Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 959

Θέμα: Minoan Lines

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Προεπιλογή Minoan Lines

    elybero wrote at insured.gr

    ΑΠό τις 26 Ιανουαρίου το forth-crs δίνει ότι στη γραμμή Πειραιάς - Ηράκλειο ξεκινά το Pasiphae. Είναι η πρώτη φορά που κάποιο από τα Νορβηγικά κατεβαίνει στον Πειραιά. Λέτε αυτό να σημαίνει κάτι??

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Μπα! Μάλλον θα πηγαίνει για να βγει το ΦΑΙΣΤΟΣ για την ετήσιά του. Τα δύο Νορβηγικά συν την Αριάδνη περιλαμβάνονται κανονικά στα δρομολόγια της Βενετία για το νέο χρόνο.

  3. #3

    Προεπιλογή

    elybero wrote at insured.gr

    Θα μπορούσε να γίνει μια αλλαγή μεταξύ Νορβηγικών και Ιταλικών. Ετσι θα κλείδωνε οριστικά και αμετάκλητα η Βενετία. Οχι ότι τώρα υπάρχει ανταγωνισμός, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται στο μέλλον, αν και με την Attika, τα έχουν βρει - όπως έχουμε ξαναπεί.

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Ο μόνος λόγος κατά την άποψή μου που θα διακαιολογούσε μια τέτοια κίνηση είναι αν χρειαζόντουσαν στη Βενετία μεγαλύτερες ταχύτητες. Αλλά κάτι τέτοιο δεν νομίζω είναι αναγκαίο. Επιπλέον τα Νορβηγικά δεν θα προλάβαιναν το καλοκαίρι να κάνουν το Πειραιάς - Ηράκλειο σε 6 ώρες που το κάνουν τα Ιταλικά. Πάντως θα ήθελα πολύ να δω αναχώρηση της Πασιφάης από Πειραιά αλλά θα είναι νύχτα.

  5. #5

    Προεπιλογή

    elybero wrote at insured.gr

    Προφανώς δεν θα μπορούσαν σε 6 αλλά σε 7 ή 7 1/2. Δεν είναι και άσχημα. Ετσι θα εκμεταλλεύονταν και το Ariadne καλύτερα, το οποίο σήμερα ταξιδεύει όπως τα Νορβηγικά, και όχι με μεγαλύτερη ταχύτητα. Ισως το πρόβλημα να είναι η μικρή τους χωρητικότητα σε επιβάτες (1500 ένανατι 2190 των Ιταλικών).

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστό κι αυτό που λες!! Είναι γεγονός ότι έτυχε μέσα στο καταχείμωνο, ημέρα Τρίτη και το ΚΝΩΣΣΟΣ έφυγε με 1393 επιβάτες Φαντάσου τι θα γίνεται το καλοκαίρι αν μειωθεί η χωρητικότητα των πλοίων κατά 690 επιβάτες. Επιπλέον είναι και τα κρεββάτια. Τα Νορβηγικά έχουν μόνο 500. Στα γκαράζ είναι σχεδόν τα ίδια. ¶ρα μάλλον την ετήσια του ΦΑΙΣΤΟΣ θα κάνει όπως είχε έρθει και το ΟΎΜΠΙΑ ΠΑΛΑΣ σε αντικατάσταση του ΚΝΩΣΣΟΣ.

  7. #7

    Προεπιλογή

    elybero wrote at insured.gr

    678 έχει το Pasiphae, περίπου 70 λιγότερα από του Knossos τα οποία κατά τη γνώμη μου είναι ούτως ή άλλως λίγα. Το δρομολόγιο προς Ηράκλειο ήθελε περισσότερα κρεβάτια και ίσως λίγο μεγαλύτερο garage. Αρα τα palace θα έπρεπε να είχαν κλειστό το χώρο του ελικοδρομίου...

  8. #8
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Μιλώντας με έναν πολύ καλό οικογενειακό μου φίλο που ήταν για χρόνια αξιοματικός στα ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ, ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ, ΔΑΙΔΑΛΟΣ, ΑΡΙΑΔΝΗ, ΚΙΝΓΚ ΜΙΝΩΣ, ΦΑΙΔΡΑ και αργότερα καπετάνιος στα ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ, ΜΙΝΟΑΝ ΠΡΙΝΣ και ΑΡΤΕΜΙΣ μου είπε ότι κατά γενική ομολογία το μοναδικό ελάττωμα των Ιταλικών παλατιών είναι ο αριθμός των κρεβατιών τους. Φρόντισαν κι έκαναν γιγάντια γκαράζ και πολύ ευρύχωρες καμπίνες με αποτέλεσμα να μειωθεί ο αριθμός αυτών. Αν θυμάσαι τα ΚΙΝΓΚ ΜΙΝΩΣ και ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ είχαν 1008 κρεβάτια και πάλι γέμιζαν . Κατά τα άλλα τα πλοία δεν παίζονται.

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Κατέβηκα εχθές το βράδυ για να αφήσω ασυνόδευτα δέματα για Ηράκλειο και είδα ότι το garage του Knossos Palace ήταν γεμάτο 1/2 ώρα πριν την αναχώρηση του πλοίου. Θυμίζω ότι λογικά σήμερα το Festos θα αντικατασταθεί από το Pasiphae. Αύριο θα έχετε νεότερα.

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με το παρατηρητήριο του λιμανιού (Θρύλος) το Πασιφάη είχε πλαγιοδετήσει στον προλιμένα (στη θέση του Ocean Monarch) περιμένοντας τη σκάτζα με το ΦΑΙΣΤΟΣ. ¶ρα ισχύει ότι θα πάει για λίγο στη γραμμή του Ηρακλείου και λογικά σήμερα θα κάνει το πρώτο του δρομολόγιο. Σε μια συνάντηση είχαμε πέσει πάνω στην αλλαγή ΚΝΩΣΟΣ με ΟΛΥΜΠΙΑ.

Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας