Παρασκευές Ιουλίου έως 20 Αυγούστου το μεσημέρι φτάνει την 1 ώρα +
    Τώρα όσο για το brand name ναι της Attica είναι πολλά "κανταρια" αλλά εμένα τον επιβάτη είναι το τελευταίο που με απασχολεί
    και για να πάμε στα πλοία το έχω ξαναγράψει στο forum ότι τα SF XII & BS1-2 τα βγάζω εκτός, τα μικρά blustaraκια τα συγκρίνω με τα πλοία της Ραφήνας ακόμα και με τον παππού Superferry II
    Και για να κλείσω, εμένα με ενδιαφέρει το πλοίο για Τήνο και Σύρο σε καθημερινή βάση και όχι περιστασιακά η διερχόμενο, και εκεί θα κάνω τη σύγκρισή, δεν με ενδιαφέρει και ποτέ δεν θα συγκρίνω πως είναι αυτό που πάει στις Σποράδες η στα Δωδεκάνησα γιατί δεν ξέρω .
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας