Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 23

Θέμα: Blue Horizon

  1. #11

    Προεπιλογή

    Σοφά ομίλησες γέροντα Νεκτάριε (ευλόγησον !!!), και σε ευχαριστώ δια την συμβολήν σου. Ωστόσο, το "παράξενο" (κατά την γνώμη μου φυσικά) δεν έχει να κάνει με το αν τα πρώτα χρόνια ή και αργότερα δούλευε ως θαλαμηγός ή ως τουριστικό, ούτε με το ότι μέσα σε μία χρονιά βρέθηκε σε τέσσερα (τουλάχιστον) διαφορετικά μέρη της χώρας μας. Μπορεί και ως Ε/Γ-Τ/Ρ ακόμα να το είχε ναυλώσει κάποιος για μία ιδιωτική κρουαζιέρα σε όλη την Ελλάδα.

    Η "απορία" μου συνίσταται στο ότι εν έτει 1957 φωτογραφήθηκε σε αυτά τα μέρη, οι φωτογραφίες υπάρχουν (πόσες άραγε φωτογραφίες έχουμε δει από παλιά -και πολύ περισσότερο όχι διάσημα- πλοία, πριν εξήντα χρόνια, στις οποίες να αναφέρεται το ίδιο ακριβώς έτος ???) και έχοντας ως δεδομένο ότι το 1957 αναφέρεται και ως έτος κατασκευής του.

    Δεν λέω ότι δεν μπορούν να έχουν συμβεί ταυτόχρονα όλα τα παραπάνω, απλά προσωπικά σε εμένα μου φαίνονται κάπως παράξενα.

  2. #12
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Αυτό που μπορω βα συνεισφέρω στην συζήτηση είναι οτι το πλοίο ως Fairmile σίγουρα ναυπηγηθηκε κατά τη διάρκεια του πολέμου. Προφανώς κατά την ολοκλήρωση της μετασκευης του ως ΜΠΛΕ ΟΡΙΖΟΝ (έτσι αναφερόταν σε έντυπα του 1957) προέκυψε το "νέο" έτος κατασκευής. Ο τοτε ιδιοκτήτης του ονομαζόταν Κουβατσος.

  3. #13
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοφά ομίλησες γέροντα Νεκτάριε (ευλόγησον !!!), και σε ευχαριστώ δια την συμβολήν σου. Ωστόσο, το "παράξενο" (κατά την γνώμη μου φυσικά) δεν έχει να κάνει με το αν τα πρώτα χρόνια ή και αργότερα δούλευε ως θαλαμηγός ή ως τουριστικό, ούτε με το ότι μέσα σε μία χρονιά βρέθηκε σε τέσσερα (τουλάχιστον) διαφορετικά μέρη της χώρας μας. Μπορεί και ως Ε/Γ-Τ/Ρ ακόμα να το είχε ναυλώσει κάποιος για μία ιδιωτική κρουαζιέρα σε όλη την Ελλάδα.

    Η "απορία" μου συνίσταται στο ότι εν έτει 1957 φωτογραφήθηκε σε αυτά τα μέρη, οι φωτογραφίες υπάρχουν (πόσες άραγε φωτογραφίες έχουμε δει από παλιά -και πολύ περισσότερο όχι διάσημα- πλοία, πριν εξήντα χρόνια, στις οποίες να αναφέρεται το ίδιο ακριβώς έτος ???) και έχοντας ως δεδομένο ότι το 1957 αναφέρεται και ως έτος κατασκευής του.

    Δεν λέω ότι δεν μπορούν να έχουν συμβεί ταυτόχρονα όλα τα παραπάνω, απλά προσωπικά σε εμένα μου φαίνονται κάπως παράξενα.
    Να κάνω μια υπόθεση ?
    Μήπως καθώς το 1957 ήταν "νεότευκτο", τις φωτογραφίες από το ίδιο διάστημα τις τράβηξαν οι ίδιοι άνθρωποι στο ίδιο ταξίδι ? 'Η οι ιδιοκτήτες ή οι επιβάτες. Και κατόπιν κυκλοφόρησαν από το ίδιο φωτογραφικό αρχείο όλες ? Αυτό θα εξηγούσε την παρουσία τόσων φωτογραφιών από το ίδιο διάστημα... Υπόθεση βέβαια κάνω όπως είπα, δεν μπορώ να ξέρω αν ισχύει...

  4. #14
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το πρώην Fairmile φαίνεται οτι είχε έντονη παρουσία σε κρουαζιέρες στο Αιγαίο για αρκετά χρόνια, οπότε φωτογραφήθηκε αρκετές φορές.


    όπως και σε αυτή τη φωτογραφία του Dmitri Kesel, της ίδιας χρονιάς.
    Συνημμένο Αρχείο 191005
    Eδώ μάλλον στη Σέριφο.

  5. #15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μια υπόθεση ?
    Μήπως καθώς το 1957 ήταν "νεότευκτο", τις φωτογραφίες από το ίδιο διάστημα τις τράβηξαν οι ίδιοι άνθρωποι στο ίδιο ταξίδι ? 'Η οι ιδιοκτήτες ή οι επιβάτες. Και κατόπιν κυκλοφόρησαν από το ίδιο φωτογραφικό αρχείο όλες ? Αυτό θα εξηγούσε την παρουσία τόσων φωτογραφιών από το ίδιο διάστημα... Υπόθεση βέβαια κάνω όπως είπα, δεν μπορώ να ξέρω αν ισχύει...
    Δεν μπορούμε οπωσδήποτε να αποκλείσουμε αυτό το ενδεχόμενο, ωστόσο δεν έχουμε στοιχεία που να συνηγορούν σε κάτι τέτοιο. Και οι τέσσερις αυτές φωτό έχουν παρουσιαστεί - ανεβεί σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα, πιθανόν από διαφορετικούς ανθρώπους αφού δεν παρουσιάστηκαν και οι τέσσερις μαζί. Σε δύο μάλιστα από αυτές, στην Σκιάθο και στην Μονεμβασιά, εκτός από το ότι η πρώτη είναι παραλληλόγραμμη και η πίσω της πλευρά έχει εμφάνιση σαν από καρτ ποστάλ, ενώ η δεύτερη τετράγωνη, και στις δύο υπάρχουν πληροφορίες στο πίσω μέρος τους για τον χρόνο και τόπο λήψης και το όνομα του πλοίου με διαφορετικούς γραφικούς χαρακτήρες.

  6. #16
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Θυμήθηκα οτι σε παλαιότερη αναζήτηση στοιχείων για το σκάφος που είχα κάνει στο seatheships.org, πήρα την παρακάτω απάντηση
    She is a standard Fairmile B 112 foot hull converted by the well known yacht builder Eldredge McInnis ( I think now defunct) , other than a beam of 18'3 and a draught of 5 foot and fitted with Diesel rather than the original Hall Scott petrol engines I know little of her or her fate
    Ωστόσο το σκάφος μετασκευάστηκε στην Ελλάδα και μάλιστα σε σχέδια των Φιλίππου. Ο Κωνσταντίνος Φιλίππου αναφέρει σχετικά στο βιβλίο του από όπου και η παρακάτω φωτογραφία:

    "την εποχή εκείνη [1957] έκανα και την πρώτη μου επαγγελματική εργασία μαζί με τον πατέρα μου, την σχεδίαση και την μετασκευή ενός πρώην αγγλικού πολεμικού ταχύπλοου , τύπου ML, σε μικρό κρουαζιερόπλοιο τηνς περιοχής του Σαρωνικού, πρωτοποριακή ιδέα του κ. Κουβάτσου."

    blue orizon.jpg

  7. #17

    Προεπιλογή

    Στο DVD του Κνωσταντίνου Φιλίππου ΝΑΥΠΗΓΙΚΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ υπάρχουν τα σχέδια της μετασκευής:
    ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΙΣ.jpg
    Στο σχέδιο αναγράφεται ημερομηνία Σεπτέμβριος 1957 οπότε έγινε αργότερα η μετασκευή. Επίσης βλέπουμε ότι κοίμιζε 23 επιβέτες σε 12 καμπίνες αλλά με 4 μπάνια και ο μόνος κλειστός κοινόχρηστος χώρος ήταν η τραπεζαρία στο πρυμίο μέρος του ακομοδέσιου με δύο μεγάλα τραπέζια και καναπέδες γύρω γύρω. Οπότε οι επιβάτες θα περνούσαν τον περισσότερο χρόνο της κρουαζίέρας στο κατάστρωμα. Ετσι καταλαβάινουμε τις κρουαζίερες που έκανε και όπως ειπώθηκε πιθανότατα μοιαζουν με αυτές που κανουν σήμερα ενοικιαζόμενα γιώτ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 04-11-2018 στις 12:55

  8. #18

    Προεπιλογή

    Σημαντικότατη η παρέμβαση του Παναγιώτη, θερμά ευχαριστώ.

    Νέα στοιχεία λοιπόν ότι το πλοίο μετασκευάστηκε "από πρώην αγγλικό πολεμικό ταχύπλοο , τύπου ML, σε μικρό κρουαζιερόπλοιο της περιοχής του Σαρωνικού" σύμφωνα με τον ναυπηγό Κωνσταντίνο Φιλίππου το 1957, αλλά και σύμφωνα με το σχέδιο που παρέθεσε ο Παναγιώτης οπωσδήποτε μετά τον Σεπτέμβριο εκείνου του έτους. Κάτι που οπωσδήποτε περιορίζει δραματικά τον χρόνο που του απέμενε μέσα στο 1957 να πραγματοποιήσει όλα τα ταξίδια που προαναφέραμε.

    Επανέρχομαι στις τέσσερις επίμαχες φωτογραφίες, συνοψίζω, και καταθέτω και ένα νέο στοιχείο. Για την φωτογραφία από το Ναύπλιο, υπάρχει μόνο η αναφορά για το έτος 1957, χωρίς κάποια απόδειξη. Για τις φωτογραφίες από Σκιάθο (Κουκουναριές) και Μονεμβασιά, υπήρχαν στο ebay όπου πριν καιρό είχαν αναρτηθεί, και οι πίσω όψεις τους, στις οποίες στην μεν πρώτη ανεγράφετο : Skiathos "Blue Horizon" von Koukounaris 1957, στην δε δεύτερη : Blue Horizon in Monemvasia 1957.

    Το νέο στοιχείο αφορά την φωτογραφία από το Άγιο Όρος (Βατοπέδι). Η φωτογραφία υπάρχει ακόμα ανηρτημμένη προς πώληση στο ebay (οι δύο προηγούμενες Σκιάθου και Μονεμβασιάς όχι), και αυτό που δεν είχα προσέξει είναι ότι παρατίθεται και η πίσω της όψη, στην οποία αναγράφεται : Bu.... von Vatopedi/Athos 1957 (δεν διακρίνω καλά την πρώτη λέξη). Δείτε εδώ, και εδώ, και τέλος εδώ.

    Από αυτό το νέο στοιχείο, προκύπτει σαφέστατα ότι τουλάχιστον οι φωτογραφίες από την Σκιάθο και το Άγιο Όρος (Βατοπέδι) προέρχονται από το ίδιο φωτογραφικό αρχείο και κατά πάσαν πιθανότητα από τον ίδιο φωτογράφο, κι αυτό διότι η πίσω τους όψη είναι πανομοιότυπη, έχουν και οι δύο την ίδια ακριβώς όψη καρτ ποστάλ, και είναι γραμμένες με τον ίδιο ακριβώς γραφικό χαρακτήρα.

  9. #19
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νέο στοιχείο αφορά την φωτογραφία από το Άγιο Όρος (Βατοπέδι). Η φωτογραφία υπάρχει ακόμα ανηρτημμένη προς πώληση στο ebay (οι δύο προηγούμενες Σκιάθου και Μονεμβασιάς όχι), και αυτό που δεν είχα προσέξει είναι ότι παρατίθεται και η πίσω της όψη, στην οποία αναγράφεται : Bu.... von Vatopedi/Athos 1957 (δεν διακρίνω καλά την πρώτη λέξη). Δείτε εδώ, και εδώ, και τέλος εδώ.
    Bucht von Vatopedi ( κόλπος/όρμος Βατοπεδίου)

  10. #20

    Προεπιλογή

    Όπως έχουμε αναφερθεί στα προηγούμενα ποστ, το καραβάκι αυτό το έχουμε δει σε εικόνες από πολλά νησιά, λιμάνια και παραλίες της χώρας μας. Να το δούμε λοιπόν σε μία ακόμα εικόνα (καρτ ποστάλ από το προσωπικό μου αρχείο - αγορασμένη) και στην πατρίδα μου, στο Πασαλιμάνι, σε μία αναχώρηση του.

    010.jpg__010_Zoom.jpg

    Ίσως στα τέλη δεκαετίας '50, αρχές '60, παρατηρήστε ότι εκτός της έλλειψης των μετέπειτα τεχνητών προβλητών, όλη η παραλία από τον όμιλο του Ολυμπιακού μέχρι τις αρχές της Πειραικής ήταν εντελώς αδιαμόρφωτη ακόμα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας