Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ζέφυρος [Zefyros - του Γόμπου]

  1. #1

    Προεπιλογή Ζέφυρος [Zefyros - του Γόμπου]

    Μικρό ατμόπλοιο του 1902, το ΖΕΦΥΡΟΣ ανήκε στην Ατμοπλοΐα Γόμπου και Σια και αργότερα στους Αλέξανδρο Γιαννουλάτο και Γεώργιο Ρεμπουτζάκο.
    Ηταν 95 τόννων και πολύ αργό
    Εδω ενα δρομολόγιο του Ιανουαρίου 1902

  2. #2

    Προεπιλογή Ο Ζεφυρος στον Κορινθιακο, Αμβρακικο κια Ιονιο το 1902.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικρό ατμόπλοιο του 1902, το ΖΕΦΥΡΟΣ ανήκε στην Ατμοπλοΐα Γόμπου και Σια και αργότερα στους Αλέξανδρο Γιαννουλάτο και Γεώργιο Ρεμπουτζάκο.
    Ηταν 95 τόννων και πολύ αργό
    Εδω ενα δρομολόγιο του Ιανουαρίου 1902
    Πολυ αργο πλοιο. Πειραιας -Πατρα απο το Σαββατο το πρωι μεχρι την Κυριακη το βραδυ.

    Ζεφυρος.jpg

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ αργο πλοιο. Πειραιας -Πατρα απο το Σαββατο το πρωι μεχρι την Κυριακη το βραδυ.

    Ζεφυρος.jpg
    Δεν νομίζω κ. Πέππα, εκτός και αν δεν εμηνεύω κάτι σωστά.

    Εγώ διαβάζω "αναχώρηση από Πειραιά Παρασκευή απόγευμα (6 μ.μ.) και άφιξη στην Πάτρα Σάββατο πρωί (10 π.μ.)" έχοντας προσεγγίσει ενδιάμεσα και σε πέντε ακόμα λιμάνια. Κατόπιν, "αναχώρηση από Πάτρα Σάββατο μεσημέρι για διάφορα λιμάνια (δέκα) του Ιονίου και επιστροφή - άφιξη στην Πάτρα την Κυριακή βράδυ (8 μ.μ)". Αν διαβάζω σωστά, και πολύ γρήγορο -τουλάχιστον για την εποχή του- μου φαίνεται το καραβάκι.

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Σε αφιερώμα των Ναυτικών Χρονικών προ 90 ετών αναφερόταν οτι ΖΕΦΥΡΟΣ ήταν το πρώτο πλοίο της «Ατμοπλοΐας Δεστούνη & Γιαννουλάτου» που ίδρυσαν το 1899 στην Κωνσταντινούπολη οι δυο αδελφοί Γιαννουλάτου μαζί με τους θείους τους.
    Μάλιστα καταγράφεται ως ατμόπλοιο 450 τόνων, που θεωρώ οτι είναι κάπως υπερβολικό.

    Στο νηολόγιο Σύρου έχει καταγραφεί ένα επιβατηγό ΖΕΦΥΡΟΣ χωρίς περαιτερώ στοιχεία πέρα του οτι είχε διακριτικό σήμα HQMB και οτι βυθισθηκε στα ανοιχτά της Βυρηττού και διαγράφηκε στις 27/9/1919.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω κ. Πέππα, εκτός και αν δεν εμηνεύω κάτι σωστά.

    Εγώ διαβάζω "αναχώρηση από Πειραιά Παρασκευή απόγευμα (6 μ.μ.) και άφιξη στην Πάτρα Σάββατο πρωί (10 π.μ.)" έχοντας προσεγγίσει ενδιάμεσα και σε πέντε ακόμα λιμάνια. Κατόπιν, "αναχώρηση από Πάτρα Σάββατο μεσημέρι για διάφορα λιμάνια (δέκα) του Ιονίου και επιστροφή - άφιξη στην Πάτρα την Κυριακή βράδυ (8 μ.μ)". Αν διαβάζω σωστά, και πολύ γρήγορο -τουλάχιστον για την εποχή του- μου φαίνεται το καραβάκι.
    Συμφωνώ και εγώ Γιώργο, καθώ νομίζω οτι το αν ένα πλοίο ήταν αργό θα μπορούσε μόνο να εκτιμηθεί κάνοντας συγκρίσεις με το χρόνο για το ίδιο δρομολόγιο που έκαναν τα άλλα πλοία της εποχής. Βέβαια, όχι με βάση τους χρόνους που αναφέρονταν στα δρομολόγια που σίγουρα δεν ήταν πολύ σχετικοί με την πραγματικότητα.Οι σταθμοί στα λιμάνια δεν ήταν όπως σήμερα, καθώς τα πλοία έμεναν αρόδο και χρειάζονταν οι βαρκάρηδες για την απο-επιβίβαση των επιβατών. Για τα ζώα που μετέφεραν βάζανε σαμπάνια και τα βιράρανε με τις μπίγες, οπότε και αυτό απαιτούσε χρόνο.

  5. #5

    Προεπιλογή ΖΕΦΥΡΟΣ απο την "Σφαιρα" της 2ας Ιανουαριου 1902.

    Περισσοτερα στοιχεια για το ΖΕΦΥΡΟΣ απο την Σφαιρα της 2ας Ιανουαριου 1902.

    4.jpg

  6. #6

    Προεπιλογή

    Μου προξενεί εντύπωση το ότι στο ίδιο τεύχος εφημερίδας, της ίδιας ημέρας, αναφέρονται για το ίδιο πλοίο διαφορετικοί πλοιοκτήτες. Μιας και οι Αλεξ. Γιαννουλάτος και Γεωργ. Ρεμπουτζάκος αναφέρονται ξεκάθαρα ως "ιδιοκτήται", μήπως η επωνυμία "Γόμπου και Σία" ανήκε ίσως σε κάποιο (τοπικό) πρακτορείο ???

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας