Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 6 από 6

Θέμα: Καπετάν Γ. Αντώνης [Capetan G. Antonis - Καπετάν Τζώρτζ]

  1. #1

    Προεπιλογή Καπετάν Γ. Αντώνης [Capetan G. Antonis - Καπετάν Τζώρτζ]

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καιρός να δούμε και μερικά τουριστικά από την Κέρκυρα φωτογραφημένα από τον αδελφό μου Εμμανουήλ (emmpapad) σε μια επίσκεψή του το 2010. Ξεκινάμε με τα τουριστικά ΚΑΠΕΤΑΝ ΤΖΩΡΤΖ (αυτό που δεν γράφει όνομα στην πλώρη) και ΑΣΠΙΣ.

    Για το ΚΑΠΕΤΑΝ ΤΖΩΡΤΖ δεν έχω στοιχεία, το ΑΣΠΙΣ είναι κατασκευής του 1996, 96,25 gt, ΔΔΣ SX6127, με νηολόγιο Πειραιά 5360 και φέρει 2 Γερμανικές μηχανές M.W.M. 1646 BHP. Μήκος 25,81 μέτρα και πλάτος 7,30.

    Το ΚΑΠΕΤΑΝ ΤΖΩΡΤΖ είναι φωτογραφημένο στις 9-10-2010 ενώ τα ονόματα και το ΑΣΠΙΣ στις 12-10-2010

    P1060324.jpg__P1060583.jpg
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα δύο αυτά καραβάκια τα έχω δει σε άπειρες φωτογραφίες από διάφορες χρονολογίες (στο διαδίκτυο), παααααααάντα εκεί παροπλισμένα, στην ίδια ακριβώς θέση στην μαρίνα στο λιμάνι της Κέρκυρας. Είχα την πεποίθηση ότι δεν είχαν ταξιδέψει ποτέ, ή τουλάχιστον όχι την ....τελευταία δεκαετία. Μέχρι που πριν λίγους μήνες μου έπεσε στα χέρια ένα άλμπουμ γάμου (από τα δεκάδες που επεξεργάζομαι καθημερινά) από την Κέρκυρα. Εκεί λοιπόν είδα το ΑΣΠΙΣ για πρώτη φορή εν λειτουργία, νοικιασμένο για έναν γάμο που έγινε μέσα στο 2015, γεμάτο με καλεσμένους του ζευγαριού.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που παρέλειψα να αναφέρω είναι ότι στο αρχείο του αδελφού μου το ΑΣΠΙΣ αναφέρεται σαν θαλαμηγός για κάποιο λόγο... ίσως προσπάθησε ο ιδιοκτήτης να του αλλάξει χρήση και δεν του βγήκε γι αυτό και είναι ανενεργό τόσο καιρό ? Πιθανόν το ίδιο και με το ΚΑΠΕΤΑΝ ΤΖΩΡΤΖ ?
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΤΖΟΡΤΖ έχει πάει ΚΩ.
    Πράγματι, το ΚΑΠΕΤΑΝ ΤΖΩΡΤΖ που επιμένει να μας κρατάει κρυφό το ιστορικό του (έτος κατασκευής, προηγούμενο αριθμό νηολογίου), πουλήθηκε στην εταιρεία Ανθούλης Cruises και πλέον δραστηριοποιείται ως επιβατηγό-δρομολογιακό-τουριστικό στα Δωδεκάνησα με βάση του την Κω. Έχει μετονομαστεί σε ΚΑΠΕΤΑΝ Γ. ΑΝΤΩΝΗΣ (Γ = Γέρο) προφανώς σε αντικατάσταση του συνώνυμου πλοίου που πουλήθηκε πριν λίγα χρόνια στην εταιρεία Ελισάβετ Cruises (Μαγνησία - Σποράδες), ενώ έχει αλλάξει και αριθμό νηολογίου σε Κω 86.

    Να το δούμε σε δύο φωτογραφίες από το προηγούμενο καλοκαίρι, η πρώτη στην Κω και η δεύτερη στην Νίσυρο (η πηγή αναφέρεται επάνω στις φωτό),

    01.jpg__02.jpg

    και να συμπληρώσω πως τον προηγούμενο χειμώνα δέχθηκε εκτεταμένη μετασκευή η οποία το κατέστησε εντελώς αγνώριστο μιας και "μετετράπη σε πειρατικό", τουλάχιστον βέβαια όσον αφορά την εμφάνιση του !!! (Ιούνιος 2018 - η πηγή αναφέρεται επάνω στην φωτό).

    03.jpg

  2. #2

    Προεπιλογή

    Κατασκευή 91-92
    Λοιπά χαρακτηριστηκα ίδια με το ΑΣΠΙΣ (διαστάσεις κινητήρες )Λίγο μικρότερο πρωτόκολλο επιβατών

  3. #3

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστούμε για τα στοιχεία φίλε gioros.

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Τι να λέμε τώρα για αυτή την μετασκευή... Κανονικός καρνάβαλος έγινε το καραβάκι προκειμένου να τραβήξει από την τουριστική πελατεία. Εδώ στο λιμάνι της Νισύρου πριν λίγες ημέρες.

    IMG_20180901_112523.jpg IMG_20180903_145017.jpg

  5. #5
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Τι 'ν' τούτο;;;

    Βαγγελίστρα μου..

  6. #6

    Προεπιλογή

    Πραγματική τραγωδία, όχι βέβαια ότι πριν ήταν και κανένα ναυπηγικό ...κομψοτέχνημα, αλλά τώρα "ήρθε κι απόγινε". Πιστεύω πάντως -ή τουλάχιστον θέλω να πιστεύω- ότι οι επιβάτες του θα είναι κυρίως οικογένειες με μικρά παιδιά, τα οποία λογικό είναι να εκλιπαρούν τους γονείς τους για ένα ταξίδι με "πειρατικό". Σοβαρό άνθρωπο, πολύ δύσκολο το βλέπω να το προτιμάει για ημερήσια κρουαζιέρα μπροστά στα τόσα άλλα όμορφα καραβάκια που διαθέτει η Κως.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας