Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 15

Θέμα: Υδροφόρα Τριχωνίς

  1. #1

    Προεπιλογή Υδροφόρα Τριχωνίς

    Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με την υδροφόρα Τριχωνίς A 473 η οποία παροπλίστηκε το 1976,
    και όχι στην υπάρχουσα Τριχωνίδα Α 466. Καμιά φωτογραφία θα ήταν ότι καλύτερο

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    To παλιό TΡΙΧΩΝΙΣ είχε μια ενδιαφέρουσα ιστορία που ξεκινά το 1925 με τη ναυπήγηση του στα C.N.Odero fu A. & Co. στην Γένοβα ως δηζελοκίνητο δεξαμενόπλοιο μετά βοηθητικής ιστιοφορίας. Το πρώτο του όνομα ήταν MOTOL και ανήκε στην Societe Tunisienne pour les Transports de Carburants της Τύνιδας. Μεταξύ 1942/43 βυθίστηκε στη Sousse αλλά αργότερα ανελκύστηκε και επισκευάστηκε. Το 1953 αγοράστηκε από την N. E. Βερνίκος και διατήρησε το ίδιο όνομα. Τα επόμενα μικρά δεξαμενόπλοια που αγόρασε η εταιρία πήραν και αυτά το όνομα ΜΟΤΟΛ ακολουθούμενο από αύξοντες αριθμούς. Το 1955 αγοράστηκε από το κράτος και περιήλθε στο Π.Ν. ως υδροφόρα ΤΡΙΧΩΝΙΣ (A-473). Παροπλίστηκε στις 16.12.1976 και όπως αναφέρει το βιβλίο "Τα πλοία του Ναυτικού" πληροφορίες θέλουν να χρησιμοποιείται ως στόχος σε βολές της Αεροπορίας και να βυθίζεται το 1978.

    Φωτογραφία του ως ΤΡΙΧΩΝΙΣ δεν έχω αλλά έχω βρει το παρακάτω σχέδιο του σκάφους όπως ήταν όταν ναυπηγήθηκε.

    motol original.jpg

  3. #3
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sidnik77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με την υδροφόρα Τριχωνίς A 473 η οποία παροπλίστηκε το 1976,
    και όχι στην υπάρχουσα Τριχωνίδα Α 466. Καμιά φωτογραφία θα ήταν ότι καλύτερο
    Πλευρικός αριθμός Υ/Φ2 προ εφαρμογής των νατοϊκού τύπου αριθμών.
    Διαστάσεις 34χ8,4χ3,4 μ. Εκτόπισμα κενό 245 τόν. Μεταφορική ικανότητα 300 τόν.
    1 μηχανή ντήζελ Crossley 300 bhp, 8 κόμβοι.

    Ενημερωτικά θα σου έλεγα ότι γιά τις υδροφόρες γράφουμε στο θέμα "Διάφορα μικρά βοηθητικά του ΠΝ".

  4. #4

    Προεπιλογή

    Ελληνίς,
    ευχαριστώ για τις πληροφορίες,
    η βερνίκος αν θυμάμαι καλά αγόρασε επτά μικρά πλοία τα οποία τα ονόμασε με λατινικούς αριθμούς,
    το τελευταίο αν δεν κάνω λάθος ήταν το VII.
    Για την Societe Tunisienne pour les Transports de Carburants δεν έχω βρει καθόλου πληροφορίες,
    λες και δεν υπάρχει-υπήρξε.
    Βίκτωρ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Ελληνίς μπορείς να μου πεις απο που άντλησες τις πληροφορίες για την ανέλκυση του;

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sidnik77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελληνίς μπορείς να μου πεις απο που άντλησες τις πληροφορίες για την ανέλκυση του;
    Ευχαρίστως, επισυνάπτω δυο σελίδες που μου είχε στείλει ένας φίλος που ερευνούσε την ιστορία του σκάφους. Στον κύκλο βλέπουμε που βρισκόταν το ναυάγιο του MOTOL και δεξιά την αναφορά στην ανέλκυση του.
    motol at sousse.jpg

    Επίσης, εδώ γίνεται μια αναφορά στο σκάφος και συγκεκριμένα οτι στις 16.12.76 χτυπήθηκε από κεραυνό και καταστράφηκε . Πρόκειται περί λάθους καθώς το αγγλικό "stricken" (δηλ. διεγράφη/παροπλίστηκε) αποδόθηκε ως stricken by lightning =χτυπήθηκε από κεραυνό.

    Τα ΜΟΤΟΛ ήταν μικρά δεξαμενόπλοια και τελευταίο στην αρίθμηση που έχω βρεί είναι πράγματι το VII (αρχικά EMPIRE SETTLER). Με την ευκαιρία, μου λείπουν πληροφορίες για το ΜΟΤΟΛ IV, αν κάποιος γνωρίζει κάποιο στοιχείο θα χαρώ να το μάθω.

    Τέλος, θυμήθηκα οτι στο αρχείο της εταιρίας Βερνίκου υπήρχε η παρακάτω φωτογραφία που δείχνει μέλη του πληρώματος επί του ΜΟΤΟΛ κατά την παραλαβή του. Νομίζω οτι ο άνθρωπος πάνω από το σωσίβιο είναι ο Αλέξανδρος Βερνίκος, αργότερα βουλευτής.
    motol.jpg

  7. #7

    Προεπιλογή


    το βιβλίο ποιό είναι;
    Το stricken δεν σημαίνει πληγέν;
    Εγώ καταλαβαίνω ότι ως ναυτικός στόχος επλήγη απο πυρά και βυθίστηκε.

  8. #8

    Προεπιλογή

    Stricken from the register σημαίνει ότι διαγράφηκε από τους καταλόγους των ενεργών πλοίων (δείτε τη χρήση εδώ). Για τα εμπορικά σημαινει τη διαγραφή από τα νηολόγια, για τα πολεμικά πλοία σημαινει τη διαγραφήα από τον καταλογο των πλοίων του στόλου δηλαδή δεν ανήκει παι στο Πολεμικό Ναυτικό. Συμβαίνει πολλές φορές πλοάι να παροπλίζονται αλλά να μην διαγραφονται ώστε αν χρειαστε να ενεργοποιηθούν ξανά.
    Στο βιβλίο του Ηλία Νταλούμη Τα πλοία του Ναυτικού (1826-2017) αναφέρεται ότι βυθίστηκε σαν στόχος το 1978 (αναφέρθηκε και σε προηγούμενη απάντηση αυτό) δηλαδή δύο χρόνια μετά απότ η διαγραφή από τη δύναμη στου στόλου.

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ Παναγιώτη. Φίλε Sidnik δυστυχώς δεν μου το ανέφερε τότε.

  10. #10

    Προεπιλογή Μοτολ ΙΙΙ

    Υπάρχει καμμία φωτογραφία του Μοτολ ΙΙΙ? O παππούς μου έκανε σε αυτό την δεκαετία του
    60....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας