Σελίδα 51 από 148 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 501 έως 510 από 1474

Θέμα: Αλεξάνδρα Λ. [Άκουα Μαρία, Μυρτιδιώτισσα, Εξπρές Άνεμος, Άνεμος, Link, Ferry Muroto]

  1. #501

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας σταματήσουμε να σκεφτόμαστε με την λογική του παραλόγου... Τα ταχύπλοα δέν κάνουν για άγονες, ειναι αντιοικονομικά, ακατάλληλα για τα λιμάνια μας και δεν προσφέρουν ούτε άνεση ούτε ταχύτητα (πλεον) για τον επιβάτη...
    Ειναι ώρα να γυρίσουμε στα συμβατικά πλοία που ταιριάζουν με τα δεδομένα της Ελλάδας...
    Τώρα το Μυρτιδιώτισσα αυριο ισως ένα νεότερο 10ετίας το οποίο θα εξυπηρετεί ακόμα καλύτερα...
    Συμφωνώ απόλυτα με τα λόγια σου Απόστολε. Και εξηγούμαι
    Καλό και νέο το Θαλασσινή αλλά με 18 μίλια και με 2 μέτρα βύθισμα δεν είναι για το δρομολόγιο Λαύριο-Ψαρά-Μεστά.
    Σε μια δημοσίευση μου για το Απόλλων είχα γρ'αψει αυτό που άκουσα από κάποιον ΝΕΛΙΤΗ ότι το πλοίο (Απόλλων) θα έπαιρνε την θέση του Θαλασσινή για Ψαρά-Μεστά. Σκεφτόμενος το προφίλ των καραβιών που έχουν εξυπηρετήσει κατά καιρούς τη γραμμή Λαύριο-Ψαρά μάλλον το ¶νεμος ταιριάζει γάντι στο συγκεκριμένο δρομολόγιο.

  2. #502

    Προεπιλογή

    Πάντως, αν έχει σκοπό να επενδύσει η NEL σε μικρό πλοίο για τα τις «άγονες» δεν μπορεί να παζαρέψει το άμοιρο Liberty Bell που κάθεται κι αυτό τόσο καιρό; Εκτός αν ισχύουν στο ακέραιο όσο έχουν γραφτεί για τα διπύθμενα του ή ο Μανούσης πάει να βγάλει από το Ro-Ro κρουαζιερόπλοιο!
    [I] Δεν θα κοπούμε ποτέ κουφάλα σκραπατζή! [/I]

  3. #503
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Εγώ θα διαφωνήσω μαζί σας. Δεν γνωρίζω τους λόγους που η ΝΕΛ διάλεξε αυτό το πλοίο για να συμπληρώσει αλλά θεωρώ ότι υπήρχαν και άλλα πλοία αυτής ή νεώτερης ηλικίας που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθούν. Ας διάλεγε ένα από το λιμάνι του Πειραιά με λιγότερο βεβαρημένο παρελθόν. Κατά την γνώμη μου το πλοίο αυτό (Μυρτιδιώτισσα) έχει κάνει τον κύκλο του που έκλεισε με διάφορα φαινόμενα φωτιάς μέσα στον Πειραιά, μια προσάραξη στα Κύθηρα, μια αμφιλεγόμενη επισκευή μετά την προσάραξη που την ακολούθησε μια μακρά ακηνισία. Λυπάμαι αλλά θεωρώ ότι αυτή η επιλογή της ΝΕΛ για την ένταξη του πλοίου στο στόλο της δεν νομίζω ότι την τιμά. Δηλαδή European Express, Colossus, Ippotiς, Απόλλων κλπ δεν έχουν ούτε την ίδια ιστορία ούτε το ίδιο άλλωθι και status quo με το Μυρτιδιώτισσα. Μετά το ατύχημα του Θεόφιλου και την αποκατάσταση του δεν νομίζω οτι είναι σοφή αυτή η κίνηση...... Κρατώ τις επιφυλλάξεις μου.

  4. #504
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    ¶σχετα με το παρελθόν, η ηλικία του είναι μεγάλη,όπως και του European.Αυτό δεν νομίζω να τα κάνει να διαφέρουν.Τι μέλλον να έχουν πλοία 35 χρονών και πάνω? :-|
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  5. #505
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Στα επιμέρους θέματα των πλοίων, μπορεί κανείς να διακρίνει τι σημαίνει 35 European και 35 Μυρτιδιώτισσα. Ούτε στα 30άντα του επί ΑΝΕΝ δεν έπιανε την τωρινή κατάσταση του European. Δεν συζητώ για την περίοδο Νομικού που ήταν βαπόρι με το Β κεφαλαίο... διότι ο Νομικός ήταν η ΒΣΦ της εποχής του σε ποιότητα (συγνώμη για το off topic).

  6. #506
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    Και πάλι μπαίνουμε στο παρελθόν του κάθε πλοίου.Εγώ λέω ένα πλοίο που προορίζεται για το επιβατικό κοινό γιατί δηλαδή να είναι 35 και όχι 20!
    Γιατί δηλαδή να μπω εγώ και ο καθένας που πρόκειται να ταξιδέψει σε πλοίο 35ετίας και να πληρώνει όσο πληρώνει σε νεότερης ηλικίας πλοίο?
    Σε λίγο θα φτάσουμε να λέμε και ευχαριστώ!!!
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  7. #507

    Προεπιλογή

    Η ηλικία δεν έχει μεγάλη σημασία για μένα. Κινδυνεύοντας να γίνω γραφικός θα αναφερθώ στο αγαπημένο μας Γεώργιος Εξπρές που δεν είχε ίχνος σκουριάς (πέρα από τα χτυπημένα σημεία) και όταν ήταν να το σπρώξουν Ινδία πήρε μπρος μετά από μιας βδομάδας επισκευή. Υπάρχουν βαπόρια που έχουν περάσει μια ξεκούραστη 35ετία, δεν είχαν βλάβες, οι εταιρίες τα πρόσεχαν, δεν στάλθηκαν σε απαιτητικές γραμμές και άλλα που άλλαζαν κάθε χρόνο εταιρία, έβγαζαν βλάβες κάθε εξάμηνο και δρομολογήθηκαν σε λιμάνια-εφιάλτες για το πλήρωμα. Πώς να το κάνουμε; Το Παναγία Τήνου 2 και το Superferry 2 είναι συνομήλικα και αδερφά. Δείτε σε τι κατάσταση είναι το ένα και σε τι το άλλο. Η ηλικία, για να το ξεκαθαρίσω, δεν είναι ποσοτικό μέγεθος αλλά ποιοτικό. Τώρα με ποια λογική αποφάσισε η NEL να σπρώξει για σίδερα την Χοζο για να την αντικαταστήσει με την Μυρτούλα; Επιμένω στο Liberty Bell που ανέφερα προηγουμένως με την λογική ότι η μετασκευή του θα είναι επένδυση μακράς πνοής και αν ποτέ θελήσει να το πουλήσει, θα πουλήσει βαπόρι και όχι σίδερα. Αν υπάρχουν επιμέρους δυσκολίες δεν ξέρω. Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη ως εξωτερικός παρατηρητής, τώρα αυτοί που έχουν συντάξει την οικονομικοτεχνική μελέτη θα ξέρουν καλύτερα.
    [I] Δεν θα κοπούμε ποτέ κουφάλα σκραπατζή! [/I]

  8. #508

    Προεπιλογή

    Γεια σας και αποαυτο το θεμα.
    Βλεπω και ασχολουμαστε με την ηλικια του πλοιου.
    εγω δεν θα πω πολλα πραγματα.
    ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.
    38 πατησε το αγαπημενο βαπορι και ομως ειναι στην εντελεια.
    Σιγουρα στην Μυρτω δεν υπαρχει περιπτωση να επεμβει τοσο πολυ η NEL αλλα απλα ηθελα να πω ην γνωμη μου για την ηλικια των πλοιων.

  9. #509
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Ευρειακή Γέρας
    Μηνύματα
    2.814

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Εργης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και αποαυτο το θεμα.
    Βλεπω και ασχολουμαστε με την ηλικια του πλοιου.
    εγω δεν θα πω πολλα πραγματα.
    ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.
    38 πατησε το αγαπημενο βαπορι και ομως ειναι στην εντελεια.
    Σιγουρα στην Μυρτω δεν υπαρχει περιπτωση να επεμβει τοσο πολυ η NEL αλλα απλα ηθελα να πω ην γνωμη μου για την ηλικια των πλοιων.
    Τα πλοία αν τα προσέχεις και τα συντηρείς με χρήμα και λεπτομέρεια αντέχουν όχι 38 αλλά 78 χρόνια!!!Δές και το Κνωσός της Ανκόνας πώς είναι ,το θέμα όμως είναι τι γίνεται στα σημεία που δεν τα πιάνει το ανθρώπινο μάτι (διπύθμενα ,τάνκια,αμπάρια)εκεί δέχονται τόσες συντηρήσεις τα προσέχουν όσο πρέπεί??Τα καράβια ταξιδέυουν μέρα νύχτα στην θάλλασα δέχονται τρομερή φθορά από το αλάτι και όπως είναι φυσικό οι λαμαρίνες κάποτε αρχίζουν και φθείρονται .Από ένα σημείο και μετά χρειάζονται τρομερή λαμαρινοδουλειά ωστέ να είναι αξιόπλοα και ασφαλές για τον επιβάτη αυτό όμως κοστίζει και είναι αρκετά δαπανηρό για την εταιρεία.Και πάλι όμως ότι και να το κάνεις και καινούργιο δεν θα γίνει ποτέ.Την γριά όσο λίφτινκ και αν την κάνεις γριά θα παραμείνει:mrgreen:
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη opelmanos : 20-07-2010 στις 18:00

  10. Προεπιλογή

    Κατέβηκε τελικά στον ΝΜΔ??
    [SIZE="1"][SIZE="2"][CENTER][B][SIZE="3"][I]Κυκλάδες
    2,5 ώρες μετά....[/SIZE][/B][/SIZE][/SIZE][/I]
    [SIGPIC][/SIGPIC][/CENTER]

Σελίδα 51 από 148 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας