Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 23

Θέμα: Blue Horizon

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή Blue Horizon

    Ένα ακόμη από τα "άγνωστα" Fairmile ήταν και το BLUE HORIZON (δεν ξέρω πως το απέδιδαν στα ελληνικά) που μάλλον ταξίδεψε τη δεκαετία του 60 σε κρουαζιέρες και πιθανότατα ήταν ομόσταυλο με το ΝΕΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ. Εδώ το βλέπουμε δεμένο στην Κω. Άγνωστο το ποιό ήταν πριν και τι απέγινε.

    blue horizon.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα ακόμη από τα "άγνωστα" Fairmile ήταν και το BLUE HORIZON (δεν ξέρω πως το απέδιδαν στα ελληνικά) που μάλλον ταξίδεψε τη δεκαετία του 60 σε κρουαζιέρες και πιθανότατα ήταν ομόσταυλο με το ΝΕΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ. Εδώ το βλέπουμε δεμένο στην Κω. Άγνωστο το ποιό ήταν πριν και τι απέγινε.

    blue horizon.jpg
    Και δεξιά η πρύμνη ενός ιστορικού καϊκιού του ΑΓΓΕΛΙΚΩ του καπετάν Μανώλη Κουρούνη που για δεκαετίες εκτελούσε την καθημερινή γραμμή Κως - Κάλυμνος.

  3. #3
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή BLOU ORIZON

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα ακόμη από τα "άγνωστα" Fairmile ήταν και το BLUE HORIZON (δεν ξέρω πως το απέδιδαν στα ελληνικά) που μάλλον ταξίδεψε τη δεκαετία του 60 σε κρουαζιέρες και πιθανότατα ήταν ομόσταυλο με το ΝΕΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ. Εδώ το βλέπουμε δεμένο στην Κω. Άγνωστο το ποιό ήταν πριν και τι απέγινε.

    blue horizon.jpg
    Από τον Lloyd's Register 1974-75 βρέθηκαν κάποια στοιχεία για το BLOU ORIZON (έτσι είναι δηλωμένο).
    Some info about BLOU ORIZON from the 1974-75 edition of Lloyd's Register.

    IMO 5046580, built 1957 (wood) , 155 gt, call sign SVHV, Reg. at Piraeus (off. no 1573), 34,18 m X 5,38 m. 2 oil engines. Owners : T. Tsaldaris & M. Horsh.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Αυτό τελικά το Fairmile BLOU ORIZON (ΙΜΟ 5046580) πρέπει ως τουριστικό να είχε ταξιδέψει για πολλά χρόνια σε όλο το Αιγαίο. Το έχω δει σε φωτογραφίες σε διάφορα μέρη (Σαντορίνη, Ναύπλιο) και ας μην ξεχνάμε βέβαια πως τα παλιά χρόνια το σπορ της φωτογραφίας ήταν πολύ ακριβότερο. Σήμερα που έγραψα στο θέμα "Ιστορικές φωτό της Μήλου" το ξαναβρήκα μπροστά μου, σε φωτό από τον Αδάμαντα που είχε παραθέσει πριν χρόνια ο Ellinis.

  5. #5

    Προεπιλογή BLUE HORIZON στο Ναυπλιο (1957;)

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα ακόμη από τα "άγνωστα" Fairmile ήταν και το BLUE HORIZON (δεν ξέρω πως το απέδιδαν στα ελληνικά) που μάλλον ταξίδεψε τη δεκαετία του 60 σε κρουαζιέρες και πιθανότατα ήταν ομόσταυλο με το ΝΕΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ. Εδώ το βλέπουμε δεμένο στην Κω. Άγνωστο το ποιό ήταν πριν και τι απέγινε.

    blue horizon.jpg
    Εδω μια ακομη φωτογραφια του BLUE HORIZON στο Ναυπλιο απο το Facebook παλαιων φωτογραφιων του Ναυπλιου. το μονο που με παραξενευει ειναι οτι αυρος που αναρτησε την φωτογραφια, την βαζει να ειναι του 1957. Σωστο;

    Blue Horizon 1957.jpg

  6. #6

    Προεπιλογή

    Σωστή πρέπει να είναι η χρονολογία. Και σε άλλη άσχετη φωτό που το έχω δει το καραβάκι, από τις Κουκουναριές στην Σκιάθο, και πάλι ως χρονολογία το 1957 αναφέρεται.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Και αλλη μια φωτογραφια του BLUE HORIZONμπροστα απο το Μπουρτζι. Μαλλον της δεκαετιας του 1950.

    ΒΗ.jpg

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Αυτό το πρώην Fairmile φαίνεται οτι είχε έντονη παρουσία σε κρουαζιέρες στο Αιγαίο για αρκετά χρόνια, οπότε φωτογραφήθηκε αρκετές φορές.
    Στην παρακάτω φωτογραφία του 1962 στην Πάρο το βλέπουμε - αν και δεν κατονομάζεται
    fairmile at paros 1962.jpg

    όπως και σε αυτή τη φωτογραφία του Dmitri Kesel, της ίδιας χρονιάς.
    fairmile 1962 - Dmitri Kessel.jpg

  9. #9

    Προεπιλογή

    Θεωρώ πως στις φωτογραφίες του BLUE HORIZON θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και αυτή από το Άγιο Όρος (Βατοπέδι) που είχα παραθέσει στο αρμόδιο θέμα. Αν την συγκρίνουμε με την φωτό από την Κω στο πρώτο ποστ του παρόντος θέματος, όπου επίσης απεικονίζεται η αριστερή του πλευρά, κατά 99% πρόκειται για το ίδιο πλοίο.

    Από εκεί και πέρα, με αυτό το καραβάκι συμβαίνουν δύο κάπως "παράξενα" πράγματα. Το πρώτο είναι ότι σε όσες φωτογραφίες το έχουμε δει δεν διακρίνεται πουθενά το όνομα του. ΟΚ, πιθανότατα θα ήταν γραμμένο στην πρύμη του, αλλά ούτε στην πλώρη ούτε έστω σε κάποιο σημείο της υπερκατασκευής υπάρχει, σε όλες τις διαθέσιμες τουλάχιστον φωτό.

    Το δεύτερο έχει να κάνει με το έτος "1957". Στην φωτό από το Ναύπλιο που έχει παραθέσει ο κ. Πέππας στο ποστ Νο 5, αναφέρεται ως έτος λήψης το 1957. Το ίδιο έτος αναφέρεται και για την φωτογραφία από το Άγιο Όρος (Βατοπέδι), και για φωτογραφία του πλοίου στις Κουκουναριές της Σκιάθου (έχω αναφερθεί στο ποστ Νο 6), και τέλος για φωτογραφία του -από το προσωπικό μου αρχείο- στην Μονεμβασιά. Τέσσερις δηλαδή φωτογραφίες, σε τέσσερα διαφορετικά μέρη που καλύπτουν σχεδόν όλο το "ύψος" της χώρας μας, την ίδια ακριβώς χρονιά, και μάλιστα σε μία εποχή όπου οι τουριστικές (τουλάχιστον) φωτογραφίες ήταν είδος πολυτελείας. Σε αυτό το "κάπως παράδοξο", ας συνυπολογίσουμε ότι όπως μας έχει αναφέρει ο φίλος npapad, το έτος 1957 αναφέρεται και ως έτος κατασκευής του πλοίου, στον Lloyd's Register του 1974-75.

    Έστω και αν χάριν της συζήτησης δεχτούμε ότι το 1957 δεν ήταν το έτος κατασκευής του (αλήθεια, τα Fairmile δεν είχαν κατασκευαστεί όλα κατά την διάρκεια του Β.Π.Π. ???) αλλά το έτος που μας ήρθε, μετασκευάστηκε και δούλεψε ως Ε/Γ-Τ/Ρ, και πάλι...... πότε πρόλαβε την ίδια χρονιά που ήρθε στην χώρα μας να ταξιδέψει κιόλας σε αυτή σχεδόν απ' άκρη σ' άκρη, και μάλιστα να φωτογραφηθεί σε τόσα μέρη ???

  10. #10
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ πως στις φωτογραφίες του BLUE HORIZON θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και αυτή από το Άγιο Όρος (Βατοπέδι) που είχα παραθέσει στο αρμόδιο θέμα. Αν την συγκρίνουμε με την φωτό από την Κω στο πρώτο ποστ του παρόντος θέματος, όπου επίσης απεικονίζεται η αριστερή του πλευρά, κατά 99% πρόκειται για το ίδιο πλοίο.

    Από εκεί και πέρα, με αυτό το καραβάκι συμβαίνουν δύο κάπως "παράξενα" πράγματα. Το πρώτο είναι ότι σε όσες φωτογραφίες το έχουμε δει δεν διακρίνεται πουθενά το όνομα του. ΟΚ, πιθανότατα θα ήταν γραμμένο στην πρύμη του, αλλά ούτε στην πλώρη ούτε έστω σε κάποιο σημείο της υπερκατασκευής υπάρχει, σε όλες τις διαθέσιμες τουλάχιστον φωτό.

    Το δεύτερο έχει να κάνει με το έτος "1957". Στην φωτό από το Ναύπλιο που έχει παραθέσει ο κ. Πέππας στο ποστ Νο 5, αναφέρεται ως έτος λήψης το 1957. Το ίδιο έτος αναφέρεται και για την φωτογραφία από το Άγιο Όρος (Βατοπέδι), και για φωτογραφία του πλοίου στις Κουκουναριές της Σκιάθου (έχω αναφερθεί στο ποστ Νο 6), και τέλος για φωτογραφία του -από το προσωπικό μου αρχείο- στην Μονεμβασιά. Τέσσερις δηλαδή φωτογραφίες, σε τέσσερα διαφορετικά μέρη που καλύπτουν σχεδόν όλο το "ύψος" της χώρας μας, την ίδια ακριβώς χρονιά, και μάλιστα σε μία εποχή όπου οι τουριστικές (τουλάχιστον) φωτογραφίες ήταν είδος πολυτελείας. Σε αυτό το "κάπως παράδοξο", ας συνυπολογίσουμε ότι όπως μας έχει αναφέρει ο φίλος npapad, το έτος 1957 αναφέρεται και ως έτος κατασκευής του πλοίου, στον Lloyd's Register του 1974-75.

    Έστω και αν χάριν της συζήτησης δεχτούμε ότι το 1957 δεν ήταν το έτος κατασκευής του (αλήθεια, τα Fairmile δεν είχαν κατασκευαστεί όλα κατά την διάρκεια του Β.Π.Π. ???) αλλά το έτος που μας ήρθε, μετασκευάστηκε και δούλεψε ως Ε/Γ-Τ/Ρ, και πάλι...... πότε πρόλαβε την ίδια χρονιά που ήρθε στην χώρα μας να ταξιδέψει κιόλας σε αυτή σχεδόν απ' άκρη σ' άκρη, και μάλιστα να φωτογραφηθεί σε τόσα μέρη ???
    Γιώργο μου δεν ξέρουμε αν αρχικά δούλεψε σαν τουριστικό. Βλέποντας τα μέρη που είχε επισκεφτεί το πλοίο μπορούμε ίσως να υποθέσουμε ότι αρχικά ενδεχομένως να χρησιμοποιήθηκε σαν ιδιωτική θαλαμηγός ή σαν θαλαμηγός για ενοικίαση (που θα εξηγούσε τις επισκέψεις σε διάφορα μέρη τον ίδιο χρόνο). Οι ενοικιαζόμενες θαλαμηγοί ακόμα και σήμερα είναι "γυρολόγοι" δηλαδή οι επισκέψεις καθορίζονται από τον ενοικιαστή και δεν υπάρχουν συγκεκριμένα μέρη που επισκέπτονται. Το θέμα της μη αναγραφής του ονόματος στην πλώρη συνηγορεί επίσης σε αυτή την εκδοχή καθώς είναι σύνηθες στις θαλαμηγούς να γράφουν το όνομα μόνο στην πρύμη (όχι πάντα αλλά σε πάρα πολλές περιπτώσεις ακόμα και σήμερα). Επίσης, υπάρχει απουσία σωστικών μέσων με μόνο δυο βάρκες να φαίνονται για κάλυψη 15-20 ατόμων μόνο οπότε μάλλον δεν πρόκειται για τουριστικό. Μια και έχουμε τον αριθμό νηολογίου θα χρειαζόταν ίσως ένας έλεγχος στο νηολόγιο Πειραιά για το πως ήταν χαρακτηρισμένο το πλοίο καθώς και για περαιτέρω στοιχεία...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη npapad : 03-11-2018 στις 12:07

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας