Σελίδα 3 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 215

Θέμα: Αστερίων ΙΙ [Grand Spring, Ishikari]

  1. #21
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VASILIS CRETA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοείς τη γενική μετασκεύη του ΕΛΥΡΟΣ, σίγουρα ήταν υπερβολική στο μάτι αλλά για τη γραμμή των Χανίων που προοριζόταν, η ΑΝΕΚ εκείνη την εποχή χρειαζόταν ένα τέτοιο πλοίο με έμφαση στην επιβατική χωρητικότητα (με τις ανάλογες ανέσεις). Θυμόμαστε ότι όποτε πήγε κάποιο από τα άλλα (εκτός του χοντρού) υπήρχε θέμα. Το Σπρινγκ για εκεί που (ακούγεται ότι) προορίζεται δεν χρειάζεται αναδιαρρυθμίσεις για αύξηση επιβατών. Αν πάλι εννοείς έκτρωμα το φουγάρο, σε τέτοιο "σουλούπι" σαφώς και δεν ταιριάζει με τίποτα σε σχέση με το Έλυρος το οποίο σε σχεδιασμό "εξευρωπαΐστηκε" απ άκρη σ' άκρη. Σαφώς και το φουγάρο μπορεί να "σηκώσει" εκμοντερνισμό αν θέλει η ΑΝΕΚ να περάσει ένα άλλο image (είναι ένα έξοδο μεν, αλλά δε νομίζω τόσο μεγάλο δάε) αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό...
    Γιά τη μετασκευή του ΕΛΥPOΣ,κάπου τα έχουμε πει στο θέμα του όπου υπάρχει κ το αρχικό σχέδιο μετασκευής του Κnud E.Hansen σαφώς καλύτερο αλλά φαίνεται απορρίφθηκε γιά οικονομικούς λόγους.Φυσικά οι αντιρρήσεις μου επικεντρώνεται στο χτίσιμο της υπερδομής μέχρι εκεί που δεν παίρνει άλλο (ίδιον της ΑΝΕΚ) κ στο φουγάρο αντίγραφο από τα Fosen σαν ένα "σήμα" κατατεθέν,εγώ θα το έλεγα brand funnel.Eλπίζω αυτό να αποτελούσε ιδέες της εποχής εκείνης κ να μην επαναληφθεί.Μιά χαρά είναι το φουγάρο του ΑΣΤΕΡΙΩΝ ΙΙ ή όπως αλλιώς θα το πούνε.Το νέο απόκτημα όπως είναι δεν σηκώνει πολύ χτίσιμο,σχεδόν καθόλου εκτός κ αν καταφύγουν σε ιδέες σαν την τελική μετασκευή του ΑΠΤΕΡΑ.Εσωτερικά θα χρειάζεται συμμάζεμα κ προσαρμογή των κοινόχρηστων χώρων κ των καμπινών στα καθ'ημάς,όπως λες.Δεν χρειάζονται ούτε θάλαμοι οπλιτών,ούτε δημόσια λουτρά.Γνώμη μου,να μην πειράξουν τους πλαϊνούς καταπέλτες,το μεγάλο πλεονέκτημα των ιαπωνικών πλοίων με τις εναλλακτικές λύσεις που προσφέρουν.

  2. #22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου,να μην πειράξουν τους πλαϊνούς καταπέλτες,το μεγάλο πλεονέκτημα των ιαπωνικών πλοίων με τις εναλλακτικές λύσεις που προσφέρουν.
    Σωστά, μεγάλο πλεονέκτημα των ιαπωνικών πλοίων με τις εναλλακτικές λύσεις που προσφέρουν, σε όσους όμως προτίθενται να τις εκμεταλευτούν. Και στην χώρα μας κατά 90% τουλάχιστον, ισχύει το "πρυμιός καταπέλτης και άγιος ο Θεός".

    Όσον αφορά τον πλωριό πλαινό (νομίζω πως έχει το πλοίο) γνώμη μου είναι πως καλύτερα θα είναι να κλείσει όπως στην περίπτωση του ΕΛΥΡΟΣ. Σχεδόν πουθενά δεν χρησιμοποιείται καλώς ή κακώς στην χώρα μας, και από άποψη αισθητικής (το είχε πολύ εύστοχα περιγράψει πριν αρκετά χρόνια ο φίλος Mastrokostas) είναι σαν "μια μαχαιριά πάνω στο πλοίο".

  3. #23
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, μεγάλο πλεονέκτημα των ιαπωνικών πλοίων με τις εναλλακτικές λύσεις που προσφέρουν, σε όσους όμως προτίθενται να τις εκμεταλευτούν. Και στην χώρα μας κατά 90% τουλάχιστον, ισχύει το "πρυμιός καταπέλτης και άγιος ο Θεός".

    Όσον αφορά τον πλωριό πλαινό (νομίζω πως έχει το πλοίο) γνώμη μου είναι πως καλύτερα θα είναι να κλείσει όπως στην περίπτωση του ΕΛΥΡΟΣ. Σχεδόν πουθενά δεν χρησιμοποιείται καλώς ή κακώς στην χώρα μας, και από άποψη αισθητικής (το είχε πολύ εύστοχα περιγράψει πριν αρκετά χρόνια ο φίλος Mastrokostas) είνιά αι σαν "μια μαχαιριά πάνω στο πλοίο".
    Αχ,τα έχουμε ξαναπει.Όντως έτσι είναι.Αποφεύγουν να χρησιμοποιούν τις δυνατότητες του πλοίου ακόμα κ όταν ο χώρος το επιτρέπει κ δεν αναφέρομαι στις ανύπαρκτες λιμενικές υποδομές.Εδώ ορισμένα πλοία έχουν πλαϊνό μπαρκαρίζο με κυλιόμενες ώστε ο κόσμος να μην ανακατεύεται με τα αυτοκίνητα κ δεν το ανοίγουν!
    Οι πέραν του ενός καταπέλτες προσφέρουν εναλλακτικές λύσεις σε περίπτωση βλάβης κ ταχεία φορτοεκφόρτωση.Στην Ελλάδα γιά το δεύτερο χρησιμοποιείται κυρίως ο πλαϊνός πρυμνιός. Γιά το bow visor δεν το συζητώ αφού σφραγίζεται.Υπάρχουν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού περιπτώσεις χρήσης του πλαϊνού πλωριού αποκλειστικά γιά εκφόρτωση.Μπορώ να θυμηθώ ΛΑΤΩ,ΑΡΙΑΔΝΗ παλιά,ΜΥΤΙΛΗΝΗ.Το τελευταίο τον άνοιγε κάποτε στον Πειραιά γιά εκφόρτωση των ΙΧ κ γιά να αποφύγω τον συνωστισμό,έβγαινα από εκεί ως γνήσιος καραβογνώστης περνόντας από διαδρόμους κ σκάλες μόνο για Γιαπωνέζους.
    Όσο γιά το θέμα αισθητικής,πέστε με μαζόχα,πέστε με ό,τι θέλετε,εμένα μ' αρέσουν οι πλαϊνοί καταπέλτες κ σαν ένθερμος θιασώτης του ro-ro concept να το πούμε "ελληνικά". Αφού να σκεφθείτε κατά την θητεία μου στο αρματαγωγό στην βάρδια μελετούσα τον χώρο αρμάτων ( γκαράζ ) ,ράμπα,turntable,πόρτες,καταπέλτη.
    Κάτι ακόμη,εκεί που δεν έχει bow visor κ έχει μόνο πλευρικό καταπέλτη ( ΑΡΙΑΔΝΗ,ΚΥΔΩΝ,Β.GALAXY κ άλλα που δεν ήλθαν εδώ ) είναι γιά περισσότερη ασφάλεια.

  4. #24

    Προεπιλογή

    E εντάξει φίλε ΒΙΚΤΩΡ, το ότι (όντως) τα έχουμε ξαναπεί δεν λειτουργεί απαγορευτικά ως προς να τα ...ξαναλέμε.

    Βλέπεις, και συ ο ίδιος, παρόλο που τα έχουμε ξαναπεί, αναφέρθηκες και πάλι (και πολύ καλά έκανες), και αυτά που έγραψες σχολίασα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου,να μην πειράξουν τους πλαϊνούς καταπέλτες,το μεγάλο πλεονέκτημα των ιαπωνικών πλοίων με τις εναλλακτικές λύσεις που προσφέρουν.
    Σημ. Μετά από δεκατρία χρόνια λειτουργίας του φόρουμ, αν ήταν να μην ασχολούμαστε με όσα έχουν ήδη σχολιαστεί, τότε δεν θα έμενε τίποτα να συζητήσουμε.

  5. #25
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    E εντάξει φίλε ΒΙΚΤΩΡ, το ότι (όντως) τα έχουμε ξαναπεί δεν λειτουργεί απαγορευτικά ως προς να τα ...ξαναλέμε.

    Βλέπεις, και συ ο ίδιος, παρόλο που τα έχουμε ξαναπεί, αναφέρθηκες και πάλι (και πολύ καλά έκανες), και αυτά που έγραψες σχολίασα.



    Σημ. Μετά από δεκατρία χρόνια λειτουργίας του φόρουμ, αν ήταν να μην ασχολούμαστε με όσα έχουν ήδη σχολιαστεί, τότε δεν θα έμενε τίποτα να συζητήσουμε.
    Φίλε EV δεν το είπα με αρνητική έννοια αλλά από την λαχτάρα μου να ξανασχοληθώ με το θέμα!

  6. #26
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Εμένα πάντως με το φουγάρο τύπου Έλυρος μου φαίνεται πιο γεμάτο το πλοίο, τουλάχιστον όπως φαίνεται στις επεξεργασμένες του VASILIS CRETA . Πιστεύω ότι το πλοίο εμφανισιακά θα ήταν καλύτερο.

    Υ.Γ. Σύμφωνα με το marinetraffic έχει ήδη ξεκινήσει με 18,1 kn.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 06-04-2018 στις 08:08
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  7. #27

    Προεπιλογή

    Σίγουρα αυτά είναι γούστα, αλλά προσωπικά θα συμφωνίσω με το Βίκτορα, το συγκεκριμένο είναι το πιο παλιό σχέδιο Γιαπωνέζικου, πιο αμπάσσο με πιο χαμηλή πλώρη και περισσότερες καμπύλες και πιο "καλλιτεχνικό" (πχ Ρόδος, Οράιζον) σε σχέση με το νεότερο σχέδιο που είναι πιο ογκώδες (βλέπε Έλυρος, Αριάδνη, Κύδων, Γκάλαξυ στην Ελλάδα και στην Ιαπωνία αμέτρητα τέτοια). Στο πρώτο είμαι της γνώμης ότι δεν ταιριάζουν πολλά πρόσθετα. Βλέπουμε το Ρόδος πόσο ωραίο είναι και πόσο ταιριαστές αισθητικά και πρακτικά είναι οι παρεμβάσεις (καταπέλτης, "βαρκοθύλακες", όπεν μπαρ) Το μόνο που θα λεγα ότι του λείπει ακόμα είναι μια επέκταση στις βαρδιόλες και αισθητικά, να υπερυψωνόντουσαν τα τοιχώματα πρύμα ή και κάποιο καπέλο στο φουγάρο. Σίγουρα κάτι τέτοια θα γίνουν και τώρα, άλλα δεδομένα επί Ελύρου (ανάγκη για καθαρόαιμο ΕΓ/ΟΓ, αν θυμάμαι καλά βαρβάτη ΑΜΚ, καλύτερες οικονομικές συνθήκες κλπ), άλλα τώρα.

  8. #28
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Έφτασε στη Σιγκαπούρη. Καλή συνέχεια.

  9. #29
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VASILIS CRETA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα αυτά είναι γούστα, αλλά προσωπικά θα συμφωνίσω με το Βίκτορα, το συγκεκριμένο είναι το πιο παλιό σχέδιο Γιαπωνέζικου, πιο αμπάσσο με πιο χαμηλή πλώρη και περισσότερες καμπύλες και πιο "καλλιτεχνικό" (πχ Ρόδος, Οράιζον) σε σχέση με το νεότερο σχέδιο που είναι πιο ογκώδες (βλέπε Έλυρος, Αριάδνη, Κύδων, Γκάλαξυ στην Ελλάδα και στην Ιαπωνία αμέτρητα τέτοια). Στο πρώτο είμαι της γνώμης ότι δεν ταιριάζουν πολλά πρόσθετα. Βλέπουμε το Ρόδος πόσο ωραίο είναι και πόσο ταιριαστές αισθητικά και πρακτικά είναι οι παρεμβάσεις (καταπέλτης, "βαρκοθύλακες", όπεν μπαρ) Το μόνο που θα λεγα ότι του λείπει ακόμα είναι μια επέκταση στις βαρδιόλες και αισθητικά, να υπερυψωνόντουσαν τα τοιχώματα πρύμα ή και κάποιο καπέλο στο φουγάρο. Σίγουρα κάτι τέτοια θα γίνουν και τώρα, άλλα δεδομένα επί Ελύρου (ανάγκη για καθαρόαιμο ΕΓ/ΟΓ, αν θυμάμαι καλά βαρβάτη ΑΜΚ, καλύτερες οικονομικές συνθήκες κλπ), άλλα τώρα.
    Eγώ θα έλεγα ότι το βαπόρι δεν επιδέχεται πολλές αλλαγές εσωτερικά κ εξωτερικά,όχι ότι το βιάζονται, αλλά γιά τους εξής λόγους.
    Άλλες οι οικονομικές συνθήκες,είναι ήδη 27 χρονών ενώ παλιότερα τα έφερναν σε πιό μικρή ηλικία.Η εταιρεία Τaiheyo είναι η πιό "ευρωπαϊκή" από τις ιαπωνικές εταιρείες ( ρίξτε μιά ματιά στα νεώτερα ΚΙSO,ISHIKARI ) ενώ οι Κινέζοι το έχουν εναρμονίσει γιά διεθνείς πλόες,βλέπε σωστικές λέμβους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 07-04-2018 στις 09:13

  10. #30
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Αναχώρησε από Σιγκαπούρη, επόμενος προορισμός SUEZ.

Σελίδα 3 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας