Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 52

Θέμα: τουριστικά - πρώην Fairmile [ex Fairmile cruisers]

  1. #21

    Προεπιλογή

    Μιά διόρθωση στο αμέσως προηγούμενο μου ποστ, μιας και λογικά δεν μπορεί το απεικονιζόμενο πλοίο στο Άγιο Όρος εν έτει 1957 να ήταν το ΣΤΕΛΛΑ, για το ο οποίο ο φίλος Ellinis μας είχε ενημερώσει ότι :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΣΤΕΛΛΑ - προφανώς πρώην Fairmile - νηολογήθηκε στον Πειραιά στις 28/6/77 ως θαλαμηγός με το αυτό όνομα και υπό ιδιοκτησία Καλαφάτη & Ευσταθίου. Αναφέρεται οτι είχε ναυπηγηθεί στην Αγγλία (χωρίς ημερομηνία) και οτι προηγουμένως ήταν το υπό αγγλική σημαία KINSHASA.
    Τώρα, αν πράγματι ήταν το BLUE HORIZON, τότε ήταν πράγματι πολυταξιδεμένο !!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό τελικά το Fairmile BLOU ORIZON (ΙΜΟ 5046580) πρέπει ως τουριστικό να είχε ταξιδέψει για πολλά χρόνια σε όλο το Αιγαίο. Το έχω δει σε φωτογραφίες σε διάφορα μέρη (Σαντορίνη, Ναύπλιο) και ας μην ξεχνάμε βέβαια πως τα παλιά χρόνια το σπορ της φωτογραφίας ήταν πολύ ακριβότερο. Σήμερα που έγραψα στο θέμα "Ιστορικές φωτό της Μήλου" το ξαναβρήκα μπροστά μου, σε φωτό από τον Αδάμαντα που είχε παραθέσει πριν χρόνια ο Ellinis.

  2. #22
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Ένα fairmile μετασκευασμένο σε θαλαμηγό ή μίνι κρουαζιερόπλοιο περνάει από τον πορθμό του Ευρίπου

    fairmile at chalkis.jpg

  3. #23
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μια φωτογραφία από το βιβλίο "Greece the unclouded eye" του 1968 από το Πυθαγόρειο (άλλοτε Τηγάνι) της Σάμου, με ένα πρώην Fairmile σε ρόλο κρουαζιερόπλοιου.

    fairmile Πυθαγόρειον, βιβλίο Greece the unclouded eye,1968.jpg

  4. #24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......Και σε πρώτο πλάνο όμως μεγάλο το ενδιαφέρον της φωτό. Ένα πρώην fairmile, μετασκευασμένο προφανώς σε επιβατηγό τουριστικό, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να καλοξεχωρίσω το όνομα του, νομίζω πάντως ότι αποτελείται από τέσσερα γράμματα και τα τρία τελευταία είναι ΕΤΗ (???)

    02.jpg
    dimitriskrasonikolakis.blogspot.com
    Τελικά, δεν είχα πέσει και τόσο πολύ έξω στο όνομα που είχα μπορέσει να διακρίνω στο άγνωστο Fairmile στην φωτό από το Πασαλιμάνι. Πράγματι ήταν τέσσερα τα γράμματα του ονόματος, και τα δύο μεσαία ΕΤ. Το όνομα του ήταν LETO (ΛΗΤΩ) και επρόκειτο για σκάφος που ενοικιαζόταν την δεκαετία του ’60 για ημερήσιες – εβδομαδιαίες κρουαζιέρες σε τουριστικούς Ελληνικούς προορισμούς.

  5. #25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, δεν είχα πέσει και τόσο πολύ έξω στο όνομα που είχα μπορέσει να διακρίνω στο άγνωστο Fairmile στην φωτό από το Πασαλιμάνι. Πράγματι ήταν τέσσερα τα γράμματα του ονόματος, και τα δύο μεσαία ΕΤ. Το όνομα του ήταν LETO (ΛΗΤΩ) και επρόκειτο για σκάφος που ενοικιαζόταν την δεκαετία του ’60 για ημερήσιες – εβδομαδιαίες κρουαζιέρες σε τουριστικούς Ελληνικούς προορισμούς.
    Ναι, το ΛΗΤΩ το θυμάμαι από τα παιδικά μου χρόνια. Στην φωτό αριστερά διακρίνεται και η θαλαμηγός ΜΑΣΚΩΤ της οικογένειας Λιβανού.

  6. #26
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πλοιαριο Richmond που εκανε δρομολογια Μυκονου-Παρου-Τηνου-Δηλου το καλοκαιρι 1964.
    (απο την εφημεριδα "Κυκλαδικο Φως του Μαιου 1964)

    Συνημμένο Αρχείο 179955
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθέσω από το αρχείο του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) ότι ήταν κατασκευής του 1944 (εμφανώς μετασκευή από πολεμικό), 99 gt, με ΔΔΣ SZIW και νηολογημένο στην Α' κλάση του Πειραιά με αριθμό 1729. Νηολογήθηκε στις 30-3-1964 και διαγράφηκε στις 26-8-1976 (δεν έχω αιτία διαγραφής δυστυχώς). Ωραία ανακάλυψη φίλε Νικόλα ! Ευχαριστούμε !
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε Νεκτάριε διεγράφη γιατί πουλήθηκε στην Kalondas Shipping Co των Μαλδίβων. Το ονομα RICHMOND το έφερε και πριν υψώσει ελληνική σημαία και τότε ανήκε σε Βέλγους. Είχε διαστάσεις 34,3 Χ 5,3 μέτρα και είχε ναυπηγηθεί στην Αγγλία από ξυλεία προφανώς ως ακταιωρός τύπου Fairmile.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αλλη φωτογραφια απο το Κυκλαδικο Φως αργοτερα (Μαιος 1965) φαινεται καλυτερα το RICHMOND.

    Συνημμένο Αρχείο 179957
    Στον Lloyd's Register 78-79 βρέθηκαν λίγα παραπάνω στοιχεία και το ΙΜΟ του σκάφους.
    RICHMONT (με Τ στο τέλος), IMO 6520404, Built 1944 (UK), 119 gt, 34,29 m X 5,54 m. Engines : 4 oil 2SA each 6 cyl. 160 BHP (USA built). Owner : F. Charakopoulos.
    Για ένα περίεργο λόγο, ο LR το αναφέρει σαν "Wood M. General Cargo" δηλαδή ξύλινο πετρελαιοκίνητο φορτηγό...

  7. #27
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή ΣΟΥΝΙΟΝ

    Ανοίγω ένα νέο θέμα για τα πρώην Fairmile που μετασκευάστηκαν σε τουριστικά, πλην των ΣΤΕΛΛΑ , ΈΛΛΗ ΕΞΠΡΕΣ και ΜΠΛΟΥ ΟΡΙΖΩΝ που έχουν δικά τους θέματα.

    Και για μποναμά βάζω μια πόζα του ΣΟΥΝΙΟΝ που αλιεύθηκε σήμερα στο Θησείο.
    σουνιον.jpg

    Αν και σε κακή κατάσταση (η φωτο) έχει ωραίες λεπτομέρειες όπως το μέλος του πληρώματος που απολαμβάνει κάποια ανάπαυλα.
    sounion XL.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 01-06-2019 στις 15:09

  8. #28
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοίγω ένα νέο θέμα για τα πρώην Fairmile που μετασκευάστηκαν σε τουριστικά, πλην των ΣΤΕΛΛΑ , ΈΛΛΗ ΕΞΠΡΕΣ και ΜΠΛΟΥ ΟΡΙΖΩΝ που έχουν δικά τους θέματα.
    Και το ΝΑΥΤΙΛΟΣ έχει δικό του θέμα εδώ.

  9. #29

    Προεπιλογή

    Νεκτάριε μου υποθέτω πως ο Άρης δεν είχε αναφέρει το θέμα του ΝΑΥΤΙΛΟΣ μαζί με τα άλλα τρία, ΣΤΕΛΛΑ , ΈΛΛΗ ΕΞΠΡΕΣ και ΜΠΛΟΥ ΟΡΙΖΩΝ, διότι το παρόν θέμα αφορά τα "ex. Fairmile cruisers". Το ΝΑΥΤΙΛΟΣ ήταν επιβατηγό - δρομολογιακό και γι αυτό ίσως το εξαίρεσε.

  10. #30
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε μου υποθέτω πως ο Άρης δεν είχε αναφέρει το θέμα του ΝΑΥΤΙΛΟΣ μαζί με τα άλλα τρία, ΣΤΕΛΛΑ , ΈΛΛΗ ΕΞΠΡΕΣ και ΜΠΛΟΥ ΟΡΙΖΩΝ, διότι το παρόν θέμα αφορά τα "ex. Fairmile cruisers". Το ΝΑΥΤΙΛΟΣ ήταν επιβατηγό - δρομολογιακό και γι αυτό ίσως το εξαίρεσε.
    Το φαντάστηκα, αλλά καλό είναι να τα έχουμε μαζεμένα κάπου

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας