Κοιτώντας το forum δεν βρήκα κάποια κατηγορία για να ανεβάζουμε καλλιτεχνικές παρεμβάσεις/προσθήκες στα πλοία. Δηλαδή ζωγραφιές ή ρητά ζωγραφισμένα/γραμμένα πάνω τους. Επειδή έχω αρκετό τέτοιο υλικό ξεκινάω ένα νέο θέμα και ανεβάζω τα πρώτα. Ελπίζω να συμπληρώσετε και οι υπόλοιποι !

Αρχικά έχουμε την κλασική ζωγραφιά "feel safe" με τον Ποπάϋ πάνω στο κομοδέσιο του ρυμουλκού του Ηρακλείου ΚΑΠΕΤΑΝ ΓΙΑΝΝΗΣ (IMO 5391545) το οποίο αναχώρησε πριν 2-3 μέρες από το Αμπελάκι για την "επάρατον παραλία" (όπως λέει ο φίλος Espresso Venezia !).
Φωτογραφία από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) στο Ηράκλειο στις 19-7-2012.
P1100570.jpg

Και επειδή οι Έλληνες είμαστε cool τύποι και όχι ξενέρωτοι σαν τους κουτόφραγκους που γράφουν πάνω στα κομοδέσια "Safety First", "No Smoking", "No Naked Flame" και λοιπές τυπικούρες, γράφουμε πιο ενδιαφέροντα πράγματα πάνω τους

Από το Φορτηγό ΖΩΗ (IMO 7822483) φωτογραφία στις 13-6-2011 στο Ηράκλειο.
P1090795.jpg
και από το φορτηγό ΑΓΙΑΝΤΩΝΗΣ (IMO 6711493) φωτογραφία στις 2-3-2010 στο Ηράκλειο.
P1030931.jpg

Το ΑΓΙΑΝΤΩΝΗΣ δεν υπάρχει πια αλλά το ΖΩΗ είναι ενεργό και φέρει ακόμα το γνωστό στίχο πάνω στο κομοδέσιο.

Προσωπικά μου αρέσουν αυτές οι παρεμβάσεις, δείχνουν ζωντανούς, παθιασμένους (με την καλή έννοια !) ανθρώπους και μπράβο τους !