Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 3 από 3

Θέμα: Tin Ujevic [Άνω Χώρα Εξπρές - Ano Chora Express]

  1. #1

    Προεπιλογή Tin Ujevic [Άνω Χώρα Εξπρές - Ano Chora Express]

    Απίστευτο κι όμως αληθινό. Δεν είχαμε μέχρι σήμερα θέμα για το ΑΝΩ ΧΩΡΑ ΕΞΠΡΕΣ...... (Παντελή αποβολή τριών ημερών, και μετά με τον κηδεμόνα σου !!!)

    Και αφορμή για να το συνειδητοποιήσω, στάθηκε η παρακάτω εκπληκτική φωτό που μου απέστειλε χθες ο καλός μου φίλος και μέγας shipspotter Peter Fitzpatrick, από την περίοδο που το πλοίο κατασκευαζόταν στο Πέραμα.

    01.jpg
    © Peter J. Fitzpatrick

    Το ΑΝΩ ΧΩΡΑ ΕΞΠΡΕΣ κατασκευάστηκε το 2001 στο ναυπηγείο των αδελφών Κανέλλου στο Πέραμα με ναυπηγό τον αείμνηστο Νικόλαο Πετυχάκη και με αριθμό νηολογίου Πειραιά 10855. Αρκετά πρωτοποριακό για την εποχή του, ανοικτού τύπου μεν αλλά ουσιαστικά κλειστό, με διπλές γέφυρες. Πολύ γρήγορα, μόλις δύο χρόνια μετά, αγοράστηκε από την Jadrolinija στην Κροατία, και έκτοτε δραστηριοποιείται στις ακτές της Αδριατικής με το όνομα TIN UJEVIC. Φέρει αριθμό ΙΜΟ 8974207, διακριτικό κλήσης 9A8941 και τα τεχνικά του χαρακτηριστικά είναι, Gross Tonnage: 4103 - Length Overall x Breadth : 98.38m x 17m.

    Στην χώρα μας δούλεψε σίγουρα στην γραμμή Ρίου - Αντίρριου, και αν πρόλαβε να δουλέψει και σε κάποια άλλη, όποιος γνωρίζει μας ενημερώνει. Τέλος, πολλές πολλές φωτογραφίες του στο shipspotting.

  2. #2

    Προεπιλογή

    Τσάμπα μου τον κατηγορείς. Φυσικά και είχαμε αλλά μάλλον με τα προβλήματα που είχαν γίνει στο site εξαφανίστηκε.
    Χωρίς τίτλο.jpg

  3. #3
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσάμπα μου τον κατηγορείς. Φυσικά και είχαμε αλλά μάλλον με τα προβλήματα που είχαν γίνει στο site εξαφανίστηκε.
    Χωρίς τίτλο.jpg
    Σ' ευχαριστώ sylver23 για την υποστήριξη.
    Ας δούμε μιά φωτο του όσο ακόμη έκανε δρομολόγια στη γραμμή Ρίου-Αντιρρίου που μου είχε δώσει ο καπετάνιος του Γιώργος Φλωρόπουλος.

    ΑΝΩ-ΧΩΡΑ-EXPRESS-02.jpg

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας