Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου κάνει εντύπωση πάντως, ότι δεν έχουν στραφεί καθόλου σε αμφιπλωρα. Το καλοκαίρι τα πράγματα είναι άγρια και θα ήταν μεγάλη διευκόλυνση για κόσμο και πληρώματα. Βέβαια δεν ξέρω το πόσο παραπάνω κοστίζει η ναυπήγηση αμφιπλωρου σκάφους και αν αξίζει η επένδυση. Τη γραμμή πάντως οικονομικά αποτυχημένη δεν τη λες..
Στην γραμμή Πάρου - Αντιπάρου δεν μπορούν να δουλέψουν αμφίπλωρα γιατί είναι μικρά τα βάθη (προφανώς στις προβλήτες όπου προσεγγίζουν και δένουν). Είχα αναφερθεί παλαιότερα σε αυτό το ζήτημα, στο θέμα του ΑΙΔΗΨΟΣ, το οποίο αρχικά είχε κατασκευαστεί για την συγκεκριμμένη γραμμή, δούλεψε για λίγο εκεί και κατόπιν λόγω μεγάλου βυθίσματος μεταδρομολογήθηκε και πουλήθηκε (περισσότερα εδώ).

Κατά τ' άλλα, δεν νομίζω ότι τα αμφίπλωρα θα ήταν καλύτερα για την γραμμή, όπου βλέπουμε μικρά φέρρυ να δουλεύουν. Τέλος, θεωρώ ότι δεν συντρέχει κανένας απολύτως λόγος ώστε κάποιος να χαρακτηρίσει την γραμμή "οικονομικά αποτυχημένη". Μιά χαρά δουλεύει, και ας μην ξεχνάμε ότι τρία καινούργια φέρρυ κατασκευάστηκαν για αυτήν μόλις τον τελευταίο ενάμισι χρόνο.