Σελίδα 86 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 36768485868788 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 851 έως 860 από 959

Θέμα: Minoan Lines

  1. #851
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φίλιππος Αίγιο Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομίζω και όταν ένα από τα δυο παλάτια του ηρακλείου είχε πάει στην αποστολή της εκκένωσης της Λιβύης.
    Σωστά, το Κνωσσός είχε πάει όπως είχαμε δει και στο άρθρο της Καθημερινής εδώ

  2. #852
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Με τιμές πετρελαίου πεσμένες γυρω στο 50%, θα περίμενε κανεις λογικά να έρθουν κάποιες μειώσεις στα ναυλολόγια. Και ομως απο σήμερα ανακοινώθηκαν νέες αυξημένες τιμές στη γραμμή Πειραιά-Ηράκλειο ως εξης :
    Καμπίνες Α2 97¤ (απο 95) - ΑΒ2/89 (απο 88) - Α4/72 (απο 70) - ΑΒ4/65 (απο 62).
    Και αφήνω τελευταίο το χειρότερο : Η εκπτωση για τους τρίτεκνους σε καθισμα/κατάστρωμα απο 50% γίνεται 30% !!

  3. #853

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τιμές πετρελαίου πεσμένες γυρω στο 50%, θα περίμενε κανεις λογικά να έρθουν κάποιες μειώσεις στα ναυλολόγια.
    Προφανώς και δε θα περίμενε κάποιος αυτό που λες! Θα ήταν εντελώς παράλογο μέσα στις συνθήκες που υπάρχουν γιατί αναφέρεις τη μείωση τιμών πετρελαίου των τελευταίων μηνών και ξεχνάς τις αντίστοιχες αυξήσεις ακριβώς πιο πριν και γενικα τα τεράστια χρέη που έχει η ακτοπλοϊα όλα τα τελευταία χρόνια. Σε άλλες εποχές με κέρδη των εταιρειών θα σου έλεγα ναι, εννοείται κακώς, τώρα όμως σε ένα ρεαλιστικό πλαίσιο δεν μπορούμε να λέμε τέτοια.
    Επίσης δεν αναφέρεις πως πχ 1-2 χρόνια πριν (και ακόμα παλαίοτερα επίσης) το φοιτητικό κατάστρωμα που ξέρω ήταν 20ε κ είχε γίνει 18ε, άρα μη λέμε στα μεν ναι, στα άλλα όχι.
    Από εκεί και πέρα, η μείωση σε εκπτώσεις κτλ φαντάζομαι θα εντάσσονται σε ένα πλαίσιο "εξορθολογισμού" της πολιτικής/εσόδων-εξόδων της εταιρείας, αλλά εννοειταί πως είναι αρκετά δυσάρεστο σε όλους εμάς τους καταναλωτές.

  4. #854
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Και επειδή η οποιαδήποτε εταιρεία εμφανίζει ζημιές, ο λογαριασμός έρχεται στον καταναλωτή/επιβάτη ; Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου. Οσο για τη φοιτητικό εισιτήριο καταστρώματος, η ισχύουσα​ τιμή είναι 20, άλλο θέμα τι ίσχυε πριν...

  5. #855

    Προεπιλογή

    Η όποια εταιρεία έχει κάποιες τιμές-έσοδα κ Χ έξοδα. Όταν τα κόστη έγιναν 2Χ λόγω πετρελαίου δε νομίζω να χαιρόμασταν αν αυξανόταν ανάλογα και οι τιμές, τώρα λοιπόν που τα έξοδα ξαναγίνονται Χ εσύ περίμενες να μειωθούν στο μισό και οι τιμές; Τόσο απλό είναι, λογικό και ρεαλιστικό στον κόσμο που ζούμε. Από εκεί και πέρα αν είναι να πούμε πως είναι άδικο το καπιταλιστικό σύστημα κτλ κτλ, μπορεί να συμφωνήσουμε αλλά είναι τεράστιο ζήτημα και σίγουρα εκτός θέματος για εδώ. Επομένως, δε θα επεκταθώ περαιτέρω.
    Εφόσον λες πως έγιναν αυξήσεις που εγώ δεν ήξερα, δε γνωρίζω αν το φοιτητικό ξαναέγινε 20 αυτήν την εβδομάδα. Πριν από 10 ημέρες πάντως που ταξίδεψα τελευταία φορά, ήταν 18ε. Σε κάθε περίπτωση, όπως είπα και πριν, εννοείται πως δεν είναι ευχάριστο για εσένα, εμένα και όλους να πληρώσουμε παραπάνω, είναι προφανές. Και προσωπικά με χαλάει κιόλας, λέω γιατί ξαφνικά μου αυξάνεις την τιμή δίχως προφανή λόγο (και ακριβώς επειδή δεν υιοθετώ τη λογική πως για όσο υπάρχουν ζημιές στην εταιρεία πρέπει να αυξάνονται αφιδώς οι τιμές), αλλά δεν μπορώ να περιμένω και μείωση απευθείας όπως ανέλυσα νωρίτερα. Τέτοια μείωση περιμένω όταν αντίστοιχα έχουν αυξηθεί νωρίτερα οι τιμές λόγω πετρελαίου, άρα περιμένω ανάλογη κίνηση και στις μειώσεις του. Αυτό άλλωστε γινόταν τόσα χρόνια, τώρα όμως δεν έγινε έτσι ούτε είναι ίδιες οι συνθήκες.
    Τεσπα, πάλι μπορούμε να το τραβήξουμε με υποθέσεις και συμπεράσματα, οπότε ξεφεύγουμε. Το ζητούμενο είναι η είδηση που έδωσες.

  6. #856
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Ναι, άλλαξε η τιμή - τωρα ειναι 20¤ το φοιτητικό. Προφανώς, λέω εγω βέβαια, η εταιρεία βλέπει τα μερίδιά της στη γραμμή ειτε να αυξάνονται, ειτε να ειναι σταθερά απέναντι στην κοινοπραξία και για το λόγο αυτό ακολουθεί νέα εμπορική πολιτική.

  7. #857
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Γενικά όμως μπορεί να πει κανείς, πως ενώ με τις αυξήσεις όλοι και σε όλους τους επιχειρηματικούς κλάδους είναι πολύ γρήγοροι, δε γίνεται το ίδιο και στις μειώσεις ... Όταν υπάρχουν αυξήσεις στα έξοδα των εταιρειών, μας επιβάλλονται από την πρώτη στιγμή, ενω, όταν επέλθουν μειώσεις, καθυστερεί πάρα πολύ αυτές να έρθουν και στον επιβάτη/πελάτη κτλ.

  8. #858
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Δεν πέρασε καλά-καλά ενα δεκαήμερο που συζητούσαμε τις αυξήσεις στη γραμμή Πειραιά - Ηράκλειο και σύμφωνα με νέα ανακοίνωση της εταιρείας, έρχονται νέα ευχάριστα νέα ειδικότερα για αυτούς που αναζητούν τη διαμονή τους (που αλλού) στο κατάστρωμα. Απο 1 Φεβρουαρίου λοιπόν τα 39¤ (ειχε γίνει ηδη αυξηση κατα 3¤) γίνονται 43 !!! Υπάρχει και ... δώρο στους συνταξιούχους Ναυτικούς, τους οποίους η εταιρεία τους τιμά με κατάργηση της έκπτωσης 50% !!!
    Δεν ξέρω αν θέλουν με αυτό τον τρόπο να εκμεταλλευτούν την στήριξη που έχουν απο το επιβατικό κοινό, ειδικά μετα την απομάκρυνση του Σουπερφαστ 12 απο τη γραμμή, αλλά αυτό το αίσχος δεν θυμάμαι να έχει συμβεί ποτέ ουτε στη γραμμή των Χανίων, οπου κάποιοι περίμεναν την δρομολόγηση του Ικαρου για να σταματήσουν τα μονοπώλια...

  9. #859

    Προεπιλογή

    κανοντας μια εικονικη κρατηση η διαφορα μεταξι ΑΝΕΚ και ΜΙΝΟΑΝ ειναι 10 ευρω!!! στο καταστρωμα, εχω την αισθηση οτι η ΑΝΕΚ εχει κατεβασει το ναυλο η κανω λαθος;

  10. #860
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikolasher Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανοντας μια εικονικη κρατηση η διαφορα μεταξι ΑΝΕΚ και ΜΙΝΟΑΝ ειναι 10 ευρω!!! στο καταστρωμα, εχω την αισθηση οτι η ΑΝΕΚ εχει κατεβασει το ναυλο η κανω λαθος;
    Δεν την κατέβασε την τιμή η κοινοπραξία, την ανέβασαν και αυτοί - ειχαν πει βέβαια οτι οι μειωμένοι ναυλοι θα ισχύουν μεχρι τέλος Ιανουαρίου. Υπόψη οτι έχουν και ενιαία τιμή καθισματος και καταστρώματος.

Σελίδα 86 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 36768485868788 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας