Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 21

Θέμα: Οσία Μεθοδία [Osia Methodia]

  1. #1
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή Οσία Μεθοδία [Osia Methodia]





    • Αρχικό μήνυμα απο pantelis2009
      Ένα νέο ανοικτού τύπου πλοίο ξεκίνησε να κατασκευάζεται. Μόλις μου έρθουν τα στοιχεία που περιμένω θα ανοίξω νέο θέμα και θα μάθετε και σεις περισσότερα



      Το νέο φέρρυ ανοικτού τύπου όχι μόνο έχει πράγματι ξεκινήσει να κατασκευάζεται στο ναυπηγείο Κελαιδή στο Πέραμα, αλλά μπορούμε να δούμε και το γενικό του σχέδιο και να διαβάσουμε τα χαρακτηριστικά του από το site hellasshipsales.com.

      Nα δούμε σε δύο σημερινές φωτό την πρόοδο των μέχρι σήμερα εργασιών, αλλά όσον αφορά τον ναυπηγό του, την πλοιοκτήτρια εταιρεία, την γραμμή για την οποία προορίζεται, και το όνομα του (???) θα μας τα αναφέρει μελλοντικά ο φίλος μας ο Παντελής όταν και θα ανοίξει το νέο θέμα του πλοίου.

      Πέραμα - 30/03/2019




    Στο Ναυπηγείο Κελαιδή στο Πέραμα όπως έχουμε γράψει από τις 29/01/2019 και ο Espresso Venezia στη συνέχεια, έχει ξεκινήσει να κατασκευάζεται το ανοικτού τύπου ferryboat Οσία Μεθοδία. Το ολικό μήκος του θα είναι 40,50 μέτρα και το ολικό πλάτος του 12,90 μέτρα. Η κίνηση του θα γίνεται με 2 μηχανές Baudouin 500 hp εκάστη, θα έχει 2 γεννήτριες 2 Χ 60 KVA εκάστη και η ταχύτητα του αναμένεται να είναι 13 knots. Θα μπορεί να μεταφέρει 38 ΙΧ και 300 επιβάτες. Όταν πάρω την άδεια θα γράψω ποιος είναι ναυπηγός και για που προορίζεται. Εδώ μερικές φωτογραφίες από το ξεκίνημα κατασκευής του πλοίου. Καλή συνέχεια.

    ΟΣΙΑ-ΜΕΘΟΔΙΑ-01-15-02-2019.jpg ΟΣΙΑ-ΜΕΘΟΔΙΑ-04-24-02-2019.jpg ΟΣΙΑ-ΜΕΘΟΔΙΑ-06-03-03-2019.jpg ΟΣΙΑ-ΜΕΘΟΔΙΑ-14-03-03-2019.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pantelis2009 : 11-06-2019 στις 11:04

  2. #2

    Προεπιλογή Οσία Μεθοδία [Osia Methodia]

    Παντελή μου, επειδή από λάθος του συστήματος δεν εμφανίζονται κανονικά τα δύο προηγούμενα ποστ μας που είχες παραθέσει (από τον περασμένο Φεβρουάριο και Μάρτιο αντίστοιχα), να τα ξαναπαραθέσω εγώ.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα νέο ανοικτού τύπου πλοίο ξεκίνησε να κατασκευάζεται. Μόλις μου έρθουν τα στοιχεία που περιμένω θα ανοίξω νέο θέμα και θα μάθετε και σεις περισσότερα.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νέο φέρρυ ανοικτού τύπου όχι μόνο έχει πράγματι ξεκινήσει να κατασκευάζεται στο ναυπηγείο Κελαιδή στο Πέραμα, αλλά μπορούμε να δούμε και το γενικό του σχέδιο και να διαβάσουμε τα χαρακτηριστικά του από το site hellasshipsales.com.

    Nα δούμε σε δύο σημερινές φωτό την πρόοδο των μέχρι σήμερα εργασιών, αλλά όσον αφορά τον ναυπηγό του, την πλοιοκτήτρια εταιρεία, την γραμμή για την οποία προορίζεται, και το όνομα του (??? ) θα μας τα αναφέρει μελλοντικά ο φίλος μας ο Παντελής όταν και θα ανοίξει το νέο θέμα του πλοίου.

    IMG_0035.jpg__IMG_0042.jpg
    Πέραμα - 30/03/2019

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.090

    Προεπιλογή

    Η πολύ όμορφη επιλογή του να δώσουν στην παντοφλίτσα το όνομα της Κιμωλιάτισσας Οσίας Μεθοδίας "προδίδει" ότι το βαποράκι προορίζεται για την γραμμή Πολλώνια (Μήλος) - Ψάθη (Κίμωλος)! Με το καλό η περάτωση των εργασιών.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karavofanatikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πολύ όμορφη επιλογή του να δώσουν στην παντοφλίτσα το όνομα της Κιμωλιάτισσας Οσίας Μεθοδίας "προδίδει" ότι το βαποράκι προορίζεται για την γραμμή Πολλώνια (Μήλος) - Ψάθη (Κίμωλος)! Με το καλό η περάτωση των εργασιών.
    Τώρα να πω ότι έχεις άδικο φίλε μου karavofanatikos, θα ήταν .....άδικο !!!

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Και ξαφνικά ως εκ θαύματος ενώ δεν έχει γραφτεί ακόμη το όνομα στο πλοίο και ενώ δεν έχει ανέβει το Οσία Μεθοδία πουθενά αλλού εκτός από το Nautilia, κάποια .....κοράκια χωρίς να αναφέρουν την πηγή (όπως κάνω εγώ πάντα) έμαθαν το όνομα του. Ευτυχώς που μας διαβάζουν γιατί νέες κατασκευές και ονόματα πλοίων μόνο εγώ και ο Espresso Venezia τα μαθαίνουμε πριν ακόμη ξεκινήσει η κατασκευή τους.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 001.jpg (58,3 KB, 62 εμφανίσεις)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pantelis2009 : 14-06-2019 στις 09:44

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Ας βάλω και εγώ την πινελιά μου,όταν άρχιζαν τα κομμάτια να κολλιούνται,καλά τελειώματα σε συνεργεία και πλοιοκτήτη.

    ΟΣΙΑ-ΜΕΘΟΔΙΑ-16-2-2019-01-.jpg ΟΣΙΑ-ΜΕΘΟΔΙΑ-16-2-2019-02-.jpg ΟΣΙΑ-ΜΕΘΟΔΙΑ-16-2-2019-03-.jpg

    Περαμα 16-2-2019.

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Το μικρο Όσια Μεθοδία έχει προχώρηση πάρα πολύ,καλά τελειώματα.

    ΟΣΙΑ-ΜΕΘΟΔΙΑ-22-7-2019-.jpg

    Πέραμα 22-07-2019.

  8. #8
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Οσία Μεθοδία που κατασκευαζόταν στο Ναυπηγείο Κελαιδή εχθές όπως λένε οι πληροφορίες μου καθελκύστηκε. Ναυπηγοί του είναι η εταιρεία Shipinvestigation Co, οι διαστάσεις του είναι 40,5 Χ 12,90 θα μπορεί να μεταφέρει 38 ΙΧ και 300 επιβάτες, όπως δε "προδίδει" το όνομα του μάλλον προορίζεται για την γραμμή Πολλώνια (Μήλος) - Ψάθη (Κίμωλος). Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

    ΟΣΙΑ-ΜΕΘΟΔΙΑ-21-31-07-2019.jpg

  9. #9

    Προεπιλογή

    Κουκλάκι και μιλάμε για κατασκευή ΕΞΠΡΕΣ Ξέρουμε τυπο κινητήρων και ισχύ?

  10. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κουκλάκι και μιλάμε για κατασκευή ΕΞΠΡΕΣ Ξέρουμε τυπο κινητήρων και ισχύ?
    Στο πρώτο ποστ του θέματος τα έχει αναφέρει ο Παντελής αλλά υπάρχει και δική μου παραπομπή στο site της hellasshipsales όπου αναφέρονται όλα τα τεχνικά του χαρακτηριστικά.

    Τώρα, "Εξπρές κατασκευή" δεν την λες. Ξεκίνησε τουλάχιστον τον περασμένο Ιανουάριο (μπορεί και τον Δεκέμβρη) και καθελκύστηκε 31 Ιουλίου. Επτά μήνες γεμάτοι, ένας εύλογος χρόνος για την κατασκευή μίας μικρής παντόφλας.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας