Σελίδα 53 από 148 ΠρώτηΠρώτη ... 343515253545563103 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 521 έως 530 από 1474

Θέμα: Αλεξάνδρα Λ. [Άκουα Μαρία, Μυρτιδιώτισσα, Εξπρές Άνεμος, Άνεμος, Link, Ferry Muroto]

  1. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από opelmanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά τώρα ρε παιδιά πίστευε κανείς ότι θα ξαναταξίδευε το πλοίο μετά το ατύχημα και τον παροπλοισμό του που καθόταν στα ναυπηγεία χωρίς να γίνεται καμία κίνηση??Εμένα μου φαίνεται σαν ψέμμα πάντως!
    Με την Νελ όλα έπρεπε να τα περιμένουμε! Με την φόρα που 'χει πάρει θα πάρει σε λίγο όλα τα παροπλισμένα!!:mrgreen:
    [SIZE="1"][SIZE="2"][CENTER][B][SIZE="3"][I]Κυκλάδες
    2,5 ώρες μετά....[/SIZE][/B][/SIZE][/SIZE][/I]
    [SIGPIC][/SIGPIC][/CENTER]

  2. #522

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, πάντως εγώ χαίρομαι που διαφαίνεται μια ελπίδα στον ορίζοντα για το συγκεκριμένο βαπόρι. Και η ηλικία του πιστεύω πως δεν είναι ανυπέρβλητο εμπόδιο για να εξυπηρετήσει τις άγονες των νησιών μας. Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι πολύ καλύτερο από τα Παναγία Τήνου (πρώην Λήμνος) ή Παναγία Χοζοβιώτισσα για τέτοιες αποστολές, ίσως ακόμη και από το ¶ρτεμις της Ανέκ-Χελλένικ. 101 μέτρα μήκος, 18 πλάτος και ένα καλό βύθισμα το καθιστούν κατάλληλο για τις δύσκολες θάλασσες του χειμώνα σε σύγκριση με τα προαναφερθέντα. Ας μην ξεχνάμε τις γραμμές που έχει υπηρετήσει στο παρελθόν. Τώρα η ταχύτητά του εξαρτάται από το πόσα μπορεί να δαπανήσει γι'αυτό η νέα του εταιρεία. Πάντως επί Νομικού 18 μίλια τα έπιανε...

  3. #523
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή ΚΑΛΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ

    ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ .ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΛΕ ΤΙΣ ΝEL ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΑΛΛΗ ΜΟΡΦΗ.ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΠΑΛΙ

  4. #524
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από owner Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ .ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΛΕ ΤΙΣ ΝEL ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΑΛΛΗ ΜΟΡΦΗ.ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΠΑΛΙ

    Το βασικό, κατά την γνώμη μου, είναι το πλοίο να είναι όπως πρέπει και όχι να δείξει με το βάψιμο, του οποίου υπολοίπονται πάρα πάρα πολλά ορατά και αόρατα.... για να ταξιδεύει το βαπόρι μια άγονη από αυτές που έχει ΝΕΛ (αφού απ όσο καταλαβαίνω προορίζεται για αντικαταστάσεις στο Βόρειο/Ανατολικό Αιγαίο). Μια όχι πολύ ήρεμη θάλασσα τους χειμερινούς μήνες αλλά και γεινκότερα.

  5. #525
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό, κατά την γνώμη μου, είναι το πλοίο να είναι όπως πρέπει και όχι να δείξει με το βάψιμο, του οποίου υπολοίπονται πάρα πάρα πολλά ορατά και αόρατα.... για να ταξιδεύει το βαπόρι μια άγονη από αυτές που έχει ΝΕΛ (αφού απ όσο καταλαβαίνω προορίζεται για αντικαταστάσεις στο Βόρειο/Ανατολικό Αιγαίο). Μια όχι πολύ ήρεμη θάλασσα τους χειμερινούς μήνες αλλά και γεινκότερα.
    Αν ειναι για αντικαταστασεις μονο εχει καλως.....
    Αλλιως καηκαμε....!!!!
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  6. #526
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Ευρειακή Γέρας
    Μηνύματα
    2.814

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από CAPTAIN PICARD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως επί Νομικού 18 μίλια τα έπιανε...
    Φίλε μου και εμένα η γιαγιά μου ήταν αθλήτρια στα 25 της αλλά τώρα 84 χρονών με το μπαστουνάκι γυρνάει...χιούμορ κάνω .
    Όπως εξήγησα και σε προηγούμενο πόστ το πλοίο αξίζει μόνο για καραβολατρικό σκοπό να ξαναταξιδέψει και για δωθεί δουλειά σε άνεργους ναυτικούς που έχουν ανάγκη .Από κει και πέρα έχει υποστεί τρομερή φθορά στις γραμμές που εκτελούσε και για μένα τα έχει φάει τα ψωμιά του και με το παραπάνω και σε όποια γραμμή να πάει με την ταχύτητα και τις υπηρεσίες είναι υποβάθμιση για τα σημερινά δεδομένα ακόμα και σε άγονη.

  7. #527
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από opelmanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πλοίο αξίζει μόνο για καραβολατρικό σκοπό να ξαναταξιδέψει και για δωθεί δουλειά σε άνεργους ναυτικούς που έχουν ανάγκη
    Αυτό ακριβώς και από την άλλη θα πρέπει να καταλάβουμε ότι σαν χώρα δεν είναι τιμή μας να έχουμε μέσο όρο πλοία εν ενεργεία 35 χρονών!
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  8. #528
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΚΥΛΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.112

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνισω με αυτο που ειπε ο φιλος NAIAS II

  9. #529
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Για τους φίλους του πλοίου (από τον ΝΜΔ σήμερα) και τους καλλιτέχνες αυτού του θέματος να αρχίσουν τις μετασκευές.

    DSCN0624myr.jpg

    και χωριστά για τον Orion_v το φουγάρο για να φιλοτεχνήσει το σινιάλο...

    DSCN0623myrfum.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 24-07-2010 στις 08:43

  10. #530
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Θα απαντήσω στον marsant εδώ για να επιβεβαίώσω ότι σωστά κατάλαβε. Δηλάδή το αποτέλεσμα της καλής συντήρησης ενός πλοίου φαίνεται σε βάθος χρόνου, όταν είναι σωστή. Υπάρχει σύγκριση οφθαλμοφανής και στις αδελφές Hengist, Horsa, Senlac. Η παρακάτω για σένα Μαρίνο..
    από την αντίπερα όχθη

    DSCN0659myr2.jpg

Σελίδα 53 από 148 ΠρώτηΠρώτη ... 343515253545563103 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας