Χαιρετώ το φόρουμ και σε αυτό το νήμα, μέσω του οποίου θα ήθελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου από το ταξίδι που έκανα πριν λίγες μέρες στη Βαλτική.
Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι ναυτικός και ότι οι γνώσεις μου περί των ναυτικών θεμάτων, ορολογιών, κλπ, κρίνονται από μέτριες έως ανεπαρκείς και καταλήγουν ανύπαρκτες. Δηλώνω όμως, καραβολάτρης και αυτό δεν απαιτεί τίποτα από τα παραπάνω. Μόνο λίγο μεράκι, σαν κι αυτό που με ώθησε να κάνω για δεύτερη συνεχή χρονιά σχεδόν το ίδιο ταξίδι, χρησιμοποιώντας διαφορετικά πλοία, έτσι για τη γεύση. Και η γεύση είναι υπέροχη.

Θα προσπαθήσω να καταγράψω το οδοιπορικό σε κάμποσες συνέχειες, για να βάλω και εγώ σε τάξη όσα είδα και -κυρίως- φωτογράφησα και για να μην κουραστεί όποιος από τους συμφορουμίτες του ρίξει μια ματιά.

9 Σεπτεμβρίου, μετά από μια ήσυχη πτήση για Ελσίνκι, πήρα το τρένο για το Τουρκού, όπου και διανυκτέρευσα στο πλοίο-ξενοδοχείο Bore, (και Kristina Regina, κάποια στιγμή), ένα υπέροχο σουηδικό σκαρί του 1960, που, σαν ξενοδοχείο δεν έλεγε και πολλά πράγματα, αλλά μύριζε καραβίλα, να το πω έτσι αδόκιμα. Κοιμήθηκα στο deck 2 και έβλεπα τον έξω κόσμο από ένα φινιστρίνι, προσπαθώντας να φανταστώ μια άλλη εποχή. Δεν τα καλοκατάφερα, αλλά δεν παραπονιέμαι.

BORE 001.jpgBORE 002.jpg

Έτσι κι αλλιώς, ξύπνησα ξημερώματα, καθώς ξεκίναγα το ταξίδι για το αγαπημένο μου Mάριεχαμν,
με το επιβλητικό Galaxy, που με περίμενε (όπως και πολλούς άλλους} στον επιβατηγό σταθμό του Τουρκού.
GALAXY 01.jpgGALAXY 02.jpg

(συνεχίζεται)