Σελίδα 94 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 44849293949596 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 931 έως 940 από 959

Θέμα: Minoan Lines

  1. #931
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Smile

    Ξεκίνησε και το νεο τηλεοπτικό Spot της εταιρείας που διαφημίζει την νέα γραμμή για Χανιά και Κυκλάδες. Το έδειχνε η ΕΡΤ στο ημίχρονο των 2 αγώνων του Μουντιάλ. Είναι η περσινή διαφήμιση " επιπλέων παράδεισος " με πρόσθετες πινελιές απο τα Χανιά!

  2. #932
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνησε και το νεο τηλεοπτικό Spot της εταιρείας που διαφημίζει την νέα γραμμή για Χανιά και Κυκλάδες. Το έδειχνε η ΕΡΤ στο ημίχρονο των 2 αγώνων του Μουντιάλ. Είναι η περσινή διαφήμιση " επιπλέων παράδεισος " με πρόσθετες πινελιές απο τα Χανιά!
    Περσινή; Του 2007 είναι!!! Με το πολύ ωραίο τραγούδι των taxedomoon διασκευασμένο από τους nouvelle vague. Απλά έχει μερικές αλλαγές, συν τις πινελιές από τα Χανιά όπως σωστά είπες.

  3. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από meco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περσινή; Του 2007 είναι!!!... Απλά έχει μερικές αλλαγές, συν τις πινελιές από τα Χανιά ...
    Στην αρχή είχε σκέτη Ιταλία, μετά στη "σκηνή του ταγκό" έβαλαν από πίσω τον Κούλε (πριν είχε κάτι βουνά) και τώρα όπως σωστά αναφέρατε, τα Χανιά.

    Επίσης (δεν είδα αν έχει αναφερθεί σε άλλο τόπικ) έχουν κάνει την εμφάνισή τους στο YT (δεν έχω παρατηρήσει αν έχουν βγει και στη μικρή οθόνη), διαφημίσεις με έμφαση στο Σαντορίνη Παλάς και τη γραμμή των Κυκλάδων, με το Κρητικόπουλο (?) που χορεύει και ψάχνεται στις Κυκλάδες καταχειροκροτούμενος* από τη... βαριά βιομηχανία της χώρας μας...

    *το πως τον έχουν "βαφτίσει", φυσικά δε νομίζω ότι χρειάζεται να σας το αναφέρω... το όνομα, γνωστό πλέον σε ότι έχει δημιουργηθεί για να "προβάλει" την Κρήτη, ή ότι έχει σχέση με αυτή, εδώ και δεκαετίες (από ταινίες και σήριαλ, μέχρι διαφημίσεις, σποτάκια κλπ.....)

  4. #934

    Προεπιλογή

    Κάτι πρέπει να κάνει η εταιρεία με το "κόκκινο" στα πλοία της. Πέρναγα σήμερα το πρωί μπροστά από το δεμένο στον Πειραιά ΚΝΩΣΟΣ ΠΑΛΑΣ, και όλες οι (κάποτε !!!) κόκκινες επιφάνειες, ήταν τόσο πολύ ξεθωριασμένες, που το χρώμα παρέπεμπε σε ...ροζουλί, και μάλιστα ανοικτό ροζουλί.

    Δεν το φωτογράφησα (ως πειστήριο των όσων λέω), γιατί σκέφτηκα μήπως μου έκανε ...παιχνιδάκια το φως - ο ήλιος, αλλά όταν πέρασα (με το καραβάκι της Σαλαμίνας) μπροστά και από το ΜΥΚΟΝΟΣ ΠΑΛΑΣ, τότε συνειδητοποίησα την τεράστια διαφορά στην απόχρωση του κόκκινου χρώματος. Σκούρο κόκκινο (σχεδόν μπορντώ) στο ένα, ροζ ξεθωριασμένο στο άλλο.

  5. #935
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Στην ιστοσελίδα της minoan lines, στο σύνδεσμο της "ιστορικής ανδρομής"

    https://www.minoan.gr/page/4503/istoriki-diadromi

    είδα ότι το 1990 "Οι ΜΙΝΩΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ξεκινούν πρώτες δρομολόγια στη γραμμή ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ με το F/B ARIADNE."

    Επειδή μου έκανε εντύπωση η συγκεκριμένη γραμμή, μήπως γνωρίζει κάποιος ποιά λιμάνια έπιανε τότε το Αριάδνη?

  6. #936
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι πρέπει να κάνει η εταιρεία με το "κόκκινο" στα πλοία της. Πέρναγα σήμερα το πρωί μπροστά από το δεμένο στον Πειραιά ΚΝΩΣΟΣ ΠΑΛΑΣ, και όλες οι (κάποτε !!!) κόκκινες επιφάνειες, ήταν τόσο πολύ ξεθωριασμένες, που το χρώμα παρέπεμπε σε ...ροζουλί, και μάλιστα ανοικτό ροζουλί.

    Δεν το φωτογράφησα (ως πειστήριο των όσων λέω), γιατί σκέφτηκα μήπως μου έκανε ...παιχνιδάκια το φως - ο ήλιος, αλλά όταν πέρασα (με το καραβάκι της Σαλαμίνας) μπροστά και από το ΜΥΚΟΝΟΣ ΠΑΛΑΣ, τότε συνειδητοποίησα την τεράστια διαφορά στην απόχρωση του κόκκινου χρώματος. Σκούρο κόκκινο (σχεδόν μπορντώ) στο ένα, ροζ ξεθωριασμένο στο άλλο.
    Νομίζω ότι η αλήθεια κρύβεται κάπου στη μέση. Δηλαδή, σίγουρα το ΜΥΚΟΝΟΣ ΠΑΛΑΣ, είναι πορφυρό σε αντίθεση με τα υπόλοιπα του στόλου που είναι βαμμένα κόκκινα.
    Κατά τη γνώμη μου, το πορφυρό , είναι το χρώμα που χρησιμοποιούνταν στο μινωικό πολιτισμό κατά κόρον, άρα και πιο κατάλληλο για το στόλο των Μινωικών.
    Πιστεύω απλά ότι άλλαξαν τον τόνο, που ίσως βαφτούν και τα υπόλοιπα σε κάποιον απο τους επόμενους δεξαμενισμούς.
    Εμένα αυτό που μου λείπει, είναι το "Minoan Lines" βαμμένο σκούρο πράσινο αντί για μπλέ, και ο έγχρωμός πρίγκιπας στα φουγάρα!!
    Γενικά πιστεύω ότι οι Μινωικές Γραμμές είναι απο τις εταιρίες που προσέχουν τα βαψίματα τους κατά τους δεξαμενισμούς, και δεν αφήνουν το στόλο ξεθωριασμένο.

  7. #937

    Προεπιλογή

    Σεβαστή η γνώμη σου φίλε μου, ωστόσο σε διαβεβαιώ ότι δεν είχα καμμία απολύτως πρόθεση (ούτε βέβαια και οποιοδήποτε συμφέρον) ώστε να ....τοποθετήσω την αλήθεια στην άκρη.

    Την ημέρα που είδα τα δύο πλοία στον Πειραιά, στα δικά μου μάτια (τουλάχιστον) η διαφορά ήταν τεράστια. Όχι διαφορά "πορφυρού με κόκκινο", αλλά "σκούρου κόκκινου με ξεθωριασμένο κόκκινο (προς το ροζ)".

  8. #938
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    122

    Smile

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σεβαστή η γνώμη σου φίλε μου, ωστόσο σε διαβεβαιώ ότι δεν είχα καμμία απολύτως πρόθεση (ούτε βέβαια και οποιοδήποτε συμφέρον) ώστε να ....τοποθετήσω την αλήθεια στην άκρη.

    Την ημέρα που είδα τα δύο πλοία στον Πειραιά, στα δικά μου μάτια (τουλάχιστον) η διαφορά ήταν τεράστια. Όχι διαφορά "πορφυρού με κόκκινο", αλλά "σκούρου κόκκινου με ξεθωριασμένο κόκκινο (προς το ροζ)".
    Προφανώς φίλε Espresso Venezia δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης!! Όλα καλά.

  9. #939
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Amorgos Greece
    Μηνύματα
    944

    Προεπιλογή

    ...να και κατι απο παλια...
    http://www.soudaships.com/2018/10/blog-post_31.html?m=1

  10. #940
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Amorgos Greece
    Μηνύματα
    944

    Προεπιλογή

    ...ωραριο αφιξοναχωρησεων του
    δρομολογιου Πειραιας-Χανια-Ηρακλειο...
    Μιση ωρα παραμονη στα Χανια....
    IMG_20181102_164851_971.jpg

Σελίδα 94 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 44849293949596 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας