Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 15

Θέμα: Μανια Εξπρες [Mania Express, 22 Bahman]

  1. #1

    Προεπιλογή Μανια Εξπρες [Mania Express, 22 Bahman]

    Το ΜΑΝΙΑ ΕΞΠΡΕΣ ηταν ενα μικρο πλοιο που εκανε δρομολογια στον Αργοσαρωνικο στα τελη του 1970 και ραχες της δεκαετιας του 1980. Ναυπηγηθηκε το 1976 απο την Boghammar MArin Ab στο Lidingo, νησι εξω απο την Στοκχολμη. Δυο φωτογραφιες οταν εναυπηγειτο εδω. http://www.faktaomfartyg.se/mania_express_1976_b_1.htm καιι http://www.faktaomfartyg.se/mania_express_1976_b_2.htm.

    Ειχε μηκος 36,5 μετρων, πλατος 7 μετρων http://www.faktaomfartyg.se/mania_express_1976.htm
    Αγορασθηεκε απο την Mania Cia, Maritime S.A του Πειραια και ανηκε στον Καπραλο. Μερικες πηγες λενε οτι το ειχαμε στον Σαρωνικο μονο για τρια χρονια.
    Πουληθηκε στην National Iran Oil και πηρε το ονομα ΒΑΗΜΑΝ.

    Εδω μια φωτογραφια του στην Υδρα στις 31 Μαιου 1980.
    https://digit.wdr.de/entries/81456?i...D%3D&qt=search

    IMG_5383.JPG

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 22-10-2018 στις 04:09

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Red face

    Το ΜΑΝΙΑ ηρθε στη γραμμη το 1978 και ηταν λιγο πιο μεγαλο απο το ΔΕΛΦΙΝΙ δεν ξερω αν ηταν του ιδιου. Μαζι με το ΜΥΚΗΝΑΙ ΚΑΜΕΛΙΑ ΚΑΙ ΜΑΡΙΑ εκαναν τοτε τη γραμμη τη εποχη εκεινη ηταν και τα πρωτα ιπταμενα δελφινια δυο αν θυμαμαι καλα . Αιγινα και Μεθανα δεν πηγαινε εκανε πρωινο δρομολογιο στις 8.15 - δεν ειμαι σιγουρος - για Πορο Υδρα Σπετσες - για Ερμιονη δεν ξερω και ενα το μεσημερι στις 14.00 η 14.30 για τα ιδια λιμανια ηταν πολυ γρηγορο γυρο στα 19-20 μιλια και εκτος κοινοπραξιας παντα το θυμαμαι γεματο .Το 1981 το καλοκαιρι ηταν και το τελευταιο του στο Σαρωνικο αλλαξε δρομολογια νομιζω το απογευματινο ηταν στις 16.30 και επιανε Αιγινα και Μεθανα και μαλλον πηγαινε μεχρι Υδρα δεν ειμαι σιγουρος. Το χειμωνα του 81-82 εκανε το πρωινο των 8 για Αιγινα μεχρι Σπετσες αλλα πριν το καλοκαιρι εφυγε. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο το πλοιο ενα απο τα ελαχιστα που δεν εχω κανει ταξιδι - το Σαρωνις Σταρ ενα αλλο- και οτι πριν γεννηθω . Η φωτογραφια ειναι πριν το 81 αφου δειχνει πρωινη αφιξη στην Υδρα ηταν το πρωτο που εφτανε - μετα το ιπταμενο φυσικα .

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΜΑΝΙΑ ηρθε στη γραμμη το 1978 και ηταν λιγο πιο μεγαλο απο το ΔΕΛΦΙΝΙ δεν ξερω αν ηταν του ιδιου. Μαζι με το ΜΥΚΗΝΑΙ ΚΑΜΕΛΙΑ ΚΑΙ ΜΑΡΙΑ εκαναν τοτε τη γραμμη τη εποχη εκεινη ηταν και τα πρωτα ιπταμενα δελφινια δυο αν θυμαμαι καλα . Αιγινα και Μεθανα δεν πηγαινε εκανε πρωινο δρομολογιο στις 8.15 - δεν ειμαι σιγουρος - για Πορο Υδρα Σπετσες - για Ερμιονη δεν ξερω και ενα το μεσημερι στις 14.00 η 14.30 για τα ιδια λιμανια ηταν πολυ γρηγορο γυρο στα 19-20 μιλια και εκτος κοινοπραξιας παντα το θυμαμαι γεματο .Το 1981 το καλοκαιρι ηταν και το τελευταιο του στο Σαρωνικο αλλαξε δρομολογια νομιζω το απογευματινο ηταν στις 16.30 και επιανε Αιγινα και Μεθανα και μαλλον πηγαινε μεχρι Υδρα δεν ειμαι σιγουρος. Το χειμωνα του 81-82 εκανε το πρωινο των 8 για Αιγινα μεχρι Σπετσες αλλα πριν το καλοκαιρι εφυγε. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο το πλοιο ενα απο τα ελαχιστα που δεν εχω κανει ταξιδι - το Σαρωνις Σταρ ενα αλλο- και οτι πριν γεννηθω . Η φωτογραφια ειναι πριν το 81 αφου δειχνει πρωινη αφιξη στην Υδρα ηταν το πρωτο που εφτανε - μετα το ιπταμενο φυσικα .
    Φίλε Αίγινα, το ιπτάμενο Express σταμάτησε τα δρομολόγια το 1969 που πουλήθηκε στην Ιταλία, το 1981 δεν υπήρχε, εκτός αν εννοείς το Flying Dolphin της CERES . Το Μάνια ερχόταν στην Ύδρα από το 1976.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 22-10-2018 στις 08:43

  4. #4

    Προεπιλογή

    Να συμπληρώσω και εγώ για το ΜΑΝΙΑ ΕΞΠΡΕΣ ότι από το 1977 πήγαινε κατευθείαν Ύδρα στο πρωϊνό δρομολόγιο σε 1:40-1:50 ώρες και ήταν καλό και φθηνό υποκατάστατο των Flying Dolphin της CERES την εποχή εκείνη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 22-10-2018 στις 09:45

  5. #5

    Προεπιλογή 22 Bahman [Seetrans 8, Mania Express - Μανια Εξπρές]

    .
    Ο σεβαστός μας esperos είχε παραθέσει παλαιότερα μία σπουδαία φωτογραφία του πλοίου.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.

    Για να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.

    MANIA EXPRESS.jpg
    Και τυπικά αλλά και ουσιαστικά, το πλοίο δεν κατατάσσεται στα "Ιστορικά, 1970-1990" μιάς και τουλάχιστον στις πηγές που μπορούμε να βρούμε στοιχεία του αναφέρεται ενεργό μέχρι και σήμερα, με το όνομα 22 BAHMAN.

    Δούλεψε στην χώρα μας στις γραμμές του Αργοσαρωνικού από το 1976 (αμέσως δηλαδή μετά την ναυπήγηση του στην Σουηδία) μέχρι τα μέσα του 1982, όπως ήδη ανέφεραν οι φίλοι aegina και TSS QUEEN ANNA MARIA.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χειμωνα του 81-82 εκανε το πρωινο των 8 για Αιγινα μεχρι Σπετσες αλλα πριν το καλοκαιρι εφυγε.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Μάνια ερχόταν στην Ύδρα από το 1976.
    Πουλήθηκε το 1982 στο Ιράν (National Iran Oil), και μετονομάστηκε αρχικά σε SEETRANS 8. Το 1983 μετονομάστηκε σε 22 BAHMAN, όνομα που όπως ήδη ανέφερα φέρει έως και σήμερα υπό Ιρανική σημαία. Φέρει αριθμό ΙΜΟ 7414676 και διακριτικό κλήσης (Call Sign) EQIK.

    Καλό θα είναι να διορθωθεί ο τίτλος του θέματος : 22 Bahman [Seetrans 8, Mania Express - Μανια Εξπρές]

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Φυσικά και εννοούσα το ιπτάμενο της Ceres και θυμάμαι ότι έκανε και απογευματινό δρομολόγιο δεν ηξερα ότι πήγαινε κατευθείαν ευθείαν Ύδρα χωρίς τον Πόρο. Πάντως το θυμάμαι να φευγει μετά των 8 που συνήθως ήταν το Μυκήναι .Αν ήταν το 76 στη γραμμή δεν θυμάμαι πάντως έχω την εντύπωση ότι ηρθε μετά την αποχώρηση του Πορτοκαλη Ήλιου . Ίσως ήρθε το 1977 το καλοκαίρι συνχωρεστε με δεν θυμάμαι ούτε και τα άλλα δρομολόγια των Μαρία που ήταν επιβατικό (ειχε γινει η μετατροπή τότε ) και του Καμέλια .Αν κάποιος θυμάται ας τα γράψει .

  7. #7
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και εννοούσα το ιπτάμενο της Ceres και θυμάμαι ότι έκανε και απογευματινό δρομολόγιο δεν ηξερα ότι πήγαινε κατευθείαν ευθείαν Ύδρα χωρίς τον Πόρο. Πάντως το θυμάμαι να φευγει μετά των 8 που συνήθως ήταν το Μυκήναι .Αν ήταν το 76 στη γραμμή δεν θυμάμαι πάντως έχω την εντύπωση ότι ηρθε μετά την αποχώρηση του Πορτοκαλη Ήλιου . Ίσως ήρθε το 1977 το καλοκαίρι συνχωρεστε με δεν θυμάμαι ούτε και τα άλλα δρομολόγια των Μαρία που ήταν επιβατικό (ειχε γινει η μετατροπή τότε ) και του Καμέλια .Αν κάποιος θυμάται ας τα γράψει .
    Το 1976 καλοκαίρι ταξίδεψα με αυτό γιά Μέθανα κ γύρισα Πειραιά με τον Πορτοκαλή.
    Ουσιαστικά ήταν μεγαλύτερη έκδοση του ΔΕΛΦΙΝΙ ΕΞΠΡΕΣ,το δελφινάκι όπως έλεγαν.
    Πρέπει να ήταν ίδιας πλοιοκτησίας αφού είχαν τα ίδια χρώματα,αλουμινί κάτω-άσπρο πάνω.

  8. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 1976 καλοκαίρι ταξίδεψα με αυτό γιά Μέθανα κ γύρισα Πειραιά με τον Πορτοκαλή.
    Ουσιαστικά ήταν μεγαλύτερη έκδοση του ΔΕΛΦΙΝΙ ΕΞΠΡΕΣ,το δελφινάκι όπως έλεγαν.
    Πρέπει να ήταν ίδιας πλοιοκτησίας αφού είχαν τα ίδια χρώματα,αλουμινί κάτω-άσπρο πάνω.
    Και εγώ την περίοδο 1976-1981 ταξίδεψα αρκετές φορές για/από Ύδρα. Πάνω είχε σαλόνι Α' θέσης όπως τα μεγαλύτερα του Σαρωνικού, και πρύμα ανοικτό κατάστρωμα με παγκάκια. Το σημαντικό ήταν ότι ήταν γρήγορο και συνέδεε από την δεύτερη καλοκαιρινή σαιζόν το 1977, αν θυμάμαι καλά, την Ύδρα απευθείας με τον Πειραιά στα πρωϊνά δρομολόγια. Πάντως στα μεσημεριανά έπιανε και Πόρο. Τελευταία φορά ήταν Αύγουστος του 1981 που πήγα με φίλους στον Πόρο.

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Εχετε δικιο το ΜΑΝΙΑ ηρθε οταν το ΜΑΡΙΑ πηγε για μετατροπη σε επιβατηγο αρα ηταν το 76. Για ενα καλοκαιρι ηταν ολα στη γραμμη ΜΥΚΗΝΑΙ ΜΑΡΙΑ ΚΑΜΕΛΙΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΗΣ ΗΛΙΟΣ και ΜΑΝΙΑ το 77. Δεν ξερω τι δρομολογια εκανε το 76 παντως επειδη εμεις καναμε συχνα τα καλοκαιρια ταξιδια απο Αιγινα προς Πορο συνηθως ηταν με παντοφλα για το αυτοκινητο θυμαμαι στις 11 η καποιες φορες το ΚΑΜΕΛΙΑ των 11.45. Κατι εκτος θεματος του ΜΑΝΙΑ αλλα σχετικο: Θα ηταν δυνατο να εχουμε μια πληρη λιστα των πλοιων του Σαρωνικου απο το 1950 ως σημερα.

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Να δούμε και μια φωτογραφία του πλοίου όπως ταξιδεύει ακόμη στον Περσικό υπό ιρανική σημαία. Την εντόπισε και την ανέβασε η Pam Massey στο fb.

    44502955_2126419474035357_3363437070440726528_n.jpg

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας