Σελίδα 81 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 3171798081828391 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 801 έως 810 από 959

Θέμα: Minoan Lines

  1. #801
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω μια ερώτηση: Η ελληνική νομοθεσία απαγορευει την υπαρξη κατοικιδιων σε χώρους επιβατών. Μπορεί να έχουν Ιταλική σημαία αλλα την στιγμή που βρίσκονται στην ελληνική επικράτεια πρέπει να ακολουθούν τους τοπικούς νόμους!

    Με αυτή την λογική όταν τα πλοία είναι σε Τεργέστη και Ανκόνα θα πρέπει να εφαρμόζουν τους Ιταλικούς νόμους....

  2. #802
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθηνα-Πατρα...
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω μια ερώτηση: Η ελληνική νομοθεσία απαγορευει την υπαρξη κατοικιδιων σε χώρους επιβατών. Μπορεί να έχουν Ιταλική σημαία αλλα την στιγμή που βρίσκονται στην ελληνική επικράτεια πρέπει να ακολουθούν τους τοπικούς νόμους!
    Απόστολε καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σαφώς και απαγορεύται η ύπαρξη στους κοινόχρηστους χώρους, και τηρείται η νομοθεσία, αλλά πρέπει και τα ζώα με κάποιο τρόπο να φτάσουν έστω μέχρι τα κλουβιά τα οποία βρίσκονται σε ολα τα πλοία στο εξωτερικό deck, οπότε καταλαβαίνεις οτι θα περάσουν απο κοινόχρηστους χώρους. Βέβαια μου έχει τύχει να μπώ σε καμπίνα επιβάτη και μετά να κυνηγώ μέσα στο πλοίο το σκύλο πού κακώς υπήρχε σε απλή καμπίνα. Αλλά πάντα θα υπάρχει και κάποιος που δεν τους ακολουθεί.

  3. #803
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Γενικοτερα κ με την ελληνικη νομοθεσια κ με την ιταλικη, απαγορευονται τα κατοικιδια στις καμπινες.

    Οπως λεει ομως πιο πανω ο mitsakos, ειναι 6 συγκεκριμενες καμπινες, με χωρο για τα κατοικιδια. Δεν ειναι γενικα για ολες τις καμπινες.

  4. #804

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω μια ερώτηση: Η ελληνική νομοθεσία απαγορευει την υπαρξη κατοικιδιων σε χώρους επιβατών. Μπορεί να έχουν Ιταλική σημαία αλλα την στιγμή που βρίσκονται στην ελληνική επικράτεια πρέπει να ακολουθούν τους τοπικούς νόμους!
    Υπάρχει παράθυρο Απόστολε και στην Ελληνική Νομοθεσία στην παράγραφο 2 του άρθρου 13 του ΠΔ 44 2011 (Κανονισμός ενδιαιτήσεως και καθορισμού αριθμού επιβατών των επιβατηγών πλοίων) που λέει:

    3. Μικρόσωμα κατοικίδια ζώα που συνήθως συμβιούν με τον άνθρωπο (κυρίως γάτες, μικρόσωμα σκυλιά) επι−
    τρέπεται κατ’ εξαίρεση να συνοδεύουν τους ιδιοκτήτες τους στους θαλαμίσκους επιβατών, εφόσον μεταφέρο−
    νται με ειδικά καλάθια ή κλωβούς ή φέρουν φίμωτρο και είναι εμβολιασμένα με τα κατάλληλα εμβόλια όπως
    αποδεικνύεται από ανάλογα πιστοποιητικά που φέρουν μαζί οι ιδιοκτήτες τους. Στις περιπτώσεις αυτές τα ζώα
    παραμένουν σε ειδικά διαμορφωμένους θαλαμίσκους επιβατών, καθ’ όλη την διάρκεια του ταξιδίου και δεν
    επιτρέπεται να μεταφέρονται από τους συνοδούς τους σε κοινόχρηστους χώρους του πλοίου.
    (Η ίδια ακριβώς παράγραφος υπήρχε και στον παλίοτερο κανονισμό του 1995, δεν είναι καινούρια διάταξη)

    Δηλαδή μπορείς να έχεις στην καμπίνα σου ένα μικρόσωμο ζωό (προφανώς αν θέλει να έχει κάποιος για κατοικίδια κάνα άλογο ή κανα πύθωνα θα έχει πρόβλημα).

    Φαντάζομαι ότι και στις PET FRIENDLY καμπίνες των βαποριών με ιταλική σημαία δεν μπορεί να πάρει καποιος κανα σκύλο του Αγίου Βερνάρδου, κανα μολοσσό ή τη γάτα που είδαμε εδώ , οπότε μάλλον κι εκεί ισχύει για "μικρόσωμα ζώα".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 01-01-2013 στις 20:59

  5. #805
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    Πάντως αυτοί που ταξιδεύουν με κατοικίδια αναλόγως την εταιρεία έχουν και την ανάλογη αντιμετώπιση.Λέμε τώρα για τις καμπίνες που πρέπει να πληρώσουν έξτρα για να τα βάλουν μέσα. Ε τι να κάνουν όταν σε ορισμένα πλοία οι σκυλιέρες βρίσκονται εκτεθειμένες στον αέρα και στον ήλιο. Σκυλιέρες στα καταστρώματα που φυσάει ο αέρας από όλες τις μπάντες και άντε τώρα να βάλεις το σκυλί σου το βράδυ εκεί.Και κάτι άλλο, υπάρχουν αρκετά κλουβιά που δεν κλειδώνουν καλά και οι ιδιοκτήτες θα πρέπει να έχουν μαζί τους δικό τους λουκέτο, αν δεν θέλουν να τα ψάχνουν μετά!
    Αυτά όχι δικές μου μαρτυρίες εγώ δεν έχω κατοικίδιο, αλλά από ανθρώπους που τα έχουν ζήσει.
    Και να σημειωθεί μιας και είμαστε στο θέμα της Minoan να πούμε ότι όπως έχουν πει τα κλουβιά στα μινωικά είναι αρκετά καλά με χώμα μέσα και κοντά στη γέφυρα, χωρίς να είναι εκτεθειμένα στον αέρα παρά μόνο από μπροστά που ανοίγει η πόρτα.

  6. #806
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχουν αξιοπρεπής χώροι των κατοικιδίων μας... Αλλα δέν ειναι δυνατόν να περιφέρονται κατοικίδια στους χώρους των επιβατών. Ξέρετε καλα πως τα σκυλάκια δέν θα μείνουν στα κλουβιά... Ας μου πει κάποιος απο εσάς αν θέλετε να ταξιδεψετε σε μία καμπίνα pet friendly ξέροντας τι έχει περάσει προηγουμένος...

  7. #807
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθηνα-Πατρα...
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχουν αξιοπρεπής χώροι των κατοικιδίων μας... Αλλα δέν ειναι δυνατόν να περιφέρονται κατοικίδια στους χώρους των επιβατών. Ξέρετε καλα πως τα σκυλάκια δέν θα μείνουν στα κλουβιά... Ας μου πει κάποιος απο εσάς αν θέλετε να ταξιδεψετε σε μία καμπίνα pet friendly ξέροντας τι έχει περάσει προηγουμένος...
    Τουλάχιστον για τα δύο cruise της Ανκόνα που έχω δουλέψει και έχουν τέτοιες καμπίνες, ηταν μόνο για επιβάτες με κατοικίδια. Ποτέ δεν δόθηκαν σε επιβάτες 'απλούς'.

  8. #808
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Οι συγκεκριμενες καμπινες δεν δινονται σε επιβατες χωρις κατοικιδιο. Ειναι οι συγκεκριμενες και ειναι μονο γι αυτη τη χρηση.

  9. #809

    Smile

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχουν αξιοπρεπής χώροι των κατοικιδίων μας... Αλλα δέν ειναι δυνατόν να περιφέρονται κατοικίδια στους χώρους των επιβατών. Ξέρετε καλα πως τα σκυλάκια δέν θα μείνουν στα κλουβιά... Ας μου πει κάποιος απο εσάς αν θέλετε να ταξιδεψετε σε μία καμπίνα pet friendly ξέροντας τι έχει περάσει προηγουμένος...

    Μάλλον δεν εισαι φιλόζωος απο τα γραφόμενα σου, απλά επειδή έχω κατοικίδιο, θεωρώ ότι ο καλύτερος χώρος για τα κλουβιά είναι στο γκαράζ (βλέπε BLUE STAR ITHAKI) και όχι στο πάνω κατάστρωμα και πίσω απο την γέφυρα (μας ανακάζουν να γίνουμε παραβατικοί και να μην τα βάλουμε στα κλουβιά του πάνω deck μιας και πρέπει να κάνουμε ολόκληρο ταξίδι ανάμεσα στο κόσμο μέχρι να φτάσουμε στο χώρο φύλαξης). Οσο αναφορά για το εάν θα ταξίδευα σε pet friendly καμπινα σου λέω ναι μιας και όποιος έχει κατοικίδιο το προσέχει περισσότερο και απο τον εαυτό του.(Απλά όλα όσα σου αναγράφω είναι με φιλική διάθεση και όχι για να σε πείσω σε κάτι)

  10. #810
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω φίλε μου αν και δεν τυγχάνω φιλόζωος, οτι ο καλύτερος φύλαξης για ένα κατοικίδιο είναι ο χώρος του γκαραζ. Τι είναι αποσκευές η' όχημα ; Είναι λογικό να παραμένει στα ανοιχτά καταστρώματα, οπου αναπνέει και υπάρχει εύκολη πρόσβαση απο τον ιδιοκτήτη του. Φυσικά και δεν μπορεί να κυκλοφοράει μέσα στα σαλόνια των πλοίων, οπου έχουμε δεί πολλά και διάφορα... Να σου πώ δε με την ευκαιρία προσωπική εμπειρία που είχα στο Εξπρες Ολυμπία, οπου απο καθαρή σύμπτωση γλυτώσαμε εγω και η οικογένειά μου στις τουαλέτες του πλοίου απο επίθεση (κυνηγετικού ?) σκυλιού !

Σελίδα 81 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 3171798081828391 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας