Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 41

Θέμα: Ionian Star [Prinsessan Desiree, Europafarjan, Europafarjan II, Lion Prince, Bohus]

  1. #11
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Για το ΙΟΝΙΣ δε γνωριζω. Ειχαμε ομως παλια στην εταιρια μας καποια ψυγεια του Φραγκιστα με 3 κυριες μηχανες εκ των οποιων η μια επαιζε τον ρολο "μπαλαντερ" τοσο στην προωση οσο ομως και για χρεη Η/Παραγωγου ζευγους καθως μπορουσε και κομπλαρε μονη της επανω στη επ-αξονια γεννητρια ρευματος (με μεταβλητο βημα προπελας στο μηδεν ) οταν το πλοιο χρησιμοποιουσε τα κρενια στην εκφορτωση παραλληλα με τα ψυκτικα του. Τα εν λογω πλοια ειχαν 1 Ηλεκτρομηχανη για περιοδο ακινησιας σε λιμανι και μια Εκτακτου Αναγκης Γεννητρια (Emergency D/G). Τελοσπαντων , ειμαι λιγο εκτος θεματος , αλλα εχει ενδιαφερον αυτη η μηχανολογικη συνθεση .

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ΙΟΝΙΣ δε γνωριζω. Ειχαμε ομως παλια στην εταιρια μας καποια ψυγεια του Φραγκιστα με 3 κυριες μηχανες εκ των οποιων η μια επαιζε τον ρολο "μπαλαντερ" τοσο στην προωση οσο ομως και για χρεη Η/Παραγωγου ζευγους καθως μπορουσε και κομπλαρε μονη της επανω στη επ-αξονια γεννητρια ρευματος (με μεταβλητο βημα προπελας στο μηδεν ) οταν το πλοιο χρησιμοποιουσε τα κρενια στην εκφορτωση παραλληλα με τα ψυκτικα του. Τα εν λογω πλοια ειχαν 1 Ηλεκτρομηχανη για περιοδο ακινησιας σε λιμανι και μια Εκτακτου Αναγκης Γεννητρια (Emergency D/G). Τελοσπαντων , ειμαι λιγο εκτος θεματος , αλλα εχει ενδιαφερον αυτη η μηχανολογικη συνθεση .
    Νομίζω οτι μια καλη σκέψη θα ηταν να άνοιγες ενα θεμα με αυτες τις πληροφορίες

  3. #13
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Με το καλο να μας έρθει και αυτος ο γερολυκος. Ελπιζω να ταξιδεψει καπου και να μην μείνει σβηστο σαν το αδερφάκι του Aqua Solution.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέτοιες εφαρμογές έχουμε δει και σε Γιαπωνέζικα με DAIHATSU αν δεν κάνω λάθος το ΙΟΝΙΣ
    Για την ιστορία δυο τέτοια πλοία με οχτώ μηχανές ήταν το Sea Harmony και Sea Serenade του Ποθητου. Μέχρι να κάνεις συντήρηση και της οχτώ μηχανες, συμπληρώνει πάλι η πρώτη και φτου και από την αρχή!

  4. #14
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ιστορία δυο τέτοια πλοία με οχτώ μηχανές ήταν το Sea Harmony και Sea Serenade του Ποθητου. Μέχρι να κάνεις συντήρηση και της οχτώ μηχανες, συμπληρώνει πάλι η πρώτη και φτου και από την αρχή!
    Πιό πάνω γράφω γιά τραινάδικα εννοώ κ αυτά. Είχαν 8 Daihatsu.

  5. #15
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφερον ειναι οι 8 κυριες μηχανες. Πρωτη φορα συναντω σε τετοιο πλοιο....

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πολλές μηχανές ( μέχρι 8 απ' όσο γνωρίζω ) συνηθίζονται σε τραινάδικα......

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....Για την ιστορία δυο τέτοια πλοία με οχτώ μηχανές ήταν το Sea Harmony και Sea Serenade του Ποθητου....!
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιό πάνω γράφω γιά τραινάδικα εννοώ κ αυτά. Είχαν 8 Daihatsu.

    Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου πάνω στην αναφορά μου? Εσύ έγραψες μια χρήσιμη πληροφορία που το συναντάμε και εγώ έδωσα παράδειγμα 2 πλοία με 8 Κύριες Μηχανές!
    Εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι αλλά πλοία που να έχουν έρθει στη Ελλάδα ( ευρωπαϊκά ή γιαπωνέζικα) με 8 Κύριες Μηχανές.

  6. #16
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου πάνω στην αναφορά μου? Εσύ έγραψες μια χρήσιμη πληροφορία πά δεν θυμάμαι αλλά πλοία που να έχουν έρθει στη Ελλάδα ( ευρωπαϊκά ή γιαπωνέζικα) με 8 Κύριες Μηχανές.
    Ήταν κ ένα άλλο ιαπωνικό,περαστικό από το μώλο της ΔΕΗ,μετασκευασμένο σε ΕΓ/ΟΓ,μάλλον σαουδαραβικών συμφερόντων.Όμως που να μην έχουν έλθει,είναι πάρα πολλά.Μόνο οι ιαπωνικοί σιδηρόδρομοι είχαν πολλά είτε ρο-ρό,είτε φέρρις.1-2 τα έχουν διατηρήσει σαν μουσεία.
    Το σχόλιο στην αναφορά σου ήταν συμπληρωματικό.

  7. #17
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν κ ένα άλλο ιαπωνικό,περαστικό από το μώλο της ΔΕΗ,μετασκευασμένο σε ΕΓ/ΟΓ,μάλλον σαουδαραβικών συμφερόντων.Όμως που να μην έχουν έλθει,είναι πάρα πολλά.Μόνο οι ιαπωνικοί σιδηρόδρομοι είχαν πολλά είτε ρο-ρό,είτε φέρρις.1-2 τα έχουν διατηρήσει σαν μουσεία.
    Το σχόλιο στην αναφορά σου ήταν συμπληρωματικό.
    Μήπως θυμάσαι χρονολογία ή ακόμη καλύτερα το όνομα του μετασκευασμένου ?
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  8. #18
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως θυμάσαι χρονολογία ή ακόμη καλύτερα το όνομα του μετασκευασμένου ?
    Ακριβώς ήταν τραινάδικο φέρρυ που πλέον χρησιμοποιούσε το γκαράζ γιά αμάξια.Κάπου 80-90 ,σημαία Βορ.Κορέας,όνομα JA.. .WER,μετά κάηκε στην Ερυθρά.Έχω γράψει εδώ μέσα γι' αυτό αλλά δεν το βρίσκω.Θα ψάξω στο σπίτι στο αρχείο μου κ πιστεύω να το βρω.

  9. #19
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς ήταν τραινάδικο φέρρυ που πλέον χρησιμοποιούσε το γκαράζ γιά αμάξια.Κάπου 80-90 ,σημαία Βορ.Κορέας,όνομα JA.. .WER,μετά κάηκε στην Ερυθρά.Έχω γράψει εδώ μέσα γι' αυτό αλλά δεν το βρίσκω.Θα ψάξω στο σπίτι στο αρχείο μου κ πιστεύω να το βρω.
    AL JAHAWER, αυτό πρέπει να ήταν, στο Ν.Μ.Δ και πρέπει να έχω φωτογραφία του.Οταν επιστρέψω Αγρίνιο το Σ/Κ θα ψάξω. Τι μου θύμισες τώρα !
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  10. #20
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    AL JAHAWER, αυτό πρέπει να ήταν, στο Ν.Μ.Δ και πρέπει να έχω φωτογραφία του.Οταν επιστρέψω Αγρίνιο το Σ/Κ θα ψάξω. Τι μου θύμισες τώρα !
    ΑΑΑ μιλάνε οι παλιές καραβάνες!!! Αυτό ήταν,σύμφωνα με τα κιτάπια μου ,του 1964/ 4911 κοχ κ ανήκε σε κάποια Transoceanic Alliance.Πέρασε από εδώ το 1988 κ ήταν σε μαύρο χάλι.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας