Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 102

Θέμα: Super Express (Catalonia L, Portsmouth Express, Catalonia, Express, Golden Express)

  1. #11
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς φίλε μου, θα μπορούσες μήπως να γίνεις λίγο πιό σαφής ???

    Στο screenshot που έχω παραθέσει, στο κόκκινο πλαίσιο, δεξιά αναφέρεται η χώρα και το λιμάνι προορισμού Greece - Piraeus, και υπολογιζόμενη ημερομηνία - ώρα άφιξης, ETA (Estimated Time of Arrival).

    Τα στοιχεία που αναφέρονται αριστερά, δηλαδή ΕS LPA (Espania Las Palmas), ATD (Actual Time of Departure), 2018-11-09 - 15:27, τι αφορούν ??? Κάποια ......τυχαία χώρα, κάποιο ......τυχαίο λιμάνι, κάποια .....τυχαία ημερομηνία και ώρα ???
    Ασφαλώς το marinetraffic και τα όμοια εμφανίζουν και την ώρα αναχωρήσεως, δεν την παίρνουν όμως από το AIS γιατί το AIS δεν εκπέμπει τέτοια πληροφορία. Η πιο λεπτομερής περιγραφή του AIS που εγώ ξέρω είναι το AIVDM/AIVDO protocol decoding. Οι πληροφορίες ταξιδιού είναι στα Message Type 5: Static and Voyage Related Data και Message Type 24: Static Data Report.
    Δεν γνωρίζω πως συνάγει το marinetraffic το λιμάνι και την ώρα αναχωρήσεως, μια εύλογη υπόθεση είναι ότι προκύπτει από την πορεία του πλοίου.

  2. #12

    Προεπιλογή

    ΟΚ, ΟΚ...... ότι πεις !!! Προσωπικά σταματάω εδώ, και γιατί θα βγούμε εντελώς offtopic, αλλά και γιατί νομίζω ότι .....ψειρίζουμε την μαιμού !!! Τα γραπτά μένουν, ο καθείς βγάζει τα συμπεράσματα του και πάμε παρακάτω !!!

  3. #13
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Τωρα στο στενο του ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ με ταχυτητα 7.3 Κομβοι ρυμουλκουμενο απο το Ρ/Κ ATENES. Καλο υπολοιπο

  4. #14
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, ΟΚ...... ότι πεις !!! Προσωπικά σταματάω εδώ, και γιατί θα βγούμε εντελώς offtopic, αλλά και γιατί νομίζω ότι .....ψειρίζουμε την μαιμού !!! Τα γραπτά μένουν, ο καθείς βγάζει τα συμπεράσματα του και πάμε παρακάτω !!!
    Βλέπω τώρα (2018-11-17 18:45) ότι το AIDABELLA εκπέμπει ως προορισμό «GR HER >> EG SUZ», στην περίπτωση αυτή το AIS του πλοίου πράγματι εκπέμπει τόσο το λιμάνι αναχ. όσο και αυτό του προορισμού - στο πεδίο Destination του Message Type 4 χωράνε 20 χαρακτήρες και ο πλοίαρχος του AIDABELLA (πλοιαρχική αδεια) το χρησιμοποίησε δημιουργικά.

  5. #15

    Προεπιλογή

    Φίλε μου OfTheHighSeas, μιας και βλέπω ότι επιμένεις, παραθέτοντας μάλιστα δικό μου ποστ, και μιας και ξεφύγαμε εντελώς από το παρόν θέμα, η απάντηση μου εδώ.

  6. #16
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που θα δέσει .....όταν έρθει???????
    Οι πληροφορίες μου λένε ότι θα δέσει στο ναυπηγείο Κόρου στη θέση που ήταν το Έλλη Τ. Να δούμε αν θα επαληθευτούν.

  7. #17

    Προεπιλογή

    Στην ακτή Μιαούλη στο λιμάνι του Πειραιά πλαγιοδέτησε πριν λίγο το πλοίο, με την συνοδεία των ρυμουλκών ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΑ και ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ VIII της εταιρείας Παναγιωτάκη.

  8. #18
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή EXPRESS

    Όπως τα λες Γιώργο,σήμερα το βράδυ τραβηγμένο από κινητό.

    EXPRESS-25-11-2018-01.jpg EXPRESS-25-11-2018-02.jpg

    25-11-2018

  9. #19
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Την Κυριακή το πρωί 25/11/18, όπως ήταν προγραμματισμένο, το ισπανικό ρυμουλκό που μετέφερε το ταχύπλοο των εταιρειών Fast Ferries & Golden Star Ferries από το Λας Πάλμας της Ισπανίας, έφτασε έξω από το λιμάνι του Πειραιά. Δύο ρυμουλκά της οικογένειας Παναγιωτάκη (της μια από τις δύο πλοιοκτήτριες εταιρείες) το υποδέχθηκαν και το μετέφεραν στο κεντρικό λιμάνι στην προβλήτα του Αγίου Σπυρίδωνα (φωτ. Εν ¶νδρω).Το πλοίο είχε πλήρωμα ασφαλείας υπό τον ανδριώτη καπετάνιο Γιώργο Κολίτσα και δεύτερος πλοίαρχος ήταν ο Μανώλης Τραστάνης. Στην προβλήτα που έδεσε το περίμενε όλη η οικογένεια Παναγιωτάκη με στελέχη της Fast Ferries και της Golden Star Ferries για να το καλωσορίσουν (φωτ. Εν ¶νδρω) Το πλοίο εμφανισιακά είναι λίαν εντυπωσιακό και σε μήκος, αλλά και σε ύψος. Το πλοίο θα συμπληρώσει τις υπηρεσίες που προσφέρουν τα συμβατικά των δύο εταιρειών και του ταχύπλοου SuperRunner. Θα μετασκευαστεί για τις ανάγκες του Αιγαίου και των νησιών του (φωτ. Εν ¶νδρω).
    Το "Εν ¶νδρω" έφτασε στο Πειραιά λίγα λεπτά αφότου είχε φύγει η οικογένεια Παναγιωτάκη kai για τον λόγο αυτό και δεν έχουμε φωτογραφίες τους. Βρήκαμε όμως τους αδελφούς Στεφάνου που είχαν καταφθάσει αργότερα. Οι αδελφοί Στεφάνου, οι έτεροι πλοιοκτήτες, πόζαραν πανευτυχείς μπροστά στο νέο απόκτημα των δύο εταιρειών και έκαναν και σχετικές δηλώσεις στην ιστοσελίδα μας... (φωτ. Εν ¶νδρω).
    ΠΗΓΗ & πολλές φωτο από γέφυρα και μέσα.

  10. #20

    Προεπιλογή

    Δύο εβδομάδες μετά την άφιξη του στον Πειραιά συνεχίζει να παραμένει δεμένο στο μεγάλο λιμάνι.

    IMG_0002.jpg__IMG_0014.jpg
    Πειραιάς - 08/12/2018

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας