Λαμπρά Νεκτάριε μου. Είναι η αλήθεια ότι το ALEXIS (IMO 5010476) το είχα βρει στο παρελθόν στην βάση δεδομένων του Maritime Connector όταν είχα αναζητήσει το πλοίο, αλλά .....που να πάει τότε το μυαλό μου ότι ήταν το πλοίο μας... (το αναφέρει ως General Cargo, χωρίς διαστάσεις και χωρίς οπωσδήποτε το νηολόγιο Καβάλας).

Η επιβεβαίωση όμως της σκέψης που είχα κάνει σχετικά με το ότι τα ΑΛΕΞΗΣ και ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ ήταν αδελφά πλοία, νομίζω συνηγορεί και στην άλλη μου σκέψη που αφορά στο ότι και τα δύο μας ήρθαν (τα αγοράσαμε) από το Βέλγιο, Αμβέρσα, και τα δύο ίσως είχαν σχέση με την έκθεση EXPO 1958. Μου φαίνεται εντελώς απίθανο την ίδια χρονιά, το 1959, να αγοράστηκαν σχεδόν ταυτόχρονα στην χώρα μας για την ίδια γραμμή δύο αδελφά πλοία από διαφορετικές χώρες - αγορές της Ευρώπης.

Κάτι ακόμα. Τα διαφορετικής χρονολογίας (???) ΙΜΟ τους, IMO 5010476 για το ΑΛΕΞΗΣ, και IMO 6520387 για το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ, μπορεί να μας βοηθήσουν σε κάτι, ή απλά το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ πήρε αριθμό πολύ αργότερα από το ΑΛΕΞΗΣ ???