Σελίδα 11 από 113 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 1127

Θέμα: Γεώργιος Εξπρές [Georgios Express - Roi Baudoin]

  1. #101
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ναυτικέ βάλε πλωριό τιμόνι! (αν και έτσι μου αρέσει ποιό καλά )

  2. #102
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή May Day for "Roi Baudouin"/"Georgios Express"

    Μια πολύ δυσάρεστη είδηση κυκλοφορεί σαν φήμη στον Πειραιά.
    Το "Γεώργιος Εξπρές" ετοιμάζεται να φύγει για το πιο δύσκολο ταξίδι στα 43 χρόνια της ζωής του.
    Η μοναδική του πια ελπίδα θα ήταν να γυρίσει πίσω στο Βέλγιο για να γίνει πλωτό Μουσείο.
    Αλλιώς, μετά από χρόνια θα λέμε ότι δεν κρατήσαμε κανένα από τα πλοία που όμοιά τους δεν πρόκειται ποτέ μα ποτέ να ξαναναυπηγηθούν.
    Η ελπίδα είναι πολύ μικρή, αλλά έστω και την τελευταία στιγμή .......

    Μας ήρθε από το βορρά ως "Γεώργιος Β" και θα ήταν υπέροχο αν ξαναγύριζε στο Βορρά ως "Roi Baudouin".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 23-05-2009 στις 22:27

  3. #103
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Roi τα νεα (αν ειναι αληθεια) ειναι συγκλονιστικα. Και οπως βλεπεις κανεις δεν σχολιασε αυτα που γραφεις γιατι ισως οπως και εγω να εχουμε παγωσει. Θυμασε τι εγραψα πριν λιγες μερες. Ειμαι λιγες μερες στο φορουμ και ισως καποιοι να εχουν καταλαβει οτι ειμαι λιγο ονειροπολος και γραφω πραγματα που σκεφτομαι παρολο που μπορει να ειναι ανοησιες. Ελοιπον θα πω μια ακομα βλακεια και ας με συγχωρεσετε. Το πλοιο αυτο αν εχετε ψαξει φερει ενα βαρυ ονομα. ROI BAUDOUIN. Γνωριζετε ποιος ηταν; http://en.wikipedia.org/wiki/Baudouin_I_of_Belgium . Θα μπορουσε λοιπον καποιος να ενημερωσει καποιους αλλους απο βελγιο που αγαπουν αυτο το πλοιο και αυτοι με τη σειρα τους να γραψουν στον ΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ οτι στην Ελλαδα υπαρχει ενα βελγικο πλοιο "μοναδικο" με αυτο το ονομα που ειναι ετοιμο να γινει κομματια ενω θα μπορουσε με σχετικα λιγα χρηματα να γινει ενα μουσειο προς τιμην της Βελγικης ναυπηγηκης αλλα και του προσωπου του BAUDOUIN. Πεστε μου δεν ειναι η πιο ΗΛΙΘΙΑ ιδεα που εχετε ακουσει;

  4. #104
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Roi Baudouin

    Φίλε μου, θα στο πω δημόσια ότι η ιδέα σου είναι πάρα πολύ καλή.
    Αυτό, βέβαια, που γράφεις έχει ήδη γίνει.
    Γράμματα στο Υπουργείο Πολιτισμού του Βελγίου, στο Ναυτικό Μουσείο Οστάνδης, σε εφημερίδες, στο ράδιο, στην τηλεόραση, και όχι μόνο.
    Φυσικά όχι μόνο από μας, αλλά κυρίως από φίλους Βέλγους καραβολάτρες, οι οποίοι μάλλον είναι πιο πρακτικοί από μας. Εμείς απλά τους στείλλαμε τις πληροφορίες.
    Η ιδέα, βέβαια, με το "Roi Baudouin" είναι πάρα πολύ καλή.
    Αυτή τη στιγμή κάποιοι φαίνεται ότι αρχίζουν να ξυπνούν.
    Και όχι μόνο εδώ, αλλά και στο Βέλγιο.
    Αν τελικά χαθεί, θα χαθεί γιατί απλά δεν πιστεύαμε ότι μπορεί να σωθεί.
    Αυτά που έρχονται από το Βέλγιο είναι απίστευτα.
    Αν τελικά δεν σωθεί, συνυπεύθυνοι θα είμαστε και εμείς που νομίζαμε ότι το Βέλγιο μοιάζει με την Ελλάδα.
    Είμαστε μοιρολάτρες που ξυπνήσαμε αργά. Ελπίζω μόνο να μην είναι πολύ αργά.

    Εδώ στο Βέγιο από το περίφημο βιβλίο "The Dover - Ostend Line" του John Hendy.
    Με την ευχή να πάει εκεί που του αξίζει: στην Οστάνδη για πάντα.

    Roi Baudouin.jpg

  5. #105

    Προεπιλογή

    Εγώ λέω να μαζευτούμε καμμιά δεκαριά παλαβοί, και να πάμε να ζητήσουμε από τον κο. Βεντούρη μερικά βαρέλια μπογιά και δυο τρείς λάντζες, και να πάμε να το ξανακαινουργιώσουμε.

    Κι ας μείνει εκεί, αφού δεν βρέθηκε ένας δήμαρχος νησιού να το ζητήσει για πλωτό μουσείο να κοσμεί το λιμάνι του, και να φιλοξενήσει στους χώρους του την όποια ναυτιλιακή ιστορία του τόπου του. Θα πηγαίνουμε εμείς να το καμαρώνουμε.

    Αλλωστε έχουμε πια τόοοοοσα πολλά ναυτικά μουσεία, τι να τα κάνουμε τα πλωτά............

    Η παρακάτω φώτο εκφράζει τον καυμό ενός καραβολάτρη, είναι αφιερωμένη στον φίλο nautikos (στον οποίο και ανήκει βέβαια), καθώς και στον πολυαγαπημένο μου Roi Baudoin.

    Σημείωση : Σε περίπτωση που ο φίλος nautikos ζητήσει την απόσυρσή της, εννοείται πως αυτό θα γίνει άμεσα.

    GEORGIOS EXPRESS.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 16-03-2008 στις 22:54

  6. #106
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Ρε Γιωργο τι μας κανεις τωρα.Τι φταιω εγω να μπαινω στο φορουμ μετα απο δυσκολη εργασια για το πολυτεχνειο και να βλεπω το βαπορι ετοιμο για αναχωρηση...Καταπληκτικο.Για το βαψιμο ανεβαινω απο τα Χανια ανα πασα στιγμη.

  7. #107
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Τη βλεπω εγω τη δουλεια .Εγω να παρω τηλεφωνο τον βασιλια του βελγιου ή να το αυτοβυθισω ο αλλος να το βαψει και να το κανει μουσειο μαζευονται σιγα σιγα οι εθελοντες και κανα βραδυ θα παει κανεις εκει κατω και θα τον χωσουν μεσα ή θα τον φανε οι σκυλοι. Παντος βλεπω παθος να μη χαθει το βαπορι και γουσταρω.

  8. #108
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Γεώργιος Εξπρές" - "Roi Baudoin"

    Φίλε μου Espresso Venezia σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα.
    Καλοί μου φίλοι σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα.
    Κάθε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.
    Έχουμε περιθώριο μέχρι τις αρχές Απριλίου και ελπίζουμε στο θαύμα.
    Είμαστε σε άμεση επικοινωνία με φίλους Βέλγους που το ταξίδεψαν ως "Roi Baudouin". Είμαστε, επίσης, σε επικοινωνία με φίλους Βέλγους καραβολάτρες. Ο χρόνος πιέζει και τα περιθώρια στενεύουν.
    Αυτό που έχει γίνει ως τώρα είναι η ενημέρωση αρμόδιων φορέων και κόσμου. Η ανταπόκριση είναι συγκινητική.
    Δεν ξέρω αν θα βγει κάτι. Αλλά, τουλάχιστον, δεν θα πούμε ότι περιμέναμε μοιρολατρικά το τέλος.
    Και για το φίλο Rocinante να τονίσω (όπως ανέφερε και ο ίδιος) ότι το όνομα "Roi Baudouin" σημαίνει πάρα πολλά για το Βέλγιο. Σημαίνει πάνω από όλα την ενότητα για μια χώρα που δεν αποκλείεται κάποια στιγμή ακόμα και να χωρίσει.
    Η θύμιση του προσώπου του Roi Baudouin είναι ζωντανή και ιερή για το Βέλγιο.

  9. #109
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Αν ο χρονος πιεζει οι βελγοι φιλοι μας πρεπει να αρχισουν να γινονται ενοχλητικοι οπου μπορουν. Ξερεις αν απευθηνθηκαν εδω;
    http://www.interpress.org/Societe/fo.../defaultUK.htm
    η εδω;
    http://www.premier.fgov.be/fr/contact/

  10. #110
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Κάθε βοήθεια δεκτή

    Αγαπητέ φίλε Rocinante σε ευχαριστούμε πάρα πολύ διά στόματος "Roi Baudouin". Κάθε βοήθεια δεκτή και επιθυμητή.
    Δεν ξέρω αν το έχουν στείλει και στα παραπάνω, αλλιώς θα το στείλουμε εμείς.
    Έχουν γραφτεί και κάποια κείμενα για την ιστορία του καραβιού (στα αγγλικά, στα ελληνικά και στα φλαμανδικά) και αποστέλνονται.
    Αύριο κάποια από αυτά θα ανεβούν και εδώ.
    Sierra Whiski Alpha Tango (SWAT).
    Αυτό καταλαβαίνετε πιστεύω τι εννοεί.
    Είναι ας πούμε και το σύνθημά μας.
    Η καταληκτική ημερομηνία που έχει ακουστεί είναι η 4η Απριλίου.
    ¶ρα γρηγορείτε.

Σελίδα 11 από 113 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας