Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 5 από 5

Θέμα: Αποχαιρετισμός φίλου

  1. Προεπιλογή Αποχαιρετισμός φίλου

    Έφυγε σήμερα πλήρης ημερών ένας αγαπητός συγχωριανός και φίλος συνταξιούχος αξιωματικός του ΕΝ, ο Δημήτρης (Τάκης ) Οικονόμου. Για πολλούς από την Κοινότητα μπορεί να μην είναι γνωστός όμως άφησε την σφραγίδα του στον χώρο της ναυτιλίας ως αξιωματικός του ΕΝ και συνδικαλιστής του ναυτεργατικού κινήματος σε δύσκολες εποχές. Είχε επιζήσει 3 ναυαγίων ένα εξ αυτών ήταν του ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ. Μετά την συνταξιοδότηση του βρεθήκαμε μαζί στον χώρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης αυτός σαν αιρετός και εγώ σαν υπάλληλος όπως και στα πολιτιστικά του τόπου μας. Παρά την διαφορά ηλικίας μας πάντα ήθελα να συνδιαλέγομαι μαζί του. Με συνάρπαζε ο λόγος του είτε αυτός ήταν από τα απομνημονεύματα της δουλειάς του, είτε τα πολιτικά , είτε ο συνήθης για τα τρέχοντα θέματα που μας απασχολούσαν. Αγαπούσε την πολιτική,τα κοινά και προσέφερε πάντα ανιδιοτελώς όταν του ζητούσαν. Αγαπητέ φίλε Τάκη: γράφω δύο λέξεις σε ένα χώρο που ξέρω ότι αγάπησε, για να σε αποχαιρετήσω γιατί το απόγευμα στην εκκλησία δεν θα μπορέσω να το κάνω παρόλο που θα είμαι εκεί όπως όλοι, παιδιά σου, τα εγγόνια σου, συγγενείς και φίλοι σου. Εύχομαι το ταξίδι σου αυτό να γίνει σε γαλήνιες θάλασσες και η ψυχή σου να αναπαυθεί σε ένα ήρεμο λιμάνι.

  2. Προεπιλογή Αποχαιρετισμός φίλου

    Αγαπητέ φίλε Τάκη: Μια φράση ξέχασα ίσως την σημαντικότερη. Την συμμετοχή σου στην Εθνική Αντίσταση στα 16 σου για την οποία είχε τιμηθεί από την Πολιτεία. Να με συγχωρείς. Τούτες τις ώρες θες να πεις πολλά όμως δεν μπορείς.

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια του.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Και από εμένα τα συλλυπητήρια μου. Και θα προσθέσω ακόμα, έστω και αν μπορεί να ακουστεί κάπως μακάβριο, καλή αντάμωση να έχουμε, μιας και είναι απόλυτα βέβαιο ότι αυτό το ταξίδι αργά ή γρήγορα όλοι μας θα το κάνουμε.

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη,Λέσβος
    Μηνύματα
    514

    Προεπιλογή

    Συλλυπητήρια λοιπόν κι από μένα σε όσους τον γνώριζαν αυτόν τον άνθρωπο, που προσέφερε τόσα στη ζωή του στην πατρίδα μας!

    Τη συμπαράστασή μου στους συγγενείς και φίλους του θανόντος...

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας