Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 69

Θέμα: Ραφήνα-Σύρος [Rafina-Syros route]

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή Ραφήνα-Σύρος [Rafina-Syros route]

    Λετε;

    http://enandro.gr/oikonomia/3551-%CE...%89%CE%AF.html

    Πάντως κάτι τέτοιο τριγυρνάει χρόνια στο μυαλό μου! Σαν μια καλή λύση για τους Συριανούς (και μη) που μένουν μακριά από τον Περαία.
    Για να δούμε αν τελικά γίνει και αν θα πιάσει.
    Ισως να είναι μια έξυπνη εναλλακτική για το καλοκαίρι που ο ανταγωνισμός με το Tera για Τήνο και Μύκονο είναι ζόρικος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noulos : 06-10-2017 στις 13:39

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από noulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λετε;

    http://enandro.gr/oikonomia/3551-%CE...%89%CE%AF.html

    Πάντως κάτι τέτοιο τριγυρνάει χρόνια στο μυαλό μου! Σαν μια καλή λύση για τους Συριανούς (και μη) που μένουν μακριά από τον Περαία.
    Για να δούμε αν τελικά γίνει και αν θα πιάσει.
    Ισως να είναι μια έξυπνη εναλλακτική για το καλοκαίρι που ο ανταγωνισμός με το Tera για Τήνο και Μύκονο είναι ζόρικος.
    Συμφωνώ απόλυτα...και επιπλέον και την καθημερινή σύνδεση της Σύρου με την Τήνο τα καλοκαίρια εξασφαλίζει (με τα δρομολόγια που έχει πια η BSF τα καλοκαίρια η σύνδεση είναι μόνο 4 φορές την εβδομάδα) και οι Ανδριώτες μπορούν να πάνε στο κέντρο της περιφέρειάς τους πιο εύκολα και γρήγορα. Εχω πάντως την αίσθηση πως και τη δεκαετία του 80 υπήρχε με κάποιο από τα ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ένα τέτοιο δρομολόγιο. Νομίζω ακόμα πως μια χρονιά πρέπει να έκανε ένα τέτοιο δρομολόγιο το ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ το οποίο μετά τη Σύρο συνέχιζε για Παροναξία- χωρίς όμως να είμαι απόλυταο σίγουρς

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα...και επιπλέον και την καθημερινή σύνδεση της Σύρου με την Τήνο τα καλοκαίρια εξασφαλίζει (με τα δρομολόγια που έχει πια η BSF τα καλοκαίρια η σύνδεση είναι μόνο 4 φορές την εβδομάδα) και οι Ανδριώτες μπορούν να πάνε στο κέντρο της περιφέρειάς τους πιο εύκολα και γρήγορα. Εχω πάντως την αίσθηση πως και τη δεκαετία του 80 υπήρχε με κάποιο από τα ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ένα τέτοιο δρομολόγιο. Νομίζω ακόμα πως μια χρονιά πρέπει να έκανε ένα τέτοιο δρομολόγιο το ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ το οποίο μετά τη Σύρο συνέχιζε για Παροναξία- χωρίς όμως να είμαι απόλυταο σίγουρς
    Τα Χρυσή Αμμος ουσιαστικά δεν τα έχω προλάβει. Ήμουν μωρό όταν σταμάτησαν.
    Το Καπετάν Αλέξανδρος έκανε νομίζω απευθείας Σύρο και Παροναξία σαν Αλέκος. Και το Μπάρι Εξπρες θυμάμαι να κάνει απευθείας Σύρο κάθε Κυριακή βράδυ
    αμέσως μετά την επιστροφή από το τοπικό της Ανδρού.

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.090

    Προεπιλογή

    Απ' την προσεχή Δευτέρα 9 Οκτωβρίου η αρχοντική Σύρος προστίθεται στα καθημερινά δρομολόγια του Superferry II.

    Ραφήνα (07:50) - Άνδρος (09:45) - Σύρος (11:30) - Τήνος (12:15) - Μύκονος (13:00) και Μύκονος (13:15) - Τήνος (13:45) - Σύρος (15:00) - Άνδρος (16:45) - Ραφήνα (18:40)

  5. #5
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Amorgos Greece
    Μηνύματα
    944

    Προεπιλογή

    ...αυριο πρωι 7/10 για Ανδρο,Τηνο,Μυκονο
    οι τιμες εχουν παρει την ανηφορα...!!
    32¤,48¤ ,54¤ αντιστοιχα...!!
    Προφανως εχουν εξαντληθει τα της οικονομικης,
    μιας κ θα ειναι μονο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Amorgos66 : 06-10-2017 στις 19:06

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Amorgos66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αυριο πρωι 7/10 για Ανδρο,Τηνο,Μυκονο
    οι τιμες εχουν παρει την ανηφορα...!!
    32¤,48¤ ,54¤ αντιστοιχα...!!
    Προφανως εχουν εξαντληθει τα της οικονομικης,
    μιας κ θα ειναι μονο...
    για το ΙΧΕ αναφέρεσαι προφανώς ?

  7. #7
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από noulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Χρυσή Αμμος ουσιαστικά δεν τα έχω προλάβει. Ήμουν μωρό όταν σταμάτησαν.
    Το Καπετάν Αλέξανδρος έκανε νομίζω απευθείας Σύρο και Παροναξία σαν Αλέκος. Και το Μπάρι Εξπρες θυμάμαι να κάνει απευθείας Σύρο κάθε Κυριακή βράδυ
    αμέσως μετά την επιστροφή από το τοπικό της Ανδρού.
    Το Καπεταν Αλεξανδρος εκανε Συρο-Παρο-Ναξο το 1989.Το Μπαρι πραγματι καθε Κυριακη 21:00 απο Ραφηνα για Συρο..Το ιδιο εκανε και το Επτανησος...εναλλαξ αν θυμαμαι καλα. Τωρα για τη δρομολογηση του ΣΦ ΙΙ εχω την αισθηση οτι λειπει η γατα και χορευουν τα ποντικια. Και γινεται τωρα που ειναι το Ανδρος απο Πειραια και δεν προλαβαινει. Λογικα το Φερρυ θα παιρνει οτι ειναι για Τηνο-Μυκονο απο Συρο και αντιστροφα + οτι φορτηγα θα θελουν νψριτερη αφιξη στην Ηπειρωτικη Χωρα. Ανταγωνισμος της Ραφηνας μου μυριζει. Βεβαια εξυπηρετουνται οσοι εκ Ανδρω εχουν δουλειες στη πρωτευουσα. Κατ εμε αν ηταν το Ναξος/Παρος στη γραμμη δεν θα εμπαινε ουτε για πλακα....Η πορεια θα δειξει....

  8. #8
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Καπεταν Αλεξανδρος εκανε Συρο-Παρο-Ναξο το 1989.Το Μπαρι πραγματι καθε Κυριακη 21:00 απο Ραφηνα για Συρο..Το ιδιο εκανε και το Επτανησος...εναλλαξ αν θυμαμαι καλα. Τωρα για τη δρομολογηση του ΣΦ ΙΙ εχω την αισθηση οτι λειπει η γατα και χορευουν τα ποντικια. Και γινεται τωρα που ειναι το Ανδρος απο Πειραια και δεν προλαβαινει. Λογικα το Φερρυ θα παιρνει οτι ειναι για Τηνο-Μυκονο απο Συρο και αντιστροφα + οτι φορτηγα θα θελουν νψριτερη αφιξη στην Ηπειρωτικη Χωρα. Ανταγωνισμος της Ραφηνας μου μυριζει. Βεβαια εξυπηρετουνται οσοι εκ Ανδρω εχουν δουλειες στη πρωτευουσα. Κατ εμε αν ηταν το Ναξος/Παρος στη γραμμη δεν θα εμπαινε ουτε για πλακα....Η πορεια θα δειξει....
    Συμφωνω απολυτα με τα γραφομενα σου και ναπροσθεσω οτιη αφιξη σην ΣΥΡΟ και απο τα δυο θα παιζεται σεδιαφορα λεπτων αναλογα των καιρικων συνθηκων καιτης κινησης για ΑΝΔΡΟ απο το ΣΦ.

  9. #9

    Προεπιλογή

    To δρομολόγιο Ραφήνα-Άνδρος-Σύρος-Τήνος-Μύκονος το είχε κάνει τελευταία φορά το "Πηνελόπη Α" δε θυμάμαι πότε αλλά μετά το έτος 2000.

    Ραφήνα-Σύρος σε 3 ώρες και 40 λεπτά με 27 ευρώ

    Ο κάθε επιβάτης ας βρει το δικό του δρόμο για τη Σύρο με γνώμονα πως βολεύει τον ίδιο από πλευράς άνεσης, ευρυχωρίας πλοίου, χρονικής συντομίας ταξιδιού και οικονομίας χρημάτων και όχι βάσει των συμφερόντων της Blue Star Ferries.

    Kαλώς ήλθες στη Σύρο Superferry 2
    Ολόψυχα καλή επιτυχία και να εξακολουθήσεις να 'ρχεσαι και το καλοκαίρι

    από 9 Οκτωβρίου 2017 έως 28 Φεβρουαρίου 2018

    dromologia-ploion-rafina-andros-syros-tinos-mykonos-GSF20171006-01.jpgdromologia-ploion-rafina-andros-syros-tinos-mykonos-GSF20171006-01.jpg

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sprintezis : 07-10-2017 στις 20:53

  10. #10
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sprintezis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To δρομολόγιο Ραφήνα-Άνδρος-Σύρος-Τήνος-Μύκονος το είχε κάνει τελευταία φορά το "Πηνελόπη Α" δε θυμάμαι πότε αλλά μετά το έτος 2000.

    Ραφήνα-Σύρος σε 3 ώρες και 40 λεπτά με 27 ευρώ

    Ο κάθε επιβάτης ας βρει το δικό του δρόμο για τη Σύρο με γνώμονα πως βολεύει τον ίδιο από πλευράς άνεσης, ευρυχωρίας πλοίου, χρονικής συντομίας ταξιδιού και οικονομίας χρημάτων και όχι βάσει των συμφερόντων της Blue Star Ferries.

    Kαλώς ήλθες στη Σύρο Superferry 2
    Ολόψυχα καλή επιτυχία και να εξακολουθήσεις να 'ρχεσαι και το καλοκαίρι

    από 9 Οκτωβρίου 2017 έως 28 Φεβρουαρίου 2018

    dromologia-ploion-rafina-andros-syros-tinos-mykonos-GSF20171006-01.jpgdromologia-ploion-rafina-andros-syros-tinos-mykonos-GSF20171006-01.jpg

    Αναφερεστε για την επιλογη του Συριανου επιβατη λρς και ειναι χιλλιαδες και γινεται μαχη να τους κερδισουν τα βαπορια...Αυτα στα 80'ς με τους ντελαληδες εξω απο το Ναιας και το Παναγια. Εκτος αν εχει γινει απογραφή ή γκαλοπ και απεδειχθη οτι το μεγαλυτερο μερος των Συριανων κατοικει ή κινειται στα Βορεια Προαστεια. Φυσικα και μιλαμε για αναβαθμιση μιας και προστιθεται αλλη μια επιλογη. Οσο για το εισητηριο των 27 ευρω συμφερει αυτους που μενουν κοβτα Ραφηνα και δεν χρειαζονται επι πλεον ναυλα. Οσο για την ωρα αφιξης οταν μπει καποιο απο τα μικρα μπλε θα φτανει δευτερο οποτε το αβανταζ θα χανεται. Μονο αν αναχωρουσε απο Ραφηνα στις 7:00 αλλα εκει τιθεται θεμα προσβασης των υπιψηφιων επιβατων. Ή αμα πηγαινε τα 23 το ΣΦ ΙΙ που φυσικα ειναι αδυνατο..Μονο τη θερινη σεζον θα μπορουσαμε να βγαλουμε συμπερασματα...

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας