Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 19 από 19

Θέμα: Για να ξεκολήσουν τα ράουλα....

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Επίσης, πολύ καλή λύση, για αντικείμενα που δεν έρχονται σε άμεση επαφή με τη θάλασσα είναι και κάποια σπρέι γράσσου, προχθές ένα τέτοιο πραγματάκι μου ξεκόλλησε μια ψιλοφρακαρισμένη πόρτα από ένα κοντέινερ. Βέβαια είναι σημαντική και η παρατήρηση κάποιου φίλου παραπάνω για τη σκόνη η οποία θα κολλήσει πάνω στο γράσσο.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. #12
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Όχι ακριβώς ράουλο αλλά πλαστικά μέρη...

    Δεν είναι ακριβώς ράουλο που θέλω τώρα να ξεκολλήσω αλλά να λιπάνω κάποιο πλαστικό κομμάτι που τρίβεται με κάποιο άλλο. Συγκεκριμένα το τιμόνι του σκάφους μου όταν αρχίζει να ζορίζεται σφίγγει πολύ (και δεν εννοώ αυτό που λέμε 'έχω τιμόνι'). Το πρόβλημα είμαι σχεσόν σίγουρος πως βρίσκεται σε κάποιο πλαστικό 'δακτύλιο' στο πάνω μέρος του τιμονιού (το εγχειρήδιο το αποκαλεί rudder shaft bearing και έρχεται σε επαφή με τον 'άξονα' του τιμονιού) ο οποίος το πιο πιθανών έχει φθαρτεί. Η σωστή λύση (που απαιτεί αφαίρεση τιμονιού) είναι η αντικατάσταση του αλλά θα προσπαθήσω να το ψεκάσω με κάποιο λιπαντικό προσωρινά μέχρι να βγει το σκάφος εκτός νερού. Το ερώτημα είναι με τι ψεκάζεις τα πλαστικά; Σπρέυ σιλικόνης, τεφλόν; Τα φώτα σας.
    Ευχαριστώ
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Φίλε κουμπάρε από ότι γνωρίζω το καλύτερο προστατευτικό υλικό για τα πλαστικά είναι η σιλικόνη. Και όταν πρόκειται για πλαστικά που τρίβονται με άλλα πλαστικά ή μέταλλα την καλύτερη λίπανση την δίνει το γράσο σιλικόνης.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  4. #14
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Κολλήσαν οι εντατήρες....ΒΟΗΘΕΙΑ

    'Εχω δύο εντατήρες που δεν λένε να ξεκολλήσουν. Το wd40 δεν λέει να τους ξεκολλήσει. Αν τους παραζορίσω υπάρχει κίνδυνος να σπάσω κάτι. Καμιά ιδέα; Το κόλπο με την κοκα-κόλα πως δουλέυει; Καμιά ιδέα;
    Αν τους ζεστάνω με φλόγιστρο υπάρχει κίνδυνος να χαλάσω τα σπειρώματα; Ή τελωσπάντων ποιά είναι η καταλληλότερη μέθοδος να τους ζεστάνω;
    Ευχαριστώ
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  5. #15
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Από τι μέταλλο είναι ? Το φλόγιστρο είναι μια καλή λύση με συνδυασμό το σπρέι που έχεις ,και λίγο κτύπημα με καμιά ματσόλα μολυβένια !Να θυμάσαι ότι ,όταν έχεις κάποιο σπείρωμα ,να του βάζεις ΠΑΝΤΑ γραφιτούχο γράσο .Για να λύνουν πάντα ,χωρίς πρόβλημα .Υπάρχει και σε σπρέι .

  6. #16
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τι μέταλλο είναι ?
    Δεν θυμάμαι. Πρέπει να το ψάξω λίγο. Βασικά, όπως μου είχε εξηγήσει κάποιος παλιά, οι εντατήρες είναι διαφορετικό μέταλλο από τα ξάρτια και γι' αυτό το λόγο δημιουργήθηκε η ηλεκρόλυση.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  7. #17
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμάμαι. Πρέπει να το ψάξω λίγο. Βασικά, όπως μου είχε εξηγήσει κάποιος παλιά, οι εντατήρες είναι διαφορετικό μέταλλο από τα ξάρτια και γι' αυτό το λόγο δημιουργήθηκε η ηλεκρόλυση.
    Λοιπόν νομίζω πως οι εντατήρες (ανοικτού τύπου) είναι από "χρωμιομένο μπρούντζο" (τώρα αν δεν ονομάζεται ακριβώς έτσι δεν γνωρίζω). Τα ξάρτια και τα σπιρώματα είναι ασφαλώς ανοξείδωτο ατσάλι.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  8. #18
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Τότε μην βάλεις φλόγιστρο διότι θα καταστρέψεις το χρώμιο .

  9. #19
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Συρος
    Μηνύματα
    900

    Προεπιλογή

    Επειδη ημαστε και λιγο της πατεντας ,οπου δεν σηκωνει καμινετο μπορει να παει το σεσουαρ δεν κανω πλακα το εχω δουλεψει ,οσο για λυπαντικο? σπρευ γρασσο και βαζελινη,το ξερω οτι καποιοι θα γελανε, αλλα ειναι μια καλη λυση!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας