Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 25 από 25

Θέμα: Αλέξης - Μαρία - Παπαγεωργίου (Ι) - Τα καραβάκια της Καβάλας και της Θάσου

  1. #21

    Προεπιλογή

    Λαμπρά Νεκτάριε μου. Είναι η αλήθεια ότι το ALEXIS (IMO 5010476) το είχα βρει στο παρελθόν στην βάση δεδομένων του Maritime Connector όταν είχα αναζητήσει το πλοίο, αλλά .....που να πάει τότε το μυαλό μου ότι ήταν το πλοίο μας... (το αναφέρει ως General Cargo, χωρίς διαστάσεις και χωρίς οπωσδήποτε το νηολόγιο Καβάλας).

    Η επιβεβαίωση όμως της σκέψης που είχα κάνει σχετικά με το ότι τα ΑΛΕΞΗΣ και ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ ήταν αδελφά πλοία, νομίζω συνηγορεί και στην άλλη μου σκέψη που αφορά στο ότι και τα δύο μας ήρθαν (τα αγοράσαμε) από το Βέλγιο, Αμβέρσα, και τα δύο ίσως είχαν σχέση με την έκθεση EXPO 1958. Μου φαίνεται εντελώς απίθανο την ίδια χρονιά, το 1959, να αγοράστηκαν σχεδόν ταυτόχρονα στην χώρα μας για την ίδια γραμμή δύο αδελφά πλοία από διαφορετικές χώρες - αγορές της Ευρώπης.

    Κάτι ακόμα. Τα διαφορετικής χρονολογίας (???) ΙΜΟ τους, IMO 5010476 για το ΑΛΕΞΗΣ, και IMO 6520387 για το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ, μπορεί να μας βοηθήσουν σε κάτι, ή απλά το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ πήρε αριθμό πολύ αργότερα από το ΑΛΕΞΗΣ ???

  2. #22
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαμπρά Νεκτάριε μου. Είναι η αλήθεια ότι το ALEXIS (IMO 5010476) το είχα βρει στο παρελθόν στην βάση δεδομένων του Maritime Connector όταν είχα αναζητήσει το πλοίο, αλλά .....που να πάει τότε το μυαλό μου ότι ήταν το πλοίο μας... (το αναφέρει ως General Cargo, χωρίς διαστάσεις και χωρίς οπωσδήποτε το νηολόγιο Καβάλας).

    Η επιβεβαίωση όμως της σκέψης που είχα κάνει σχετικά με το ότι τα ΑΛΕΞΗΣ και ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ ήταν αδελφά πλοία, νομίζω συνηγορεί και στην άλλη μου σκέψη που αφορά στο ότι και τα δύο μας ήρθαν (τα αγοράσαμε) από το Βέλγιο, Αμβέρσα, και τα δύο ίσως είχαν σχέση με την έκθεση EXPO 1958. Μου φαίνεται εντελώς απίθανο την ίδια χρονιά, το 1959, να αγοράστηκαν σχεδόν ταυτόχρονα στην χώρα μας για την ίδια γραμμή δύο αδελφά πλοία από διαφορετικές χώρες - αγορές της Ευρώπης.

    Κάτι ακόμα. Τα διαφορετικής χρονολογίας (???) ΙΜΟ τους, IMO 5010476 για το ΑΛΕΞΗΣ, και IMO 6520387 για το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ, μπορεί να μας βοηθήσουν σε κάτι, ή απλά το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ πήρε αριθμό πολύ αργότερα από το ΑΛΕΞΗΣ ???
    Τα ΙΜΟ που αρχίζουν από 65..... είναι μεταγενέστερα. Είναι εξ' αρχής επταψήφια νούμερα τα οποία ενεργοποιήθηκαν μετά το 1969 για να χρησιμοποιηθούν σε παλιότερα πλοία που δεν είχαν καταχωρηθεί έως τότε. Κάτι αντίστοιχο γίνεται τώρα με τα νούμερα που αρχίζουν από 83.... Τα παλιά ΙΜΟ όπως του ΑΛΕΞΗΣ ξεκίνησαν σαν εξαψήφια Lloyd's Register numbers και μετά το 1969 προστέθηκε το έβδομο ψηφίο ελέγχου (έχουμε ξαναπεί σε άλλο θέμα πως υπολογίζεται) και έγιναν αριθμοί ΙΜΟ. Αυτό στην περίπτωση μας σημαίνει ότι το ΑΛΕΞΗΣ ήταν καταχωρημένο στον Lloyd's Register από παλιά ενώ το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ II προστέθηκε μετά το 1969. Η επόμενη κίνηση που έχω προγραμματίσει να κάνω (μάλλον το Σαββατοκύριακο καθώς θέλει ψάξιμο 1 προς 1) είναι να κοιτάξω το εξαψήφιο νούμερο του ΑΛΕΞΗΣ στους παλιούς LR (1949-1960) μήπως βρούμε το προηγούμενο του όνομα (δεν αναφέρεται στον LR, οπότε θέλει χτένισμα όλος ο τόμος για να βρώ το ίδιο νούμερο...).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη npapad : 27-05-2019 στις 17:31

  3. #23
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Λεπτομέρεια από φωτογραφία της Θάσου το 1959, όπου σε πρώτο πλάνο νομίζω οτι βλέπουμε το καΐκι ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ. Τα φώτα βέβαια πέφτουν στο μεγάλο φορτηγό που παρέμενε αρόδο

    thasos 1959.jpg

  4. #24

    Προεπιλογή

    Μία ενδιαφέρουσα εικόνα από το λιμάνι της Καβάλας, στην οποία βλέπουμε μαζί τα ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ (καίκι) και ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ (επιβατηγό) και ανάμεσα τους το ΜΑΡΙΑ.

    Kavala.jpg

  5. #25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    ........................
    Γνωρίζουμε μέχρι σήμερα ότι το ΑΛΕΞΗΣ ήταν το πρώτο μικρό "θαλάσσιο πούλμαν" που δούλεψε στις γραμμές Καβάλας - Θάσου το 1959, όπως ακόμα ότι το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ ήρθε στην χώρα μας και νηολογήθηκε επίσης την ίδια χρονιά, 1959.

    .......................

    Στο δια ταύτα. Μήπως το ΑΛΕΞΗΣ ήταν ίδιου τύπου πλοίο με το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ και ίσως και ίδιου έτους κατασκευής (1942) ??? Μήπως το ΑΛΕΞΗΣ δεν κατασκευάστηκε στα ναυπηγεία Σκαραμαγκά το 1959 (όπως έχει παρατεθεί παραπάνω) αλλά τότε ήρθε στην χώρα μας και απλά εκεί μετασκευάστηκε ??? Και τέλος, με δεδομένες τις μεγάλες (τεράστιες) ομοιότητες τους, καθώς και το ίδιο έτος που ήρθαν και τα δύο πλοία στην χώρα μας, μήπως το ΑΛΕΞΗΣ μας ήρθε όπως και το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ από την .......Αμβέρσα (Βέλγιο) και το προηγούμενο όνομα του ήταν κάτι ας πούμε (υποθέσεις εργασίας κάνω) σε............ EXPO 58/2 ?????
    Για τον Espresso Venezia και αλλους, βρηκαμε στα Ναυτικα Χρονικα της 1ης Αυγουστου 1958 αυτη την μικρη ειδηση για το ΑΛΕΞΗΣ... Επιβεβαιωνει ορισμενα που διαβασαμε παρα πανω με την προσθηκη οτι το ΑΛΕΞΗΣ ηταν αρχικα Γερμανικη τορπιλλακατος...

    19580801 Alexhs.jpg

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας