Σελίδα 7 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 5678917 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 215

Θέμα: Αστερίων ΙΙ [Grand Spring, Ishikari]

  1. #61
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lissos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι τι όνομα θα του δώσουν… Δεν φαντάζομαι να στέρεψε η φαντασία και να παραμείνει Αστερίων ΙΙ. Εκτός και αν φύγει το «II».
    Tότε γιατί να μην το ονομάσουν «Κρήτη»;
    Από την άλλη δεν υπάρχουν και άλλα ονόματα που παραπέμπουν σε κάποια αρχαία πόλη. «Ποικιλασός»; «Υρτακίνα»;
    Άντε πες το στον τουρίστα αυτό.
    Ακόμα από το Λασίθι «Λατώ», δεν έχει άλλα ονόματα.
    «Γουρνιά»; «Ώλερος»;
    Αν άξιζε κάποια ονομασία το πλοίο θα ήταν το «Ειρηναίος» για πολλούς λόγους.
    Αλλά άντε πες τώρα αυτό το πράγμα στον σύγχρονο νεωτεριστή που θέλει κάτι μοντέρνο. Καλύτερα θα του κάθονταν το «Super high duper Ειρηναίος».
    Πιστεύω ότι το ΑΣΤΕΡΙΩΝ ΙΙ θα μείνει μέχρι να βγεί γιά δρομολόγια ή το πιθανότερο ως την ερχόμενη άνοιξη οπότε με την εκτεταμένη μετασκευή που υποτίθεται θα υποστεί, το νέο όνομα θα χαρακτηρίζει το "νέο" καράβι.To ίδιο είχε γίνει με το OKUDOGO No8 που στην αρχή βγήκε σχεδόν αμετασκεύαστο ως ΚΥΔΩΝ κ στη συνέχεια αφού μετασκευάστηκε ριζικά ως ΤΑΛΩΣ.
    Πάντως κάπου διάβασα το όνομα ΔΙΟΝ,αρχαία πόλη στην Μεσαρά την οποίαν εγώ προσωπικά δεν μπορώ να εντοπίσω.

  2. #62

    Προεπιλογή

    Φίλε μου lissos νομίζω πως αδικείς λίγο την ΑΝΕΚ, από θέμα ονοματοδοσίας των πλοίων της ποτέ δεν είχε καταφύγει σε εντυπωσιασμούς τύπου "Super, high, duper, express κ.λ.π." τουλάχιστον από όσο θυμάμαι. Πάντα έδινε στα πλοία της "κανονικά" ονόματα, άσχετα αν μπορεί κάποιο να μην άρεσε σε όλους.

    Όσον αφορά το νέο απόκτημα, και από την στιγμή που το προηγούμενο ΑΣΤΕΡΙΩΝ έχει ήδη μετονομαστεί σε CONNEMARA, προσωπικά θα προτιμούσα το όνομα ΑΣΤΕΡΙΩΝ (σκέτο) το οποίο το βρίσκω πολύ όμορφο για πλοίο.

  3. #63

    Προεπιλογή

    Οι εργασιες ξεκινησαν ? Νομιζω οτι σημασια εχει ν'αρχισουν να το φτιαχνουν και να το κανουν σωστα γιατι αν ξεκινηση χωρις να πληροι ολες τις προδιαγραφες θα το γυρισουν πισω οι Ιταλοι με οτι συνεπαγεται αυτο.Οποτε τ'ονομα δεν επειγει.

  4. #64
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από GEOMA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εργασιες ξεκινησαν ? Νομιζω οτι σημασια εχει ν'αρχισουν να το φτιαχνουν και να το κανουν σωστα γιατι αν ξεκινηση χωρις να πληροι ολες τις προδιαγραφες θα το γυρισουν πισω οι Ιταλοι με οτι συνεπαγεται αυτο.Οποτε τ'ονομα δεν επειγει.
    Ως γνωστό το βιάζονται.Το βαπόρι πρέπει να συμμορφωθεί με τους ελληνικούς κ ευρωπαϊκούς κανονισμούς.
    Το να ασχοληθεί κανείς με το όνομα δεν σημαίνει καθυστέρηση γιά τις όποιες εργασίες.

  5. #65
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Άλικα Λακωνίας - Χανιά
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου lissos νομίζω πως αδικείς λίγο την ΑΝΕΚ, από θέμα ονοματοδοσίας των πλοίων της ποτέ δεν είχε καταφύγει σε εντυπωσιασμούς τύπου "Super, high, duper, express κ.λ.π." τουλάχιστον από όσο θυμάμαι. Πάντα έδινε στα πλοία της "κανονικά" ονόματα, άσχετα αν μπορεί κάποιο να μην άρεσε σε όλους.

    Όσον αφορά το νέο απόκτημα, και από την στιγμή που το προηγούμενο ΑΣΤΕΡΙΩΝ έχει ήδη μετονομαστεί σε CONNEMARA, προσωπικά θα προτιμούσα το όνομα ΑΣΤΕΡΙΩΝ (σκέτο) το οποίο το βρίσκω πολύ όμορφο για πλοίο.
    Ολύμπικ Τσάμπιον
    Ελλένικ Σπίριτ.
    Δύο ονόματα που τα θεωρώ (και πιστεύω ότι είναι πετυχημένα), αλλά θα μπορούσε να τα βάλει οποιαδήποτε εταιρία σε οποιοδήποτε πλοίο. Είναι θέμα DNA… Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.
    Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τα νοικιασμένα και το καθεστώς που υπάρχει. (Κοράτζιο, Ζαν Νίκολι, Νόρμαν Ατλάντικ, Φόρτσα, Audacia (ή όπως το έλεγαν…))
    Με τις ραγδαίες αλλαγές που είναι σε εξέλιξη στην ακτοπλοΐα, φοβάμαι πως πλέον η ονοματοδοσία αλλά και πράγματα τα οποία τα θεωρούσαμε «θεσμικά» σε μερικές εταιρίες, θα είναι πλέον μια τυπική διαδικασία.
    Το είδαμε πριν λίγες μέρες, που για πρώτη φορά, πλοίο νεότευκτο η αγορασμένο, δεν έδεσε Σούδα και δεν έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός από τον Επίσκοπο. (να αφήσουμε το γεγονός πως -όπως πάντα- τα χανιώτικα κανάλια θα το είχαν πρώτο θέμα για 3 μέρες…).
    Τα πράγματα δυστυχώς (ή για μερικούς ευτυχώς), αλλάζουν. Και γω προσωπικά δεν θεωρώ τίποτα πλέον δεδομένο.
    (Να το πούνε «Άπτερα»)

  6. #66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lissos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολύμπικ Τσάμπιον
    Ελλένικ Σπίριτ.
    Δύο ονόματα που τα θεωρώ (και πιστεύω ότι είναι πετυχημένα), αλλά θα μπορούσε να τα βάλει οποιαδήποτε εταιρία σε οποιοδήποτε πλοίο. Είναι θέμα DNA… Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.
    Tώρα..... για να σου πω την αλήθεια μου, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Τι σχέση μπορεί να έχουν τα ονόματα ΟΛΥΜΠΙΚ ΤΣΑΜΠΙΟΝ (Ολυμπιονίκης) και ΕΛΛΕΝΙΚ ΣΠΙΡΙΤ (Ελληνικό Πνεύμα) τα οποία μάλιστα τα θεωρείς και επιτυχημένα (συμφωνούμε, ταιριάζουν απόλυτα στα καράβια που έχουν δωθεί), με την κριτική περί "Super, high, duper, express"...... αδυνατώ να το συλλάβω. Εκτός πιά και αν η άποψη σου είναι ότι τα πλοία της ΑΝΕΚ θα πρέπει να φέρουν αποκλειστικά και μόνο ονόματα αρχαίων πόλεων του νησιού ή τέλος πάντων ονόματα που δεν "θα μπορούσε να τα βάλει οποιαδήποτε εταιρία σε οποιοδήποτε πλοίο".

    Δεν ξέρω, πολύ με μπέρδεψες βρε φίλε μου.........

  7. #67
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Άλικα Λακωνίας - Χανιά
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Όχι φίλε μου. Δεν έχω κανένα σκοπό να σε μπερδέψω. Είπα αρχικά ότι είναι πλέον της μόδας να μπαίνουν ξένα στοιχεία στα ονόματα των πλοίων.

    Για να μην μείνει «πίσω» στα μάτια του απλού επιβάτη η εταιρία, ίσως θα αναγκαστεί να ακολουθήσει αυτό το μονοπάτι - κάτι που έκαναν οι Μινωικές, που αντί να ονομάσουν πάλι τα πλοία Κνωσσός και Φαιστός, πέταξαν και ένα «Palace» για να πει ο απλός επιβάτης "ουάου". Και κάπως έτσι ξεκίνησε η ιστορία. Το τελευταίο ανόθευτο όνομα ήταν το «Προμηθέας».
    Και μπορεί τα πλοία να αναδείκνυαν τη λάμψη και την πολυτέλεια που μπορεί να έχει ένα παλάτι συνειρμικά, αλλά και πάλι που καταλήγουμε; Βρέθηκε η αφορμή να γίνουμε νεωτεριστές…

    Και ερχόμαστε πάλι στα δύο Fosenάκια της ΑΝΕΚ. Πριν την έλευσή τους είχαμε κλασσικά ονόματα αρχαίων τοποθεσιών από την Κρήτη. Ή κάτι πιο γενικό (Κρήτη, Κρήτη 1, Κρήτη 2, Κάντια κτλ.), ή ονόματα επιφανών Χανιωτών. Όλα αυτά μέρος του DNA, της ταυτότητας δηλαδή που έχει από ιδρύσεώς της η ΑΝΕΚ.
    OK, αν έπρεπε να γίνει μια αλλαγή ενόψει και του 2004, κράτα το «Hellenic Spirit» έτσι για να πουλάς μούρη στον ξένο, και ονόμασε το άλλο «Ολυμπιονίκη». Και στην πορεία άλλαξέ το (όπως έγινε με το Σοφοκλής Β/ Κύδων).

    Και τέλος, σχετικά με το «θα μπορούσε να τα βάλει οποιαδήποτε εταιρία σε οποιοδήποτε πλοίο», την εποχή πριν το διαδίκτυο, άκουγες «Πάτμος, Λέρος, Ιαλυσός κτλ», και έλεγες ΔΑΝΕ.
    Άκουγες «Άνεμος, Λήμνος, Σκόπελος, Μακεδών», και έλεγες Νομικός.
    Μετά λοιπόν την εποχή της Hellas Ferries και τις τεράστιες αλλαγές που ήρθαν στην ακτοπλοΐα, τα Ολύμπικ Τσάμπιον/Ελλένικ Σπίριτ, σαν όνομα μπορούσαν να πάνε σε οποιοδήποτε πλοίο, οποιασδήποτε εταιρίας για δεν έχουν "χαρακτήρα".

    Πάντως χαίρομαι που υπάρχει διάλογος και προς θεού, δεν έχω την απαίτηση να συμφωνούν όλοι με εμένα.

  8. #68
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Παιδιά προσέξτε μην το πουν τίποτα Κων. Μητσοτάκης και τρελαθούμε ολοι!!!😂😂😂

  9. #69
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Το συνηθίζει η εταιρεία να δίνει ονόματα των εθνικών μας ευεργετών! ( Ελ.Βενιζέλος, Σοφοκλής Βεν.).
    Ακόμα και ο αείμνηστος κάπτα Μάκης ήθελε να δώσει σε βαπόρι το Ανδρέας Παπανδρέου!
    Πάντως αυτό το παραδοσιακό της κάθε εταιρείας δεν υπάρχει πια. Ακόμα και την εκκλησία που έβρισκες στα πλοία τις ΑΝΕΚ σταματησε στα Κρήτη I & II. Με την έλευση της νεας χιλιετηρίδας και την είσοδο στο Χ.Α.Α. αλλάξαν όλα.

  10. #70
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Άλικα Λακωνίας - Χανιά
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συνηθίζει η εταιρεία να δίνει ονόματα των εθνικών μας ευεργετών! ( Ελ.Βενιζέλος, Σοφοκλής Βεν.).
    Αυτές οι δύο προσωπικότητες είναι προφανώς πανελλήνιας εμβέλειας αλλά έχουν και άμεση σχέση με Κρήτη/Χανιά.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά προσέξτε μην το πουν τίποτα Κων. Μητσοτάκης και τρελαθούμε ολοι!!!
    Ποιος νοσηρός νους μπορούσε να σκεφτεί κάτι τέτοιο;
    Είσαι άρρωστος. Ψυχοπαθής.

Σελίδα 7 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 5678917 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας