Σελίδα 32 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 2230313233344282 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 311 έως 320 από 959

Θέμα: Minoan Lines

  1. #311
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς παιδιά, οι Μινωϊκές είναι πλέον παρελθόν. Και το γεγονός οτι αυτό δεν έγινε ευρέως γνωστό είναι για να μη ξεσηκωθεί ο κόσμος.

  2. #312
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Μηνύματα
    592

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από scoufgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο διορθωσε με αν κανω λαθος ,αλλα νομιζω πως το υπολοιπο περιπου 15%, ανηκει στο θειο του Grimaldi,δηλαδη η εταιρια ειναι 100% στα χερια της οικογενειας
    Γιάννη ο θείος του έχει το 5%.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heraklion : 04-02-2009 στις 00:22

  3. #313
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Λοιπον κατι παραπανω απο το 92% ανηκει σε 3 ιταλους (85% στον Εμμανουελε,3% στον Αλντο Γκριμαλντι και 5% στον ναυτικο πρακτορα των Μινωικων στην Ιταλια)

  4. #314

    Προεπιλογή

    Το υπόλοιπο ανήκει σε παλαιούς μετόχους, στην πλειοψηφία τους άτομα που δεν θυμούνται καν οτι έχουν μετοχές της εταιρείας.
    Τώρα για το ξεπούλημα, εγω θα διαφωνήσω. Νομίζω πως υπό τις παρούσες συνθηκες η τιμή ήταν πολύ καλή και συμφέρουσα...Από τεχνοοικονομικής άποψης... Συναισθηματικά αν το βλέπεις το θέμα, τότε "ξεπούλησαν"

  5. #315
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    δλδ αυτά τα χρήματα απο το ξεπούλημα σε ποιους δόθηκαν?στους μετόχους?και αν ναι ποιος έδωσε το ok για να γίνει αυτό,δεν ξέρω με αυτά που ακούω τώρα,αλλά μου φαίνεται πως οι μινωικές ήταν εταιρεία με πάρα πολλούς μετόχους και συν αυτού εισηγημένη,πως είναι δυνατόν να έγιναν όλα αυτά μυστικά?

  6. #316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefanosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ αυτά τα χρήματα απο το ξεπούλημα σε ποιους δόθηκαν?στους μετόχους?και αν ναι ποιος έδωσε το ok για να γίνει αυτό,δεν ξέρω με αυτά που ακούω τώρα,αλλά μου φαίνεται πως οι μινωικές ήταν εταιρεία με πάρα πολλούς μετόχους και συν αυτού εισηγημένη,πως είναι δυνατόν να έγιναν όλα αυτά μυστικά?
    Δεν έγινε κάτι στα κρυφά....
    Δημόσια πρόταση μέσω του χρηματηστηρίου έκανε ο Ιταλός,και απο την στιγμή που μάζεψε πάνω απο το 50% των μετοχών απο αυτή τη διαδικασία ο νόμος λέει ότι οι υπόλοιπο μεγαλομέτοχοι είναι υποχρεωμένοι να πουλήσουν και αυτοί τα ποσοστά τους στον νέο αγοραστή...και εκείνος είναι υποχρεωμένος να αγορασει μέχρι να φτασει στο 85%...όπως και έγινε τελικά.

  7. #317
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefanosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ αυτά τα χρήματα απο το ξεπούλημα σε ποιους δόθηκαν?στους μετόχους?και αν ναι ποιος έδωσε το ok για να γίνει αυτό,δεν ξέρω με αυτά που ακούω τώρα,αλλά μου φαίνεται πως οι μινωικές ήταν εταιρεία με πάρα πολλούς μετόχους και συν αυτού εισηγημένη,πως είναι δυνατόν να έγιναν όλα αυτά μυστικά?
    Δεν έγινε τίποτα μυστικά. Από τη στιγμή που έφτασε ο ιταλός στο 33% ο νόμος τον υποχρεώνει σε δημόσια πρόταση.
    Διάβασε τις σελίδες 27 28 29 και 30 αυτού του topic που τα έχουμε ξανασυζητήσει.
    http://www.nautilia.gr/forum/showthr...p?t=20&page=27
    Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαι.

  8. #318
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    ok φίλε mecο κατάλαβα,είχα χασει πολλά επισόδεια,πάντως ειλικρινά στεναχωριέμαι για αυτή την εξέλιξη παρόλο που δεν έχω καμία σχέση με τη κρήτη για δύο λόγους κυρίως πρώτον για το ότι μια ελληνική εταιρεία και μάλιστα εταιρεία που ξεκίνησε με τα λεφτα του κόσμου,έπαψε να είναι ελληνική,με ότι αυτό συνεπάγεται
    και δεύτερον επειδή συμπαθούσα τη μινοαν σαν εταιρεία και στόλο σίγουρα θα είναι περίεργο τα χρώματα της και τα φουγάρα με τον πρίγκιπα να σταματήσουν να ταξιδεύουν στο αιγαίο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νaval22 : 12-01-2009 στις 21:34

  9. #319
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefanosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok φίλε mecο κατάλαβα,είχα χασει πολλά επισόδεια,πάντως ειλικρινά στεναχωριέμαι για αυτή την εξέλιξη παρόλο που δεν έχω καμία σχέση με τη κρήτη για δύο λόγους κυρίως πρώτον για το ότι μια ελληνική εταιρεία και μάλιστα εταιρεία που ξεκίνησε με τα λεφτα του κόσμου,έπαψε να είναι ελληνική,με ότι αυτό συνεπάγεται
    και δεύτερον επειδή συμπαθούσα τη μινοαν σαν εταιρεία και στόλο σίγουρα θα είναι περίεργο τα χρώματα της και τα φουγάρα με τον πρίγκιπα να σταματήσουν να ταξιδεύουν στο αιγαίο
    Έτσι που τα λες είναι αλλά τι να κάνουμε τώρα. Ας πρόσεχαν λιγάκι περισσότερο οι διοικούντες όταν έπρεπε. Εμείς σαν μέτοχοι το μόνο που μπορούσαμε να κάνουμε ήταν να πουλήσουμε για να μη χάσουμε και τα λίγα που μας είχαν απομείνει.

  10. #320
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω τι μερίδιο ευθύνης έχουν οι δικοικούντες η οι κρατούντες (η μαλλον μεχρι προτινος) κάτοχοι μετοχών, το σίγουρο είναι οτι απο τη στιγμή που μια εταιρεία είναι εισηγμένη στο χρηματιστήριο και έχει διασπορά μετοχών, το 'μοιραίο' μπορεί να επέλθει ανα πάσα στιγμή.

Σελίδα 32 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 2230313233344282 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας