Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς φίλε μου, θα μπορούσες μήπως να γίνεις λίγο πιό σαφής ???

Στο screenshot που έχω παραθέσει, στο κόκκινο πλαίσιο, δεξιά αναφέρεται η χώρα και το λιμάνι προορισμού Greece - Piraeus, και υπολογιζόμενη ημερομηνία - ώρα άφιξης, ETA (Estimated Time of Arrival).

Τα στοιχεία που αναφέρονται αριστερά, δηλαδή ΕS LPA (Espania Las Palmas), ATD (Actual Time of Departure), 2018-11-09 - 15:27, τι αφορούν ??? Κάποια ......τυχαία χώρα, κάποιο ......τυχαίο λιμάνι, κάποια .....τυχαία ημερομηνία και ώρα ???
Ασφαλώς το marinetraffic και τα όμοια εμφανίζουν και την ώρα αναχωρήσεως, δεν την παίρνουν όμως από το AIS γιατί το AIS δεν εκπέμπει τέτοια πληροφορία. Η πιο λεπτομερής περιγραφή του AIS που εγώ ξέρω είναι το AIVDM/AIVDO protocol decoding. Οι πληροφορίες ταξιδιού είναι στα Message Type 5: Static and Voyage Related Data και Message Type 24: Static Data Report.
Δεν γνωρίζω πως συνάγει το marinetraffic το λιμάνι και την ώρα αναχωρήσεως, μια εύλογη υπόθεση είναι ότι προκύπτει από την πορεία του πλοίου.