Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 24 από 24

Θέμα: πρώην x-lighters στην Ελλάδα

  1. #21
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρισκάρω μία ίσως αφελή ερώτηση ??? Εκτός από το ότι το ΠΗΝΕΙΟΣ φαίνεται ενεργό το 1971-72 με άλλο ιδιοκτήτη, δεν είναι και περίεργο ένα πλοίο του 1915 που βυθίστηκε το 1943 να είχε αριθμό ΙΜΟ 5278717 ??? Δεν συνηγορεί και αυτό το στοιχείο στην πιθανότητα να ανελκύστηκε και να συνέχισε να δουλεύει ???
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με το ΙΜΟ με κάνει και εμένα να πιστεύω ότι ανελκύστηκε και ξαναδούλεψε. Και η αλλαγή ιδιοκτήτη βέβαια που δεν θα μπορούσε να συμβεί σε βυθισμένο πλοίο... Όπως είπα και πριν μια έρευνα στο νηολόγιο από το συνήθη ύποπτο θα μας το ξεκαθαρίσει
    Είχατε δίκιο για το ΠΗΝΕΙΟΣ. Μπορεί να διαγράφηκε το Φεβρουάριο του 1944 καθώς είχε ήδη βυθιστεί αλλά φαίνεται οτι ανελκύστηκε αφού τον Οκτώβριο του 1945 ανακλήθηκε η απόφαση διαγραφής
    Το πλοίο άλλαξε διάφορους ιδιοκτήτες, αλλά διατήρησε το ίδιο όνομα μέχρι που πήγε για σκραπ στο καρνάγιο Ψιλοπάτη στο Καματερό τον Φεβρουάριο του 1993.

  2. #22
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (ΑΙΑΣ, ΟΛΠ Νο.4, ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Γ.)

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο και από εμένα Άρη, εξαιρετικό εύρημα !

    Στη λίστα που σου έχω στείλει παλιότερα με τις φορτηγίδες του Σ. Γ. Εμπειρίκου αναφέρεται η συγκεκριμένη, μαζί με τις ΙΩΑΝΝΗΣ Γ., ΣΟΦΙΑ Γ. και ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Γ. να ανήκουν στον Σ. Γ. Εμπειρίκο με αυτά το όνοματα. Προφανώς ο Γιαλεράκης τις πούλησε και τις 4 στον Σ. Γ. Εμπειρίκο ο οποίος για κάποιο διάστημα δεν τους είχε αλλάξει όνομα... Δεν ήξερα όμως ότι μετονομάστηκε "Ε" οπότε έχουμε νέα ανακάλυψη και στους Εμπειρίκους (υπήρχαν και οι Ε1 έως Ε63 - 63 φορτηγίδες που ανήκαν στην Εθνική και χρησιμοποιούνταν για τις ανθρακεύσεις της Byron).
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Νεκτάριε το ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Γ. (πρώην X-lighter και αυτό) είχε επίσης ενδιαφέρουσα ιστορία που μπορούμε να διαβάσουμε εδώ. Τα άλλα δυο δεν πρέπει να τα έχω συναντήσει.
    Εχουμε νεότερα στοιχεία για το ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Γ. - ή καλύτερα για τα δυο ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Γ. που ήταν μετασκευές από x-lighters.
    Το πρώτο το αγόρασε ο Στ. Γιαλεράκης το 1921 και όπως γράφει ο Νεκτάριος το πούλησε μαζί με τα ΣΟΦΙΑ Γ., ΚΑΤΙΝΑ Γ. και ΜΑΡΙΑ Γ. "en bloc" στον Σταμάτη Εμπειρίκο. Το σκάφος, όπως και το ΣΟΦΙΑ Γ., πέρασε το 1934 στους κληρονόμους του και το 1950 στην "Γ. Σ. Εμπειρίκος Ναυτιλιακή Α.Ε. & Γαιανθράκων". Το 1956 και τα δυο πουλήθηκαν στον ΟΛΠ. Το μεν ΣΟΦΙΑ Γ. περιήλθε το 1960 σε ιδιώτες, το δε ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Γ. απέκτησε το 1970 μια μηχανή 150 ΒΗΡ και μεταφέρθηκε από το νηολόγιο φορτηγίδων στο Β' κλάσης με το όνομα ΟΛΠ Νο.4.
    Το 1991 εκποιήθηκε σε ιδιώτες και αρχικά μετονομάστηκε ΑΙΑΣ αλλά το ίδιο έτος πήρε το όνομα ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ.
    Αφού χρησίμευσε για όλα αυτά τα χρόνια άλλοτε ως υδροφόρα και άλλοτε ως δεξαμενόπλοιο, τελικά έδεσε στο λιμανάκι του Περάματος όπου και εγκαταλείφθηκε.
    Το 2012 ο ΟΛΠ εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση:
    Ανακοινώνουμε ότι ο Οργανισμός Λιμένος Πειραιώς Α.Ε. διενεργεί επαναληπτικό ανοικτό πλειοδοτικό διαγωνισμό για την εκποίηση και απομάκρυνση εκτός Λιμένος Πειραιά, του επικίνδυνου και επιβλαβούς πλοίου – πλωτού ναυπηγήματος, δεξαμενόπλοιο ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ, Ν.Π. 3630 που βρίσκεται στο λιμανάκι Περάματος με αριθμό διακήρυξης N 20/2012
    Πράγματι το σκάφος απομακρύνθηκε και το 2013 διαλύθηκε στη Σαλαμίνα στου Σπανόπουλου. Πιθανότατα ήταν το τελευταίο από τα X-lighter που υπηρέτησαν κατά τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο στο Αιγαίο και μετέπειτα στην ελληνική εμπορική ναυτιλία.
    Κάνοντας μια βόλτα το 2010 στο λιμανάκι του Περάματος είχα δει το σκάφος και μου κίνησε την περιέργεια οπότε δεν παρέλειψα να το φωτογραφήσω, χωρίς να ξέρω τότε το παρελθόν του. Όπως βλέπουμε μέχρι το τέλος διατηρούσε σχεδόν την αρχική του μορφή.

    PC150016.jpg PC150014.jpg

    Όσο για το αδελφό ΣΟΦΙΑ Γ., και αυτό υπηρέτησε επί δεκαετίες, χωρίς να αλλάξει όνομα και τελικά πουλήθηκε το 2007 σε τουρκική εταιρία που πιθανότατα το διέλυσε.

  3. #23
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Γ. (2)

    Ξέχασα να αναφέρω οτι υπήρχε και δεύτερο ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Γ. που ήταν αυτό που βυθίστηκε ως ΜΠΑΡΜΠΑΘΩΜΑΣ στη Μακρόνησο.
    Το 1929 ο Νικ. Γιαλεράκης που είχε καρνάγιο στη Χαλκίδα απέκτησε πέντε φορτηγίδες (μάλλον όλες ήταν X-lighters) που τις μετονόμασε ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Γ., ΜΑΡΙΓΟΥΛΑ Γ., ΚΑΤΙΝΑ Γ., ΙΩΑΝΝΗΣ Γ. και ΣΟΦΙΑ Γ.
    Μιας και τα περισσότερα ονόματα τα είχαν και οι φορτηγίδες που είχε αποκτήσει ο Στ. Γιαλεράκης το 1921, είναι λογικό να δημιουργηθεί κάποια σύγχιση μιας και υπήρχαν την ίδια περίοδο δυο σετ όμοιες φορτηγίδες με τα ίδια ονόματα, οι μισές νηολογημένες στον Πειραιά και οι άλλες στη Χαλκίδα.

    Το ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Γ. της Χαλκίδας μετασκευάστηκε το 1953 σε πλωτό γερανό για ανελκύσεις ναυαγίων με το όνομα ΚΑΠΕΤΑΝ ΞΕΝΟΦΩΝ και λίγο πριν το τέλος πήρε το όνομα ΜΠΑΡΜΠΑΘΩΜΑΣ.

    Εδώ βλέπουμε το ΚΑΠΕΤΑΝ ΞΕΝΟΦΩΝ στο Γύθειο το 1966 με τον γερανό στην πλώρη...
    KAPETAN XENOPHON at gythio 9 Oct 1966.jpg
    και παρακάτω στα Πηγάδια της Καρπάθου μαζί - πιθανώς - με το ρυμουλκό ΛΕΩΝ.
    Kapetan Xenophon και ίσως Leon στα Πηγάδια.jpg

  4. #24
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Γιαλεράκης είχε και πέμπτο X-lighter, το ΜΑΡΙΓΟΥΛΑ Γ. που έχουμε συζητήσει κατ' ιδίαν στο παρελθόν, το οποίο μετασκευάστηκε σε φορτηγό, πουλήθηκε και ζούσε μέχρι και το 1997 με όνομα ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ήταν αμμολυπτικό μετά το 1972 και διαλύθηκε το 1997 κατόπιν ατυχήματος (το έχει ο Ντούνης.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ το θυμάμαι στα πρώτα μου βήματα στο ευγενές άθλημα του... shipspotting στο Ρέθυμνο. Τέλη 1976, ήμουν πολύ μικρός (μόλις 4 χρονών). Ήταν καταχωρημένο σαν αμμοληπτικό αλλά ουσιαστικά ήταν φορτηγό με γερανό "φαγάνα" στο κέντρο σαν τα σημερινά χωματάδικα. Πρέπει να έκατσε μέχρι το 1977-78 περίπου που ήρθε το ΑΡΓΩ ΝΤΙΓΚΕΡ και το αντικατέστησε. Ενδεχομένως να έχω φωτογραφία, θα ψάξω τις πρώτες μας φωτογραφίες μήπως βρω κάτι. Φαινόταν πάντως ότι ήταν μετασκευή καθώς είχε περίεργο σουλούπι.
    Σε μια φωτογραφία απο την περίοδο της Κατοχής παρεισφρυσε και ολιγη... ΜΑΡΙΓΟΥΛΑ Γ.

    FB_IMG_1665816654453.jpg

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας