Σελίδα 4 από 113 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454104 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 1127

Θέμα: Γεώργιος Εξπρές [Georgios Express - Roi Baudoin]

  1. #31
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Κύθνος

    Κάθε φωτογραφία ενός ωραίου πλοίου είναι σημαντική και ευχαριστούμε.
    Απλά, η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι από τον Μέριχα της Κύθνου, τραβηγμένη, πιθανόν, το 1993 όταν το Γεώργιος Εξπρές έκανε το δρομολόγιο των Δυτικών Κυκλάδων. Μπορεί, όμως, να είναι και από άλλη χρονιά, διότι κατά καιρούς εξυπηρετούσε τη συγκεκριμένη γραμμή.

  2. #32

    Προεπιλογή

    Το Γεωργιος Εξπρες ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου ακτοπλοικα πλοια και σημαινει πολλα για μενα. Καιρο ηθελα να κανω ενα μοντελο αυτου του ''θρυλου'' της ακτοπλοιας, μια και ειναι ενα πλοιο πολυ ομορφο, ενα ποσταλι μιας εποχης που περασε οριστικα.

    Τελικα το κατασκευασα, ειναι ισως το καλυτερο μοντελο πλοιου που εκανα ως τωρα, παντως ειναι το πιο λεπτομερες. Και οχι μονο οσον αφορα την γενικη ομοιοτητα, αλλα και πολλες μικροτερες λεπτομερειες καθως και μια πληρως επιχειρησιακη γεφυρα (με ρανταρ, τιμονι, χειριστηρια, επαναληπτη πυξιδας κ.α). Θα κανω συντομα ποστ καποιες εικονες απο τα παραπανω.

    Παρακατω μια φωτο του μοντελου μου αφιερωμενη στον κ.Βεντουρη που επιμενει να το κραταει ακομα ζωντανο, στον συνονοματο του και λατρη του πλοιου Roi Baudouin και σε ολους τους καραβολατρες και μη που το ταξιδεψαν και το αγαπησαν!

    gex3.jpg
    (Πατηστε πανω στη φωτο ωστε να τη δειτε σε μεγαλη αναλυση 4173x2244, αξιζει !! )

  3. #33
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Ευχαριστούμε πολύ

    Τι να σου πούμε τώρα φίλε;
    Είναι υπέροχο, ολοζώντανο και μοναδικό. Σε ευχαριστώ πολύ και προσωπικά και εκ μέρους όλων προκαταβολικά.
    Είναι σαν να βρισκόμαστε επάνω του και να ταξιδεύουμε, όπως παλιά, για Πάρο-Νάξο-Ίο-Θήρα.
    Να είσαι καλά.

  4. #34

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τα καλα λογια. Οπως ειχα πει στο συγκεκριμενο πλοιο εχω κανει και τη γεφυρα του, με πολλα οργανα και χειριστηρια που λειτουργουν κανονικα! Μου εφαγε κατι παραπανω σε χρονο, αλλα η αισθηση που σου δινει ειναι αλλη... Ειδικα για εμενα που προτιμω να χειριζω το βαπορι απο μεσα και οχι απο ψηλα.

    fd2.jpg
    Με τα χειριστηρια στο φουλ, πλεουμε και παλι! Οι ενδειξεις των χειριστηριων ειναι ακριβως αυτες που εχει και το αληθινο.

    fd3.jpg
    Αποψη της γεφυρας απο πρυμα.

    fd5.jpg
    Η θεα απο την αριστερη βαρδιολα.

    fd4.jpg
    Λεπτομερεια των ενδειξεων στην ΑΡ βαρδιολα κατα το προσαναποδα.

    fd1.jpg
    Με ενα ζεστο καφε, μια καταπληκτικη πλωρη και τον καιρο φρεσκαρισμενο στη μασκα, ξεκιναμε και παλι το ταξιδι με το Γεωργιο στο Αιγαιο.

  5. #35
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Η έκλπηξη της Δευτέρας

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....................Με ενα ζεστο καφε, μια καταπληκτικη πλωρη και τον καιρο φρεσκαρισμενο στη μασκα, ξεκιναμε και παλι το ταξιδι με το Γεωργιο στο Αιγαιο.
    Ναυτικέεε .... Ναυτικέεε.... έχουμε και μια ηλικία ε? Ο πρωϊνός μου καφές στην Γέφυρα του Γεώργιος Εξπρές σήμερα. Που μυαλό για δουλειά? Συγχαρητήρια φίλε μου, αυτό μόνο.... Οι εικόνες μιλάνε μόνες τους, ας πουν τα υπόλοιπα οι άλλοι. Οh! καλέ μου φίλε Roi τί σου έκανε αυτό το παιδί? :-D

  6. #36
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Απίστευτο

    Απίστευτο!!!!!!!

    Ότι και να πει κανείς είναι λίγο.
    Το "Γεώργιος Εξπρές" ταξιδεύει για την άγονη της Δωδεκανήσου (μέσω Δυτικών Κυκλάδων).
    Πλοίαρχος ο Στέλιος ο Βιτσαράς.
    Κυματισμός μεγάλος.
    Επιβάτες, λίγοι και εκλεκτοί.
    Και εμείς, φυσικά, στη γέφυρα με ένα φλυτζάνι ζεστό καφέ.

    Ναυτικέ, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ (και πάλι).

  7. #37
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Γεώργιος Εξπρές" - "Roi Baudoin"

    Νομίζω, ότι πλέον έχουμε περάσει σε μια άλλη διάσταση (σχεδόν τρισδιάστατη), λόγω του φίλου Ναυτικού.
    Από την άλλη υπάρχουν πολλοί εκλεκτοί φίλοι που θυμούνται απίστευτα περιστατικά από τη θαλασσινή ζωή του "Γεώργιος Εξπρές".
    Προσωπικά, μπορώ να συμβάλλω με φωτογραφίες του καραβιού, οι οποίες θα δείξουν (για μία ακόμα φορά) ότι η δουλειά του Ναυτικού είναι πραγματικά καταπληκτική.
    Μπορούμε, λοιπόν, να συνδυάσουμε την καταπληκτική δουλειά του φίλου Ναυτικού, τις διηγήσεις ανθρώπων που αγάπησαν το καράβι αυτό και δέθηκαν μαζί τους και κάποιες από τις φωτογραφίες που έχουμε συγκεντρώσει. Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι πολύ καλό. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο.
    Το περιστατικό, πάντως, με τον πλοίαρχο Στέλιο Βιτσαρά, είναι πραγματικό.
    Το καράβι να ταξιδεύει για Δωδεκάνησσα με 9+ Μποφώρ, και ο μοναδικός πλοίαρχος να ζητά μόνο "ένα τσάϊ".
    Ότι το καλύτερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 25-02-2008 στις 09:40 Αιτία: Διόρθωση

  8. #38

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τα καλα λογια και χαιρομαι που σας αρεσει το μοντελο μου. Η αληθεια ειναι οτι για το Γεωργιος Εξπρες εβαλα ολα τα δυνατα μου, ξοδεψα αρκετο χρονο και το εκανα με την ψυχη μου γιατι αυτο το πλοιο ειναι σημαντικο για μενα και του χρωστουσα αυτη την τιμη.

    Οπως λεει και ο αγαπητος Roi, εχουμε περασει πλεον μονο σε εικονικη πραγματικοτητα, αφου τετοια ποσταλια σχεδον δεν υπαρχουν ουτε και θα υπαρξουν ξανα στο Αιγαιο. Το παρηγορο ειναι οτι το συγκεκριμενο βαπορι ακομα ζει και μπορουμε να το καμαρωνουμε καμια φορα και απο κοντα. Κατι ειναι και αυτο για εμας τους καραβολατρες.

    Αν θελετε καποιο αλλο screenshot του Γεωργιος, πχ την πλωρη την πρυμνη, τα ντεκ κτλ πειτε μου και ευχαριστως να το ανεβασω.

  9. #39
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Ναυτικε φοβερο αλλα αυτη η τιμονιερα ητανε του Ερμη. Το γεωργιος ειχε ποιο παλια μπρουτζινη κατασκευη

  10. #40
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Γεώργιος Εξπρές" pour toujours

    Φίλε Ναυτικέ, εννοείται ότι θέλουμε όσο γίνεται περισσότερα.
    Ανυπομονούμε να δούμε όσο περισσότερα γίνεται.
    Επικοινώνησα και ανακοίνωσα τις παραπάνω δημιουργίες και σε άτομα που αγαπούν πολύ το "Γεώργιος Εξπρές", αλλά δεν έχουν πολύ καλή σχέση με την Τεχνολογία και το Internet. Χάρηκαν πάρα πολύ και υποσχέθηκαν να βοηθήσουν και αυτοί όσο μπορούν, ώστε να ξορκίσουμε τη λήθη.
    Φίλοι του "Γεώργιος Εξπρές" όλου του κόσμου ενωθείτε.

    Για αρχή, λοιπόν, σας μεταφέρω τους πλοιάρχους που πέρασαν από τη γέφυρα του θρυλικού βέλγικου θαλασσοβάπορου, όπως μου τους μετέφερε κάποιος από τους πιο πιστούς φίλους του πρώην "Roi Baudoin".
    Έχουμε και λέμε:
    - Κώστας Κουράτολος ήταν ο πλοίαρχος που το όνομά του αναφερόταν και στα σχετικά σχέδια του πλοίου)
    - Χριστόφορος Κοτσαμπάς (1984)
    - Μιχάλης Δεναξάς (1985-1987)
    - Γεράσιμος Γιακουμίδης (για λίγο)
    - Νίκος Νομικός (για λίγο)
    - Μιχάλης Δεναξάς
    - Γεράσιμος Γιακουμίδης ((Απρίλιος 1987-Απρίλιος 1988)
    - Κυριάκος (Κούλης) Μαστροκόλιας (από τον Απρίλιο του 1988 έως τον Ιούνιο του 1989, με κάποιες μικρές διακοπές)
    - Θοδωρής Μαθιουδάκης (σε διάφορες φάσεις, όπως Μάιος 1988, Μάρτιος 1989, Ιούνιος 1984, αλλά και Νοέμβριος 1993)
    - Σπύρος Θηραίος (έως τον Μάϊο του 1991)
    - Αντώνης Κρητικός (Μάϊος 1991-Οκτώβριος 1991)
    - Γιώργος Δαρζέντας (Μάϊος 1992-Ιούνιος 1993)
    - Γιώργος Κολυδάς (κάποιους μήνες του 1993 και επιστροφή στο τέλος του 1994 και είναι αυτός που το ταξίδεψε μέχρι τον πρώτο παροπλισμό του, τον Οκτώβριο του 1995).
    - Στέλιος Βιτσαράς (από τον Δεκέμβριο του 1993 έως τον Σεπτέμβριο του 1994, και ίσως και λίγο πιο πριν)

    - Συμεών Μάρκου (από τον Ιανουάριο του 1999 έως τον δεύτερο παροπλισμό του, τον Οκτώβριο του 2000)

    Αξίζει να σημειωθεί ότι από τη γέφυρά του έχει περάσει για ένα μήνα περίπου και ο αξεπέραστος πλοίαρχος, όσον αφορά τον αριθμό πλοίων που έχει καπετανέψει, ο Καπετάν Σιδερής Μαμίδης.

    Φυσικά η καταγραφή των παραπάνω στοιχείων είναι πρόχειρη, αλλά μπορεί να βελτιωθεί με τη συνδρομή όλων.
    Ελάτε να ξορκίσουμε τη λήθη.

    Και να το θυμηθούμε σε μια φωτογραφία που θυμίζει πολύ τις δημιουργίες του φίλου Ναυτικού. Ανάμεσα Σέριφο-Σίφνο, την άνοιξη του 1999 και έπειτα από ένα τόσο μακροχρόνιο παροπλισμό.
    Την αφιερώνουμε σε όλους όσους το καπετάνεψαν (κάποιοι, μάλιστα έχουν φύγειο και από τη ζωή), στον Καπετάν Κώστα το Βεντούρη και τον Βαγγέλη Βεντούρη που το κράτησαν όλα αυτά τα χρόνια, στον Ναυτικό, σε όλους όσους το αγαπούν και, για να μην το ξεχάσουμε, στον Jolly Roger ......

    ΓΕΏΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΈΣ ΠΡΟΣ ΣΕΡΙΦΟ.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 05-07-2008 στις 13:46 Αιτία: Διόρθωση

Σελίδα 4 από 113 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454104 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας