Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 72

Θέμα: Blue Carrier 1 [Anglia Seaways, Maersk Anglia]

  1. #31
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω οι περισσότεροι έχουν καταλάβει για ποιο μέρος εννοούσα! Αν έλεγα στο λιμανάκι ή στη ΔΕΗ όπως το λέμε στην περιοχή ή σκέτο Δραπετσώνα όπως το λες εσύ, νομίζω πολύ θα έψαχναν να βρουν το μέρος!
    Τι να κάνουμε δεν έχει ιδιαίτερη ονομασία.Το λιμανάκι κ η ΔΕΗ είναι Κερατσίνι.Μιλάμε γιά 100 μ. απόσταση αλλά αλλάζει η πρόσβαση.
    Ξέρω καλά τι μου γίνεται, 50 χρόνια περπατάω την περιοχή.

  2. #32

    Προεπιλογή

    Προσωπικά φίλε μου ancd, με την περιγραφή "στο Ν.Μ.Δ. μαζι με τα άλλα Ro/Ro Πελαγιτης, Τάλως" κατάλαβα επακριβώς ποιό μέρος εννοούσες. Αν χρησιμοποιούσες μόνο την λέξη Δραπετσώνα, αφενός όπως είπες και εσύ "πολλοί θα έψαχναν να βρουν το μέρος" αφετέρου θα ήσουν και εντελώς λάθος διότι η προβλήτα διακίνησης αυτοκινήτων του ΟΛΠ που βρίσκεται δίπλα στον Ν.Μ.Δ. δεν υπάγεται στην Δραπετσώνα αλλά στο Κερατσίνι. Και για να είμαστε πλέον ακριβείς, πίσω της, στον λόφο, είναι η συνοικιά Χαραυγή η οποία υπάγεται στο Κερατσίνι.

    Το άκρως περίεργο είναι ότι και ο Νέος Μώλος Δραπετσώνας υπάγεται διοικητικά στον δήμο Κερατσινίου, καθώς και η έκταση που καταλαμβάνουν οι εγκαταστάσεις της ΕΥΔΑΠ. Και ποτέ μέχρι σήμερα δεν μπόρεσα να καταλάβω ή να βρω κάποια πληροφορία ως προς το γιατί είχε ονομαστεί έτσι ο μώλος.

    Μέχρι λοιπόν να μπορέσουμε (και αν βέβαια μπορέσουμε) να μάθουμε κάποια συγκεκριμμένη ονομασία για την συγκεκριμμένη περιοχή, νομίζω πως η σωστότερη περιγραφή της είναι "η προβλήτα του ΟΛΠ δίπλα στον Ν.Μ.Δ.".

  3. #33
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να κάνουμε δεν έχει ιδιαίτερη ονομασία.Το λιμανάκι κ η ΔΕΗ είναι Κερατσίνι.Μιλάμε γιά 100 μ. απόσταση αλλά αλλάζει η πρόσβαση.
    Ξέρω καλά τι μου γίνεται, 50 χρόνια περπατάω την περιοχή.
    Δεν είπα ότι έχεις κάποιο θέμα μνήμης, αλλά εντάξει! Σεβαστά τα χρόνια σου αλλά και εγώ λίγα χρόνια λιγότερα την ζω και την αναπνέω την συγκεκριμένη περιοχή!
    Όσο για την ονομασία μπορούμε να την αναφέρουμε και ως "προβλήτα Γ 1 στο νέο μώλο Δραπετσώνας όπως αναφέρεται και στο site της Creta Cargo Lines ή "προβλήτα Γ 1 του Ο.Λ.Π." όπως το ονομάζει εκείνο το κομμάτι ο Ο.Λ.Π..

  4. #34
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για την ονομασία μπορούμε να την αναφέρουμε και ως "προβλήτα Γ 1 στο νέο μώλο Δραπετσώνας όπως αναφέρεται και στο site της Creta Cargo Lines ή "προβλήτα Γ 1 του Ο.Λ.Π." όπως το ονομάζει εκείνο το κομμάτι ο Ο.Λ.Π..
    Μπορούμε να τη λέμε έτσι αν κ δεν είναι ευρέως γνωστές οι ονομασίες του ΟΛΠ εκτός από το κεντρικό λιμάνι.

  5. #35
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    To Blue Carrier 1 έφυγε από το Πέραμα και πήγε στην προβλήτα Γ1 στο Νέο μόλο Δραπετσώνας (ΝΜΔ) για να φορτώσει για το πρώτο του Ελληνικό δρομολόγιο. Αυτή την ώρα είναι δίπλα του το εφοδιαστικό Aegean Breeze I. Εδώ το βλέπουμε να κάνει ανάποδα για να δέσει. Καλή συνέχεια και καλά ταξίδια.

    BLUE-CARRIER-I-32-15-07-2019.jpg

  6. #36
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    nea makrh
    Μηνύματα
    389

    Προεπιλογή

    Ποιος ο λογος μονης τσιμινιερας στην μπαντα??

  7. #37
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι από την άλλη μπάντα είναι η ράμπα για επάνω.

  8. #38
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από express adonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ο λογος μονης τσιμινιερας στην μπαντα??
    Λόγω της ιαπωνικής καταγωγής.]Αρκετά την έχουν μονόπαντα.
    ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ,ΜΑΡΕ ΝΤΙ ΛΕΒΑΝΤΕ,ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π,ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π,ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΚΙΑΔΕΝΗ ήλθαν με ένα.Μπορεί να ξέχασα κάποιο.

  9. #39
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    nea makrh
    Μηνύματα
    389

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λόγω της ιαπωνικής καταγωγής.]Αρκετά την έχουν μονόπαντα.
    ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ,ΜΑΡΕ ΝΤΙ ΛΕΒΑΝΤΕ,ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π,ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π,ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΚΙΑΔΕΝΗ ήλθαν με ένα.Μπορεί να ξέχασα κάποιο.
    Δεν εψαξα το ιστορικο και ειπα να μην πω για ιαπωνια και πεταξω "τουβλο"....στην μια μπαντα η τσιμινιερα και στην αλλη η εισοδος οχηματων στο ανω στα ιαπωνικα λιμανια στην πρυμνοπλαγιοδετηση...οπου πισω καταπελτες δεν υπαρχουν...

  10. #40
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Το πλοίο ξεκίνησε το πρώτο του εμπορικό δρομολόγιο, καλά ταξίδια να έχει.

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας