Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 25

Θέμα: Αλέξης - Μαρία - Παπαγεωργίου (Ι) - Τα καραβάκια της Καβάλας και της Θάσου

  1. #1

    Προεπιλογή Αλέξης - Μαρία - Παπαγεωργίου (Ι) - Τα καραβάκια της Καβάλας και της Θάσου

    .
    Τα καραβάκια της Καβάλας και της Θάσου - ΑΛΕΞΗΣ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν εμφανιστούν οι "παντόφλες", τη γραμμή καλύπτανε τρία μικρά επιβατηγά που αντέξανε και ταξίδευαν κάποια χρόνια παράλληλα με τις παντόφλες. Ονομάζονταν ΑΛΕΞΗΣ, ΜΑΡΙΑ και ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

    Στο blog "30 χρόνια" αναφέρει σχετικά με το ΑΛΕΞΗΣ
    Ήταν το πρώτο θαλάσσιο πούλμαν που εμφανίσθηκε στο Βόρειο Αιγαίο, φέρνοντας μεγάλη αλλαγή στη συγκοινωνία Καβάλας-Θάσου. Ξεκίνησε τα δρομολόγιά του το 1959 προσφέροντας πολύ πιό άνετο, σύντομο και ασφαλές ταξίδι από τα Π/Κ καϊκια που μέχρι τότε έκαναν αυτή τη διαδρομή. Με ταχύτητα 14 μίλλια μπορούσε να πιάσει Πρίνο σε λιγότερο από μία ώρα, χρόνο καταπληκτικό ακόμη και για τα σημερινά πλοία. Ειδικά για τους Θάσιους καπνεργάτες έφευγε Σάββατο βράδυ από την Καβάλα και τους επέστρεφε Κυριακή βράδυ (είχα μιά θεία που έκανε το δρομολόγιο).
    Ναυπηγήθηκε στο Σκαραμαγκά και ιδιοκτήτες του ήταν οι Αριστοτέλης και Ιωάννης Χατζηεμμανουήλ.
    Μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του ΄70 το θυμάμαι αραγμένο στο Λιμάνι, απέναντι από το κτίριο του Λιμενικού Ταμείου.
    Στο ίδιο blog υπάρχουν εδώ και εδώ φωτογραφίες του ΑΛΕΞΗΣ (Η δεύτερη στο πρώτο του ταξίδι) και εδώ μια διαφήμιση του.

    Το ΑΛΕΞΗΣ είναι το πλοίο που αποπλέει στην παρακάτω καρτ ποστάλ.Πίσω του είναι μάλλον το ΑΜΦΙΠΟΛΙΣ.
    alexis2.jpg
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ΑΛΕΞΗΣ βρηκαμε μια ανακοινωση στην Πρωινη της Καβαλας της 2ας Ιουλιου 1960.

    19600702 Αλεξης Πρωινη Καβαλας.jpg
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο ακομη ανακοινωσεις για τον ΑΛΕΞΗ του 1960 απο την Πρωινη Καβαλας μας δινουν μια ιδεα των δρομολογιων του πλοιου. Απο τις 6 και 21 Αυγουστου 1960.

    19600806 Αλεξης Πρωινη.jpg_19600821 Αλεξης Πρωινη Καβαλας.jpg

  2. #2

    Προεπιλογή

    Τα καραβάκια της Καβάλας και της Θάσου - ΑΛΕΞΗΣ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mετά από μια περίοδο που έμεινε δεμένο στην Καβάλα, όπως το βλέπουμε εδώ...

    alex-2.jpg

    ... το ΑΛΕΞΗΣ βρέθηκε να κάνει δρομολόγια στον Θερμαϊκό. Κατά μια εκδοχή το 1978 βυθίστηκε στις ΒΔ ακτές της Θάσου. Ανεβάζω δυο εικόνες, στιγμιότυπα από την ταινία Τοπ Καπί του 1964.

    alex2.jpg alexis 2.jpg

  3. #3

    Προεπιλογή

    Τα καραβάκια της Καβάλας και της Θάσου - ΜΑΡΙΑ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν εμφανιστούν οι "παντόφλες", τη γραμμή καλύπτανε τρία μικρά επιβατηγά που αντέξανε και ταξίδευαν κάποια χρόνια παράλληλα με τις παντόφλες. Ονομάζονταν ΑΛΕΞΗΣ, ΜΑΡΙΑ και ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια καρτ ποστάλ της Καβάλας, όπου δεξιά φαίνεται το επιβατηγό ΜΑΡΙΑ που έκανε τη γραμμή της Θάσσου. Δίπλα του μάλλον το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, ενώ στο κάτω μέρος της φαίνονται και άλλα δυο καραβάκια.
    Maria.jpg

    Στο blog "30 χρόνια" υπάρχει εδώ μια μεγάλη φωτογραφία του πλοίου, δίπλα στο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ.
    Προσωπικά, θεωρώ το ΜΑΡΙΑ ως το ομορφότερο από τα τρία καραβάκια -των δεκαετιών '50 και '60- της Καβάλας και της Θάσου. Ας το δούμε και σε μία μεγαλύτερη απεικόνιση από την ίδια καρτ ποστάλ που είχε παραθέσει ο Ellinis (σε πρώτο πλάνο),

    Maria_2.jpg

    και κατόπιν να προχωρήσουμε σε μία μεγάλη σημερινή ανακάλυψη...... Το ΜΑΡΙΑ λοιπόν, μετά το τέλος της "καριέρας" του στο βόρειο Αιγαίο, το οποίο λογικά πρέπει να ήταν κάπου στα μέσα της δεκαετίας '60 όταν και άρχισαν να δουλεύουν πλέον παντόφλες στις γραμμές Καβάλας - Θάσου, κατέβηκε στα δικά μας μέρη, στα πέριξ του Πειραιά, όπως μπορούμε να διαπιστώσουμε σε δύο καρτ ποστάλ από το Πασαλιμάνι !!!!! Στην δεύτερη (ασπρόμαυρη) αναφέρεται το έτος 1966, ενώ η τρίτη βέβαια είναι μεγέθυνση της δεύτερης.

    MARIA_3.jpg__MARIA_4.jpg__MARIA_5.jpg
    Πηγή

    Τι άραγε θα μπορούσαμε να μάθουμε τόσο για το παρελθόν, όσο και για το μέλλον αλλά και την κατάληξη αυτού του τόσο όμορφου πλοιαρίου ???

  4. #4

    Προεπιλογή

    Τα καραβάκια της Καβάλας και της Θάσου - ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν εμφανιστούν οι "παντόφλες", τη γραμμή καλύπτανε τρία μικρά επιβατηγά που αντέξανε και ταξίδευαν κάποια χρόνια παράλληλα με τις παντόφλες. Ονομάζονταν ΑΛΕΞΗΣ, ΜΑΡΙΑ και ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τον Akis Vidiniotis στην ομάδα Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας στο Facebook.
    Όπως μας πληροφορεί είναι ''Στο λιμάνι της Καβάλας τα επιβατηγά "Αλέξης", "Παπαγεωργίου" και το φέρυ μπόουτ "Αμφίπολις",1965''


    Akis Vidiniotis‎Παλιες φωτογρ&.jpg
    Πηγή
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ (κατω αριστερα) για το οποιο βρηκαμε μια ανακοινωση στην Πρωινη της Καβαλας της 2ας Ιουλιου 1960.

    19600702 Παπαγεωργιου ΙΙ Πρωινη Καβαλας.jpg
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκάφος κάτω αριστερά στη φωτογραφία είναι το ΑΛΕΞΗΣ. Το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ είναι αυτό που βλέπουμε προφίλ δεξια.
    Όσο για το "ΙΙ" στην ανακοίνωση που παραπέμπει στην "παντόφλα" ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ, ασφαλώς είναι λάθος. Αν διαβάσουμε όμως προσεκτικά τι αναφέρει στη λεζάντα της καρτ ποστάλ ο χρήστης που την ανέβασε στο facebook

    Απέναντι απο τα "παλιά ψαράδικα"αραγμενα κατά σειρά το θαλάσσιο πουλμαν "Μαρια" το "Παπαγεωργίου 2"και στην άλλη πλευρα το "Αλεξης" το πρώτο που ήρθε αντικαθιστώντας εν μέρει τα ξύλινα μεγάλα καϊκια οπως το "Παπαγεωργίου 1" το "Παναγια"και ίσως 1-2 ακόμη.
    προκύπτει η πιθανότητα να αναφερόταν το "πούλμαν" ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ως "2" σε αντιδιαστολή με το αναφερόμενο προγενέστερο ξύλινο καΐκι ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ που αναφέρεται ως "1". Ίσως ο συντάκτης της αγγελίας να ακολούθησε αυτή η προφορική διαφοροποίηση.

    Ας δούμε εδώ άλλη μια φωτογραφία της Καβάλας με το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ δεξιά και ένα από τα Algerine του ΠΝ δεξιά.

    10468377_304784643018108_377767158328389906_n.jpg
    πηγή
    Το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ λοιπόν, το ένα από τα τρία παλιά καραβάκια της Καβάλας και της Θάσου. Ήταν το δεύτερο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ που όπως είδαμε και στις παραθέσεις αναφερόταν και ως ΙΙ (άτυπα οπωσδήποτε) για να ξεχωρίζει προφανώς από το πρώτο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ που ήταν καίκι όπως μας έχει δείξει εδώ ο φίλος μας Ellinis. Το βλέπουμε και σε αυτήν την καρτ ποστάλ από το λιμάνι της Καβάλας, σε δεύτερο πλάνο, πίσω από το ΜΑΡΙΑ.

    Μετά από αυτό, οι πλοιοκτήτες του αδελφοί Παπαγεωργίου, απέκτησαν τρία πλοία ανοικτού τύπου (παντόφλες), τα ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ, ΙΙΙ, και IV(4). To ΙΙ ήταν αποβατικό του Β.Π.Π., το ΙΙΙ κατασκευάστηκε το 1966 στην Θεσσαλονίκη, όπως και το IV(4) που κατασκευάστηκε το 1987 και πουλήθηκε στο εξωτερικό το 2011 κλείνοντας έτσι μία ιστορία εξήντα περίπου χρόνων των πλοίων με το όνομα ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ στα μέρη της Καβάλας και της Θάσου.

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

    Για τα ΑΛΕΞΗΣ & ΜΑΡΙΑ δυστυχώς δεν έχω στοιχεία. Για το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ δεν έχω έτος κατασκευής αλλά ήταν 36 gt, με νηολόγιο Καβάλας 69. Νηολογήθηκε στις 22-7-1945 και διαγράφηκε από το νηολόγιο στις 21-11-1966.

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα ΑΛΕΞΗΣ & ΜΑΡΙΑ δυστυχώς δεν έχω στοιχεία. Για το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ δεν έχω έτος κατασκευής αλλά ήταν 36 gt, με νηολόγιο Καβάλας 69. Νηολογήθηκε στις 22-7-1945 και διαγράφηκε από το νηολόγιο στις 21-11-1966.
    Νεκτάριε μήπως τα στοιχεία αφορούν το καΐκι ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ; Το λέω γιατί το 1945 μου φαίνεται νωρίς για να είναι το "πούλμαν" ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ. Θα μπορούσε βέβαια να είχε μετασκευαστεί από κάποιο παλιότερο σκάφος.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Νεκτάριε σε ευχαριστώ για τα στοιχεία που αφορούν το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ. Η αλήθεια είναι ότι τα συγκεκριμμένα (με κάποιες μικρές διαφορές) τα γνώριζα, μιας και μου τα είχε αποστείλει πριν χρόνια ο καλός μας Μανώλης (Εμμανουήλ Παπαδάκης), και τα παραθέτω επί λέξει.

    ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Ν. Καβάλας 69 (Α΄ κλάσης)
    Εγγραφή 22-07-1945 και διαγραφή 21-11-1966 λόγω ολοσχερούς διάλυσης. Κ.ο.χ. 35,78
    Τύπος Καραβόσκαρο χωρίς διευκρίνηση χρήσεως.


    Δεν τα παρέθεσα ωστόσο στο προηγούμενο μου ποστ, διότι ήμουν προβληματισμένος αν αφορούν το δεύτερο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ του θέματος μας, ή το πρώτο που ήταν καίκι και μας το είχε δείξει εδώ ο Άρης. Και ο προβληματισμός μου αυτός (ίσως ...βλακώδης βέβαια !!!) οφείλεται τόσο στον προσδιορισμό του Μανώλη : "Τύπος Καραβόσκαρο χωρίς διευκρίνηση χρήσεως" όσο και στο ότι αν μεγενθύνουμε την καρτ ποστάλ με το πρώτο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, το καίκι δηλαδή,

    papageorgiou I.jpg

    στο τέλος του ονόματος διακρίνεται κάτι σαν αριθμός που θα μπορούσε να είναι και ο "69" που και οι δύο σας έχετε αναφέρει.

    Τέλος, μιας και στο προηγούμενο μου ποστ είχα αναφερθεί και στις παντόφλες ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ που ακολούθησαν τα επόμενα χρόνια, θα πρέπει, για την ιστορία, να αναφέρω πως σύμφωνα και πάλι με στοιχεία που μου είχε δώσει ο Μανώλης, υπήρξε πρόθεση να κατασκευαστεί άλλη μία παντόφλα με αυτό το όνομα, η ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ V (Π5) η οποία μάλιστα είχε πάρει και αριθμό νηολογίου, Ν. Καβάλας 23, το 2003. Προφανώς η ναυπήγηση της έμεινε μόνο "στα χαρτιά" μιας και ποτέ δεν κατασκευάστηκε.

    Edit : Άρη είδα το τελευταίο σου ποστ αφού πιά είχα ανεβάσει το δικό μου. Συγγνώμη.

  8. #8
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε μήπως τα στοιχεία αφορούν το καΐκι ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ; Το λέω γιατί το 1945 μου φαίνεται νωρίς για να είναι το "πούλμαν" ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ. Θα μπορούσε βέβαια να είχε μετασκευαστεί από κάποιο παλιότερο σκάφος.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε σε ευχαριστώ για τα στοιχεία που αφορούν το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ. Η αλήθεια είναι ότι τα συγκεκριμμένα (με κάποιες μικρές διαφορές) τα γνώριζα, μιας και μου τα είχε αποστείλει πριν χρόνια ο καλός μας Μανώλης (Εμμανουήλ Παπαδάκης), και τα παραθέτω επί λέξει.

    ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Ν. Καβάλας 69 (Α΄ κλάσης)
    Εγγραφή 22-07-1945 και διαγραφή 21-11-1966 λόγω ολοσχερούς διάλυσης. Κ.ο.χ. 35,78
    Τύπος Καραβόσκαρο χωρίς διευκρίνηση χρήσεως.


    Δεν τα παρέθεσα ωστόσο στο προηγούμενο μου ποστ, διότι ήμουν προβληματισμένος αν αφορούν το δεύτερο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ του θέματος μας, ή το πρώτο που ήταν καίκι και μας το είχε δείξει εδώ ο Άρης. Και ο προβληματισμός μου αυτός (ίσως ...βλακώδης βέβαια !!!) οφείλεται τόσο στον προσδιορισμό του Μανώλη : "Τύπος Καραβόσκαρο χωρίς διευκρίνηση χρήσεως" όσο και στο ότι αν μεγενθύνουμε την καρτ ποστάλ με το πρώτο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, το καίκι δηλαδή,

    papageorgiou I.jpg

    στο τέλος του ονόματος διακρίνεται κάτι σαν αριθμός που θα μπορούσε να είναι και ο "69" που και οι δύο σας έχετε αναφέρει.

    Τέλος, μιας και στο προηγούμενο μου ποστ είχα αναφερθεί και στις παντόφλες ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ που ακολούθησαν τα επόμενα χρόνια, θα πρέπει, για την ιστορία, να αναφέρω πως σύμφωνα και πάλι με στοιχεία που μου είχε δώσει ο Μανώλης, υπήρξε πρόθεση να κατασκευαστεί άλλη μία παντόφλα με αυτό το όνομα, η ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ V (Π5) η οποία μάλιστα είχε πάρει και αριθμό νηολογίου, Ν. Καβάλας 23, το 2003. Προφανώς η ναυπήγηση της έμεινε μόνο "στα χαρτιά" μιας και ποτέ δεν κατασκευάστηκε.

    Edit : Άρη είδα το τελευταίο σου ποστ αφού πιά είχα ανεβάσει το δικό μου. Συγγνώμη.
    Νομίζω και εγώ ότι λόγω έτους κατασκευής και "καραβόσκαρου" τα στοιχεία είναι για το πρώτο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ (το καΐκι).

  9. #9

    Προεπιλογή

    Να δούμε μία διαφήμιση του ΜΑΡΙΑ από το 1962 στην εφημερίδα "Πρωινή" της Καβάλας. Από την σελίδα στο facebook "Παλιές Φωτογραφίες της Καβάλας".

    PROINI - 1962.jpg

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή ΜΑΡΙΑ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia;607942
    και κατόπιν να προχωρήσουμε σε μία μεγάλη σημερινή ανακάλυψη...... [IMG
    https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png[/IMG] Το ΜΑΡΙΑ λοιπόν, μετά το τέλος της "καριέρας" του στο βόρειο Αιγαίο, το οποίο λογικά πρέπει να ήταν κάπου στα μέσα της δεκαετίας '60 όταν και άρχισαν να δουλεύουν πλέον παντόφλες στις γραμμές Καβάλας - Θάσου, κατέβηκε στα δικά μας μέρη, στα πέριξ του Πειραιά, όπως μπορούμε να διαπιστώσουμε σε δύο καρτ ποστάλ από το Πασαλιμάνι !!!!! Στην δεύτερη (ασπρόμαυρη) αναφέρεται το έτος 1966, ενώ η τρίτη βέβαια είναι μεγέθυνση της δεύτερης.

    MARIA_3.jpg__MARIA_4.jpg__MARIA_5.jpg
    Πηγή
    Το ΜΑΡΙΑ το βλέπουμε και στην παρακάτω φωτογραφία, να είναι αραγμένο στο Πασαλιμάνι. Βλέποντας το να είναι σε όλες τις φωτογραφίες δεμένο δίπλα σε θαλαμηγούς με κάνει να σκέφτομαι οτι κάποιος τυχερός το είχε πια μετατρέψει σε θαλαμηγό του.

    MARIA.jpg
    Πηγή

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας