Σελίδα 91 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 41818990919293 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 901 έως 910 από 959

Θέμα: Minoan Lines

  1. #901

    Προεπιλογή

    Να 'σαι κάλα φίλε μου...! Να παραθέσω και κάτι που διάβασα <<Επέκταση σε νέες ακτοπλοϊκές γραμμές, μικρών και μεσαίων αποστάσεων σε όλες τις ελληνικές θάλασσες και μάλιστα και με νεότευκτα πλοία προαναγγέλλουν οι Μινωικές Γραμμές οι οποίες παράλληλα αποχωρούν απο την Αδριατική προς όφελος της μητρικής τους εταιρείας Grimaldi. Σύμφωνα με τον διευθύνοντα σύμβουλο της ακτοπλοϊκής Αντώνη Μανιαδάκη, «οι Μινωικές Γραμμές, κατά τους τελευταίους μήνες,έχοντας εκτιμήσει τη μεταβολή των λειτουργικών συνθηκών, αποφάσισαν να επικεντρωθούν στην ανάπτυξη και αναβάθμιση των Ελληνικών Θαλάσσιων Δρόμων». >>

  2. #902
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fourtounakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να 'σαι κάλα φίλε μου...! Να παραθέσω και κάτι που διάβασα <<Επέκταση σε νέες ακτοπλοϊκές γραμμές, μικρών και μεσαίων αποστάσεων σε όλες τις ελληνικές θάλασσες και μάλιστα και με νεότευκτα πλοία προαναγγέλλουν οι Μινωικές Γραμμές οι οποίες παράλληλα αποχωρούν απο την Αδριατική προς όφελος της μητρικής τους εταιρείας Grimaldi. Σύμφωνα με τον διευθύνοντα σύμβουλο της ακτοπλοϊκής Αντώνη Μανιαδάκη, «οι Μινωικές Γραμμές, κατά τους τελευταίους μήνες,έχοντας εκτιμήσει τη μεταβολή των λειτουργικών συνθηκών, αποφάσισαν να επικεντρωθούν στην ανάπτυξη και αναβάθμιση των Ελληνικών Θαλάσσιων Δρόμων». >>
    Ιδιαίτερα αισιόδοξο το άρθρο που διάβασες. Μακάρι οι Μινωικές να επεκταθούν σε νέες γραμμές στο Αιγαίο γιατί μετά την αποχώρηση του Δαίδαλος δεν απασχολήθηκαν με το υπόλοιπο Αιγαίο. Και επιπλέων με νεότευκτα. Ελπίζω να γίνουν όλα.

  3. #903
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Άλικα Λακωνίας - Χανιά
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    "Τους λόγους που οδήγησαν την εταιρεία στην απόφαση να μην ανανεώσει τις συμβάσεις ναύλωσης των πλοίων Cruise Europa και Cruise Olympia αναλύει σε ανακοίνωση της η εταιρεία Μινωικές Γραμμές ΑΝΕ, επισημαίνοντας ταυτόχρονα ότι η εκτιμώμενη επίδραση από τη μη δρομολόγηση των εν λόγω πλοίων θεωρείται ότι θα επιδράσει θετικά στα οικονομικά αποτελέσματα για το οικονομικό έτος 2017.
    Ειδικότερα, αναφορικά με την ολοκλήρωση της ναύλωσης των πλοίων Cruise Europa και Cruise Olympia τα οποία δραστηριοποιούνταν στη γραμμή της Αδριατικής (Πάτρα-Ηγουμενίτσα-Αγκώνα-Τεργέστη) και τη δραστηριοποίησή της στην αγορά της Αδριατικής από 01/01/2017 με την ανάληψη της Γενικής Πρακτόρευσης στην Ελλάδα του Ομίλου Grimaldi, η εταιρεία σημειώνει τα εξής:H σημαντική μεταβολή των οικονομικών συνθηκών στην αγορά της Αδριατικής όπως η μείωση του μεταφορικού έργου των επιβατών καθώς και η αύξηση στις τιμές των καυσίμων σε συνδυασμό με τη μείωση της συναλλαγματικής ισοτιμίας Euro/Usd οδήγησαν την εταιρεία στην απόφαση να μην ανανεώσει τις συμβάσεις ναύλωσης των πιο πάνω πλοίων Cruise Europa και Cruise Olympia.Περαιτέρω, με βάση τα υφιστάμενα δεδομένα η εκτιμώμενη επίδραση από τη μη δρομολόγηση των εν λόγω πλοίων θεωρείται ότι θα επιδράσει θετικά στα οικονομικά αποτελέσματα της Εταιρείας για το οικονομικό έτος 2017, δεδομένου, ότι σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της, στην περίπτωση συνέχισης της δρομολόγησής τους, τα καθαρά αποτελέσματα τους για το 2017 θα ήταν ζημιογόνα κατά € 1,6 εκατ., η λειτουργική κερδοφορία (ΕΒΙTDA) θα διαμορφώνονταν σε ζημία € 1,2 εκατ. ενώ τα έσοδα σε € 82,7 εκατ.Επιπλέον, η ανάληψη της γενικής πρακτόρευσης των πλοίων Cruise Europa και Cruise Olympia στην Ελλάδα από 01/01/2017, εκτιμάται ότι θα έχει θετική επίδραση, αφού, σε σύγκριση με τα παραπάνω δεδομένα, τα καθαρά αποτελέσματα σε ότι αφορά τη συγκεκριμένα δραστηριότητα θα είναι βελτιωμένα κατά € 2,9 εκατ., η λειτουργική κερδοφορία (ΕΒΙTDA) κατά € 3,0 εκατ. ενώ τα έσοδα θα μειωθούν κατά € 76,7 εκατ."
    Πηγή: Capital.gr

    Με μια πρόταση, ο ποιητής θέλει να πει στους μετόχους πως η μη δρομολόγηση των πλοίων «Cruise Europa» και «Cruise Olympia» στην Αδριατική, θα έχει θετικά οικονομικά αποτελέσματα για την εταιρία.
    Τους έχει κάνει καλά φροντιστήρια ο Ιταλός.

  4. #904

    Προεπιλογή

    MINOAN LINES: “Αντίο signalo από την Αδριατική!”

    Διαβάστε περισσότερα http://www.nautilia.gr/eidiseis/akto...tin-adriatiki/ .

  5. #905

    Προεπιλογή

    Ο συγγραφέας του άρθρου εχει μια τάση στην υπερβολή... όπως συνηθίζει αλλωστε.

    Τι θα πει βασιλοβαπορο; το Ελ Γκρέκο και ο Δαίδαλος ειναι βασιλοβαπορα;

    ο Γκριμάλντι πως ελέγχει την Αδριατικη. Εχει μεγάλα ποσοστά στις γραμμές που δρομολογεί τα πλοία του αλλα συνήθως δεν ξεπερνά το 50%.

    ποια επίθεση δέχτηκαν οι ελληνικές εταιρείες απο τις ιταλικές, στη αδριατικη; Με εξαίρεση την παλαιά αλλα αδύναμη adriatica,καμία ιταλική εταιρεία δεν δρομολόγησε πλοίο στη Πάτρα ή στην Ηγουμενίτσα, μέχρι που ο Γκριμάλντι αγόρασε τις Μινωϊκές.

  6. #906
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marioskef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συγγραφέας του άρθρου εχει μια τάση στην υπερβολή... όπως συνηθίζει αλλωστε.

    Τι θα πει βασιλοβαπορο; το Ελ Γκρέκο και ο Δαίδαλος ειναι βασιλοβαπορα;

    ο Γκριμάλντι πως ελέγχει την Αδριατικη. Εχει μεγάλα ποσοστά στις γραμμές που δρομολογεί τα πλοία του αλλα συνήθως δεν ξεπερνά το 50%.

    ποια επίθεση δέχτηκαν οι ελληνικές εταιρείες απο τις ιταλικές, στη αδριατικη; Με εξαίρεση την παλαιά αλλα αδύναμη adriatica,καμία ιταλική εταιρεία δεν δρομολόγησε πλοίο στη Πάτρα ή στην Ηγουμενίτσα, μέχρι που ο Γκριμάλντι αγόρασε τις Μινωϊκές.
    Γιατί ; δεν ήταν μάλλον δεν γνωρίζεται καλά την ιστορία αυτών των πλοίων. Το Ελ Γκρέκο ήταν το πρώτο πλοίο των Μινωικών στην Ιταλία πλοίο που αργότερα έφερε το Φαίδρα που με την σειρά του έφερε τα Κίνγκ Μινώς και Ν. Καζαντζάκης που έφεραν με την σειρά τους τα Ερωτόκριτος και Δαίδαλος και βοήθησαν με τα ποσοστά τους να ναυπηγηθεί το Αρετούσα και να φέρει τα Ίκαρος Πασιφάη που στο τέλος έφεραν τα Κνωσσός Παλλάς και Φαιστός Παλλάς που σήμερα υπάρχουν για να τα βλέπουμε. Μην υποτιμάτε αυτά τα πλοία το Δαίδαλος ήταν από της Αδριατικής πλοίο που κάθε φορά που έκανε το δρομολόγιο Αγκώνα ή Βενετία έφευγε γεμάτο. Όσο για την αναφορά σας στο θέμα της Adriatica δεν θα το σχολιάσω καν. Το γεγονός ότι η Adriatica ήταν η κυρίαρχη εταιρία στις γραμμές Αλβανίας - Ιταλίας Γιουγκοσλαβίας - Ιταλίας και ένας από του σημαντικότερους παίχτες στην γραμμή Ελλάδας - Ιταλίας δεν το αναφέρατε. Και κάτι τελευταίο ο Όμιλος Grimaldi δεν ελέγχει την Αδριατική ; Αφού μόνο αυτός απέμεινε μόνο ΑΝΕΚ και Superfast στην Αγκώνα και μια EMMC στο Μπρίντιζι υπάρχουν πλέων άλλες για να του πάρουν ποσοστό αν ναι ποιες. Και συγνώμη για την απότομη απάντηση μου αλλά νιώθω μια συναισθηματική φόρτιση για την αποχώρηση της εταιρίας από την Αδριατική μιας και δούλευα επί πολλά χρόνια στις Μινωικές και έχω τους λόγους μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BOBKING : 13-01-2017 στις 18:07

  7. #907

    Προεπιλογή

    Φίλε booking καλα κανείς και νιώθεις φορτισμένος. Οποίοι έζησαν την εταιρεία ειναι λογικό να νιώθουν κατι τέτοιο. Βέβαια νομίζω ότι παρότι η εταιρεία θα περιοριστεί στο Αιγαίο, με τη προσθήκη της hsw θα ξαναδεί μερες δόξας.

    Νομίζω ότι σε κάποια σχόλια με αδικείς. Δεν αντιλέγω ότι τα συγκεκριμένα πλοία ηταν καταπληκτικά και χάρη σε αυτά έγινε η αυτοκρατορία που ακολούθησε... αλλα πραγματικά ποιος ο ορισμός του βασιλοβαπορου; η νεράιδα του Λατση επειδή ηταν το πρώτο του λατση το κανει βασιλοβαπορο;

    την αδριατικη όσον αφορά τα σχετικά με την ελλαδα δρομολόγια τη γνώρισα απο τα μέσα του 90 και πέρα. Τουλάχιστον απο τότε μέχρι και την εξαγορά των μινωικών απο τον Grimaldi πρακτικά Ιταλός δεν υπήρχε...

    σχετικα με τη κυριαρχία στην αδριατικη:
    Βενετία και αγκώνα ο Γκριμάλντι εχει περίπου όσα δρομολόγια εχει και η κοινοπραξία.
    Στο Μπαρι η κοινοπραξία ειναι μόνη της.
    Πριντεζι ο Γκριμάλντι εχει εκτενή παρουσία. Η κοινοπραξία δεν υπαρχει, υπαρχει όμως ο βεντουρης και η European...
    Κατ εμε η παρουσια του Γκριμάλντι ειναι περίπου στα ίδια μεγέθη με της κοινοπραξίας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marioskef : 13-01-2017 στις 23:45

  8. #908
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marioskef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε booking καλα κανείς και νιώθεις φορτισμένος. Οποίοι έζησαν την εταιρεία ειναι λογικό να νιώθουν κατι τέτοιο. Βέβαια νομίζω ότι παρότι η εταιρεία θα περιοριστεί στο Αιγαίο, με τη προσθήκη της hsw θα ξαναδεί μερες δόξας.

    Νομίζω ότι σε κάποια σχόλια με αδικείς. Δεν αντιλέγω ότι τα συγκεκριμένα πλοία ηταν καταπληκτικά και χάρη σε αυτά έγινε η αυτοκρατορία που ακολούθησε... αλλα πραγματικά ποιος ο ορισμός του βασιλοβαπορου; η νεράιδα του Λατση επειδή ηταν το πρώτο του λατση το κανει βασιλοβαπορο;

    την αδριατικη όσον αφορά τα σχετικά με την ελλαδα δρομολόγια τη γνώρισα απο τα μέσα του 90 και πέρα. Τουλάχιστον απο τότε μέχρι και την εξαγορά των μινωικών απο τον Grimaldi πρακτικά Ιταλός δεν υπήρχε...

    σχετικα με τη κυριαρχία στην αδριατικη:
    Βενετία και αγκώνα ο Γκριμάλντι εχει περίπου όσα δρομολόγια εχει και η κοινοπραξία.
    Στο Μπαρι η κοινοπραξία ειναι μόνη της.
    Πριντεζι ο Γκριμάλντι εχει εκτενή παρουσία. Η κοινοπραξία δεν υπαρχει, υπαρχει όμως ο βεντουρης και η European...
    Κατ εμε η παρουσια του Γκριμάλντι ειναι περίπου στα ίδια μεγέθη με της κοινοπραξίας.
    Έχεις απόλυτο δίκιο...Πράγματι η συμπεριφορά μου σε αδίκησε. Αλλά με το παραπάνω κείμενο του Nautilia News αν και ήξερα την κατάσταση της εταιρίας το κείμενο πράγματι με στενοχώρησε νιώθοντας ότι εδώ όλα τελείωσαν. Παρόλο που εγώ πάντα προσπαθώ να συγκρατιέμαι όταν αντικρίζω τέτοιες καταστάσεις με το κείμενο αυτό μου ήρθε ένα ερώτημα πως η Μινωική έφτασε σε αυτήν την κατάσταση ενώ ξέρω τον λόγο όπως και να πεις μου φάνηκε ακατόρθωτο να φύγει η Μινωική από την Αδριατική μιας και υπήρχε πριν έρθω να μείνω στην Ελλάδα οριστικά και ήταν από τους λόγους στο να ασχοληθώ στενά με τις εταιρίες της Αδριατικής. Αλλά θα ήθελα να το ξεχάσουμε μάλλον έπρεπε να αναφέρω ότι ο ορισμός ''βασιλοβάπορο'' είναι σίγουρα μεταφορικός κανένα πλοίο δεν είναι ''βασιλοβάπορο'' μόνο το πλοίο που έχει προσφέρει βραβευθεί τιμηθεί και το ονομά του έμεινε στην ιστορία και το αγαπούσαν όλοι κατά την γνώμη μου εθεωρείτο ''βασιλοβάπορο''. Όσο για το θέμα της Grimaldi στην Αδριατική στην Αγκώνα με Βενετία έχεις απόλυτο δίκιο στο Μπάρι η εταιρία δεν δουλεύει και πάλι έχεις δίκιο αλλά στο Μπρίντιζι η εταιρία έχει μεγάλη παρουσία και οι μόνες ανταγωνίστριες της είναι η EMMC και η European είσαι απόλυτα σωστός τώρα σε όλα εκτός από την Ventouris που έχει παραιτηθεί νομίζω από το 2004 από το Μπρίντιζι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BOBKING : 14-01-2017 στις 00:43

  9. #909

    Προεπιλογή

    βλεποντας τα δρομολόγια του Βεντούρη εχεις δίκιο. Πέρυσι είχε κάποια ελάχιστα δρομολόγια απο το Μπαρι. Φέτος όμως θα εχει δυο πλοία το βαθύ καλοκαίρι απο Μπαρι για Ηγουμενίτσα και νησιά. Για περίπου δυο μήνες...

  10. #910

    Προεπιλογή

    MINOAN LINES: “Διαψεύδει τα δημοσιεύματα για μείωση προσωπικού στα πλοία της Αδριατικής και της ξηράς των Μινωικών Γραμμών, ως συνέπεια της διακοπής της ναύλωσης”


    Διαβάστε περισσότερα http://www.nautilia.gr/eidiseis/akto...-tis-naulosis/ .

Σελίδα 91 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 41818990919293 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας