Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 24

Θέμα: πρώην x-lighters στην Ελλάδα

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή πρώην x-lighters στην Ελλάδα

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο και από εμένα Άρη, εξαιρετικό εύρημα !

    Στη λίστα που σου έχω στείλει παλιότερα με τις φορτηγίδες του Σ. Γ. Εμπειρίκου αναφέρεται η συγκεκριμένη, μαζί με τις ΙΩΑΝΝΗΣ Γ., ΣΟΦΙΑ Γ. και ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Γ. να ανήκουν στον Σ. Γ. Εμπειρίκο με αυτά το όνοματα. Προφανώς ο Γιαλεράκης τις πούλησε και τις 4 στον Σ. Γ. Εμπειρίκο ο οποίος για κάποιο διάστημα δεν τους είχε αλλάξει όνομα... Δεν ήξερα όμως ότι μετονομάστηκε "Ε" οπότε έχουμε νέα ανακάλυψη και στους Εμπειρίκους (υπήρχαν και οι Ε1 έως Ε63 - 63 φορτηγίδες που ανήκαν στην Εθνική και χρησιμοποιούνταν για τις ανθρακεύσεις της Byron).
    Φίλε Νεκτάριε το ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Γ. (πρώην X-lighter και αυτό) είχε επίσης ενδιαφέρουσα ιστορία που μπορούμε να διαβάσουμε εδώ. Τα άλλα δυο δεν πρέπει να τα έχω συναντήσει.

  2. #2
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Νεκτάριε το ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Γ. (πρώην X-lighter και αυτό) είχε επίσης ενδιαφέρουσα ιστορία που μπορούμε να διαβάσουμε εδώ. Τα άλλα δυο δεν πρέπει να τα έχω συναντήσει.
    Και τα άλλα δύο πρέπει να ήταν X-lighter αλλά δυστυχώς δεν έχω τα στοιχεία τους. Ο Γιαλεράκης είχε και πέμπτο X-lighter, το ΜΑΡΙΓΟΥΛΑ Γ. που έχουμε συζητήσει κατ' ιδίαν στο παρελθόν, το οποίο μετασκευάστηκε σε φορτηγό, πουλήθηκε και ζούσε μέχρι και το 1997 με όνομα ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα άλλα δύο πρέπει να ήταν X-lighter αλλά δυστυχώς δεν έχω τα στοιχεία τους. Ο Γιαλεράκης είχε και πέμπτο X-lighter, το ΜΑΡΙΓΟΥΛΑ Γ. που έχουμε συζητήσει κατ' ιδίαν στο παρελθόν, το οποίο μετασκευάστηκε σε φορτηγό, πουλήθηκε και ζούσε μέχρι και το 1997 με όνομα ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.
    Το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ήταν αμμολυπτικό μετά το 1972 και διαλύθηκε το 1997 κατόπιν ατυχήματος (το έχει ο Ντούνης). Υπήρχε όμως και άλλο X-lighter, το ΚΑΤΙΝΑ Γ. του Γιαλεράκη, που ως υδροφόρα ΓΟΥΤΕΡ ΚΑΡΡΙΕΡ Ι το εκποίησε ο ΟΛΠ το 2000 ως επιβλαβές ναυάγιο κλπ Απομακρύνθηκε και διαλύθηκε το 2004 στην Ελευσίνα. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες του. Και να το είχε πάρει το μάτι μου, μάλλον δεν θα το φωτογράφιζα μη ξέροντας την ιστορία του τότε...

  4. #4
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ήταν αμμολυπτικό μετά το 1972 και διαλύθηκε το 1997 κατόπιν ατυχήματος (το έχει ο Ντούνης). Υπήρχε όμως και άλλο X-lighter, το ΚΑΤΙΝΑ Γ. του Γιαλεράκη, που ως υδροφόρα ΓΟΥΤΕΡ ΚΑΡΡΙΕΡ Ι το εκποίησε ο ΟΛΠ το 2000 ως επιβλαβές ναυάγιο κλπ Απομακρύνθηκε και διαλύθηκε το 2004 στην Ελευσίνα. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες του. Και να το είχε πάρει το μάτι μου, μάλλον δεν θα το φωτογράφιζα μη ξέροντας την ιστορία του τότε...
    Το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ το θυμάμαι στα πρώτα μου βήματα στο ευγενές άθλημα του... shipspotting στο Ρέθυμνο. Τέλη 1976, ήμουν πολύ μικρός (μόλις 4 χρονών). Ήταν καταχωρημένο σαν αμμοληπτικό αλλά ουσιαστικά ήταν φορτηγό με γερανό "φαγάνα" στο κέντρο σαν τα σημερινά χωματάδικα. Πρέπει να έκατσε μέχρι το 1977-78 περίπου που ήρθε το ΑΡΓΩ ΝΤΙΓΚΕΡ και το αντικατέστησε. Ενδεχομένως να έχω φωτογραφία, θα ψάξω τις πρώτες μας φωτογραφίες μήπως βρω κάτι. Φαινόταν πάντως ότι ήταν μετασκευή καθώς είχε περίεργο σουλούπι.

    Το ΚΑΤΙΝΑ Γ. δεν το ήξερα ! Άρα 6 μέχρι τώρα ο Γιαλεράκης !

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα άλλα δύο πρέπει να ήταν X-lighter αλλά δυστυχώς δεν έχω τα στοιχεία τους. Ο Γιαλεράκης είχε και πέμπτο X-lighter, το ΜΑΡΙΓΟΥΛΑ Γ. που έχουμε συζητήσει κατ' ιδίαν στο παρελθόν, το οποίο μετασκευάστηκε σε φορτηγό, πουλήθηκε και ζούσε μέχρι και το 1997 με όνομα ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ήταν αμμολυπτικό μετά το 1972 και διαλύθηκε το 1997 κατόπιν ατυχήματος (το έχει ο Ντούνης). Υπήρχε όμως και άλλο X-lighter, το ΚΑΤΙΝΑ Γ. του Γιαλεράκη, που ως υδροφόρα ΓΟΥΤΕΡ ΚΑΡΡΙΕΡ Ι το εκποίησε ο ΟΛΠ το 2000 ως επιβλαβές ναυάγιο κλπ Απομακρύνθηκε και διαλύθηκε το 2004 στην Ελευσίνα. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες του. Και να το είχε πάρει το μάτι μου, μάλλον δεν θα το φωτογράφιζα μη ξέροντας την ιστορία του τότε...
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ το θυμάμαι στα πρώτα μου βήματα στο ευγενές άθλημα του... shipspotting στο Ρέθυμνο. Τέλη 1976, ήμουν πολύ μικρός (μόλις 4 χρονών). Ήταν καταχωρημένο σαν αμμοληπτικό αλλά ουσιαστικά ήταν φορτηγό με γερανό "φαγάνα" στο κέντρο σαν τα σημερινά χωματάδικα. Πρέπει να έκατσε μέχρι το 1977-78 περίπου που ήρθε το ΑΡΓΩ ΝΤΙΓΚΕΡ και το αντικατέστησε. Ενδεχομένως να έχω φωτογραφία, θα ψάξω τις πρώτες μας φωτογραφίες μήπως βρω κάτι. Φαινόταν πάντως ότι ήταν μετασκευή καθώς είχε περίεργο σουλούπι.

    Το ΚΑΤΙΝΑ Γ. δεν το ήξερα ! Άρα 6 μέχρι τώρα ο Γιαλεράκης !
    Το ΜΑΡΙΓΟΥΛΑ Γ το έχει (ακόμα με αυτό το όνομα) ο Lloyd's Register 1980-81 με τα παρακάτω στοιχεία :

    MARIGOULA G, IMO 5224431, built 1915 (UK), 123 gt. Iron M General Cargo. 31,27 m X 6,46 m. Engine : Oil 4DA 6 cyl. (Made 1957, fitted - ) Z.U.T. "Zgoda" (SWI).

  6. #6
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Ψάχνοντας τον LR 1971-72 ανακάλυψα ένα ακόμα X-Lighter (ίσως είναι κάποιο από τα πρώην του Γιαλεράκη) μετασκευασμένο σε δεξαμενόπλοιο.

    PINIOS, Iron M Water Tanker, IMO 5278717, Reg. at Piraeus (off. no 221). Call sign SYTL, 31,8 m X 6,32 m. Built 1915 (Great Britain), 153 gt.
    Engine : Oil 2 cyl. 70 BHP (Bolinders). Owner : J. Mallis & Co.
    Έχω και μια σημείωση γι' αυτό ότι το 1943 περίπου είχε ιδιοκτήτη τον Ι. Παππά (με το ίδιο όνομα).
    Δυστυχώς δεν έχω στοιχεία νηολογίου και δεν ξέρω τι απέγινε...

  7. #7

    Προεπιλογή

    Καλοί μου φίλοι συγχωρέστε με για την παρέμβαση, αλλά την θεωρώ απαραίτητη. Μήπως θα ήταν καλύτερα να ανοιγόταν ένα καινούργιο γενικότερο θέμα για τα πρώην X-Lighters που ήρθαν στην χώρα μας ??? Είμαστε στο θέμα ενός πλοίου ανοικτού τύπου, και τα τελευταία επτά ποστ αφορούν πρώην X-Lighters που δούλεψαν ως δεξαμενόπλοια, φορτηγά, αμμοληπτικά κ.α.

    Ευελπιστώ στην κατανόηση σας.

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνοντας τον LR 1971-72 ανακάλυψα ένα ακόμα X-Lighter (ίσως είναι κάποιο από τα πρώην του Γιαλεράκη) μετασκευασμένο σε δεξαμενόπλοιο.

    PINIOS, Iron M Water Tanker, IMO 5278717, Reg. at Piraeus (off. no 221). Call sign SYTL, 31,8 m X 6,32 m. Built 1915 (Great Britain), 153 gt.
    Engine : Oil 2 cyl. 70 BHP (Bolinders). Owner : J. Mallis & Co.
    Έχω και μια σημείωση γι' αυτό ότι το 1943 περίπου είχε ιδιοκτήτη τον Ι. Παππά (με το ίδιο όνομα).
    Δυστυχώς δεν έχω στοιχεία νηολογίου και δεν ξέρω τι απέγινε...
    Νεκτάριε δες τον Ντούνη, το ΠΗΝΕΙΟΣ (πρώην ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ) βυθίστηκε το 1943 έξω από τον Πειραιά ενώ έδεινε νερό σε άλλο πλοίο.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοί μου φίλοι συγχωρέστε με για την παρέμβαση, αλλά την θεωρώ απαραίτητη. Μήπως θα ήταν καλύτερα να ανοιγόταν ένα καινούργιο γενικότερο θέμα για τα πρώην X-Lighters που ήρθαν στην χώρα μας ??? Είμαστε στο θέμα ενός πλοίου ανοικτού τύπου, και τα τελευταία επτά ποστ αφορούν πρώην X-Lighters που δούλεψαν ως δεξαμενόπλοια, φορτηγά, αμμοληπτικά κ.α.

    Ευελπιστώ στην κατανόηση σας.
    Σωστά, οπότε τα μεταφέρω σε ένα νέο θέμα.

  9. #9

    Προεπιλογή πρώην x-lighters στην Ελλάδα

    Και μιας και έχουμε νέο γενικό θέμα για τα πρώην X-lighters στην Ελλάδα (ευχαριστώ Άρη), να αναφέρουμε εδώ και τα δύο πρώην X-Lighters που πολλά χρόνια μετά την κατασκευή τους μετασκευάστηκαν - ανακατασκευάστηκαν σε Ε/Γ-Ο/Γ ανοικτού τύπου, ή αν προτιμάτε σε παντόφλες. Τα ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Α (Άγιος Ιωάννης Ρώσσος, Κυριάκος Κ, Ουρανία, Κ.3, Χ.191) και ΕΥΒΟΙΑ (Έψιλον, Μαρία Γ).

  10. #10
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοί μου φίλοι συγχωρέστε με για την παρέμβαση, αλλά την θεωρώ απαραίτητη. Μήπως θα ήταν καλύτερα να ανοιγόταν ένα καινούργιο γενικότερο θέμα για τα πρώην X-Lighters που ήρθαν στην χώρα μας ??? Είμαστε στο θέμα ενός πλοίου ανοικτού τύπου, και τα τελευταία επτά ποστ αφορούν πρώην X-Lighters που δούλεψαν ως δεξαμενόπλοια, φορτηγά, αμμοληπτικά κ.α.

    Ευελπιστώ στην κατανόηση σας.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε δες τον Ντούνη, το ΠΗΝΕΙΟΣ (πρώην ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ) βυθίστηκε το 1943 έξω από τον Πειραιά ενώ έδεινε νερό σε άλλο πλοίο.


    Σωστά, οπότε τα μεταφέρω σε ένα νέο θέμα.
    Με πρόλαβες Γιώργο, ήθελα να το ζητήσω και εγώ. Ευχαριστώ Άρη !
    Το περίεργο με το ΠΗΝΕΙΟΣ είναι ότι φαίνεται ενεργό το 1971-72 με άλλο ιδιοκτήτη. Μήπως ανελκύστηκε και συνέχισε να δουλεύει ? Αξίζει ψάξιμο στο νηολόγιο νομίζω...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας