Σελίδα 9 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 789101119 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 215

Θέμα: Αστερίων ΙΙ [Grand Spring, Ishikari]

  1. #81

    Προεπιλογή

    Αρχικό μήνυμα απο ΩΡΙΩΝΥιος του είναι, όχι εγγονός.



    Να σοβαρευτούμε λίγο, αγαπητοί μου φιλοι??? Τα αισθήματα και οι προθέσεις όλων σας είναι δεδομένα, μια παρέα είμαστε και όλοι εκτιμούμε ο ένας τον άλλο σε αυτό το forum!

    Δεν καταλαβαίνω γιατί έβαλες την διόρθωσή μου σε παράθεση για να επικαλεστείς την σοβαρότητα, την οποία και γω θα επιζητούσα παραπάνω. Ίσως να έγινε εκ παραδρομής...

    Τώρα όσον αφορά το όνομα, δε νομίζω πως μςας πεφτει λόγος. Θεωρώ όμως το πιθανότερο να παραμείνει ΑΣΤΕΡΙΩΝ ΙΙ ή σκέτο ΑΣΤΕΡΙΩΝ, ωστε να μην υπάρχει και πρόβλημα στο booking system της Κοινοπραξίας, που μέχρι πρόσφατα που είχα κοιτάξει έχει ακόμα το ΑΣΤΕΡΙΩΝ δηλωμένο στα δρομολόγια της Βενετίας.

  2. #82

    Προεπιλογή

    IMG_0217.jpg
    Πέραμα - 27/04/2018

    Το πλοίο στο Πέραμα, στις απαραίτητες "all time classics" φωτογραφίες από το ΜΠΡΟΥΦΑΣ.

    IMG_0230.jpg__IMG_0250.jpg__IMG_0304.jpg
    Πέραμα - 27/04/2018

  3. #83

    Προεπιλογή

    ΕΞΕΡΕΤΗΚΕΣ
    ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΟ

  4. #84
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ: Πάντως κάπου διάβασα το όνομα ΔΙΟΝ,αρχαία πόλη στην Μεσαρά την οποίαν εγώ προσωπικά δεν μπορώ να εντοπίσω.
    Ακρωτήριο Σταυρός ή Δίον - Ιεράπετρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 29-04-2018 στις 09:57
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  5. #85
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Για το όνομα ΑΣΤΕΡΙΩΝ ΙΙ (σκεπτόμενοι με την λογική):

    Ερχόμαστε στην θέση των υπευθύνων της ΑΝΕΚ και σκεφτόμαστε:
    1. Αγοράσαμε ένα πλοίο που το χρειαζόμαστε για μια συγκεκριμένη γραμμή.
    2. Μέχρι πριν λίγο την γραμμή την εκτελούσε ένα επιτυχημένο (κατά την άποψή τους πλοίο, γι αυτό και το κράτησαν για αρκετό καιρό) με το όνομα ΑΣΤΕΡΙΩΝ, με ότι αυτό συνεπάγεται για την πελατεία.
    3. Το όνομα ΑΣΤΕΡΙΩΝ είναι Ελληνικό, ... θαλασσινό, δικό μου (εγώ βάφτισα το προηγούμενο πλοίο) και κολλάει σε όλες τις γραμμές ... και της Κρήτης.
    4. Άρα το κρατώ.

    Ερχόμαστε τώρα στην θέση μας. Στην θέση δηλαδή των καραβολατρών.
    1. Η ΑΝΕΚ αγόρασε ένα πλοίο με σκοπό να αντικαταστήσει ένα άλλο πλοίο με το όνομα ΑΣΤΕΡΙΩΝ και να το τοποθετηθεί στην ίδια γραμμή.
    2. Στο πλοίο αυτό, κόντρα στην παράδοσή της, του δίνει το προσωρινό (?) όνομα ΑΣΤΕΡΙΩΝ ΙΙ.
    3. Επιπλέον κάνει και κάτι ασυνήθιστο για τα δεδομένα της ΑΝΕΚ. Στο πλοίο σηκώνει σημαία Κύπρου.... δηλαδή σημαία Ευρωπαϊκής Ένωσης, που δεν ισχύουν όμως οι κανονισμοί (πληρώματα κ.λ.π.) της Ελλάδος.
    4. Το πλοίο αυτό καλείται να ανταγωνιστεί τα πλοία του Γκριμάλντι, με Ιταλική σημαία, άρα και το κόστος εκμετάλλευσης των πλοίων (μειωμένα πληρώματα σε σχέση με τα Ελληνικά κ.λ.π.).

    Συμπέρασμα:
    Το πλοίο θα παραμείνει με την ονομασία ΑΣΤΕΡΙΩΝ ΙΙ και με Κυπριακή σημαία.

    Υ.Γ. Διορθώστε μα αν κάνω λάθος στον τρόπο σκέψης μου. Εξάλλου δεν είμαι και ειδικός.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 29-04-2018 στις 10:31
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  6. #86

    Προεπιλογή

    Η τζιμινιέρα του μοιάζει αρκετά με του Θεόφιλος και του Φαίδρα. Όσο για τα υπόλοιπα, συμφωνώ με τον προηγούμενο post.
    KNOSSOS PALACE - FESTOS PALACE
    τα καλύτερα, τα γρηγορότερα, τα πιο όμορφα, τα πιο μεγάλα στον Πειραιά, τα πολυτελέστερα και φυσικά τα πιο ερυθρόλευκα

  7. #87
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΞΕΡΕΤΗΚΕΣ
    ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΟ
    Πραγματικά εξαιρετικές οι φωτό του φίλου ΕV.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 30-04-2018 στις 10:54

  8. #88
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακρωτήριο Σταυρός ή Δίον - Ιεράπετρα.
    Αυτό το ξέρω.

  9. #89
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων

    2. Στο πλοίο αυτό, κόντρα στην παράδοσή της, του δίνει το προσωρινό (?) όνομα ΑΣΤΕΡΙΩΝ ΙΙ.
    3. Επιπλέον κάνει και κάτι ασυνήθιστο για τα δεδομένα της ΑΝΕΚ. Στο πλοίο σηκώνει σημαία Κύπρου.... δηλαδή σημαία Ευρωπαϊκής Ένωσης



    Συμπέρασμα:
    Το πλοίο θα παραμείνει με την ονομασία ΑΣΤΕΡΙΩΝ ΙΙ και με Κυπριακή σημαία.

    Υ.Γ. Διορθώστε μα αν κάνω λάθος στον τρόπο σκέψης μου. Εξάλλου δεν είμαι και ειδικός.
    'Εχει ξαναβγάλει προσωρινό όνομα.

    Έβαλε ξένη σημαία γιατί τα αφεντικά έχουν αλλάξει.Το πιθανότερο όταν ξακινήσει θα βάλει ελληνική.

  10. #90
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τζιμινιέρα του μοιάζει αρκετά με του Θεόφιλος και του Φαίδρα. Όσο για τα υπόλοιπα, συμφωνώ με τον προηγούμενο post.
    Αν το καλοκοιτάξεις δεν μοιάζει κ τόσο.

Σελίδα 9 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 789101119 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας