Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 27

Θέμα: Apri [Capricorn]

  1. #11
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ας δούμε την πρώτη φωτογραφία του CAPRICORN σε Ελληνικά νερά σήμερα που έφτασε στη ράδα του Πειραιά κατά τις 12,30 μ.μ με το ρυμουλκό Diavlos Force. Πριν από λίγο με την βοήθεια των P/K Christos XXX & Atlas ξεκίνησε να έρθει στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια. Αύριο θα έχουμε και άλλες.

    CAPRICORN-03-19-06-2019.jpg

  2. #12
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας δούμε την πρώτη φωτογραφία του CAPRICORN σε Ελληνικά νερά σήμερα που έφτασε στη ράδα του Πειραιά κατά τις 12,30 μ.μ με το ρυμουλκό Diavlos Force. Πριν από λίγο με την βοήθεια των P/K Christos XXX & Atlas ξεκίνησε να έρθει στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια. Αύριο θα έχουμε και άλλες.

    CAPRICORN-03-19-06-2019.jpg
    Κάποιο παλιό μέλος εδώ νόμιζε ότι με ολίγη κοπτοραπτική αυτά μετατρέπονται σε συμβατικά.
    Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα!!!

  3. #13
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
    Μηνύματα
    243

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιο παλιό μέλος εδώ νόμιζε ότι με ολίγη κοπτοραπτική αυτά μετατρέπονται σε συμβατικά.
    Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα!!!
    Γιατι δεν γίνονται ; Εδω μια συγκεκριμένη εταιρία πάει τα ταχύπλωα της με ταχύτητες συμβατικών και παρόλα αυτά πλαι βγάζουν ζημιές

  4. #14
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dimitris Mentakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν γίνονται ; Εδω μια συγκεκριμένη εταιρία πάει τα ταχύπλωα της με ταχύτητες συμβατικών και παρόλα αυτά πλαι βγάζουν ζημιές
    Φιλέ μου καλέ,μάλλον δεν κατάλαβες.Μιλάμε γιά δαπανηρό εγχείρημα με αμφιβολο αποτέλεσμα.Προϋποθέτει αλλαγές στο σαβούρωμα,ενδεχομένως κ μόνιμο έρμα.
    Συμβατικό με έμπρωρη διαγωγή δεν πάει κ με 3,90 βύθισμα είναι φτερό στον άνεμο! Αντικατάσταση των water jets με προπέλες κ συνεπώς τροποποίηση της γάστρας στο σημειο εκείνο κ στις μηχανές με την τοποθέτηση αξόνων.Αναφέρεται ότι δέχονται 30 φορτηγά,μιά εντελώς περιστασιακή απασχόληση.Στην Ελλάδα μόνο ΙΧ βάζουν άντε κ κανένα πούλμαν.Σαν συμβατικά θα πρέπει να βάζουν φ/γ σε κάθε ταξίδι γιά να "βγαίνουν".Ωραία,αντέχουν στις συνεχείς καταπονήσεις;Αυτό σημαίνει ενισχύσεις στους νομεις κ στο δάπεδο του γκαράζ.Περισσότερα από τους ναυπηγούς κ τους μηχανικούς του φόρουμ.
    Παρακαλώ ριξε μια ματιά στις πρωτες σελίδες του θέματος.


    \

  5. #15

    Προεπιλογή

    Χρήσιμη για όλους η ανάλυση σου φίλε ΒΙΚΤΩΡ, αλλά δεν νομίζω πως χρειαζόταν ως απάντηση στο ποστ του φίλου Δημήτρη. Έχω την εντύπωση (για να μην πω την βεβαιότητα) ότι με αφορμή το δικό σου προηγούμενο ποστ, ήθελε εμμέσως να αναφερθεί στο σύνηθες φαινόμενο κάποια ταχύπλοα να ταξιδεύουν με ταχύτητες συμβατικών για λόγους οικονομίας ή μηχανικών προβλημάτων, και όχι στο αν μπορούν μέσα από τεχνικές διαδικασίες - μετατροπές να μετατραπούν σε συμβατικά.
    .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 22-06-2019 στις 16:19

  6. #16
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήσιμη για όλους η ανάλυση σου φίλε ΒΙΚΤΩΡ, αλλά δεν νομίζω πως χρειαζόταν ως απάντηση στο ποστ του φίλου Δημήτρη. Έχω την εντύπωση (για να μην πω την βεβαιότητα) ότι με αφορμή το δικό σου προηγούμενο ποστ, ήθελε εμμέσως να αναφερθεί στο σύνηθες φαινόμενο κάποια ταχύπλοα να ταξιδεύουν με ταχύτητες συμβατικών για λόγους οικονομίας ή μηχανικών προβλημάτων, και όχι στο αν μπορούν μέσα από τεχνικές διαδικασίες - μετατροπές να μετατραπούν σε συμβατικά.
    .
    Το θέμα που θίγει είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό στο οποίο αναφέρθηκα.
    Να προσθέσω στο σύνηθες φαινόμενο που θίγετε,την καταχρηστική απασχόληση ταχυπλόων ως υποκατάστατα συμβατικών πχ σε ενδοκυκλαδικά με συνέπεια την ταλαιπωρία του κόσμου (ποιός ενδιαφέρεται γιά αυτό...) αφού σε χαμηλές ταχύτητες το ταχύπλοο μετατρέπεται σε καρυδότσουφλο!

  7. #17
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το CAPRICORN φωτογραφημένο σήμερα το πρωί από την Κυνόσουρα, στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια που βρίσκεται. Καλή συνέχεια.

    CAPRICORN-11-23-06-2019.jpg

  8. #18
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή Capricorn

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το CAPRICORN φωτογραφημένο σήμερα το πρωί από την Κυνόσουρα, στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια που βρίσκεται. Καλή συνέχεια.

    CAPRICORN-11-23-06-2019.jpg

    Όπως βλέπουμε στη φωτογραφία μου από την Κυνόσουρα, στο Capricorn που ήρθε ρυμουλκούμενο από την μαρίνα Lamjana της Κροατίας με το P/K Diavlos Force και βρίσκεται στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια Σαλαμίνας, έχει φορτωμένες στην πλώρη του 2 καινούργιες μηχανές MTU 20V1163 και μια τουρμπίνα (όπως λένε η πληροφορίες μου). Ακόμη δεν είναι σίγουρο αν θα χρησιμοποιηθούν για το Capricorn η θα πάνε στο Power Jet. Στην πορεία θα μάθουμε. Εύχομαι καλή συνέχεια.

    CAPRICORN-13-23-06-2019.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 27-06-2019 στις 10:08

  9. #19
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως βλέπουμε στη φωτογραφία μου από την Κυνόσουρα, στο Capricorn που ήρθε ρυμουλκούμενο από την μαρίνα Lamjana της Κροατίας με το P/K Diavlos Force και βρίσκεται στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια Σαλαμίνας, έχει φορτωμένες στην πλώρη του 2 καινούργιες μηχανές MTU 20V1163 και μια τουρμπίνα (όπως λένε η πληροφορίες μου). Ακόμη δεν είναι σίγουρο αν θα χρησιμοποιηθούν για το Capricorn η θα πάνε στο Power Jet. Στην πορεία θα μάθουμε. Εύχομαι καλή συνέχεια.

    CAPRICORN-13-23-06-2019.jpg
    To POWER JET έχει μόνο ντήζελ.Η τουρμπίνα (αεριοστρόβιλος) θα είναι γιά το CAPRICORN.

  10. #20
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όπως βλέπουμε η μία μηχανή από το Capricorn ήδη βγήκε. Καλή συνέχεια.

    CAPRICORN-14-30-06-2019.jpg

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας