Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 20

Θέμα: Thunder [Turgut Ozal]

  1. #1
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή Thunder [Turgut Ozal]

    H εταιρεία Fast Ferries προχώρησε στην αγορά του HSC Thunder (ex. Turgut Ozal). Το πλοίο είναι χτισμένο στα ναυπηγεία Austal το 1998, έχει ΙΜΟ 9188867 έχει μήκος 86,6 μέτρα, πλάτος 24 μέτρα και δυνατότητα μεταφοράς 1000 επιβατών και 215 Ι.Χ και η υπηρεσιακή ταχύτητα του είναι 37 κόμβοι (42 max). Διαθέτει 4 μηχανές MTU 20V1163TB73L συνολικής ισχύος 24.000 ΚW . Το P/K Παντοκράτωρ που από χθες ήταν στην Κωνσταντινούπολη για την παραλαβή του ήδη έχει ξεκινήσει και έρχεται Πέραμα, πιστεύω ότι θα πάει στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια Σαλαμίνας και αναμένεται να φτάσει αύριο το πρωί. Εδώ μια φωτο που μου είχε στείλε ο φίλος Selim San με ημερομηνία 03/05/2009. Καλορίζικο και καλώς να μας έρθει.

    TURGUT-OZAL-01-03-05-2009.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H εταιρεία Fast Ferries προχώρησε στην αγορά του HSC Thunder (ex. Turgut Ozal). Το πλοίο είναι χτισμένο στα ναυπηγεία Austal το 1998, έχει ΙΜΟ 9188867 έχει μήκος 86,6 μέτρα, πλάτος 24 μέτρα και δυνατότητα μεταφοράς 1000 επιβατών και 215 Ι.Χ και η υπηρεσιακή ταχύτητα του είναι 37 κόμβοι (42 max). Διαθέτει 4 μηχανές MTU 20V1163TB73L συνολικής ισχύος 24.000 ΚW . Το P/K Παντοκράτωρ που από χθες ήταν στην Κωνσταντινούπολη για την παραλαβή του ήδη έχει ξεκινήσει και έρχεται Πέραμα, πιστεύω ότι θα πάει στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια Σαλαμίνας και αναμένεται να φτάσει αύριο το πρωί. Εδώ μια φωτο που μου είχε στείλε ο φίλος Selim San με ημερομηνία 03/05/2009. Καλορίζικο και καλώς να μας έρθει.

    TURGUT-OZAL-01-03-05-2009.jpg
    Εαν διαβασεις δυο θεματα ποιο πριν θαδεις οτι απο χθεςτο βραδυ ειναι γραμμενο το Θεμα. Συγνωμη αλλα μαλλον δεν θα εχεις πιει ακομη καφε. Εν πασει περιπτωσει σου χαριζω την πρωτη δημοσιευση μιας και δεν ξεχασες οπως παντα να βαζεις και το ΥΔΑΤΟΓΡΑΦΗΜΑ σου. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dionisos : 30-08-2019 στις 08:44

  3. #3
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Πραγματικά ΛΥΠ¶ΜΑΙ που το αγαπημένο μου forum Nautilia έχει παρατηθεί στο έλεος του Θεού και δεν υπάρχει ένας mond να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Κρίμα και πάλι κρίμα. Ο νοών ....νοείτω.

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    Κύριοι.. Δεν είσαστε μικρά παιδιά να μαλωνετε για το ποιος έγραψε πρώτος μια είδηση ή όχι. Για όνομα του Θεού. Όντως στο portal του nautia.gr η είδηση αυτή υπάρχει από χθες όπως και στο θέμα της Fast Ferries από τον dionysos. Ο Παντελής καλώς έπραξε και άνοιξε ένα νέο θέμα για το ταχύπλοο Thunder, βάζοντας την είδηση σαν πρώτο post. Δεν βλέπω για ποιο λόγο θα πρέπει να του κάνεις παρατήρηση φίλε μου dionysos. Εσύ το έγραψες στο θέμα της Fast Ferries και ήσουν ο πρώτος που το μετέφερε στο forum μας και ο pantelis το έβαλε στο θέμα του πλοίου. Κάνουμε κάποιο διαγωνισμό πρωτιάς και δεν το ξέρω;

    Φίλε pantelis2009 θα σε παρακαλέσω πολύ και εσένα αλλά και όλους τους φίλους να σταματήσει αυτή η καραμέλα με τα παράπονα ότι δεν υπάρχει εδώ μέσα κανένας moderator και έχει εγκαταλειφθει το forum κτλ. Οι moderators και οι administrators παρεμβαίνουν όταν υπάρχει σοβαρός λόγος. Οι τελευταίες φορές που έχω γράψει ήταν γιατί ο ένας ειρωνευτηκε τον άλλο. Γίνονται παράπονα με το παραμικρό σαν τα παιδάκια που το ένα πήρε το παιχνίδι του άλλου. Θα έπρεπε λοιπόν σύμφωνα με τη δική σου οπτική να είναι κάποιος moderator πάνω από τον υπολογιστή ή το κινητό του στις 9:30 το πρωί για να βλέπει να "τσακώνεστε" και να παρέμβει φυσικά μέσα στα πρώτα 5 λεπτά γιατί αν αργήσει περισσότερο, σημαίνει ότι έχουμε αφήσει το forum στην τύχη του. Παρανοϊκό έτσι..
    Σε αυτό το forum συζητάμε και ανταλλάσουμε γνώσεις και πληροφορίες. Δεν είναι πεδίο προσωπικών διαφόρων.
    Σας παρακαλώ θερμά λοιπόν..

  5. #5
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Συμφωνω απολυτα αλλα υπαρχουν και ωρισμενα ορια οταν εχεις να κανεις με ανθρωπους μεγαλους και ειδικα απομαχους της Θαλασσας οι οποιοι γνωριζουν κατι περισοτερο και δεν δεχονται καπελωματα . Ευτυχως στην 30ετη +πραγματικη θητεια μου απο το 1958 εχω περασει απο Φορτηγα -Τανκερς Ποντοπορα και τελικα τα τελευταια 10 ετη στην Ακτοπλοια και για λιγο σε καποιο κλειστου τυπου πρωην Παντοφλα. Αυτα απο εμενα ζητω και παλι συγνωμη απο ολους τους Συνφορουμιτες.
    Ενα ακομη τελευταιο που εχω να πω ειναι οτι τα Φορουμ δημιουργουνται για να μαθανει ο καθεις την Ιστορια της Ελληνικης Εμπορικης Ναυτιλιας και οχι την Προσωπικη Προβολη.
    Επιβεβαιωνεται ο Συνφορουμιτης ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ που προσπαθει να μεταλαμπαδευσει στους Νεους τις γνωσεις του σαν παλιος Αξιωματικος του Ελληνικου Εμπορικου Ναυτικου και του ευχομαι να συνεχισει για το καλο ολων.

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H εταιρεία Fast Ferries προχώρησε στην αγορά του HSC Thunder (ex. Turgut Ozal). Το πλοίο είναι χτισμένο στα ναυπηγεία Austal το 1998, έχει ΙΜΟ 9188867 έχει μήκος 86,6 μέτρα, πλάτος 24 μέτρα και δυνατότητα μεταφοράς 1000 επιβατών και 215 Ι.Χ και η υπηρεσιακή ταχύτητα του είναι 37 κόμβοι (42 max). Διαθέτει 4 μηχανές MTU 20V1163TB73L συνολικής ισχύος 24.000 ΚW . Το P/K Παντοκράτωρ που από χθες ήταν στην Κωνσταντινούπολη για την παραλαβή του ήδη έχει ξεκινήσει και έρχεται Πέραμα, πιστεύω ότι θα πάει στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια Σαλαμίνας και αναμένεται να φτάσει αύριο το πρωί. Εδώ μια φωτο που μου είχε στείλε ο φίλος Selim San με ημερομηνία 03/05/2009. Καλορίζικο και καλώς να μας έρθει.

    TURGUT-OZAL-01-03-05-2009.jpg
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο στην νέα εταιρεία του.

  7. #7
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dionisos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω απολυτα αλλα υπαρχουν και ωρισμενα ορια οταν εχεις να κανεις με ανθρωπους μεγαλους και ειδικα απομαχους της Θαλασσας οι οποιοι γνωριζουν κατι περισοτερο και δεν δεχονται καπελωματα . Ευτυχως στην 30ετη +πραγματικη θητεια μου απο το 1958 εχω περασει απο Φορτηγα -Τανκερς Ποντοπορα και τελικα τα τελευταια 10 ετη στην Ακτοπλοια και για λιγο σε καποιο κλειστου τυπου πρωην Παντοφλα. Αυτα απο εμενα ζητω και παλι συγνωμη απο ολους τους Συνφορουμιτες.
    Ενα ακομη τελευταιο που εχω να πω ειναι οτι τα Φορουμ δημιουργουνται για να μαθανει ο καθεις την Ιστορια της Ελληνικης Εμπορικης Ναυτιλιας και οχι την Προσωπικη Προβολη.
    Επιβεβαιωνεται ο Συνφορουμιτης ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ που προσπαθει να μεταλαμπαδευσει στους Νεους τις γνωσεις του σαν παλιος Αξιωματικος του Ελληνικου Εμπορικου Ναυτικου και του ευχομαι να συνεχισει για το καλο ολων.
    Ευχαριστώ θερμώς τον καπετάνιο γιά τα καλά του λόγια σε ό,τι αφορά το πρόσωπό μου.
    Η δική μου περίπτωση είναι εντελώς διαφορετική.Στην προσπάθειά μου να διορθώσω,να πληροφορήσω νεαρά-υποθέτω-άτομα,έχω υποστεί λεκτικές επιθέσεις , έχω αντιμετωπίσει την ειρωνεία κ την έλλειψη σεβασμού ενώ είναι φανερή η ιδιότητά μου κ η διαφορά ηλικίας.
    Το παράπονό μου είναι ότι σε πρόσφατο συμβάν με γνωστό τοις πάσι ανερμάτιστο κ φαιδρό άτομο δεν καλύφθηκα από τον admin ο οποίος προφανώς μη γνωρίζων πρόσωπα κ καταστάσεις,προσπαθεί να τηρήσει τις ισορροπίες.Αποτέλεσμα είναι, μέλη τα οποία συνεισφέρουν πραγματικά σε αυτό το forum να μένουν εκτεθειμένα στην χλεύη του κάθε αγενούς ατόμου.

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι και ας ελπίσουμε στην πρύμνη του να κυματίζει η γαλανόλευκη σημαία, γιατί στις μέρες μας έχει γίνει πολύ της μόδας στα ταχύπλοα να κυματίζει η κυπριακή σημαία!

    20190823_063735.jpg
    Προσωπική Φωτογραφία από το αρχείο μου!

    Ακόμα να είναι ένα πλοίο ακόμα για την εταιρεία και όχι ο αντικαταστάτης της Αικατερίνης Π.!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ancd : 31-08-2019 στις 16:23

  9. #9
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Thunder της εταιρείας Fast Ferries έφτασε το μεσημέρι στη ράδα του Πειραιά ρυμουλκούμενο από το P/K Pantokrator. Μετά ανέλαβαν τα P/K Megaloghari XIV & Panther Z στην πλώρη και το Leon Z στην πρύμη και το πήγαν στο Νο1 μόλο της ΝΑΥΣΙ. Στην πλώρη του ήδη όπως βλέπουμε κυματίζει η Ελληνική σημαία. Εδώ φωτογραφημένο από την Κυνόσουρα με φόντο το Ικόνιο. Καλώς μας ήρθε.

    THUNDER-03-31-08-2019.jpg THUNDER-14-31-08-2019---Copy.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pantelis2009 : 31-08-2019 στις 18:17

  10. #10
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Στην Πρύμνη και όχι στην πλώρη είναι η Ελληνική σημαία.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας